ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 17.12.2009.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

6. dan rada

17.12.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 18:45

OBRAĆANJA

Slobodan Maraš

Razlika između  LDP i SRS, gospodine Preliću, jeste veoma velika i nadam se da se oko toga slažemo. Isto tako, pokušao bih nešto, ako mi dozvolite, ne želim da budem nepristojan, i objasnim.
Kapital nema ime i prezime, kapital nema naciju. Veoma je nama stalo da kapital, bilo on ruski ili iz EU, stigne u ovu državu. Pitanje je načina na koji dolazi.
Nijednog momenta se nismo sukobili sa drugačijim mišljenjem oko toga da treba ruski kapital da dođe u Srbiju, ali način na koji je NIS prodata, bez tendera, po ceni po kojoj je prodata i što je većinski deo dat ruskoj strani, to je za nas bio problem.
Rekli ste da mi pre ulaska u salu, kad čujemo za Evropu, dižemo ruke.
Gospodine Preliću, i tu moram nešto da vam objasnim. Nije naš jedini cilj da Srbija postane deo EU, naš cilj je da se Srbija evropeizuje. To znači da primimo vrednosti koje važe i da počnemo da ih primenjujemo, koje važe u…
Molim vas da dozvolite da nastavim.
Želimo da vrednosti koje su u Evropi budu i deo vrednosti koje svaki dan delimo ovde. Nikakve naloge i zadatke LDP ne dobija ni iz jednog centra, ali gospodine Preliću, moram da vas podsetim da su se iz redova vaše partije čule opaske da nema niko ništa protiv da Srbija bude ruska gubernija.
Nikad nismo želeli da budemo bila čija pokrajina, republika ili gubernija, želimo da Srbija bude ono što jeste, deo EU, deo Evrope i zato mislim da sve vaše konstatacije koje ste malo pre izneli u najmanju ruku nisu tačne.
LDP je ponosna na to što je svaki put podržala one zakone koji nas približavaju Evropi i to ćemo činiti i ubuduće.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Nema razloga više. Sve je razjašnjeno, gospodine Preliću. Nema osnova za repliku.
Na član 24. amandman je podneo narodni poslanik Nenad Popović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 24. amandman je podneo narodni poslanik Radiša Ilić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Gospodine Iliću, izvolite.

Radiša Ilić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 24. Predloga zakona o budžetu Republike Srbije, sa predlogom da se stav 5. u Predlogu zakona briše. Amandmanom se predlaže brisanje stava 5. ovog člana jer je očigledno u suprotnosti sa odredbama Zakona o budžetskom sistemu.
U odgovoru, odnosno u obrazloženju za neprihvatanje amandmana Vlada se poziva na član 84. Zakona o uređenju sudova kojim je utvrđeno da nadzor nad trošenjem sredstava u okviru razdela 7 - pravosudni organi, vrši i nadležno ministarstvo.
Međutim, Vlada je trebalo da se osvrne i na Zakon o budžetskom sistemu, pa tek onda da proceni vredi li prihvatiti amandman ili ne. Osim toga, kada smo već kod pravosuđa, u sudovima je trenutno haotično stanje. Sudije sa dugogodišnjim stažom i dragocenim iskustvom ovih dana se suočavaju sa činjenicom da će im se voljom nekog lokalnog partijskog moćnika iz vlasti završiti profesionalna karijera.
To neka ostane za nauk onima koji su poverovali u laži onih koji su transparentno, demokratski, doduše malo pocrneli od paljevine Skupštine 2000. godine, doveli Srbiju i sudstvo, a i sudije i sve pravnike kao pojedince u ovakvu situaciju.
Ovde imamo jednu sasvim suprotnu situaciju od situacije kakva je navedena u članu 23, o kojoj sam maločas govorio i po članu 23. nadzor, plaćanje i izvršavanje izdataka namenjenih za realizaciju NIP vrše obostrano Ministarstvo za NIP, ali i resorni ministar. Kada je u pitanju član 24. stav 5, to je samo ministar pravde, a verovatno će to za neke druge razdele biti opet neki drugačiji model i tada će vam verovatno odgovarati da primenite Zakon o budžetskom sistemu.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 25. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Šami. Izvolite, gospodine Šami.

