ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 22.04.2009.

14. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Ja sam prekršila Poslovnik, ovim što sam vam dala reč.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, dozvolite da zaključim Pretres predloga zakona u pojedinostima i da vas obavestim da ćemo u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i celini.
Prelazimo na 7. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Milica Vojić-Marković, Zoran Nikolić, Nikola Lazić, Milan Dimitrijević, Donka Banović, Željko Tomić, Miloš Aligrudić, Milan Avramović, Dragan Aćimović, Milorad Buha, Elena Božić-Talijan, Lidija Vukićević, Jadranko Vuković, Slobodan Vuković, Jovan Damjanović, Lidija Dimitrijević, Ognjen Mihajlović, Momčilo Duvnjak, Branimir Đokić, Srboljub Živanović, Dragan Živkov, Nikola Žutić, Radiša Ilić, Vladan Jeremić, Nataša Jovanović i Petar Jojić.
Primili ste izveštaje Zakonodavnog odbora i Odbora za zaštitu životne sredine, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Zoran Nikolić i Nikola Lazić povukli su amandman na član 1. Predloga zakona.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Podsećam vas da, prema odredbama člana 143. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme za pretres u pojedinostima iznosi isto koliko je iznosilo ukupno vreme za zajednički načelni pretres Predloga zakona čiji je načelni pretres bio spojen.
Pošto je ukupno vreme u zajedničkom načelnom pretresu iznosilo pet časova, konstatujem da je ukupno vreme rasprave u pojedinostima po poslaničkim grupama sledeće:
Poslanička grupa Za evropsku Srbiju – jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; Poslanička grupa SRS – jedan sat, osam minuta i 24 sekundi; Poslanička grupa G17 plus – 28 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa DSS - Vojislav Koštunica – 25 minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa Napred Srbijo – 25 minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa SPS - JS – 18 minuta; Poslanička grupa LDP – 14 minuta i 24 sekundi; Poslanička grupa Nova Srbija – 10 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa manjina – osam minuta i 24 sekunde i Poslanička grupa PUPS – šest minuta. Saglasno članu 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanik Vladan Batić, koji nije član nijedne poslaničke grupe, ima pravo da govori jednom, do pet minuta.
Na član 2, amandman, s ispravkom, zajedno su podneli narodni poslanici Milan Dimitrijević, Nikola Lazić i Donka Banović, a on je postao sastavni deo Predloga zakona, kroz proceduru.
Na član 2, amandman je podneo narodni poslanik Milan Avramović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 2, amandman, s ispravkom, zajedno su podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Zoran Nikolić i Željko Tomić, koji je postao sastavni deo Predloga zakona, kroz proceduru.
Na član 2, amandman je podneo narodni poslanik Dragan Aćimović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 3, amandman je podneo narodni poslanik Milorad Buha.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 4, amandman je podnela narodni poslanik Elena Božić-Talijan.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 5, amandman je podnela narodni poslanik Lidija Vukićević.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 5, amandman, s ispravkom, zajedno su podneli narodni poslanici Miloš Radulović, Zoran Nikolić i Milica Vojić-Marković.
Da li neko želi reč? (Da)
Gospođa Vojić-Marković, izvolite.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Mi smo u članu 5, to je ona priča koju je gospodin Saša Maksimović već ispričao, tj. članovi Odbora su dobili zakone kada su ovi bili u radnoj verziji i zbog toga smo imali mnogo komplikacija kasnije, kada smo usaglašavali to što smo kao vredni poslanici uradili amandmane. Jedan od takvih amandmana je ovaj na član 5, to je, u stvari, član 10. stav 3. Smatrali smo da on treba da se briše, jer smo želeli da ostane ono rešenje koje je bilo u prethodnom zakonu, a to rešenje je bio rok od 10 dana.
