Poštovana predsedavajuća Skupštine, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, građani Srbije, kao što je jednom Paskal rekao - pravda bez snage je nemoćna, snaga bez pravde tiranska. Treba ujediniti pravdu i snagu, a da bi se to uradilo, treba ono što je pravedno da bude jako i ono što je jako da bude pravedno.
Republika Srbija je, po ko zna koji put, suočena sa brojnim izazovima koji su u vezi sa svetskom ekonomskom krizom i borbom za realna radna mesta. Poljoprivreda predstavlja motor razvoja našeg društva i jedina grana koja ostvaruje suficit u razmeni sa drugim državama.
Poljoprivrednici koji žive na selu i zarađuju od svog rada na selu, moraju naći načina da unaprede svoje znanje i da još više povećaju konkurentnost svojih proizvoda. Da bi se izašlo u susret realnim zahtevima poljoprivrednika, država je pripremila set zakona iz oblasti poljoprivrede, koji na suštinski način, ucrtavajući budući pravac razvoja naše osnovne privredne grane, regulišu ovu privrednu oblast.
Dame i gospodo narodni poslanici, pred vama se nalazi 15 zakona iz oblasti poljoprivrede koje je pripremilo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Ovi zakoni sastavljeni su tako što su usklađene dve vrste potreba - potreba individualnih poljoprivrednih proizvođača i potreba usklađivanja našeg pravnog sistema sa evropskim zakonodavstvom.
Predstaviću vam u najkraćim crtama zakone koji se nalaze pred vama. Osnovni zakon za jednu zemlju, zakon koji štiti život i zdravlje ljudi, zdravlje životinja, bilja i životne sredine je svakako zakon o bezbednosti hrane. Ovim zakonom se sveobuhvatno regulišu svi aspekti proizvodnje, prometa, kontrole i potrošnje hrane.
Jedna od najvažnijih posledica donošenja zakona o bezbednosti hrane jeste unapređenje zaštite prava potrošača. Ukratko, zakon o bezbednosti hrane uređuje sistem kontrole hrane u državi Srbiji, što je jako važno, kako za građane Srbije, tako i za državu Srbiju, jer bez ovog zakona se ne može postati član EU.
Ako je zakon o bezbednosti hrane jedan od najvažnijih za ulazak Srbije u EU, onda je zakon o poljoprivredi i ruralnom razvoju najvažniji zakon za srpsku poljoprivredu. To je krovni zakon za celu poljoprivredu. Ciljevi agrarne politike, vrste podsticaja, registar gazdinstava, evidentiranje, izveštavanje u poljoprivredi, integrisani poljoprivredni informacioni sistem, sve se nalazi u njemu.
Osnivanjem uprave za agrarna plaćanja konačno će se uspostaviti centralizovan sistem realizacije podsticaja i kontrola namenskog korišćenja sredstava u Republici Srbiji. Donošenjem zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju postiglo bi se povećanje konkurentnosti poljoprivrednih proizvoda, podrška održivom razvoju sela, kao i podrška životnom standardu ljudi koji zavise od ove privredne grane.
Zakonom o stočarstvu definišu se ciljevi u stočarstvu, subjekti u stočarstvu i njihovi organizacioni oblici, odgajivački ciljevi i sprovođenje odgajivačkih programa, kontrola produktivnosti i očuvanje osobina domaćih životinja, gajenje domaćih životinja, gajenje pčela, akvakultura, očuvanje genetskih rezervi domaćih životinja i biološke raznovrsnosti u stočarstvu, proizvodnja i promet hrane biljnog porekla za domaće životinje i proizvoda životinjskog porekla, promet priplodnim materijalom.
Pored toga, donošenjem ovog zakona formiraće se odgajivačke organizacije, čime omogućavamo da se poveća direktni uticaj proizvođača na postavljanje selekcijskih ciljeva i povećanje produktivnosti domaćih životinja.
Ovim zakonom se predviđa i vođenje glavne matične evidencije domaćih životinja u skladu sa međunarodnim standardima, što će odgajivačima domaćih životinja omogućiti dobijanje podataka o kvalitetu priplodnih životinja i uslovima za upis domaćih životinja u glavnu evidenciju domaćih životinja.
