OSMO VANREDNO ZASEDANjE, 12.06.2009.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

OSMO VANREDNO ZASEDANjE

4. dan rada

12.06.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 23:50

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 2, amandman je podneo narodni poslanik Slobodan Vuković.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 2, amandman je podneo narodni poslanik Nenad Popović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 2, amandman je podneo narodni poslanik Momčilo Duvnjak.
Da li neko želi reč? (Da)

Momčilo Duvnjak

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, na predlog SRS-a, a na osnovu člana 147. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, podneo sam amandman na Predlog zakona o regionalnom razvoju. Moj amandman glasi – član 2. tačka 6. briše se.
Predloženi član 2. zakona glasi – Ciljevi podsticanja regionalnog razvoja su, pa ovaj član ima osam tačaka, a tačka 6 je – uspostavljanje pravnog i institucionalnog okvira za planiranje, organizovanje, koordiniranje i realizaciju razvojnih aktivnosti. Predlažem da se tačka 6. briše.
Moje obrazloženje je kratko i jasno – SRS smatra da ovaj predlog zakona podriva celovitost Republike Srbije i u suprotnosti je s Ustavom Republike Srbije, posebno članom 8. stav 1 – teritorija Republike Srbije je jedinstvena i nedeljiva.
Po ovom zakonu, Srbiju delite na sedam regiona. Ja dolazim iz Kruševca, pa bih hteo da znam kom regionu pripada Kruševac, da ga niste slučajno pripojili Beogradu?
Pošto kažete da će preko regionalne agencije da se pišu projekti i ostalo i da regioni, odnosno gradovi, dobijaju novac i da će to mnogo bolje biti nego do sada, ja vam odgovornom tvrdim da od toga nema ništa, da je to zamajavanje građana i da su to samo šarene laže.
Što ste god obećali, ništa niste ostvarili, a to mi najbolje znamo u Kruševcu. Kasnije ću vam reći šta je sve obećano za grad Kruševac, a ništa od toga nije bilo.
Po ovom zakonu, nema novih radnih mesta, nema ništa. Biće novih radnih mesta preko regionalne agencije koju osnivate ovim zakonom, ali samo za vaše članove iz G17. Ponovo povećavate broj zaposlenih u državnoj upravi.
(Predsedavajuća: Dva minuta.)
Donošenjem ovog zakona, biće velika birokratija. Bolje je da ste otvorili sedam fabrika i zaposlili određeni broj ljudi, pa da svi to pozdravimo. Jedino je sigurno da ovaj zakon nikada neće biti primenjen u praksi, a ja ću vam pročitati šta ste obećali gradu Kruševcu, a to nije dobio.
Mlađan Dinkić, ministar finansija u Vladi Republike Srbije, na konferenciji za novinare, nakon zasedanja Vlade Srbije u Kruševcu, 27. jula 2006. godine: ''za projekat vodosnabdevanja predviđene su u naredne dve godine izdvajanja od 4,8 miliona evra'', što nije dobijeno. Projekat eksploatacije je bio gasa i deponije "Crnje" u Kruševcu, dva miliona i 350.000 evra, a nije dobijeno. Dečije pozorište u Kruševcu u koje će biti investirano 24 miliona dinara, nije dobijeno. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne)
Vreme na raspolaganju Poslaničkoj grupi je 46 minuta i 30 sekundi.
Na član 2, amandman je podneo narodni poslanik Branimir Đokić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 2, amandman je podneo narodni poslanik Srboljub Živanović.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Srboljub Živanović.

Srboljub Živanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo poslanici, podneo sam amandman ispred SRS-a, na član 2. tačka 8) – da se briše.
Obrazloženje – SRS smatra da ovaj predlog zakona ne podržava celovitost Republike Srbije i u suprotnosti je s Ustavom Republike Srbije, posebno sa članom 8. stavom 1. koji glasi – teritorija Republike Srbije je jedinstvena i nedeljiva.
Obrazloženje Vlade zbog čega ne prihvata moj amandman, mislim da će ga gospođa Kalanović ipak prihvatiti, jeste da se amandman ne prihvata iz razloga što član 2. tačka 8) Predloga zakona određuje efikasnije iskorišćavanje domaćih prirodnih resursa i dobara.
Dame i gospodo, pitam se, da li je i danas Vladi smetalo da pošalje novac tamo gde je potrebno, odnosno u ruralna područja, i da pomogne ekonomski i materijalno stanovništvo Republike Srbije?
Smatram da i danas, a kako danas, tako i pre sedam-osam godina, Dragan Veselinov je počeo s prvom regionalizacijom, kada je izjavio – ne može u Srbiju da ide vojvođansko žito. Sad vas pitam, da li su danas u Srbiji, kada je počela berba malina i kada treba da počne žetva pšenice, određene cene i da li se utrkuje taj trgovački lobi da opljačka još jednom najvećeg radnika i heroja, a to je, vi to dobro znate, seljak?
Sigurno je da vi niste izašli s određenim merama. Pokazaću vam kako ti otkupljivači pljačkaju seljaka, jer su se skupili hladnjačari i ne dozvoljavaju cenu otkupa maline, koju pojedine firme mogu da daju, već naprotiv, samo upisuju količinu, ali cene nema nigde. To će isto biti i sa pšenicom, koju ćete sigurno uzeti po pet-šest dinara i opet ćete opljačkati seljaka. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na naslov iznad člana 3, amandman je podneo narodni poslanik Dragan Živkov.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Dragan Stevanović.

