PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 21.10.2009.

9. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

9. dan rada

21.10.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 13:05 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 92 narodna poslanika.

Pre nego što počnemo sednicu samo da vas obavestim da kartice koje stavljate u elektronske jedinice neće pokazivati identifikaciju na displeju koji imate pred sobom, ali ćete biti registrovani u elektronskom sistemu, što možete videti na monitoru na zidu. Greška je nastala zbog povezivanja elektronskog sistema u maloj i u ovoj sali tokom jučerašnjeg dana zbog prenosa i prevođenja.

Elektronski sistem, dakle, radi, samo nemojte obraćati pažnju na to što na displeju na vašoj elektronskoj jedinici ne piše uobičajeno ''mikrofon''. Ako se budete javljali za reč, taj deo sistema takođe funkcioniše normalno, dakle trepere signalne lampice i dobijaćete reč najnormalnije. Ovaj nedostatak biće otklonjen u najkraćem mogućem roku i ne predstavlja smetnju za naš rad.

Dakle, molim narodne poslanike da, radi utvrđivanja broja poslanika prisutnih u sali, stave svoje identifikacione kartice u jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutan 91 narodni poslanik i da imamo kvorum potreban za rad.

Obaveštavam vas da je, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, predsednica Narodne skupštine gospođa Slavica Đukić-Dejanović pozvala da sednici, pored predstavnika predlagača, prisustvuju i: po 8. tački dnevnog reda - Gradimir Nenadović, direktor Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo; Darko Radojičić, pomoćnik direktora Republičkog sekretara za zakonodavstvo; po devetoj tački dnevnog reda - prim. dr Predrag Tojić i Miodrag Jakšić, državni sekretari u Ministarstvu za dijasporu; Aleksandra Kojić, sekretarka Ministarstva za dijasporu; Đorđe Prstojević i Vukman Krivokuća, pomoćnici ministra za dijasporu.

Prelazimo na 8. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O ODLIKOVANjIMA REPUBLIKE SRBIJE (pojedinosti)

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: zajedno Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković i Dragan Čolić; Mirko Munjić, Aleksandar Martinović, Saša Dujović, Gordana Pop-Lazić, Slađan Mijaljević, Vjerica Radeta, Sreto Perić, Milorad Buha, Dejan Mirović, Zoran Krasić, Zlata Đerić i Boris Aleksić.