Zakon o javnim skladištima je ključni zakon za poljoprivredu u Srbiju. Ovim zakonom predviđa se da, kao potvrdu o uskladištenju poljoprivrednog proizvoda, javno skladište izdaje vlasniku poljoprivrednog dobra robni zapis koji se sastoji iz dva dela: priznanice i založnice.
Vlasnik robnog zapisa može da iskoristi robni zapis kao zalogu za kratkoročni kredit ili da izvrši prodaju samog zapisa. Ovim zakonom uređuju se uslovi za određivanje javnih skladišta za poljoprivredne proizvode, uslovi i način izdavanja dozvole za rad javnih skladišta, kao i uslovi i način njihovog korišćenja, način obavljanja delatnosti u javnim skladištima, postupak izdavanja prometa i zaloge robnog zapisa, prinudna naplata, potraživanje po robnom zapisu, odgovornost javnog skladišta preko kompenzacionog fonda.
Poljoprivrednici sa nestrpljenjem čekaju donošenje ovog zakona, jer kada se on donese, oni će moći da dobiju više para za svoj proizvod, budući da će sami birati kada će svoju robu da prodaju.
Drugo, zbog uvođenja robnog zapisa, poljoprivrednici će moći da dobiju kratkoročne kredite, pošto će koristiti svoju robu kao zalog, a neće kao do sada, kao zalog davati kuću ili svoju zemlju.
Na kraju, ono što je jako važno, poljoprivrednici će moći da podignu robu istog kvaliteta kao što su i predali.
Sledeći zakon je zakon o zdravlju bilja. Ovim zakonom obezbeđeno je organizaciono i funkcionalno jačanje fitosanitarne službe, što je od vitalnog značaja za Republiku, posebno u cilju sprečavanje unošenja i sprečavanje širenja potencijalno zaraznih i štetnih organizama, koji mogu predstavljati ozbiljnu pretnju nacionalnoj ekonomiji.
Obzirom da Republika Srbija ima optimalne ekološke i edafske uslove za proizvodnju i preradu raznovrsnog bilja, da je prepoznatljiva ne samo u EU, već i u svetu po bogatstvu biljnih resursa, to donošenje ovog zakona bi trebalo da omogući domaćim proizvođačima bilja pristup međunarodnom tržištu, da obezbedi zdravstveno ispravno bilje domaćim potrošačima, što će se odraziti na uspešnu poljoprivrednu proizvodnju.
Realizacija zakona će imati direktan uticaj na sledeće učesnike: same poljoprivredne proizvođače, uvoznike, prometnike i skladištare, kao i pružaoce usluga u ovoj oblasti. Realizacija ovog zakona neće izazvati troškove građanima, privredi, niti pojedinim preduzećima, nego u nekim aspektima, čak i smanjiti. Zakonom o sredstvima za zaštitu bilja uređuje se registracija, kontrola, promet i primena sredstava za zaštitu bilja u poljoprivredi i šumarstvu.
Zakonom o sredstvima za ishranu bilja i oplemenjivačima zemljišta uređuje se razvrstavanje, kvalitet, obeležavanje fitosanitarne kontrole i uzrokovanje u prometu, uvozu i primeni ispitivanja sredstava za ishranu bilja i oplemenjivače zemljišta, kao i druga pitanja od značaja za sredstva za ishranu bilja i oplemenjivače zemljišta.
Zakon o rakiji reguliše oblast koja ima veliki značaj u poljoprivredi Srbije, a koja obuhvata proizvodnju, odnosno upis u registar proizvođača rakije i drugih alkoholnih pića, preko kvaliteta, oznake geografskog porekla, deklarisanja, kao i prometa ovih pića.
Ovim zakonom nameće se obaveza svakom ko želi da se bavi proizvodnjom i prometom rakije i drugih alkoholnih pića, da se upiše u registar proizvođača rakije i drugih alkoholnih pića.
