DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA, 21.04.2010.

12. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA

12. dan rada

21.04.2010

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 18:05

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zahvaljujem.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 9. amandman je podnela narodna poslanica Gordana Paunović-Milosavljević. Da li neko želi reč? (Da) Reč ima Gordana Paunović-Milosavljević.

Gordana Paunović-Milosavljević

Srpska radikalna stranka
U ime SRS podnela sam amandman na član 9. koji se odnosi na smeštaj u posebnim ustanovama. Zbog psihijatrijskih bolesnika koji se leče i zbog prirode same njihove bolesti drago mi je da je na Odboru za zdravlje i porodicu prihvaćen ovaj amandman na član 9. To će doprineti poštovanju ljudskih prava duševnih bolesnika i rešiti problem diskriminacije duševnih bolesnika u odnosu na druge somatske bolesnike, a sa druge strane, rešiće problem koji je stvarno neprimenjiv, odnosno nemoguće je psihijatrijskim bolesnicima zabraniti pušenje. To zna i prisutan ministar, ovde prisutan, koji ima člana porodice koji radi na psihijatriji.
Podnela sam amandman koji glasi – ''U članu 9. posle stava 1. dodaje se novi stav 2. koji glasi: U psihijatrijskim ustanovama, bolnicama i psihijatrijskim odeljenjima u kojima se leče duševno obolela lica pušenje je dozvoljeno. Ustanova mora da odredi poseban prostor i sobe za smeštaj obolelih koji izraze želju u kojima pušenje nije dozvoljeno. Postojeći st. 2, 3, 4. i 5. postaju st. 3, 4, 5. i 6."
Na ovaj način omogućava se adekvatna zaštita od izloženosti duvanskom dimu korisnika, odnosno pacijenata u onim ustanovama gde se ne puši.
Pacijenti sa psihičkim poremećajima se po mnogo čemu razlikuju od somatskih bolesnika. Često nemaju uvid u svoje stanje i prirodu svojih tegoba. Kapacitet psihičkog poremećaja danas je znatno proširen. To je bilo neophodno učiniti da bi se na primereniji način odrazilo na ono što se sreće u praksi.
Pomoć danas i od psihijatrijskih i od zdravstvenih službi uopšte traže osobe koje ne pripadaju klasičnim psihijatrijskim entitetima kao što su psihoze.
Ovaj amandman se odnosi na psihijatrijske ustanove, bolnice ili psihijatrijska odeljenja u okviru opštih bolnica gde se leče, pored pacijenata koji imaju neki oblik psihoze, i pacijenti sa psihosomatskim problemima ili problemima življenja koji nastaju zbog sve složenijih uslova života, sve izraženijih adaptacionih napora, kao i stresnih i kriznih situacija u kojima se građani Srbije svakodnevno nalaze. Nažalost, ova nova patologija, za koju bismo mogli reći da je više socijalna nego psihijatrijska, postepeno zahvata čak i najzdraviji deo populacije, naročito mlade, ispoljavajući se, pored ostalog, i raznim oblicima zavisnosti gde je i zavisnost od duvanskog dima izražena.
O medicinskom i o socijalnom značaju ove nove patologije govori podatak da najmanje 20% pacijenata koji traže pomoć od zdravstvene službe pripada ovoj grupi – problemima svakodnevnog življenja.
Srpska radikalna stranka se zalaže za prava svih bolesnika, a posebno se zalaže za prava duševnih bolesnika, koji su prinudno hospitalizovani. Da bi ovaj zakon bio efikasniji, podneli smo ovaj amandman. Tu mislimo na proces implementacije zakona u praksi.
Gospodine ministre, ko će biti odgovorno lice u psihijatrijskim ustanovama? Kako će se kazniti odgovorno lice koje od psihijatrijskog psihotičnog bolesnika ne uzme cigaretu koju je zapalio? Kako će to odgovorno lice da zabrani pušenje u psihijatrijskim ustanovama? Koje će mere da preduzme odgovorno lice, da iz tog prostora udalji lice, koje i posle usmenog naloga ne prestane sa pušenjem.
Želela bih u ime građana Srbije da bar odgovorite na neko od ovih pitanja? Hvala.(Aplauz)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Od vremena poslaničke grupe iskorišćeno je dva minuta i 25 sekundi. Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 10. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Šami. Da li neko želi reč? (Da) Izvolite.