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, zaista je pomalo smešno kad se kaže da je ovo ''krovni'' zakon, kojim će se regulisati jedna vrlo važna i kompleksna oblast. Znate, ''krovni'' zakon koji reguliše jednu izuzetno kompleksnu oblast ne može da se svede na činjenicu da ima manje od 50 članova, s jedne strane, a s druge strane, da se u četvrtak usvoji na Vladi, u petak ujutru pošalje u Skupštinu, a već u utorak, u ovakvoj atmosferi u kakvoj jesmo, o njemu razgovaramo i raspravljamo. Znači, to je nešto što objektivno osporava takav značaj jednog zakona koji bi zaista trebalo da bude značajan.
U članu 3. definišete načela podsticanja regionalnog razvoja. Ja sam nekoliko tih vaših načela prokomentarisao malopre, a sada bih iskoristio priliku i prokomentarisao neka koja se, zbog strukture, prirode i naravi ove vlasti, besmisleno stavljaju u ovaj kontekst. Objektivno se dovodi u pitanje da li ova načela koja ću pomenuti, na osnovu iskustva s vama, mogu u perspektivi da budu primenjena.
Ovde kažete – načelo partnerstva (participacija i sinergija – politika regionalnog razvoja zasnovana na partnerstvu i sinergijskom delovanju javnog, privatnog i civilnog sektora).
Postavljam pitanje, koliko je podignuta svest na nivou lokalnih samouprava o potrebi i značaju partnerstva javnog i privatnog sektora, kakva je njegova suština, kakav je njegov značaj i zbog čega država treba da podigne nivo svesti o tome i da na njemu insistira?
Da li je bilo potrebno predvideti i formirati od strane Vlade sedam regionalnih razvojnih agencija i sva ostala regulatorna tela koja su tu, koja će biti, koja će se, navodno, ovim baviti, pa da se, recimo, i ovo načelo uspostavlja i promoviše kroz Srbiju?
Vidite, partnerstvo javnog i privatnog sektora je neophodno, jer nema javnih finansija da se finansiraju društvene potrebe, a društvene potrebe su velike, jer se brzo živi, ali Vlada Republike Srbije očigledno nema kapaciteta da to prati. Javne finansije u Srbiji ste ozbiljno doveli u pitanje. Od budžetskog deficita, pa svega onoga što karakteriše javnu potrošnju, takvu kakva jeste, sve vama treba staviti na teret.
Vi ovde promovišete načelo partnerstva privatnog i javnog sektora, insistirate na njegovom značaju. Da ste se drugačije ponašali, ovo bi do sada bilo na znatno višem nivou. Ovaj zakon i ono što kroz njega predviđate, svakako, neće podići značaj ovog načela.
Pričate o načelu supsidijarnosti, kroz jedan izrazito centralizovan zakon pričate o supsidijarnosti i decentralizaciji. Nikada država nije bila, u fiskalnom smislu, centralizovanija i nikada nije bilo manje volje u izvršnoj vlasti da se decentralizacija u svakom smislu, pa i u finansijskom, uradi. Obesmislili ste sve, obesmislili ste sva načela koja ste ovde stavili. Možda ste neka pravno, gramatički i pravopisno dobro napisali, ali suštinski, u duhu sprovođenja, ovo nije primenjivo i ni vi niste sposobni da to primenjujete.
Načelo racionalnosti. Evo, jedan prost primer, Vlada Republike Srbije je u poslednjih nekoliko godina, u mojoj opštini, za rekonstrukciju i sanaciju vojnih objekata, odnosno kasarni, posle bombardovanja, uložila preko milijardu dinara i kad su sve sanirali i završili, kasarnu su ispraznili. Izuzetno veliki kompleks, ali infrastrukturno pokriven do kraja, propada i trune, a vi ste u ime racionalnosti i efikasnosti uložili preko milijardu i 200 miliona dinara u njegovu sanaciju.
Onda vam jedno normalno lokalno rukovodstvo ponudi da to date lokalnoj samoupravi na raspolaganje, da kroz partnerstvo javnog i privatnog sektora to komercijalizujemo, a da zauzvrat Vojsci ponudimo nešto, recimo, u narednih 10 godina 100 stanova, i Vlada koju i vi činite na to ostane gluva. Prođe neko vreme i onda ta ista vlada traži da opština da 12 miliona evra za taj kompleks, a opština živi godinu dana sa budžetom od četiri miliona evra.
Gde je tu racionalnost, gde je tu efikasnost, gde je tu smisao i gde može da se prepozna opredeljenje za ravnomernim regionalnim razvojem? Vi možete i da se podsmevate, možete i da komentarišete, možete da pričate, ali vašim činjenjem u poslednjih devet godina ste učinili sve da obesmislite sopstvene napore da jedan ovakav zakonski akt usvojite u Republičkom parlamentu. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Vreme na raspolaganju Poslaničkoj grupi SRS-a je 40 minuta.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na naslov iznad član 3. i na član 3, amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran Nikolić, Aleksandar Pejčić, Milica Vojić-Marković, Slobodan Samardžić, Miloš Aligrudić i Jovan Palalić.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Miloš Aligrudić.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
