PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 25.11.2010.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

25.11.2010

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 23:45

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima predsednik Vlade Mirko Cvetković.

Mirko Cvetković

Ako dozvolite, pokušaću da dam odgovor, a na potpitanje će odgovoriti potpredsednik Đelić.
Želeo bih da podsetim da su u trenutku kada je formirana ova vlada naše evropske integracije bile na samom početku, a pre formiranja vlade pod znakom pitanja da li će se uopšte krenuti tim putem.
Nakon formiranja Vlade došlo je prvo do ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u ovom parlamentu, iza toga do početka primene Prelaznog sporazuma, zatim do liberalizacije viznog režima i do našeg dostavljanja aplikacije za punopravno članstvo, a zatim i prosleđivanje naše aplikacije komisiji. Juče smo imali taj svečani trenutak kada nam je upitnik dostavljen.
Dakle, kao što vidite, praktično od samog početka evropskih integracija, gotovo svi važni događaji desili su se nakon formiranja ove vlade.
Želimo da nastavimo sa ovim tempom i očekujemo, kao što sam već rekao, da u toku sledeće godine, ne samo da predamo upitnik i da odgovorimo i na dodatna pitanja, već i da dobijemo pozitivno mišljenje, status kandidata i plus da nam se odredi datum za početak pregovora. Dakle, to je naš cilj.
Imali smo prilike na današnjoj sednici da čujemo jednog poslanika opozicije koji nije zadovoljan našim učinkom na evropskim integracijama. To sam primio kao najveći kompliment, imajući u vidu da on dolazi iz stranke koja je bila, bar do sada, protiv evropskih integracija, a sada vidim da bi on želeo verovatno da budu oni brižni, čim nije zadovoljan sa onim što smo imali prilike da uradimo.
Obećavam da ćemo mi ubrzati što je do nas, čitav taj posao i da smo spremni, napravili smo timove, napravili smo akcione planove i radićemo intenzivno kako bismo ovo što nam je ostalu u toku sledeće godine ostvarili.
Što se tiče administrativnog kapaciteta, vi ste u pravu, moramo računati sa jačanjem našeg administrativnog kapaciteta i to naročito u domenima gde se otvaraju čak i neke, ako hoćete, nove oblasti, sa kojima do sada nismo imali prilike da radimo i to radimo zajedno i u dogovoru sa našim partnerima iz Evropske unije.
Želeo bih samo da vas podsetim da smo prilikom donošenja Odluke o smanjivanju tog javnog sektora i troškova, da smo iz toga izuzeli one delove i poslove koji su vezani za evropske integracije i budite ubeđeni da ćemo u tom kontekstu i voditi računa da odgovorimo našim obavezama.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Želite li da postavite dodatno pitanje? Narodna poslanica Nataša Vučković, dodatno pitanje, tri minuta.
...
Demokratska stranka

Nataša Vučković

Za evropsku Srbiju
Samo bih molila za odgovor na pitanje – na koji se način planira ispunjavanje obaveze koju je Vlada sama najavila da će do kraja januara obezbediti odgovore na sva pitanja?
Razumem da su neki prednacrti odgovora već bili pripremani unapred, jer anticipirali ste veliki broj pitanja. Finalizacija odgovora je nešto što treba da usledi. Na koji način će taj posao biti obavljen do kraja januara, s obzirom da se radi o vrlo velikom poslu?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima potpredsednik Vlade Božidar Đelić.