Uvođenjem registra sprečava se nelegalna proizvodnja i promet, eliminiše se proizvodnja falsifikata i omogućava se praćenje svih puteva alkohola, kontrola celokupnog procesa proizvodnje, počev od osnovne sirovine do konačnog proizvoda upakovanog u bocu, čime se garantuje poreklo i kvalitet proizvoda.
Ono što posebno naše poljoprivrednike zanima, a hteo bih još jednom da ponovim, nikome neće biti zabranjeno da peče svoju domaću rakiju, ali da bi je izneo na tržište, moraće da se registruje za to.
Zakon o vinu je usaglašen sa najnovijim evropskim standardima i zakonskom regulativom iz 2008. godine, i regulativom međunarodnog ureda za lozu i vino, čime se ostvaruju uslovi za nesmetan izvoz domaćeg vina na evropsko i svetsko tržište.
Takođe, usled evoluiranja i transformacije vinogradarsko-vinske proizvodnje u Srbiji, došlo je do zastarevanja određenih odredbi stare zakonske regulative, pa ovaj predlog reguliše problematiku grožđa i vina, i na adekvatan način, koji odgovara aktuelnoj situaciji, gde se proizvodnjom vina mogu baviti preduzetnici i pravna lica, afirmišući domaću proizvodnju, kvalitet i geografsko poreklo iz Srbije.
Zakon o dobrobiti životinja definiše odgovornost pravnih i fizičkih lica, odnosno preduzetnika za dobrobit životinja, pravilo postupanja i zaštitu od zlostavljanja, razvijanje i unapređenje čovekove svesti u pravcu poštovanja, brige i odgovornosti prema životinjama. Sa ovim zakonom, stavljamo se rame uz rame sa razvijenim evropskim demokratijama po pitanju prava životinja.
Zakonom o etanolu uređuje se uslovi proizvodnje, kontrola, kvalitet, deklarisanje prometa i upotrebu etanola, kao i nadzor nad sprovođenjem ovog zakona. Donošenjem zakona o etanolu urediće se i proizvodnja i promet i uvoz etanola. Proizvodnja alkohola predstavlja značajno polje za plasman osnovne robe, poput žitarica, šećerne trske, melase, krompira, voća i vina. To doprinosi održivost proizvodnje ovih sirovina i povećanje njihove cene, što može biti od velikog ekonomskog značaja za privredu određenih regiona, jer predstavlja značajni izvoz prihoda za prerađivače sirovina.
Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o reproduktivnom materijalu šumskog drveća se dopunjavanju i razrađuju pojedine odredbe, pre svega, one za koje u toku primene zakona utvrđeno da su teško primenjive u praksi.
Prilikom isporuke velikog broja pošiljki na teren radi pošumljavanja iz različitih rasadnika, a što se sve dešava u isto vreme, u proleće i u jesen, inspektori, fizički, ne mogu da postignu da izdaju uverenja o poreklu za sve pošiljke koje idu na teren, pogotovo za male količine koje obično uzimaju fizička lica radi pošumljavanja privatnih poseda.
Izmenama zakona omogućiće se da proizvođači, odnosno dobavljači za male količine sami izdaju samo njihov dokument, etiketu sa svojim potrebnim elementima, koji su propisani zakonom, a inspektori će da kontrolišu količine sadnica, koje su na ovaj način stavljaju u promet, na osnovu evidencije koje proizvođač, odnosno dobavljač dužan da vodi.
Zakon o genetsko modifikovanim oranizmima obezbediće visok nivo zaštite životne sredine, biodiverziteta, zdravlja ljudi, interesa potrošača, kao i da se svest građana o genetičkim modifikovanim organizmima podigne na visok nivo, i to edukacijom i učešćem u procesu donošenja odluke.
Od strateškog interesa Srbije je da se ne dozvoli unošenje genetski modifikovanih organizama u proizvodnju. Na takav način razvijamo zdrav sektor, zdravu poljoprivredu, i na takav način štitimo naše selekcijske kuće.