U naslovu stoji – načela podsticanja regionalnog razvoja. Ne mogu to biti načela podsticanja regionalnog razvoja. Mogu postojati načela politike regionalnog razvoja, a podsticanje ravnomernosti regionalnog razvoja može biti jedno od načela, to je jedino logično. Ne vidim kako mogu postojati načela podsticanja regionalnog razvoja. Podsticanje je, samo po sebi, metodološki pristup. Kada kažete – podstičemo nešto, vi ste time uokvirili skup postupaka da bi se došlo do određenog cilja; to je metodologija, to svako zna.
Ako govorimo o politici regionalnog razvoja, ona je sveobuhvatan pojam, politiku bi trebalo da utvrdi Narodna skupština. To je ono što je bilo u našem predlogu koji vi niste prihvatili, a ako znate da objasnite zbog čega, svaka vam čast.
Onda, kada se utvrdi politika, ona se zasniva na određenim načelima, ali jedno od tih načela je načelo podsticanja ravnomernosti, odnosno ravnomernog regionalnog razvoja. To je ono što bi trebalo da bude cilj, a ne ovo, kako ste vi ovde, ovim predlogom zakona, predstavili. Ali, kod vas je u ovom predlogu zakona sve naopako, pa nije čudo da je i ovo naopako, jer ne razumete uopšte način na koji se pojmovi razvrstavaju, etimološki, a kamoli šta drugo.
Jedan prethodni predlog jednog drugog zakona je drugačije ove pojmove razvrstao, pa razlikuje šta je strateški dokument, šta je plan, itd. Vi ovde, očigledno, to ne razlikujete.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 3, amandman je podneo narodni poslanik Nikola Žutić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 3, amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima potpredsednica Skupštine, Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo ministar, ovo je, u stvari, jedan politički projekat koji je utemeljen na preporukama Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, izvestioca za Srbiju Monitoring komiteta i, pre svega, Evropske unije, u procesu svega onoga što treba da ispunite, a što od vas traže, da biste, kako vi kažete, uveli Srbiju u Evropsku uniju, što očigledno neće da se desi, po izjavama mnogih evropskih zvaničnika, jer oni takvo proširenje sa Srbijom ne planiraju.
S druge strane, otvarate prostor, kako je rekao neko od kolega, otvarate Pandorinu kutiju, jer je činjenica da se u Šumadiji ovakvi i slični zakoni uzdižu na nivo opasnog političkog projekta, koji, u suštini, ne znači ništa osim obmane građana Kragujevca i cele Šumadije kako će imati sinhronizovanu akciju, ulogu lokalne samouprave sa Vladom, što do sada nije bio slučaj, jer u svim situacijama kada su se čelnici lokalnih samouprava obraćali Vladi Srbije, pa i vašem ministarstvu, za mnoge projekte, vi ste to gledali isključivo po stranačkoj liniji.
Tako ste na svojoj grbači izneli pobedu Veroljuba Stevanovića na lokalnim izborima u Kragujevcu. Desila se prevara veka zvana "Fijat", a sada Kragujevčani trpe nemerljivu štetu zbog takvog izbora i zbog takve prevare, jer postoje opravdane sumnje da je budžet grada Kragujevca oštećen za više desetina miliona dinara, kroz razne nameštene tendere i projekte, pa je onda sasvim očigledno da je vlast u Srbiji, podržavajući i takve projekte i takve zagovornike ideja regiona u Srbiji, u stvari, stvorila mogućnost da lokalni feudalci, kao što je Stevanović, drže kapu nad svima i da se, evo, verujem da će on posle usvajanja ovog zakona…
((Predsedavajuća: Dva minuta.)
Završavam.
… i da se proglasi za glavnog feudalca centralne Srbije, s obzirom na činjenicu da je planirano da Kragujevac bude nekakav centar tog centralnog regiona.
Inače, ovaj projekat je već odavno zamišljen, ne samo u ovim evropskim institucijama, koje bi dalje da rasparčavaju Srbiju, već kako u privrednim, tako i u drugim ekonomskim centrima moći. Ali, nemojte građane da obmanjujete, jer ovo je godina velike krize. U sledećoj godini, nastupajućoj, u Srbiji, kao zemlji visokog rizika, po bonitetu firme "D&B", koja je to procenila, očekuje se pad društvenog proizvoda od 4%. Prema tome, u suštini, ova priča ne znači ništa, osim jednog presedana kada je u pitanju Ustav Srbije, koji se krši, i latentne opasnosti za buduće cepanje Srbije, što je zapravo i namera i Amerike i zapadnih sila koje kreiraju ovakvu politiku.