ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 17.12.2009.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

6. dan rada

17.12.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 18:45

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Nikola Savić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 34. Predloga zakona o budžetu Republike Srbije. Mojim amandmanom tražio sam da se stav 5. ovog člana briše.
Da bi bilo lakše da se vidi zbog čega sam to uradio, zaista ću morati da pročitam ovaj stav 5. ovog člana, u kome se kaže – ukoliko se zakonom odredi maksimalni broj zaposlenih u lokalnoj administraciji i za nepoštovanje predvidi obustava transfernih sredstava, predlog za obustavu dostavlja Ministarstvu finansija.
Želim da kažem pre svega građanima Srbije da je ovaj stav i ovo što stoji u ovom stavu u suprotnosti sa odredbama Ustava Republike Srbije i u suprotnosti sa odredbama Zakona o budžetskom sistemu. Na ovaj način vrši se diskriminacija prema građanima Srbije. Zbog čega? Jednostavno, moramo da znamo svi da su transferna sredstva nešto što je neotuđivo pravo i opština i gradova, a naravno i kroz opštine i gradove, građana Srbije.
Zato mi u SRS smatramo da niko nema pravo i ne sme da obustavlja transferna sredstva građanima i zbog toga smatramo da bi Vlada trebalo da razmotri ovaj amandman, da ga usvoji, ali s obzirom da imamo loše iskustvo, čisto sumnjamo u to.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 34. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Todorović. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 35. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Nikolić. Da li neko želi reč? (Ne.) Gospođa Lidija Dimitrijević ima reč. Izvolite.

Lidija Dimitrijević

Srpska radikalna stranka
Gospođo predsedniče, izvinjavam se, gospodin Dragan Todorović je podneo amandman na član 35. Želim reč po tom amandmanu.
Dame i gospodo narodni poslanici, šef poslaničke grupe SRS, gospodin Dragan Todorović, podneo je amandman na član 35. stav 3. Izuzetno je zanimljivo obrazloženje za odbijanje ovog amandmana.
Amandman se ne prihvata iz razloga što je suprotan Zakonu o Vladi, kojim je utvrđeno da Vlada u svom nazivu nema dodatak Republike Srbije, jer je samo jedna vlada. Svi narodni poslanici i građani znaju da je jedna vlada i ne pomišljamo da ih ima više.
I ova jedna je preglomazna i previše košta građane Srbije, radi isključivo u svom interesu, a ne u interesu svih građana, poreskih obveznika. Argument za ovu tvrdnju je predviđeni deficit budžeta za 2010. godinu u iznosu od 107 milijardi. Za ovu potrošnju, višu od prihodovanja, pokriće će se obezbediti najvećim delom zaduživanjem.
Krediti će se uzimati i za druge namene, izdaće se garancije Republike Srbije do iznosa od 210.009.066.081 dinar, emitovaće se državne hartije od vrednosti oko 294 milijarde i za taj iznos će biti uskraćena privreda, jer se ti vrednosni papiri vuku od banaka.
Dame i gospodo, poražavajući je podatak, koji je maločas u svojoj diskusiji izneo gospodin Krasić, da su planirani prihodi u 2010. godini oko 656 milijardi dinara ili oko 6,9 milijardi evra. Ukupno zaduživanje u ovoj 2009. godini i narednoj 2010. godini je 373 milijardi dinara ili oko 3,9 milijardi evra. To je skoro 57% ovogodišnjeg budžeta.
Poslanička grupa SRS iznela je većinu svojih primedbi, mnogo ih je, ali je svaka naša primedba u interesu građana Republike Srbije. Još nešto najvažnije, svaka primedba ima utemeljenje u izveštaju o finansijskoj reviziji završnog računa budžeta Republike Srbije za 2008. godinu. Sve primedbe SRS i državnog revizora identične su.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 35. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Nikolić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 35. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Popović, Milan Dimitrijević i Milica Vojić-Marković. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 35. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Todorović, o kome je govorila gospođa Dimitrijević.
Tada je bio 34, ali podneo je i na član 35. U redu je.
Na član 35. amandman su zajedno podneli narodni poslanik Donka Banović i Nikola Lazić. Da li neko želi reč? (Da.) Gospodin Lazić. Izvolite.

Nikola Lazić Beograd

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poslanička grupa DSS ovim amandmanom predložila da u samom zakonu o budžetu bude definisano i oročeno donošenje kadrovskog plana za republičku administraciju.
Odgovor Vlade na ovaj amandman je da je taj rok 30 dana od objavljivanja budžeta u Službenom glasniku, kao i da je to zapravo pitanje koje je regulisano aktom Vlade, pa zbog toga ne treba prihvatiti i ovaj amandman. Time je poslata pogrešna poruka kojom se zapravo kaže da zakoni treba da budu podređeni zakonskim aktima Vlade.
Šta na primer ako nekom u Vladi padne na pamet da promeni taj podzakonski akt, što je mnogo lakše nego promeniti sam zakon? To može da otvori prostor za novo uvećanje administracije i naravno što bi impliciralo kasnije neselektivno otpuštanje bez jasnih kriterijuma. Iako mislim da ovo nije dobro i apelujem na predstavnike Vlade da ipak prihvate ovaj amandman.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 36. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović i Milan Dimitrijević. Da li neko želi reč? (Da.) Gospodin Dimitrijević želi reč. Izvolite.