Zoran Šami

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, predložio sam da se u članu 25. brišu stavovi 1. i 2. Naime, u stavu 1. se kaže da ministar nadležan za poslove nauke i tehnološkog razvoja, drago mi da je gospodin Đelić tu, daje naloge za izvršavanje rashoda sa ekonomske klasifikacije 424 za specijalizovane usluge, za programe i projekte u skladu sa čl. 10. i 98. Zakona o naučnoistraživačkoj delatnosti. U stavu 2. se kaže - projektno finansiranje obuhvata isplatu zarada istraživačima instituta koji su angažovani na projektima.
Naime, DSS misli da ove stavove valja brisati, jer oni na neki način unapred prejudiciraju očigledan oprez tvoraca ovog budžeta koji znajući da prihod neće biti onoliki koliki je predviđen i unapred predviđaju da neće možda moći ni sve da se isplati, ni sve obaveze plate. Onda se prvo poseže tamo gde se nekome čini da je najlakše, ali odmah da kažem da je to i najgluplje posegnuti za sredstvima za nauku i naučnoistraživački rad, koja su inače mala, a onda se ministar stavlja u poziciju da procenjuje šta će da plati, a šta eventualno neće da plati, kojim tempom će da plati.
Smatramo da ovakve odredbe nisu potrebne u budžetu. Svi oni koji su dobili novce za svoje projekte, Vlada mora da im obezbedi, tim pre što su pare za naučno istraživački rad i nauku koje se odvajaju ovim budžetom inače male i premale.
Naš je predlog da se stavovi 1. i 2. brišu, jer su kao takvi potpuno nepotrebni u ovom zakonu.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Potpredsednik Vlade, ministar Božidar Đelić.

Božidar Đelić

Gospođo predsednice, poštovani narodni poslanici, gospodine Šami, ova odredba zapravo postoji iz razloga koji ste napomenuli, ali zapravo i iz pravednih razloga, a to je da se zaštite životi onih naših građana koji su se posvetili nauci.
Konstatovano je u prva dva kvartala ove godine da definicija u računovodstvenom smislu pozicije 424 nije omogućila Trezoru Republike Srbije da isplati plate našim naučnicima, zato što oni idu po jednom korektnom, projektnom principu, koji omogućava da svakih nekoliko godina naše ekipe pripreme projekte i imaju veoma jasne ciljeve u njihovom radu i u tom smislu mislim da ćemo se složiti da je jako važno da sačuvamo taj projektni princip.
S druge strane, imajući u vidu da je to ugovorni odnos, a ne identifikuje sam po sebi činjenice da nemali deo tih sredstava, nažalost, tu ću se složiti s vama, i dalje se odnosi na lične dohotke onih koji su u našem naučnom sistemu, nismo bili u stanju, zbog prioriteta koji po Zakonu o budžetskom sistemu postoje u izvršenju budžeta, a to je da se prvo isplaćuje javni dug, isplaćuju se zakonski regulisana prava i to za penziju i druga socijalna davanja i prinadležnosti poput plata.
Našli smo ovu formulu koja ni na koji način ne želi da uvede diskreciju ili diskreciono pravo ministra da odluči kome će platiti ili ne. Zapravo, ova odredba je omogućila, od kada je usvojena u rebalansu budžeta za ovu godinu, da se isplate lični dohoci za one koji rade u institutima istovremeno kada dobijaju plate i drugi koji rade za državu, naročito u sistemu visokog obrazovanja. Niko nije bio favorizovan, niti će biti u budućnosti.
Sada bih iskoristio možda da kažem dve ili tri reči o razdelu nauke. Kao što vidite, uprkos velikim teškoćama, složićemo se, verujem, i o tome smo govorili na odgovarajućem Odboru za nauku, da ni ovakva izdvajanja nisu na adekvatnom nivou za našu zemlju, ali ipak i u ovim teškim momentima smo smogli snage da se poveća razdeo nauke za nekih 10% i sa nekih devet milijardi dinara iz budžetskih prihoda ovo predstavlja određeni napredak.
S druge strane, potrudili smo se u ovim teškim budžetskim momentima da obezbedimo alternativna i dodatna finansiranja i kao što vidite u razdelu nauke postoje mogućnosti za investicije u našu naučno tehnološku infrastrukturu. Predviđeno je da to bude otprilike na istom nivou, kao što će biti izdvajanje iz budžeta. To je iz obezbeđenih sredstava Evropske komisije i iz Evropske investicione banke i nekih drugih projekata koje razrađujemo. Sa onih stalnih 0,3%, nažalost, izdvajanja za nauku koja imamo bukvalno od 2003. godine, ukoliko uspemo da sprovedemo ove projekte, preći ćemo ipak sledeće godine na 0,5% BDP.
Gospodine Šami, s vama se slažem da ni to nije dovoljno, ali i to je mnogo bolje nego što je ikada bilo u Srbiji. Trudićemo se da i u godinama koje dolaze taj razdeo raste što više, s tim što ne treba razmišljati da to bude obezbeđeno samo iz sredstava budžetskih i državnih, nego da je veoma važno da uključimo i privatnu privredu u ovaj veliki projekat naše nauke.
Gospođo predsednice, dame i gospodo, nadam se da ćemo imati mogućnosti već u prvoj polovini sledeće godine zajedno da razmotrimo strategiju razvoja nauke i tehnološkog razvoja. Javna rasprava koja je trajala od 29. juna do 1. decembra ove godine je završena. Sutra ćemo na sajtu Ministarstva nauke imati prezentaciju onoga što je poslato formalno na mišljenje drugim ministarstvima i do januara imaćemo i strategiju i zakonske izmene i dopune koje mogu da obezbede da predviđena sredstva budu bolje predviđena.
Sledeća godina je važna. Iz ovih budžetskih razloga, strategije, zakonskih promena i to je isto godina u kojoj pripremamo novi ciklus finansiranja naučnih projekata za godine koje dolaze. Hvala puno na vašoj pažnji.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine potpredsedniče i ministre.
Na član 25. amandman je podneo narodni poslanik Momčilo Duvnjak. Da li neko želi reč? (Da)

