DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA, 21.04.2010.

12. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA

12. dan rada

21.04.2010

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 18:05

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo, nastavljamo rad Druge sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 89 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje. Izvolite.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje prisutan dovoljan broj narodnih poslanika, ima nas 85 i možemo da nastavimo sa radom.
Obaveštavam da su sprečeni da sednici prisustvuju narodni poslanici Mladen Grujić i Vladimir Milentijević.
Obaveštavam vas da sam, na osnovu člana 88. stav 1. Poslovnika, pozvala da, pored predstavnika predlagača, prisustvuju sednici i potpredsednik Vlade i ministar ekonomije i regionalnog razvoja, odnosno magistar Verica Kalanović, ministar za Nacionalni investicioni plan, magistar Jasna Matić, ministar za telekomunikacije i informaciono društvo i Snežana Samardžić-Marković, ministar omladine i sporta.
Pozvala sam, takođe, da sednici prisustvuje i gospodin Nebojša Ćirić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, Jelena Popović, pomoćnik ministra ekonomije i regionalnog razvoja, Dejan Radulović, savetnik u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja.
Povodom pretresa u pojedinostima po tačkama 6. i 7. dnevnog reda, pozvala sam da, pored predstavnika predlagača prof. dr Tomice Milosavljevića, ministra zdravlja, sednici prisustvuju i Nevena Karanović i Periša Simonović, državni sekretari u Ministarstvu zdravlja i Zorica Pavlović, pomoćnik ministra zdrava.
Prelazimo na 5. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O METROLOGIJI (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona, a, gospodin Dragan Todorović, nisam videla da ste se javili.
Izvolite, gospodine Todoroviću, povreda Poslovnika.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Pozivam se na član 27, gospođo predsedniče, hoću da pitam kakav je problem vezano za ''Grupu prijateljstva'' sa Parlamentom Irana. Pretpostavljam da je svima poznato koliko je nama bitna saradnja sa Iranom. Formirana je Grupa prijateljstva, ali, nažalost, prođoše meseci, a, koliko čujem, predsednik Odbora za inostrane poslove još uvek nije to stavio na dnevni red?
Razumem gospodina Mićunovića, on valjda još uvek juri uslove za penziju, evo, potroši pet miliona u proteklom periodu na putovanja, ali stvarno ne razumem…
(Predsednik: Ja bih vas zamolila..)
Pet ili nešto manje od pet, ne znam koliko, nije ni ….
(Predsednik: Gospodine Todoroviću, nemojte urušavati ugled parlamenta, predsednik Odbora za spoljne poslove ima vrlo značajne zadatke, tako da vas, zaista, molim da o tome vodite računa.)
Znam, znam, evo sa dve reči ste me ubedili. Prihvatam.
Postavljam pitanje – koji su razlozi da ta Grupa prijateljstva napokon ne počne da radi?
Vi znate koliko je Iran značajan kada je u pitanju Kosovo i Metohija, koliki je uticaj Irana, kada je u pitanju priznavanje nezavisnosti Kosova i Metohije od strane islamskih država. Ne znam koji to razlozi vode predsednika Odbora za inostrane poslove da se ta ''grupa'', napokon, ne konstituiše. Koji su to razlozi?
Na jednu stranu govorite o tome da nam je prioritet da se smanji mogućnost priznavanja Kosova i Metohije od nekih država, a jednu izrazito prijateljsku državu, po tom osnovu, mi na ovakav način ignorišemo i šaljemo prilično jasnu poruku da nam nije stalo do saradnje.
Molim vas, da vi, kao predsednik Skupštine, utičete na to da se ovaj posao završi.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Prošlo je dva minuta.
Zloupotrebili ste institut povrede Poslovnika. Zapravo, postavili ste poslaničko pitanje, a to se može činiti jedino utorkom i četvrtkom, makar da sam i lično zainteresovana, naravno, da se konstituišu sve grupe prijateljstva, ali o tome odlučuje Odbor za spoljne poslove.
Molim vas da institut povrede Poslovnika koristite u skladu sa suštinom…
(Narodni poslanik Dragan Todorović, sa mesta: Nisam rekao da je povreda Poslovnika, nego član 27. ovde jasno govori o vašim nadležnostima, da ste dužni da se starate…)
Molim vas, nemate reč.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Goran Mihajlović, Nikola Savić, Radiša Ilić, Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković, Dragan Čolić, Momir Marković, Milan M. Nikolić, Srboljub Živanović, Dušan Marić, Zlata Đerić, Momčilo Duvnjak, kao i amandmane Odbora za nauku i tehnološki razvoj.
Primili ste izveštaje Odbora za nauku i tehnološki razvoj i Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pre prelaska na pretres Predloga zakona u pojedinostima, podsećam vas da je Zakonodavni odbor, na osnovu člana 148. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, odbacio kao nepotpun amandman koji je na član 11. podneo narodni poslanik Dušan Marić. Prema članu 148. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine odbačeni amandmani ne mogu biti predmet rasprave i o njima se ne glasa.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona, u pojedinostima.
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Goran Mihajlović.
Da li neko želi reč? Niko. Hoćete? Pogledala sam, prijavili ste se, pa ste isključili. Izvolite, gospodine Saviću, i ponovo ste isključili prijavu.
...
Srpska radikalna stranka

