Dame i gospodo narodni poslanici, SRS se temeljno priprema za sve predloge zakona, naravno, tako i za ovaj zakon o metrologiji, bez obzira na činjenicu što je Vlada, a i vi iz Skupštine, takođe, ste bili apsolutno nepravedni kada je ovaj zakon u pitanju i kada je u pitanju čitava ova naučna disciplina, pa ste čitav ovaj zakon o metrologiji strpali tamo gde mu nije mesto, stavili ste ga u jedinstveni načelni pretres sa zakonom o regionalnom razvoju, zakonom o besplatnim akcijama i zakonom o privatizaciji. Zbog toga u načelnoj raspravi o ovom zakonu nije bilo nijedne reči, nije se moglo čuti ništa o ovom zakonu, a, nažalost, i sada kroz raspravu u pojedinostima neće se mnogo toga reći, jer je vreme poslaničkih grupa potrošeno na vrlo važne zakone.
SRS će iskoristiti svoje vreme i reći nešto o ovim zakonima. Naime, ovaj zakon o metrologiji je veoma važan zakon, jer se on na neki način tiče svakog građanina. Ujutru, čim se probudimo, mi pogledamo u jednu spravu za merenje vremena, časovnik, ili, nakon toga, kada odemo do prodavnice opet se susretnemo sa jednom spravom za merenje, odnosno za merenje mase, vagom, ili, recimo, kad odemo na benzinsku pumpu, jednim uređajem za merenje protoka itd. Znači, ovaj zakon je i te kako važan jer se tiče svakog našeg građanina.
Kao što se iz samog naslova zakona može zaključiti, on se odnosi na različite vrste merenja, jer i sama metrologija je naučna disciplina koja se bavi merenjima. Svako merenje podrazumeva grešku pri merenju, međutim, vi ovde u ovom zakonu tu grešku ne nazivate pravim imenom, greška pri merenju, nego to zovete – pridružena mera, nesigurnost, mada je stari izraz, ''greška pri merenju'', mnogo primereniji i razumljiv svima.
Sa druge strane, zakon ne posvećuje dovoljno pažnje preciznosti merenja, a samim tim ne definiše na najbolji način greške merenja, a videli smo i sami da te greške merenja i te kako mogu uticati na mnogo toga. Ne treba mnogo podsećati, ali navešću jedan primer koji je svima nama dobro poznat, naime, na poslednjoj Olimpijadi svi dobro znate da je našem plivaču Miloradu Čaviću, možda i nepravedno, oduzeta zlatna olimpijska medalja, iz prostog razloga, što su uređaji za merenje bili neprecizni.
Ono što je još važno da se kaže kod ovog zakona je činjenica da se on odnosi i na zaštitu zdravlja i opštu bezbednost. Međutim, ovde zakon ne tretira zaštitu zdravlja i opštu bezbednost na adekvatan način, a znamo da je to veoma važna oblast, jer, recimo, u medicini ili biologiji ne postoje teorijske vrednosti, što merenja u ovim oblastima čini dosta komplikovanim. (Aplauz)