Primili ste mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 2. amandman je podnela grupa od 20 narodnih poslanika poslaničke grupe " Napred, Srbijo". Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima poslanik Mirko Munjić.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, gospođo predsedavajuća, koristiću jedan deo vremena kao ovlašćeni predstavnik u okviru ovog amandmana.
Na Predlog zakona o odlikovanjima SRS je podnela 17 amandmana. Na početku mogu da kažem da je jedan deo tih amandmana više pravnotehničke, a drugi deo suštinske prirode. Neki od tih amandmana predviđali su i nova rešenja, koja Predlogom zakona o odlikovanjima, koji smo dobili, nisu bila predviđena.
Vlada je prihvatila jedan naš amandman. Mogu da kažem da je tu bilo još dobrih amandmana koje je, siguran sam, trebalo prihvatiti. Bilo je tu amandmana i nekih drugih poslanika i poslaničkih grupa koje je Vlada trebalo da prihvati, a nije.
Zanimljiva je, posle svih ovih obrazloženja Vlade koja smo dobili u pogledu naših amandmana, jedna stvar koja se može konstatovati kao zajednički imenitelj u svemu ovome, a to je da sve što u predloženim amandmanima u sebi nosi prefiks "srpski" ili "srpsko" ili ima prizvuk nacionalnog, Vlada nije htela ili nije smela da prihvati.
Kažem tendenciozno da nije smela zbog toga što se može reći da u mnogim, gotovo svim oblastima, u svim zakonskim predlozima koji stižu u Skupštinu od strane Vlade, postoji određeni uticaj, slobodno mogu da kažem i pritisak, u pogledu usaglašenosti tih zakonskih predloga sa zakonodavstvom i propisima Evropske unije.
Zanemaruje se, dakle, sve što je nacionalno, sve što u sebi nosi prefiks nacionalnog, srpskog, tako da Vlada verovatno iz tih razloga ne prihvata amandmane koje podnosi opozicija. Zanemaruje se sve ono što je nacionalno i što ima za predmet negovanje, jačanje i očuvanje srpske duhovnosti i kulture, srpske tradicije, srpske baštine i istorije.
Mi nismo imali previše iluzija da ćete prihvatiti puno amandmana koje smo mi podneli, upravo znajući za ovaj vaš stav u pogledu ignorisanja i zanemarivanja svega onoga što nosi u sebi prizvuk nacionalnog ili srpskog. Znali smo i pre odgovora ove vlade, u pogledu amandmana koje smo podneli, da je nekima možda milije sve ono što je nemačko, englesko, francusko, holandsko, evropsko nego ono što je nemanjićko, njegoševsko, takovsko, srpsko.
Međutim, u pogledu amandmana na član 3. Predloga zakona, kojim smo tražili da odlikovanja, pored ostalih, mogu biti dodeljena i crkvenim velikodostojnicima u određenim slučajevima, onim koji su naročito zaslužni za negovanje, očuvanje i jačanje srpske duhovnosti, srpske kulture, srpske baštine i srpske istorije, smatrali smo da Vlada, jednostavno, nije smela jedan takav amandman da prenebregne, pređe preko njega i da ga ne prihvati.
Ovde smo dali i poseban osvrt. Ako SPC može zaslužnim građanima i državnicima dodeljivati najviša crkvena odlikovanja, zašto bi onda državi Srbiji bilo ispod časti da jedan poseban orden dodeljuje crkvenim velikodostojnicima za izvanredne zasluge koje oni imaju u jačanju srpske duhovnosti i kulture?
U načelnoj raspravi smo, na neki način, apelovali na našu svest i savest da se ovo odlikovanje dodeljuje retko, izuzetno, kako bi se istakla njegova važnost i značaj.
Smatrali smo ujedno da bi tu bilo zadovoljeno i načelo reciprociteta. Ako mogu državnici da dobiju najviše crkveno odlikovanje, na primer Orden svetog Save prvog reda, zašto jedno odlikovanje ne bi moglo biti predviđeno za najviše crkvene velikodostojnike?
Dalje smo istakli da bi ličnost koja bi u ovom momentu zavredela da nosi jedno takvo odlikovanje, da mu se takvo odlikovanje dodeli, bio naš živi svetac, patrijarh srpski gospodin Pavle. Bio je to ujedno naš predlog za prvog počasnog nosioca ovog novog odlikovanja.
Međutim, vi se apsolutno niste osvrnuli na to. U svojoj osionosti i bahatosti prema svemu onome što dolazi od opozicije, kao i u svojoj poniznosti prema svemu što dolazi iz EU, u vašoj svesti kao da nema mesta ni za zemaljsku, a kamoli za neku nebesku pravdu. Doduše, u ovu nebesku pravdu veruju samo verujući i oni sa osećajem za moral.