Donošenjem zakona o zaštiti oplemenjivača biljnih sorti ostvaruju se sledeći rezultati: zaštita prava oplemenjivača biljnih sorti, podsticanje domaćih oplemenjivača na stvaranje novih biljnih sorti, stvaranje uslova za bezbedno plasiranje na domaćem tržištu stranih zaštićenih sorti, dostupnost boljih novih domaćih sorti i stranih sorti poljoprivrednih proizvođača u cilju povećanja obima i kvaliteta poljoprivredne proizvodnje. Omogućiće se u ograničenom periodu od tri godine podnošenje zahteva za zaštitu starih sorti, koje u dobroj meri nose proizvodnju, a čiji stvaraoci nemaju nikakvu ekonomsku dobit za korišćenje iste.
Na kraju, želeo bih da vam predstavim izmene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koje verovatno i najviše interesuju same poljoprivredne proizvođače. Najvažnije izmene i dopune zakona su da se ukidaju poljoprivredne osnovne jedinice lokalne samouprave, izmene u delu koje se odnose na plaćanje promena namena poljoprivrednog zemljišta. Ovim iznosom plaća se iznos od 50% tržišne vrednosti, bez obzira na katastarsku klasu u postojećem zakonu, od tri do osam katastarske klase, maksimalni iznos je 1.500 evra po hektaru.
Izmene se odnose na korišćenje poljoprivrednog zemljišta. Prvo, jedinice lokalnih samouprava su dužne da izrade godišnji program zaštite i uređenja korišćenja poljoprivrednog zemljišta, najkasnije do 31. marta, najkasnije da donesu odluku o davanju poljoprivrednog zemljišta u zakup do 1. juna tekuće godine.
Definisano je pravo korišćenja poljoprivrednog zemljišta bez naknade za šumarska preduzeća u državnoj svojini, kao proširenje dosadašnjih korisnika. Definisano je pravo korišćenja poljoprivrednog zemljišta uz naknadu za nepoljoprivrednu proizvodnju, naftne bušotine i petrogeneratore. Uvode se prava prečeg zakupa i tro, pre svega, za vlasnike zalivnih sistema, zatim za stočare, a uspostavlja se i dvokružni sistem davanja zemlje u zakup, koji će omogućiti lokalnim poljoprivrednicima da imaju pravo prečeg zakupa za poljoprivredno zemljište u njihovoj katastarskoj opštini.
Na takav način se izbegava da raznorazni špekulanti dolaze na licitacije, dižu cene da bi ucenjivali same poljoprivrednike ili da latifundisti uzimaju ogromne parcele po celoj našoj zemlji, i na takav način onemogućavaju lokalne poljoprivrednike da dođu do onoga što im je od izuzetne važnosti za proizvodnju, a to je poljoprivredno zemljište.
Obrazuje se uprava za poljoprivredno zemljište, predviđaju se sankcije za one učesnike u licitaciji za davanje u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini, koji remete javni red i mir na licitacijama, izlicitiraju neozbiljne cene koje kasnije ne žele da plate i na takav način oštećuju i državu i lokalnu samoupravu.
Predviđa se plaćanje ukupne zakupnine za godinu dana unapred, pre potpisivanja ugovora o zakupu i pre stupanja u posed zemljišta i polaganje bankarske garancije za plaćanje zakupnine, i to moram da se zahvalim poslanicima koji su radili na ovom predlogu izmene zakona, jer će na taj način se omogućiti da ljudi ne ulaze u posed na zemlju koju nisu platili.
Ovim izmenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu uvodi se pre svega red u postupcima davanja državne zemlje na korišćenje, ali ono što je još važnije, uvodi se pravda za individualne poljoprivredne proizvođače, koji će konačno moći da učestvuju na licitacijama, na kojima će moći i da pobede.
Dame i gospodo narodni poslanici, oči poljoprivrednika uprte su u pravcu Narodne skupštine Republike Srbije, koja treba da donese ključne zakone za njih. Oni vas u ovom trenutku gledaju i čekaju, oni čekaju da svi ovde pokažemo odgovornost prema njima. Jer on sada sedi i gleda u nas i razmišlja o tome od čega će živeti sutra, kojom proizvodnjom će se baviti, kako će im država pomoći i šta može još da nauči. Zato hajde da mu pomognemo. Zahvaljujem se na pažnji.