Jedan od razloga za donošenje izmena i dopuna ovog zakona bio je ubrzanje postupka, kako bi se na taj način pomoglo investitorima. Ali, u članu 5, član 10. stav 3, predlagač produžava rok u kome nadležni organ obaveštava zainteresovane organe, organizacije i javnost o potrebi procene uticaja, od 10 na 15 dana. Kako bi se zaista ubrzao proces, a činjenica je da on može dugo da potraje, i kako bi se izašlo u susret investitorima, smatrali smo da je taj rok potrebno skratiti, odnosno ostaviti ga na onom vremenu koje je bilo dato, od 10 dana, i da ga nikako ne treba produžavati za pet dana. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 6, amandman je podnela narodni poslanik Lidija Vukićević.
Da li neko želi reč? (Da)
Izvolite, gospodine Zankov.
...
Srpska napredna stranka

Stefan Zankov

Napred Srbijo
Hvala. Dame i gospodo narodni poslanici, iskreno se nadam da Vlada ne predlaže sve ove zakone samo radi  ispunjenja uslova u procesu pristupanju EU, već zbog činjenice da je Srbija u opasnosti od otpada, što smo konstatovali u malopređašnjoj raspravi. Uostalom, videćemo kada počnete primenu, kada stupe na snagu ovi zakoni, koji su vaši motivi i da li je u pitanju iskrena volja i želja da nam zemlja bude i lepša i čistija. Ne treba to da ostane mrtvo slovo na papiru. Videćemo da li će vaša borba biti beskompromisna, a kažete da su vam za jednu takvu borbu potrebni ovakvi zakoni, ili ćete se povlačiti pred velikim zagađivačima, mislim na industrijske, pre svega.
Znamo kako je to izgledalo. Kada se desi nešto loše po životnu sredinu, krenete s medijskom kampanjom, da zadovoljite javnost, i onda se polako to stiša, bez konkretnih sankcija, pretvori se u dug proces koji se nikada, ili retko završi, i oni nastavljaju sa svojim prljavim poslom. Setite se, recimo, samo jednog primera, pomora ribe u reci Timok.
Kaznena politika u ovoj oblasti mora da bude rigoroznija, jer šteta nije samo trenutna, već najčešće ima dalekosežne posledice, koje osete i buduće generacije.
Niko i ništa ne može čoveku da uskrati pravo na život u zdravoj životnoj sredini, na zdravu vodu, zdravo zemljište i zdrav vazduh. Ovo pravo nije lako zaštititi ako znamo da se u Srbiji godišnje proizvode preko dva miliona tona otpada i postoji najmanje 1.000 divljih deponija. Posebno treba zaštititi izvorišta i šume, kao nacionalno blago Srbije.
Hajde da pokušamo da barem u kvalitetu životne sredine budemo svi jednaki, ako Vlada nije sposobna da obezbedi ravnomerni regionalni razvoj u svim krajevima Srbije, da učinimo da svi žive u lepoj i zdravoj životnoj sredini, kada nije Vlada u stanju da to iskoristi i nadgradi, kako bi građani od toga i bogatije živeli.
U nekoliko navrata ste promovisali akciju sa lepim nazivom "Očistimo Srbiju". Dosta je promocije. Treba da se radi. Akcija treba da uspe, a ne da se pretvori u marketinšku akciju jedne stranke na vlasti. Zovite sve ugledne ljude koji nešto znače u svom kraju! Na ovoj temi mogu svi da se ujedine, da se napravi jedan masovni pokret, koji će postati najbrojnija ekološka inspekcija Srbije. Svi moraju da shvate da nam nije ostalo mnogo toga posle osmogodišnje vlasti DOS-a i da ovo moramo da sačuvamo, ne smemo ovo "da prodamo".
Meni je drago, gospodine ministre, da ste konačno uočili problem deponije na regionalnom putu Paraćin – Boljevac, oko koje su mnogi zabijali glavu u pesak, pored smeća koje je pretilo da na sve strane uništi sistem prelepog Rtnja, koji, između ostalog, ima izuzetan turistički potencijal. Otpad s ove deponije, inače, leti stotine metara u krug i pravi svima nama veliku sramotu. Treba videti i reku Crni Timok, pored istog puta, koja je u najvećem delu pretvorena u deponiju.