Ovim gestom vi dokazujete da je stoprocentno bio u pravu Bernard Šo kada, na jednom mestu, kaže: "Nije istina da vlast kvari ljude. Istina je samo da već pokvareni, ako se domognu vlasti, kvare vlast". Ali, treba uvek da imate na umu da ste, preuzevši odgovornost za sve ono što čini vitalne interese države Srbije i njenih građana, vi odgovorni kako za ono što činite, tako ujedno i za ono što ne činite.
Svi kojima je u vršenju vlasti milija tuđa otadžbina od svoje, miliji Vašington i Brisel od Beograda, država Ohajo od Srbije, kojima je u vršenju vlasti tuđi narod miliji od svog naroda, kao i novac i blagostanje milije od ljudske bede, od ljudske nemaštine i siromaštva, bar jednom bi trebalo da pročitaju reči velikog vladike Nikolaja Velimirovića, koji kaže ovako: "Ti si se, čoveče, osigurao zlatom, naoružao lekovima, snabdeo jelom i odelom, i uzeo voznu kartu za putovanje od sto godina i više, baš do krajnje stanice. No, kako ćeš prebledeti, o čoveče, kad vozovođa na prvoj stanici vikne - tvoja karta važi samo dovde, izlazi!" Ko razume, shvatiće. Zahvaljujem na pažnji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je sedam minuta od vremena na raspolaganju ovlašćenom predstavniku, ostaje još osam. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Aleksandar Martinović.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, SRS predlaže da se u članu 3. izmeni stav 3. tako da glasi: "Odlikovanja mogu biti dodeljena i stranim državljanima, stranim pravnim licima i međunarodnim organizacijama, po posebnom postupku i u skladu sa Pravilnikom o dodeli odlikovanja stranim državljanima". Radi se o tome da, kada su u pitanju strani državljani, strana pravna lica i međunarodne organizacije, za njih mora da važi drugačiji režim dodele odlikovanja nego kada su u pitanju državljani Republike Srbije.
Mi smo svesni činjenice da je u proteklom periodu bilo dosta zloupotreba od strane pojedinih državnih organa sa određenim zvaničnim dokumentima Republike Srbije.
Mi smo ovde u Skupštini Srbije iznosili primer da je pre nekoliko meseci Vlada Srbije dodelila pasoš Oliju Renu, čoveku koji se otvoreno zalaže i priznaje nezavisnost KiM. Čovek koji ne priznaje teritorijalni integritet Republike Srbije, sada je posednik pasoša Republike Srbije. To je velika sramota za državu Srbiju i brutalno gaženje dostojanstva svih njenih građana.
Takođe smo svesni činjenice da su pojedini državljani Republike Srbije dobijali odlikovanja, recimo od Stjepana Mesića. Vi se, ministre, smejete, ali znate o čemu ja govorim. Dakle, Nataša Kandić, direktor Fonda za humanitarno pravo, dobila je odlikovanje Stjepana Mesića, i to su objavili svi domaći mediji. Problem je u tome što je Stjepan Mesić jedan od ljudi koji su potpalili fitilj rata na prostorima bivše Jugoslavije. On se 1991. godine ni u čemu nije razlikovao od Franje Tuđmana, bio je čak možda i vatreniji protivnik Srba od samog Tuđmana, ali, evo, danas se navodno predstavlja kao demokrata i deli odlikovanja ljudima za koje on smatra da iz zaslužuju.
Dakle, da se ne bi dešavale ovakve stvari u Republici Srbiji, prihvatite ovaj amandman i prihvatite da odlikovanja Republike Srbije, kada su u pitanju strana fizička i pravna lica, mogu da se dodeljuju, ali po jednom posebnom pravnom režimu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je 30 sekundi od vremena poslaničke grupe. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 5. amandman je podnela grupa od 20 narodnih poslanika poslaničke grupe ''Napred, Srbijo''. Vlada je prihvatila ovaj amandman. Da li neko želi reč, s obzirom da nadležni odbori nisu...? O amandmanu će se Narodna skupština izjasniti u Danu za glasanje. Ne želi niko reč? (Ne.)
Na član 8. amandman je podnela grupa od 20 narodnih poslanika poslaničke grupe ''Napred, Srbijo''. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Božidar Delić.
...
Srpska napredna stranka