Nikola Savić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, SRS se temeljno priprema za sve predloge zakona, naravno, tako i za ovaj zakon o metrologiji, bez obzira na činjenicu što je Vlada, a i vi iz Skupštine, takođe, ste bili apsolutno nepravedni kada je ovaj zakon u pitanju i kada je u pitanju čitava ova naučna disciplina, pa ste čitav ovaj zakon o metrologiji strpali tamo gde mu nije mesto, stavili ste ga u jedinstveni načelni pretres sa zakonom o regionalnom razvoju, zakonom o besplatnim akcijama i zakonom o privatizaciji. Zbog toga u načelnoj raspravi o ovom zakonu nije bilo nijedne reči, nije se moglo čuti ništa o ovom zakonu, a, nažalost, i sada kroz raspravu u pojedinostima neće se mnogo toga reći, jer je vreme poslaničkih grupa potrošeno na vrlo važne zakone.
SRS će iskoristiti svoje vreme i reći nešto o ovim zakonima. Naime, ovaj zakon o metrologiji je veoma važan zakon, jer se on na neki način tiče svakog građanina. Ujutru, čim se probudimo, mi pogledamo u jednu spravu za merenje vremena, časovnik, ili, nakon toga, kada odemo do prodavnice opet se susretnemo sa jednom spravom za merenje, odnosno za merenje mase, vagom, ili, recimo, kad odemo na benzinsku pumpu, jednim uređajem za merenje protoka itd. Znači, ovaj zakon je i te kako važan jer se tiče svakog našeg građanina.
Kao što se iz samog naslova zakona može zaključiti, on se odnosi na različite vrste merenja, jer i sama metrologija je naučna disciplina koja se bavi merenjima. Svako merenje podrazumeva grešku pri merenju, međutim, vi ovde u ovom zakonu tu grešku ne nazivate pravim imenom, greška pri merenju, nego to zovete – pridružena mera, nesigurnost, mada je stari izraz, ''greška pri merenju'', mnogo primereniji i razumljiv svima.
Sa druge strane, zakon ne posvećuje dovoljno pažnje preciznosti merenja, a samim tim ne definiše na najbolji način greške merenja, a videli smo i sami da te greške merenja i te kako mogu uticati na mnogo toga. Ne treba mnogo podsećati, ali navešću jedan primer koji je svima nama dobro poznat, naime, na poslednjoj Olimpijadi svi dobro znate da je našem plivaču Miloradu Čaviću, možda i nepravedno, oduzeta zlatna olimpijska medalja, iz prostog razloga, što su uređaji za merenje bili neprecizni.
Ono što je još važno da se kaže kod ovog zakona je činjenica da se on odnosi i na zaštitu zdravlja i opštu bezbednost. Međutim, ovde zakon ne tretira zaštitu zdravlja i opštu bezbednost na adekvatan način, a znamo da je to veoma važna oblast, jer, recimo, u medicini ili biologiji ne postoje teorijske vrednosti, što merenja u ovim oblastima čini dosta komplikovanim. (Aplauz)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Potrošili ste vreme vaše poslaničke grupe. Zahvaljujem.
Poštovani narodni poslanici, pre nego što nastavimo rad dozvolite da vas obavestim o tome da će deo današnje sednice sa galerije Velike sale Doma Narodne skupštine pratiti grupa đaka iz Sente, i to: Viktorija Guljaš, Time Abata, Milijana Studen, Vanja Volgić, Vandel Detkin, Emeša Sestok, Ramona Šomođi, Ana Marija Katona, Žužana Perpauer, Agneš Mesaroš Keceli, Anita Prekpaljej, Blanka Alesoska, Anti Horvat Katai, Vlastimir Vidojković, Kiti Berček, Dragana Badža, Dejan Obadov, Anita Rac, Monika Popov, Boris Ivijan, Čila Urban, Noemi Molnar Gabor, Olga Vajter, Aleksandra Cvetković, Marko Živkov, Mlađan Erić, Barbara Vuković, Ivana Ranisavljević, Sanja Grgin, Smiljana Đurić, Sandra Živaljević, Saboli Dejak, Livija Nađ, Kiki Kormanoš, Aleksandra Denić, Ivana Erdelji, Jasna Popadić, Dijana Brkan, Aleksandra Jovanović, Maja Branovački, Staša Drobnjak, Tijana Đekić, Suzana Ademi, Sebastijan Stanić, Adam Doka, Sven Mijatov, Antia Kiš, Anti Alacko, Ester Pavlović i Šandor Tot, kao i njihovi profesori: Kornel Tot, Gizela Obadov i Endre Marijaš.
Pozdravimo drage i cenjene goste. (Aplauz)
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Nikola Savić. Da li se neko javlja za reč? (Da) Gospodin Savić ima reč. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Nikola Savić