Momčilo Duvnjak

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 25. stav 2. Predloga zakona, posle reči „zarada“ dodaju se reči “i ostali troškovi“.
Amandmanom SRS predlažem ovu pravno-tehničku korekciju, jer smatramo da će pored troškova zarada istraživača isti imati i druge vrste troškova, kao što su materijalni, tekući i drugi, koji će plaćati sa klasifikacije 423. Ovim amandmanom samo želimo da preciznije definišemo ovaj član zakona.
Pošto imam vremena po ovom amandmanu, pitam ministra finansija, da li zna kako se troše novci građana Srbije na projekat proširenja fabrike vode „Majdevo“ iz Kruševca. Ovaj projekat se radi po teći put, radi ga isti projektant, Institut „Jaroslav Černi“, vrednost poslednjeg projekta je bila 33 miliona dinara.
Gradsko veće grada Kruševca pre mesec i po dana bez tendera donosi odluku da izvođač radova bude Institut „Jaroslav Černi“. Da li je slučajno da su direktor „Srbijavoda“ Marjanović i direktor Instituta rođena braća? Pitam ministra da nam da odgovor radi građana Kruševca.
Samo bih podsetio ministra finansija da je taj projekat proširenja fabrike vode „Majdevo“ u Kruševcu urađen devedesetih godina i radio ga je „Energoprojekt“, odsek „Hidroinženjering“ sa odgovornim licem Androm Tucovićem. Mi ništa nemamo protiv, iz SRS, proširenja fabrike vode „Majdevo“ u Kruševcu, ali tražimo da se radi po tenderu i da se projekat iz devedesetih godina uvaži i da se po tom projektu radi proširenje fabrike vode „Majdevo“ Kruševac.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 25. amandman je podneo narodni poslanik Nenad Popović. Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 26. amandman, u istovetnom tekstu, podneli su zajedno narodni poslanici Zlata Đerić i Miroslav Markićević, narodni poslanik Milorad Buha, narodni poslanik Nenad Popović, narodni poslanik Miloš Radulović i zajedno narodni poslanici Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić i Veroljub Arsić. Da li neko želi reč? (Da) Reč ima gospođa Zlata Đerić.