Milan Dimitrijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Predvideli smo da se ubaci još jedan novi stav pre ovog stava 1. Taj novi stav glasi - kadrovski plan i mere Vlade koje se odnose na reformu broja zaposlenih biće dostupan na sajtu Vlade najkasnije 31. januara 2010. godine, s tim što postojeći stav 1. postaje stav 2. itd. Šta ste vi nama odgovorili. Ovo je stvarno neverovatno. Amandman se ne prihvata iz razloga što objašnjavanje, objavljivanje kadrovskog plana na sajtu Vlade nije obaveza nadležnog organa u skladu sa aktom Vlade. Gospodine potpredsedniče Vlade, vi ste vrlo često upotrebljavali jednu reč koja se zove transparentnost.
Čini mi se da vam je to bila omiljena reč. Vidite, reći ću vam nešto što će vam pomoći da vam ta reč bude bliže objašnjenja. Transparentnost je odlično sredstvo za dezinfekciju Vlade. Mislim da ovoj Vladi stvarno treba dezinfekcija.
U čemu je problem? Da kadrovske promene u Vladi ne budu stavljene na sajt Vlade. Da li je to neka tajna? Da li je to državna tajna? Da li se vi nečega plašite? Problem će biti što vi u ovom trenutku ne znate koliko imate ministara, koliko imate državnih sekretara, koliko imate pomoćnika ministara, savetnika itd. Tu je problem. Zato ove zakone ovako i donosite. Zato i glase ovako predlozi zakona.
Još nešto, gospodine potpredsedniče. Vidite, zakoni se donose da bi regulisali volju pojedinca i da bi uredili neke odnose u društvu. Ali, kada volja pojedinca postane zakon onda je država u problemu, onda je narod u problemima. Stotine pomoćnika državnih sekretara imate u Vladi, plašite se da objavite 31. decembra koliko će tih ljudi i dalje biti na platnom spisku. Uzimate sebi za pravo da uskratite zbog takvih istih stvari, ako se to ne ispošutuje, da se uskrate transferna sredstva lokalnim samoupravama.
Gde to ima? Kakva je ova Vlada? Vi imate pravo da zavučete ruku u tuđe džepove poreskih obveznika, a da primenite mere prema onima koji ne poštuju vaše odluke. Gde to vodi? Da li to vodi u Evropu? Čini mi se da kada je reč o transparentnosti, da vam se to naliv pero prilično istupili, da čak i ne postoji.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 36. amandman je podneo narodni poslanik Nenad Popović. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 36. amandman je podneo narodni poslanik Milan Škrbić. Da li neko želi reč? (Da.) Izvolite, gospodine Škrbiću.

Milan Škrbić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, mogao bih da nastavim sa izlaganjem gde je gospodin Dimitrijević stao i da dopunim njega, jer je i on isto imao malo vremena. U stvari, ovaj član 36. stav 4. treba da se briše iz prostog razloga što je protivan Ustavu Republike Srbije i odredbama Zakona o budžetskom sistemu.
Velika većina stručne javnosti se složila sa ovom konstatacijom, i ne samo time, nego i činjenicom da ovaj budžet nije razvojni, već je reč o potrošačkom budžetu. Evo kako. Podaci iz ove debele knjige, kako je sada mnogi nazivaju, govore sledeće. Govore, između ostalog, i o sumnjivim, specijalizovanim ili specijalističkim uslugama, sumnjivim angažovanjima po ugovoru. Činjenica je da su pojedine uprave i inspektorati više para dobili čak i za plate. Navešću neke, koliko budem imao vremena, koliko mi vreme dozvoli.
Naime, na stavku plate, dodaci i naknade zaposlenih, umesto 75.942.000 dinara kao ove godine, devizni inspektorat će potrošiti čak 82.991.000, skoro 83.000.000. Upravo za javni dug povećao je platni fond čak tri puta, pa će na plate, umesto 6,1 milion dinara otići čak 18 miliona.
U Ministarstvu pravde 94.732.000 dinara, ili 4.000.000 više, sa pet stotina sudija manje, što isto nije logično. Kada je o putovanjima reč, Ministarstvo pravde moći će da potroši 8.500.000, a 7,9 je bilo 2009. godine.
Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom, više nego duplo, 3,6 miliona, dok je uprava za veterinu ovu stavku povećala gotovo osam puta. Ove godine je imala 800.000, sada ima 8.600.000.
Ni ostala ministarstva neće štedeti na putovanjima. Za Ministarstvo za rudarstvo i energetiku odvojeno je 7,2 miliona, a za Ministarstvo infrastrukture čak 11.000.000 u odnosu na milion dinara ove godine. Direkcija za mere i dragocene metale na putovanja će potrošiti 4,77 miliona, umesto 879.000 ove godine. Tako će i Uprava za trezor (Predsednik: Vreme.)
Da ne nastavim dalje? U redu.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 36. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković i Nikola Lazić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 37. amandman je podneo narodni poslanik Nenad Popović. Vlada i Odbor za finansije prihvatili su amandman.
Na član 38. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Aćimović. Da li neko želi reč? (Da.) Gospodin Dragan Aćimović.