Božidar Delić

Srpska radikalna stranka
Uvažena predsedavajuća, gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, kada smo o ovome zakonu raspravljali u načelu, većina poslaničkih grupa je, bez obzira da li pripadaju poziciji ili opoziciji, rekla da nam je ovaj zakon potreban, ali isto tako je većina onih koji su diskutovali, posebno o tački 8. i 9, u svojim diskusijama naglasila da je ovo mnogo uprošćen predlog, posebno kada su u pitanju odlikovanja i medalje. Sve poslaničke grupe su imale i svoje predloge kako bi trebalo dopuniti tačke 8. i 9, gde se govori o odlikovanjima i medaljama. Koliko vidim, Vlada nije prihvatila nijedan od ovih predloga. Mi, kao poslanička grupa ''Napred, Srbijo'', nismo insistirali da se prihvati baš sve što smo mi predložili. Čak da je prihvaćeno i ono što je predložio gospodin Saša Dujović, ovaj zakon bi umnogome bio kvalitetniji.
U stvari, ovo je do sada najgori predlog zakona o ordenskim sistemima. U obrazloženju se Vlada čak nije ni potrudila da nama, kao poslaničkoj grupi, da obrazloženje, već se poziva na obrazloženje koje je dala na predlog gospodina Saše Dujovića.
Ono što je posebno u ovom obrazloženju neprihvatljivo jeste, kako kaže, da se prilikom ovoga Vlada opredelila i uzela u obzir univerzalne i neideološke vrednosti.
Upravo će ovaj zakon biti kratkog veka, jer je i on ideološki. On nije uspostavio vezu sa prethodnim ordenskim sistemima, a zakon koji će, praktično, biti stavljen van snage kada budete izglasali ovaj zakon, ipak je znatno kvalitetniji, jer je uspostavio vrednosti sve do 1349, odnosno 1354. godine i do prvog srpskog ordena - Ordena svetog Stefana. O tome, praktično, ova vlada nije vodila računa, tako da iz prethodnog zakona postoji samo jedno odlikovanje koje je ušlo u ovaj zakon.
Mi smatramo da je to apsolutno nedopustivo. Naša istorija ne počinje 2000. godine. Mi smo jedna od retkih država i u Evropi i u svetu koja bi mogla da kaže da je naš prvi orden star gotovo osam vekova. Potpuno bi bilo i neideološki i sa svakog aspekta, i istorijskog i kulturološkog i nacionalnog, prihvatljivo da se Vlada opredelila da jedan od ordena ima vezu sa prvim srpskim ordenom.
Isto tako, mi smo imali dva perioda, dve dinastije – dinastiju Karađorđevića i dinastiju Obrenovića. I sa njima je trebalo, sa obe dinastije, takođe uspostaviti kontinuitet. Možda je to delom urađeno u ovom zakonu, ali ne potpuno.
Jedan drugi period, koji ne možemo izbrisati iz svoje istorije, period posle Drugog svetskog rata, period SFRJ. Prethodni zakon je sa odlikovanja iz tog perioda izbrisao ideološka obeležja i taj zakon i ta odlikovanja su bila prihvaćena u ovom narodu. Sada tih odlikovanja nema.
Nešto drugo je karakteristično kada se pogleda član 8. Kao što možemo da zaključimo da više nemamo vojsku, tako nemamo nijedno odlikovanje kojim bismo mogli odlikovati neku vojnu jedinicu. Ako grešim, gospodine ministre, vi mi sad ukažite kojim biste odlikovanjem mogli da odlikujete neku jedinicu.
A to zaključujem i po nečemu drugom. U predlogu ovoga zakona nema onih obeležja koja nose pripadnici jedinice kada se njihova jedinica odlikuje nekim vojnim odlikovanjem.
Ta obeležja su poznata kao „furažeri“. To su neke trake koje nose i mogu da nose pripadnici jedinice kada je njihova jedinica odlikovana određenim odlikovanjem. Iz toga takođe zaključujem da niste predvideli da ikada jednu vojnu jedinicu možete odlikovati nekim odlikovanjem.
Vama je najvažnije bilo da imate ova prva dva odlikovanja, Orden Republike Srbije i Orden srpske zastave, što je apsolutno nesporno, kako biste mogli odlikovati strane državnike i neke druge koji su zaslužni za saradnju i prijateljske odnose sa nekim državama. To ni za koga u ovoj sali nije sporno i ta prva dva ordena apsolutno nisu sporna. I mi ne smatramo da je to ideološki, ali kada ukidate sve ono što je nacionalno, sve ono što nas vezuje za našu bogatu nacionalnu istoriju, onda smatram da je to ipak evroatlantska ideologija, koja je nespojiva sa našim nacionalnim bićem.
Samim tim ste opredelili i dužinu trajanja ovog vašeg zakona. On će trajati onoliko koliko bude trajala i vaša koalicija. A ja sam smatrao da, ipak, ovaj zakon treba da bude tako napisan da ga više ne menjamo. Neću da kažem da ga više nikada ne menjamo, ali da smo ga napisali da valja, onda potreba za njegovom promenom ne bi postojala.
Obrazloženje koje ste dali za amandman na član 8. koji je dao gospodin Dujović apsolutno nema smisla. Mi koji smo dali naše amandmane pročitali smo mnogo toga i konsultovali se sa stručnjacima iz oblasti naše istorije i tradicije. Sve ovo što smo predložili je osmišljeno na dobar način. Tako da nekakvo pisanje šta znače ovih šest ordena nama apsolutno ne znači ništa. Da ste, uz tih šest ordena koje ste predložili, prihvatili i jedan broj ordena koji pravi vezu sa našom tradicijom, onda bi i taj vaš predlog bio prihvatljiv. Posebno je neprihvatljivo što ste sve znamenite ličnosti iz naše istorije praktično potcenili ovim predlogom. Ako pogledamo taj jučerašnji dan, za koji svi kažemo da je jedan od najznačajnijih dana za srpsku istoriju, jer je juče u poseti bio gospodin Medvedev, iz toga zaključujem da vi, kao vladajuća koalicija, jedno mislite, drugo govorite, a treće radite.