Srpska radikalna stranka
Pošto nemam mnogo vremena, nastaviću ovo izlaganje od prethodnog amandmana. Naime, biću konkretniji kada je u pitanju zakon. Ovaj zakon ima mnogo nedostataka, a jedan od osnovnih je taj što on ni na jednom mestu nije pobrojao sedam osnovnih jedinica međunarodnog SI sistema. Dakle, nema ih mnogo, sedam jedinica je mogao da pobroji, a sve ostale jedinice su izvedene od ovih ostalih sedam.
Hteo bih da ukažem na još jedan nedostatak ovog zakona. Njime nije obuhvaćeno, a ja smatram da bi trebalo, da se obuhvate i neke specifične vrste merenja, kao što su, recimo: ispitivanje javnog mnjenja ili ispitivanje gledanosti pojedinih televizija. Naime, svi smo svedoci da danas postoji u Srbiji mnogo veliki broj agencija za ispitivanje javnog mnjenja koje svojim pogrešno prezentovanim ili pogrešno urađenim podacima i te kako utiču i oblikuju javno mnjenje u Srbiji. Naravno, to se najviše reflektuje kada je u pitanju rejting političkih stranaka. Jer, saopštavanje pogrešnog javnog mnjenja može podizati ili smanjivati rejting određene političke stranke. Naravno, to se odnosi i na neke druge oblasti.
Zato bi u ovaj zakon trebalo ubaciti jednu odredbu prema kojoj je svaka agencija za ispitivanje javnog mnjenja obavezna da kod objavljivanja tog javnog mnjenja saopšti i podatke o pouzdanosti tog ispitivanja. Naime, kaže se da je pouzdanost ispitivanja 90, 95 ili 80%, nije važno, ali, pošto je to promenjiva kategorija, a mi se bavimo politikom pa kada su u pitanju izbori, za one koji mnogo promaše, a imali smo situacije da je toga bivalo mnogo ranije…
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Goran Mihajlović. Da li se neko javlja za reč? (Ne)
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Radiša Ilić. Da li se neko javlja za reč? (Da) Gospodine Iliću, izvolite.