Zoran Šami

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem, gospođo predsedavajuća, samo prvo jedan komentar. Rešenje dato u prethodnom amandmanu mislim da je krajnje suvislo i ne znam zašto nije prihvaćen, ali da se malo našalim, da kažem svima čim poludite, moći ćete da pušite do mile volje. Doduše, neki misle da pušači nisu, to pokušavaju da proture da pušači baš nisu mnogo normalni, pa možda bi se i mogli podvesti pod ovu tačku zakona. Dobro, ovo je bila šala.
U članu 10. i dalje se bavim očuvanjem lika i dela pisaca ovog zakona, pa mislim da se bar neke stvari, koje su van svake pameti, izbace iz tog zakona, jer u tački 3), gde se govori o prostoriji, koje uslove mora da zadovoljava prostorija da bi u njoj moglo da se puši, opet se kaže – da ima plafon i da je osim što ima vrata i prozore potpuno zatvorena sa svih strana tvrdim zidovima od poda do plafona. Ponoviću još jednom, ako me baš niste razumeli, dakle, soba je nešto što obavezno ima četiri zida, što obavezno ima patos i što obavezno ima plafon. Ne mora da ima prozore, ali mora da ima vrata da bi moglo da se uđe. Dakle to je soba. Ne vidim šta znači uslov da ima plafon. Ako nema plafon to nije soba.
Takođe, kažete u tački ''5) da se vrata ne otvaraju u prostoriju u kojoj pušenje nije dozvoljeno.'' Kuda će da vode ta vrata? To znači da vode opet u prostoriju u kojoj je pušenje dozvoljeno. Prema tome, tako redom po zakonu dedukcije znači da je svuda pušenje dozvoljeno. Pošto postoji prostor gde pušenje nije dozvoljeno, očigledno će neka vrata da se otvaraju i u taj prostor. Ne vidim, šta se hoće ovim tvrđenjem. Ako vi mislite da je to u redu, možete da mislite, ali, tu ću staviti tačku.
Dakle, naravno, mi smo predložili da se ove dve besmislene odredbe izbrišu. Hvala lepo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Od vremena ovlašćenog predstavnika iskorišćeno je 45 sekundi.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 11. amandman je podnela grupa od 21. narodnog poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo. Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Mileta Poskurica.
...
Srpska napredna stranka

Mileta Poskurica

Napred Srbijo
Dame i gospodo, mi smo našim amandmanom pokušali da brišemo stav 1. člana 11. zato što već u stavu 3. stoji sasvim nedvosmisleno da je ovaj zakon koncipiran tako da je zabrana pušenja opšta, pa smo videli jednu nelogičnost zašto bismo isticali znak zabrane kada je on opšti, a time, možda, nekada, nekakve, okolnosti, nekakve zidove i neke monumentalne objekte u zatvorenom prostoru učinili nedopadljivim, ružnim, jer su nalepnice često ogromne i po 30 santimetara kvadratnog oblika. Bile su pristojne i zamislive u vreme donošenja onog prethodnog zakona, kretanja procedure u akciji protiv pušenja.
Sada, kada je to i ptici na grani jasno da je pušenje štetna stvar i da svuda možeš da očekuješ samo zabranu, a retko da vidiš zelenu etiketu, mislimo da je to suvišno.
Šta je još suvišno i potkrepljuje mnoge diskusije do sada? Koliko je to velika intencija, jeste zanemarivanje činjenice da 30, 40% ljudi u Srbiji puši i da ih sada rigorozno kažnjavate, progonite kada imate tu ideju pres sobom, gde apsolutno više ne znate i šta da napišete.
U obrazloženju, u odgovoru Vlade prilikom neprihvatanja amandmana kažete, na tako logičan i suvisli predlog – brišemo 1. stav: ''Amandman se ne prihvata iz razloga što je članom 11. stav 3. Predloga zakona dato ovlašćenje ministru nadležnom za poslove zdravlja da propiše oblike i sadržaj znaka zabrane pušenja.'' Kakve veze ima to sa činjenicom – nećemo da nalepnica bude tamo gde ne treba da bude, s tim da je ministar dobio ovlašćenje i da propiše oblik i veličinu i boju itd.
Mi ne ulazimo u njegove nadležnosti. Mi nismo konkurentska firma da dobijemo posao i da pravimo stikere za zabranu pušenja, nego smo samo hteli da kažemo – nemojte šarati i ružiti monumentalno zdanje, u svakom je segmentu zabrana, zabrana, kada znamo da jeste. Stavite samo gde može da se uđe, ako, već, i predviđate, negde za nekoga. Kako ćete to uraditi, recimo, zabrana u dvorišnom prostoru u bolnici; izađeš u dvorište, skineš mantil, a da ne govorim o tome koliko je to ponižavajuće za 25-30% zdravstvenih radnika koji puše, nažalost. Nažalost, ali to je činjenica.
E, i šta ćete sad? Na drvo da zakucate nalepnicu? Ne sme, ni koliko metara, a sada licitiraju po domovima zdravlja: smem li na 50 metara da se udaljim, da skinem mantil, pa hoće li da me prijavi pacijent, pa nisi na radnom mestu, pa hoće li neko drugi da bude posmatrač, taj taster koji će da prijavljuje, pa da pozove inspektora?! Gde ćete tu staviti nalepnicu? Neke stvari su potpuno neverovatne. Tako ste koncipirali zakon da osnovna ideja prođe što rigoroznije i što rigidnije, startuj na prvu loptu, a kada obrazlažete, onda, bar, pročitajte šta smo napisali i dajte nam kredibilna obrazloženja za ono za šta nam spočitavate i zašto ne želite, konačno, da prihvatite.
Eto, otprilike, to je to, da sačuvam vreme za naredni zakon, koji je, takođe, bitan.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Pedeset sekundi iskorišćenog vremena od ovlašćenog predstavnika. Zahvaljujem.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 12. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Milan Knežević.
...
Srpska napredna stranka