Od ovih ljudi kojima smo juče odavali poštu, koji su učestvovali u oslobađanju Beograda i koji su 1964. godine poginuli u avionskoj nesreći na Avali, jedan je odlikovan Ordenom narodnog heroja, kao i 1.320 ili 1.330 drugih ljudi u Srbiji u Drugom svetskom ratu, posle Drugog svetskog rata, pa čak i posle rata ili agresije 1999. godine. Vama je zasmetalo to odlikovanje, pa ste ga izbrisali. A Rusija nije izbrisala to odlikovanje. I ona je imala tada Orden heroja Crvene armije, a sada ima Orden heroja Rusije. Čini mi se da su poslednja takva odlikovanja dodeljena 2004. godine, posle tragičnih događaja u Beslanu.
Što se tiče ovog ordenskog sistema, za koji kažem da je najgori koji je Srbija imala u svojoj istoriji upravo zbog toga što se nisu mogli naći u ovom predlogu ordeni vezani za Karađorđa, Njegoša, Nemanjiće, što je sve postojalo u prethodnom ordenskom sistemu, za Vuka Karadžića, za Nikolu Teslu. Kasnije, kada dođemo do ovih medalja, videćemo i druge znamenite Srbe iz srpske istorije koji u predlogu ovog ordenskog sistema i ovog vašeg zakona nisu našli svoje mesto.
Smatram da je to sramota za Srbiju, da je takav odnos prema našoj istoriji nedopustiv i mi ni u kom slučaju ne možemo podržati ovakav predlog i nećemo glasati, ali ćemo javnosti reći šta znači donošenje jednog ovakvog zakona. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Od vremena koje je na raspolaganju ovlašćenom predstavniku poslaničke grupe iskorišćeno je devet minuta. Preostalo je šest minuta.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 8. amandman je podneo narodni poslanik Saša Dujović. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 8. amandman je podnela narodna poslanica Gordana Pop-Lazić. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima poslanik Mirko Munjić.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Gospođo predsedavajuća, govoriću u okviru vremena koje ima poslanička grupa.
Amandman narodnog poslanika SRS Gordane Pop-Lazić je da se u članu 8. stav 1. posle tačke 6) dodaje tačka 7), koja glasi: „7) Orden zasluga za jačanje srpske duhovnosti i kulture“. Dakle, ovde smo predvideli da se dodeli jedan novi orden, čiji će naziv biti Orden zasluga za jačanje srpske duhovnosti i kulture.
Malopre sam rekao da bi taj orden bio dodeljivan crkvenim velikodostojnicima za zasluge koje ovi imaju u jačanju srpske duhovnosti i kulture, u jačanju svega onoga što je nacionalno, srpsko, u očuvanju srpske kulture, istorije, srpske baštine.
Vlada je u obrazloženju klasifikacije odlikovanja kazala:
''U Glavi II. Predloga zakona prihvaćena je uobičajena podela odlikovanja na ordene, medalje i spomenice. Prilikom opredeljenja za nazive ordena i medalja (čl. 8. i 9.) pošlo se od stava da treba uzeti u obzir univerzalne i nadideološke vrednosti (hrabrost, plemenitost, zasluge za državu), državne simbole (zastava Republike Srbije) i državni praznik Republike Srbije (Sretenje). Pri tome najvažniji orden nosi naziv same države - Republike Srbije. Takav pristup ima uporište i u uporednom pravu.
U pogledu stepenovanja odlikovanja prihvaćen je princip trostepenosti za ordene i dvostepenosti za medalje, izuzimajući Orden Republike Srbije, kao najviši orden države, koji ima dva stepena. Iako u većini ordenskih sistema postoje ordeni od tri do pet stepena, opredeljenje za tri stepena polazi od toga da su oni dovoljni za napredovanje u odlikovanjima i da je njima obuhvaćen dovoljno širok spektar zasluga''.
Što se tiče ove klasifikacije, mi nismo imali više amandmana na nju osim ovoga da se predvidi jedan novi orden, Orden za jačanje srpske duhovnosti i kulture.
Možda je bilo prilike da se o tome još porazgovara, da se podnese još neki amandman, međutim mi smo, na neki način, prihvatili ovo što ste vi izneli kao klasifikaciju ordena, uz jednu opasku, koju sam i malopre izneo i koju ću ponoviti, da Vlada ipak sve ono što je vezano za srpsku tradiciju, za srpsko nacionalno biće, za srpsku istoriju, za srpsku kulturu i za srpsku baštinu jednostavno prenebregava u svojim zakonskim predlozima, pa je upravo to učinila i u ovom zakonskom predlogu, kada je u pitanju klasifikacija ovih ordena.
Smatramo da zaista postoji sva opravdanost da se prihvati amandman narodnog poslanika SRS gospođe Gordane Pop-Lazić i da se predvidi jedan novi orden, Orden zasluga za jačanje srpske duhovnosti i kulture, koji će biti dodeljivan crkvenim velikodostojnicima, i to za izvanredne zasluge koje su postigli u jačanju srpske duhovnosti i kulture.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Tri minuta i 45 sekundi je iskorišćeno od vremena poslaničke grupe. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 8. amandman je podneo narodni poslanik Slađan Mijaljević. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima Slađan Mijaljević.