Radiša Ilić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 5. Predloga zakona o metrologiji. Amandman se odnosi na stav 1. tačku 6) i predlaže se: "Sertifikovani referentni materijal je referentni materijal praćen sertifikatom kojim se obezbeđuju jedno ili više zahtevanih svojstava sa greškom čija je verovatnoća pojavljivanja unutar unapred zadatog opsega i sa dokazom o jednoznačnosti". Učestalost pojave grešaka merenja pokorava se zakonima verovatnoće prema kojima je uvek moguće propisati neki opseg verovatnosti, njihovo pojavljivanje u toku merenja, što je mnogo prikladniji termin od termina "pridružena merna nesigurnost", koga je u ovom članu naveo predlagač zakona.
S obzirom na to da reč "sledivost" nije u duhu srpskog jezika, potrebno je istu zameniti rečju "jednoznačnost", koja najadekvatnije odslikava ono što je predlagač zakona hteo istaći u ovom članu.
Ovo nije prvi put da se u naše zakonodavstvo uvode takve reči za koje će nam biti potreban rečnik da bismo znali šta je to predlagač, da ne kažem pisac, hteo da kaže. Na brzinu prevedeni zakoni nas ponekad toliko zbune upotrebom pojedinih reči da se postavlja pitanje kako će se sutradan te reči tumačiti u, recimo, nekom sudskom postupku. Suprotstavljene strane će biti prisiljene da angažuju veštake koji će tumačiti značenje pojedinih reči.
Mi ovim amandmanom pokušavamo to, donekle, da ispravimo, makar kada je u pitanju i ovaj zakon. Zahvaljujem. (Aplauz)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 5. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Momir Marković. Da li se neko javlja za reč? (Da) Gospodin Marković. Izvolite.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Smatrao sam, dame i gospodo narodni poslanici, sve do današnjeg dana, odnosno do trenutka kad sam dobio obrazloženje zašto mi se amandman ne prihvata, da mi radimo u Parlamentu Republike Srbije, da država Srbija ima srpski jezik kao službeni jezik, pored jezika naroda i narodnosti koje žive u Srbiji. Smatrao sam da zakone donosimo za državu Srbiju i da će se primenjivati u državi Srbiji, zbog toga sam smatrao da moraju da budu na srpskom jeziku i da termini koji su korišćeni u zakonu budu srpski termini.
Predlagao sam svojevremeno, da sve te zakone koje moramo da usvojimo da bismo eventualno ušli u Evropsku uniju, da iskoristimo iskustvo Bugarske, pa sve na engleskom, jedno 300 komada, završimo za dan, smandrljamo tih 300 komada i završimo posao. Baš me zanima da li Nemačka, Francuska ili Španija, dakle, zemlje koje drže do svog suvereniteta, do teritorijalnog integriteta, do svog jezika i pisma, prilagođavaju svoje termine u svojim zakonima terminima, eventualno, Engleske ili nekih zemalja, pre svega Amerike, koje se koriste engleskim jezikom.
Neću da vas podsećam na reči Stefana Nemanje koje je izgovorio svom sinu – ''Jezik je, sine, država, jezik je, sine, osnov. Grad kad izgubiš možeš ga povratiti, a jezik kad izgubiš ne možeš ga povratiti.'' Izgleda da ćemo, ako ovako nastavite, dame i gospodo narodni poslanici, u Evropu puzajući ili, još gore, s obzirom na neke zakone koje smo doneli u prethodnom periodu, u rikverc, pa kome se šta zalomi. Hvala. (Aplauz)