Milan Knežević

Napred Srbijo
Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo  narodni poslanici, ovde smo u ovom amandmanu predvideli da se član 12. ovog zakona briše, delom, malo je sličan amandman podnela je koleginica Aleksandra Janković.
Vidite, mi u članu 2. zakona smatramo da je ovo suvišno. U članu 2. je jasno data definicija šta je to ''odgovorno lice'', a shodno tome i kakve su mu obaveze.
U narednim članovima, posle, 5, 6. i da ne nabrajam, tačno se navodi šta odgovorno lice radi u odgovarajućim situacijama (da ne citiram), to su sve članovi o kojima smo diskutovali do sada. Praktično članom 2. pojam odgovornog lica je razrešen i kroz ove obaveze. Mislimo da je sada ovaj član više uređen ovim članovima posle, od dva do šest, gde sada to odgovorno lice prenosi pismeno zaduženje da se radi o smenskom radu i zadužuje osobe koje treba da kontrolišu pušenje.
S druge strane, sada imamo ovde prenos, da kažemo, ovlašćenja na osobe kada se radi u smenskom radu ili ako odgovorno lice nije u mogućnosti da kontroliše i da obavi tu kontrolu pušenja, odnosno zabranu.
Ovaj član je vezan direktno i na član 13. na koji opet imamo amandman – mi predlažemo brisanje. Sada se u sledećem član propisuje da mora da budu istaknuto na vidljivom mestu ime odgovornog lica. To je malo apsurdno. Dakle, u tim prostorijama gde je zabranjeno pušenje biće istaknuto, ime i prezime, telefon, fiksni ili mobilni, lica koje vrši kontrolu. Onda se nameće pitanje, da li će sada ovlašćena lica, ova lica koja odgovorno lice zaduži da radi u drugoj ili trećoj smeni kada nisu tu, da li će njihova imena da budu tu istaknuta.
Stvarno, smatramo da ovo može u praksi da dovede do mnogo ružnih situacija, koje su obična stvar, da bilo čije ime i prezime sa telefonom bude iz raznoraznih razloga zloupotrebljeno. Bilo iz odgovarajućih situacija interpersonalne prirode, sukoba, raznoraznih situacija.
Ovaj me član podseća na nešto što možda ne treba da se kaže, a verovatno i znate. Znate li da postoje telefoni gde možete vi da naručite preko telefona da vašeg prijatelja ili poznanika pozove automat koji se predstavlja da je milicioner, automat koji se predstavlja kao prijateljica? U mom okruženju su ljudi bili u neugodnim situacijama. To je šala, ali se ljudi nalaze u neprijatnim situacijama.
E, ovo mene podseća na to, kad stave broj telefona, tog nekog, da će neko, možda, zloupotrebiti. Mislim da će u praktičnom delu ovo da bude dosta svakodnevna pojava, iz zlobe iz osvetoljubivosti, ovo su teške reči, ali to je ono sa čim mi živimo, tako da smatramo da je i u ovom članu moglo da se nađe drugo rešenje.
U principu, u ustanovi u kojoj je zabranjeno pušenje, a vi ćete da izglasate ovaj zakon, znaće se ko je odgovorno lice i svaki zaposleni će moći direktno da se obrati odgovornom licu, jer će znati ko je to, pošto je tu zabrana pušenja koja se vezuje za direktno obavljanje delatnosti. Da isključimo one delove koji su javni sektor, gde ima dosta stranaka koje dolaze po raznim osnovama. Ali, kažem, predlažemo da se ovaj član briše.
Obrazloženje za sledeći član, oni su nekako vezani jedan sa drugim, ali, stvarno, da stoji na tarabi ime i prezime sa telefonom proizvodi mnogo drugih praktičnih stvari, a, sa druge strane, ne poboljšava ovaj zakon. Hvala. (Aplauz)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Od vremena poslaničke grupe iskorišćeno je tri minuta i 15 sekundi.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 12. amandman je podnela narodna poslanica Aleksandra Janković.
Da li neko želi reč? (Ne)
Određujem pauzu u radu sednice. Završavamo prepodnevni deo i rad nastavljamo u 15.00 časova, raspravom u pojedinostima na član 13, na koji su amandman u istovetnom tekstu podneli grupa od 21 narodnog poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo i narodni poslanik Zoran Šami. Hvala vam.
(Posle pauze – 15.10)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo  popodnevni deo sednice.
Pre nego što pređemo na raspravu u pojedinostima amandmanom na član 13, molila bih ministra Nebojšu Bradića da se izjasni o amandmanu, koji je, na osnovu na osnovu člana 142. stav 5. Poslovnika, podneo Odbor za zdravlje i porodicu, a na član 7. molim izjašnjenje zbog toga što nije bilo jasno i razgovetno, da uđe u stenogram.
Izvolite, ministre.