Slađan Mijaljević

Srpska radikalna stranka
Poštovane kolege, podneo sam amandman na član 8. koji glasi: ''Orden zasluga za jačanje srpske duhovnosti i kulture ima tri stepena i dodeljuje se za posebne zasluge u razvijanju, širenju i jačanju srpske duhovnosti i kulture. Dodeljuje se crkvenim velikodostojnicima na obrazloženi predlog predlagača iz Srpske pravoslavne crkve, uz pismenu saglasnost Patrijaršije Srpske pravoslavne crkve''. Podvlačim - dodeljuje se za posebne zasluge u razvijanju, širenju i jačanju srpske duhovnosti i kulture.
Naša tendencija ide u tom pravcu da je Srpska pravoslavna crkva jedina organizacija koja ima svoje organizacione jedinice, odnosno parohije i eparhije, gotovo u svim državama na planeti, a sigurno na svim kontinentima. Srpska pravoslavna crkva je, sa svojim parohijama i eparhijama, stožer okupljanja naših iseljenika ili dijaspore.
Naravno, ovo je još vidljivije tamo gde država Srbija nije u mogućnosti da organizuje dopunske škole za decu iseljenika, niti neke druge vidove okupljanja, recimo kulturne priredbe, izložbe itd. Širenje, razvijanje i jačanje srpske duhovnosti i kulture ne bi se moglo ostvariti bez ozbiljnih samopregornih angažovanja pojedinaca. Ako zbog ničeg drugog, te vitezove srpske nacionalne svesti probajte da odlikujete makar kao obične građane, ali sa nekim odlikovanjem koje je makar po nazivu adekvatno određeno organizaciji koja je najrasprostranjenija na planeti, makar da ih stimulišete za još ozbiljniji rad. Hvala.