Voleo bih da dobijem podatke da li je, recimo, u delu Srbije gde teče i reka Timok inspekcija, policija ili bilo ko uhvatio na delu nekoga ko od reke pravi otpad? Tražim od države da nekoga, bukvalno, nauči pameti, ako treba i velikim kaznama. Dežurajte danonoćno, ako treba, i objavite to u svim medijima, stavite ga na stub srama. Kada neki od zagađivača budu došli u situaciju da zarade kaznu zbog toga što prave otpade od reka, šuma, kada budu to radili nekoliko godina, valjda će prestati s ovim necivilizacijskim i neodgovornim potezima.
Izmene članova 84. i 85. osnovnog zakona o zaštiti životne sredine biće štetne po opštinske budžete i postoji opasnost da se plaćanje, sa velikih kompanija, prevali i na građane. Na ovaj način, vi kažnjavate one koji se odgovorno ponašaju, koristeći ova sredstva.
Ovi drugi će, verovatno, sve te iznose od taksa, koje se sada smanjuju fondu opštine, da nadoknade povećanjem svoje lokalne ekološke takse i sve ono što će se desiti, to su samo veći nameti na privredu i građane, u globalu, dakle, u zbiru koji plaćaju za ekologiju.
Mislim da ste ovde imali dobru priliku da radite na decentralizaciji, o čemu stalno govore sva ministarstva i kompletna Vlada, a ne da radite suprotno.
Svaka odgovorna vlast u jedinicama lokalne samouprave će, pre nego bilo ko drugi, da se stara o životnoj sredini na svojoj teritoriji, naravno, u saradnji s Ministarstvom, koje bi, prvenstveno, rešavalo velike ekološke probleme.
Svi smo svesni da je ekonomska situacija teška, da je prva žrtva takve situacije, nažalost, životna sredina, ali mislim da je ovde potrebno mnogo entuzijazma, ono što sam vam govorio malopre, da se promeni svest kod svih ljudi, što bi omogućilo da se sa milion mikroprimera, maltene, situacija značajnije popravi.
Zbog toga smatram da je dobro da ekološku kulturu promoviše i sistem školstva, kao obavezan ili fakultativan predmet u školi, a vi ste nešto od toga i najavili, ako sam dobro razumeo.
Primer ekološke neodgovornosti koji bih želeo sada da istaknem, rekao bih, na najvišem nivou, državnom, vezan je za selo Vražogrnac, to je prigradsko naselje Zaječara, sa oko 2.000 stanovnika, koje je jedno od najugroženijih naselja po pitanju ekologije u Srbiji.
Kroz atar i naselje Vražogrnac protiče Borska reka, reka koja je, u stvari, otvoreni kolektor vrlo otrovnih voda, sa teškim metalima i drugim otpadom, koji se, pored trovanja, talože i zasipaju korito reke, što predstavlja stalnu opasnost od izlivanja vode i stvaranja ekološke katastrofe.
U vode Borske reke ispušta se i kanalizacija grada Bora, što pokazuje koliki je ljudski nemar i neodgovornost prema prirodnim resursima i očuvanju životne sredine.
Tehnološki proces prerade bakra u Boru praćen je izdvajanjem velikih količina otpadnih voda, koje se ispuštaju u vodotok Borske reke.
S ovim otpadnim vodama, ispušta se i velika količina sumporne kiseline i teških metala, nekoliko puta veća od maksimalno dozvoljene, po pozitivnim propisima.
U ataru sela Vražogrnac uništeno je, samo od Borske reke kod ušća u Timok, oko 700 hektara najplodnijeg zemljišta, što po jednom zemljištu iznosi 1,5 hektar.
Zbog navedenih uslova, meštani Vražogrnca nemaju osnovne uslove da organizuju poljoprivrednu proizvodnju, što ugrožava njihovu egzistenciju i smanjuje njihovu mogućnost da zarade neki dinar u ova teška vremena.
