Potpredsednice, koleginice i kolege, i moje pitanje će se odnositi na suštinu politike, a to su pare građana.
Ovih dana smo svedoci relativno perfidne pripreme javnosti za nova poskupljenja, prvenstveno mislim na gas i električnu energiju. Normalno, različita je ta priprema javnosti. Kad je u pitanju električna energija, prvi čovek EPS-a se ne pojavljuje da objašnjava da struja treba da poskupi, dok je, kad je u pitanju gas, ovaj direktor sam rešio da ubedi narod kako treba da plaća skuplji gas. Verovatno je razlika u mnogo čemu između ta dva čoveka, pa, na kraju krajeva, i u intelektualnom nivou.
Ovih dana, takođe, mi iz LDP-a, tražeći reviziju energetskog sporazuma sa Rusijom, dokazujemo da poskupljenja potiču od monopolskog položaja te grane i tražimo da Vlada jasno kaže po kojoj ceni mi uvozimo gas. Jer, ovih dana se pojavljuju i plaćeni lobistički tekstovi gde pokušavaju da nam objasne da mi, otprilike, plaćamo najjeftiniji gas ili skoro najjeftiniji gas u Evropi.
Tražim od Vlade i nadležnog ministarstva da jasno kaže po kojoj ceni Srbija uvozi gas iz Rusije; da kaže kolika je cena na tržištu i da da uporedne podatke nekoliko nedelja unazad, da bismo mi videli da li se cena ruskog gasa, za koju mi tvrdimo da je veća od trenutne tržišne, zaista prelama preko džepova građana.
S druge strane, upozoravajući da cene i one životne stvari, kojih ovde tako malo ima u Skupštini, mnogo više zanimaju građane nego neke teme koje kolege forsiraju, predložili smo i kako da se reši ovaj problem s mlekom. Sećate se da smo predložili da se ograniče trgovinske marže na sedam odsto, da se država odrekne osnovnog PDV-a na hranu i mleko, i da se tako dobijena razlika podeli između proizvođača i prerađivača. Tada bi se obnovio i stočni fond i tako, svakako, u 21. veku ne bismo imali problem nestašica, koje strašno podsećaju na neko vreme koje svi želimo da zaboravimo.
Ovih dana svi čitamo kako nadležni ministar ima neku ingenioznu ideju da reši taj problem. Mi pitamo Ministarstvo poljoprivrede da li su ozbiljno razmatrali naš predlog, šta o njemu misle, zbog čega je neprihvatljiv ako je neprihvatljiv, zbog čega predlažu nešto što ne znamo šta će predložiti i želimo, u principu, da vratimo neke teme koje se tiču novca i standarda građana u ovu skupštinu.
Ovo oko gasa i struje zaista jednom treba da raščistimo, da se ne bi stalno vodila nekakva politika da neko lobira za neke, drugi za druge itd. Setite se kad smo vas upozoravali da taj energetski sporazum neće valjati. Govorili ste da ćemo imati povlašćen položaj i da ćemo najjeftinije uvoziti gas, a sad se odjedanput pominje čak 25% poskupljenja.
Zato želimo da tu raščistimo stvari, da ne bismo mi s našim podacima izlazili u javnost, a onda drugi odgovarali nekakvim podacima kroz plaćene tekstove. Neka Vlada i nadležni ministar jasno kažu koliko košta gas, šta je sa Banatskim Dvorom, gde mi skladištimo gas, da li i dalje u Mađarskoj, koliko košta transport tog gasa, da bi građani shvatili zašto će morati da plaćaju taj skuplji gas.
Ovde ne ulazim u monopolski položaj ''Srbijagasa'', ne ulazim u činjenicu da ta firma trguje žitom, kupuje firme i bavi se svim drugim poslovima koji nemaju nikakve veze sa gasom. O tome, o monopolima i potrošačima biće prilike za mnogo više reči kada dođe na dnevni red tačka o zaštiti potrošača.
U svakom slučaju, ova situacija pred grejnu sezonu, kada se kroz medije šire alarmantne vesti da toplane duguju, da neće biti grejanja, da nam ide teška zima, da ćemo se smrzavati itd., kad imamo takav ''povoljan'' sporazum s najvećim evropskim proizvođačem gasa Rusijom, zaista je nedopustiva. Ovaj rašomon oko toga već jednom treba da prestane i da Vlada jasno odgovori – koliko mi plaćamo ruski gas, koliko tečni gas košta na tržištu, koliko druge zemlje u okruženju plaćaju i da se zna da mi plaćamo, u stvari, nečiju nesposobnost, a, na kraju krajeva, i taj katastrofalni energetski…