Nažalost, ne postoje ni valjani programi, ni sredstva, pa ni odgovornost zagađivača i organa vlasti da se stane na put daljem zagađivanju Borske reke, izvrši regulacija korita reke i pristupi revitalizaciji zatrovanih površina i osigura ostanak meštana na ovim prostorima.
Privatizacija, a to je osnovni motiv zašto sada ističem ovaj problem, pre svega, RTB-a, zahteva jasno definisanje naših problema i njihovo rešavanje, obeštećenjem i slično. Ono što niste prijavili i dokazali kao teško ekološko nasleđe iz perioda pre privatizacije, država neće priznati kao svoju obavezu za rešavanje u budućnosti.
Ovom prilikom, neću imati vremena da govorim o šumskoj mafiji novopečenih biznismena, koja mora da bude eliminisana odmah.
S druge strane, daleko smo od mnogih savremenih tendencija, kao što je grejanje sa deponija, koje je višestruko korisno, jer se smanjuje zagađenje životne sredine i ostvaruje ušteda električne energije koja se dobija iz drugih izvora toplote.
Da bismo do toga došli, ali i zbog svega o čemu sam govorio, tražim da zakoni o životnoj sredini odmah, dakle, bez dugog prelaznog perioda, stupe na snagu, ne samo na papiru, već i u praksi, to potenciram, jer su posledice neodgovornosti nepopravljive.
Ne sme da bude vakuuma u prelaznom periodu, u kome bi se prljave tehnologije sa Zapada prebacile u Srbiju.
Možda se neki od vas sećaju reciklaže guma iz Zapadne Evrope, koja je, pre ulaska Bugarske u EU, kao jedna od najprljavijih tehnologija, premeštena, maltene, u centar Sofije, jer im je bilo skuplje da je ugase ili promene tehnologiju, a siromašne zemlje, kao što je i naša, to pravdaju sa nekoliko novih radnih mesta, ne pitajući za onu drugu cenu koju treba da plate, što je apsurd.
Dakle, mi ne smemo tako da se ponašamo.
Podržavam sve vaše akcije koje idu u pravcu o kome sam govorio, da našu prednost – čistu vodu, zemlju i vazduh ne prodajemo, već da tu prednost iskoristimo na najbolji mogući način. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 6, amandmane su, zajedno, podneli narodni poslanici Milan Dimitrijević, Zoran Nikolić i Milica Vojić-Marković.
Da li neko želi reč? Gospodin Dimitrijević.

Milan Dimitrijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovana predsednice, mi smo dobili obaveštenje da je ovaj amandman DSS-a prihvaćen i izražavamo svoje zadovoljstvo, ali je momenat da se kaže nešto što je moja koleginica, gospođa Milica Vojić-Marković, pomenula pre sat i po vremena.
To je zakazivanje i rad odbora u vreme održavanja sednica Narodne skupštine, kada se raspravlja o zakonima.
Ilustrovaću to jednim primerom. Juče, na sednici Odbora za zaštitu životne sredine, nismo imali mišljenje Vlade na Predlog zakona o zaštiti vazduha.
Danas je taj odbor održan. Mi smo morali da sedimo tu i da branimo amandmane.
Mi ne znamo sudbinu tih amandmana, šta je Vlada prihvatila, šta nije. To je neprihvatljiv način rada. Ne možete biti na dva mesta u isto vreme. Moramo taj način rada uskladiti, inače, to potpuno gubi smisao.
Još jedanput izražavam zahvalnost mudrosti Vlade što je prihvatila naše amandmane.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 7, amandman je podneo narodni poslanik Jadranko Vuković.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 8, amandman je podneo narodni poslanik Slobodan Vuković.
Amandman je postao sastavni deo Predloga zakona, kroz proceduru.
Na član 10, amandman je podneo narodni poslanik Slobodan Vuković.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 12, amandman je podneo narodni poslanik Jovan Damjanović.
Amandman je postao sastavni deo Predloga zakona, kroz proceduru.
Na član 13, amandman je podnela narodni poslanik Lidija Dimitrijević.
Amandman je postao sastavni deo Predloga zakona, kroz proceduru.
Na član 14, amandman, s ispravkom, zajedno su podneli narodni poslanici Miloš Aligrudić, Milica Vojić-Marković i Nikola Lazić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 16, amandman je podneo narodni poslanik Ognjen Mihajlović.
Amandman je postao sastavni deo Predloga zakona, kroz proceduru.
Na član 17, amandman, s ispravkom, podneo je narodni poslanik Momčilo Duvnjak.
Amandman je postao sastavni deo Predloga zakona, kroz proceduru.
Na član 18, amandman je podneo narodni poslanik Branimir Đokić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 20, amandman je podneo narodni poslanik Srboljub Živanović.
Amandman je postao sastavni deo Predloga zakona, kroz proceduru.
Na član 21, amandman je podneo narodni poslanik Dragan Živkov.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 23, amandman je podneo narodni poslanik Nikola Žutić.
Amandman je postao sastavni deo Predloga zakona, kroz proceduru.
Na član 24, amandman je podneo narodni poslanik Radiša Ilić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 25, amandman je podneo narodni poslanik Vladan Jeremić.
Amandman je postao sastavni deo Predloga zakona, kroz proceduru.
Na član 30, amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović.
Amandman je postao sastavni deo Predloga zakona, kroz proceduru.
Na član 31, amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača, dr Oliver Dulić, ministar životne sredine i prostornog planiranja, želi da da završnu reč? (Ne)
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celinu.
Prelazimo na 8. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O ZAŠTITI VAZDUHA (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Boris Aleksić, Dragan Aćimović, Milan Avramović, Milan Veselinović, zajedno, Željko Tomić, Arsen Đurić i Zoran Nikolić, Momčilo Duvnjak, Lidija Dimitrijević, Slobodan Vuković, Jovan Damjanović, Jadranko Vuković, Milorad Buha, Branimir Đokić, Srboljub Živanović, Nataša Jovanović, Radiša Ilić, Petar Jojić, Ljubomir Kragović, Nikola Žutić, Dragan Živkov, Radica Jocić, Vladan Jeremić, Zoran Krasić, Milorad Krstin, Vesna Marić, Momir Marković, Dušan Marić, Tomislav Ljubenović, Aleksandar Martinović, Vlada Milojković, Slađan Mijaljević, Dejan Mirović, Goran Mihajlović, Marko Milenković, Ognjen Mihajlović, Paja Momčilov, Bojan Mladenović, Dušanka Plećević, Gordana Paunović-Milosavljević, Mirko Munjić, Sreto Perić, Milan M. Nikolić, Ljubiša Petković, Vitomir Plužarević, Gordana Pop-Lazić, Lidija Vukićević, Dobrislav Prelić, Vjerica Radeta, Marina Raguš, Nikola Savić, Milan Škrbić, Sulejman Spaho, Dragan Todorović, Dragan Stevanović, Filip Stojanović, Milovan Radovanović, Marina Toman, Zoran Popović, Elena Božić-Talijan, zajedno, Čedomir Jovanović, Zoran Ostojić, Kenan Hajdarević i Slobodan Maraš, Oto Kišmarton, Zoran Antić, zajedno, Arsen Đurić, Zoran Nikolić i Aleksandar Pejčić, Ljiljana Miladinović, Aleksandra Ilić, Zlata Đerić, Nebojša Ćeran, Zoran Babić, Vučeta Tošković, Veroljub Arsić, Kenan Hajdarević, Jelena Budimirović, Saša Maksimović i Vuk Dinčić, kao i amandman koji je podneo Odbor za zaštitu životne sredine.
Narodni poslanik Gordana Čomić povukla je amandman koji je podnela na član 50. Predloga zakona.
Primili ste izveštaj Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima..
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1, amandman su, zajedno, podneli narodni poslanici Željko Tomić, Arsen Đurić i Zoran Nikolić.
Da li neko želi reč? Gospođa Donka Banović.