Božidar Đelić

Veliki broj naših građana zna da smo od decembra prošle godine, znači, više od godinu dana, odlučili da damo nalog našoj administraciji da pripremi odgovore na bazi upitnika koje su dobili naši susedi, koji su malo dalje u ovom procesu od nas.
To je urađeno i u maju ove godine mi smo pripremili sve odgovore, neki od njih su već bili prevedeni na engleski jezik, ne svi, na bazi tih tuđih upitnika. Prva paušalna analiza na bazi našeg zvaničnog upitnika pokazuje da negde između 80 i 90 odsto pitanja je nešto što je obuhvaćeno manje ili više, uglavnom više, nego manje, sa ovim prethodnim radom.
Zbog toga, kao što je bio slučaj sa primenom Prelaznog trgovinskog sporazuma, koji je u suštini uštedeo u Srbiji godinu dana, ovaj rad pokazuje da način na koji se Srbija ophodi prema evropskim integracijama nije neki, da kažem, pristup čekanja, odlaganja, da onda uradimo kad već moramo, nego smo ovim radom omogućili da Evropska komisija sa nama juče, i to je i predsednik Vlade najavio, dodatno ubrza i da suprotno onome što smo rekli do juče, a to je da ćemo pripremiti do kraja prvog tromesečja sledeće godine sve odgovore, mi ćemo to uraditi do kraja januara sledeće godine.
To je moguće, pre svega zahvaljujući ovom prethodnom radu. Zahvalan sam svim onima u našoj administraciji koje često zaboravljamo, koji su veoma predano i bez neke obaveze to već uradili. Juče smo već imali sastanak sa njima, u 10.00 časova smo imali sastanak sa gospodinom Fileom, u 12.00 smo imali sastanak sa Savetom za evropske integracije, koji će biti uključen, kao i ova skupština, kao i socijalni partneri, kao lokalna samouprava, civilno društvo, socijalni partneri, svi će biti uključeni u radu na odgovore na ovaj upitnik, jer želimo da ti odgovori ne budu samo neka suva formalna birokratska dela, nego da to stvarno bude način kojim ćemo ubrzati reforme u našem društvu.
Kako smo se organizovali? Tako što već danas, i to je bitno za naše građane, ćemo podvući da je ovaj upitnik organizovan oko svih budućih poglavlja na bazi kojih ćemo pregovarati za naš ulazak u EU. Drugim rečima, ako pogledamo koji mesec unapred, kada dovršimo posle na upitniku i u februaru, pa do juna meseca sledeće godine, dobijemo dodatno pitanja, Evropska komisija pošalje tehničke misije da vidi da li je sve stvarno onako kao što mi kažemo u ovom dopisu, imaćemo mišljenje Evropske komisije, koje, u to sam duboko uveren, neće samo preporučiti da Srbija dobije status kandidata na kraju sledeće godine, nego i ono što je još bitnije, to je da nam da datum kada će i početi formalni pregovori za ulazak u EU.
Želimo najbolje našim susedima, ali jednom rečju upozorenja, Crna Gora, kojoj čestitamo zbog preporuka Evropske komisije, koja će biti pretočena na dobijanje statusa kandidata u decembru ove godine, ta ista Crna Gora nije dobila datum za početak pregovora za ulazak u EU.
Albanija, kojoj čestitamo što je bila po očekivanju njihovih građana i koja je sada realnost, za koji dan, da mogu i oni, kao što je slučaj sa našim građanima, da putuju bez viza u šengenski prostor, Albanija nije dobila ni status kandidata, tako da ovaj proces za Srbiju izgleda dobro, ali nema garancije.
Naš trud, naš rad, rad na reformama u prvoj polovini sledeće godine na bazi odgovora, ali i akcionog plana, koji će Vlada Republike Srbije usvojiti sredinom sledećeg meseca, koji će se usredsrediti pre svega na one ključne tačke reformskog programa koji je identifikovan u izveštaju Evropske komisije, to je sve ono što nam daje uverenje da ćemo ne samo dobiti status kandidata, nego ćemo i početi pregovore.
Ono što budemo uradili sledeće godine će sa strane Evropske komisije biti njihova početna pozicija za pregovore i ono što ćemo utvrditi kroz rad na ovom upitniku i dobijanju statusa kandidata će biti početna pregovaračka pozicija Republike Srbije za ono što će biti višegodišnji proces pregovora i konačno, ulaska u EU. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanica Nataša Vučković, komentar, dva minuta.
...
Demokratska stranka

Nataša Vučković

Za evropsku Srbiju
Zahvaljujem se na odgovorima. Želela bih samo da dam jedan komentar na vaše odgovore, da skrene pažnju na jedno mišljenje, koje kaže da se evropske integracije sastoje od tri elementa, jedno su reforme, drugo je partnerstvo sa EU i pregovaranje i treća je komunikacija.
Želela bih da skrenem pažnju Vlade i javnosti na jedno istraživanje koje je ove nedelje obavljeno, istraživanje BBC o tome na koji način se naši građani obaveštavaju o evropskim integracijama, gde je ukazano na to da je izveštavanje dosta birokratizovano, da ne postoji slika o tome kako će reforma predstavljati boljitak za građane.
Naravno, kritika se odnosi na medije i njihovo je kako će izvući pouku iz tog istraživanja, ali mislim da i za nas kao parlament, ali i za vas kao Vladu, vrlo je bitno da to istraživanje uzmemo u obzir.
Na nama u parlamentu je da unapredimo debatu o zakonima i unapredimo komunikaciju sa građanima, ali mislim da i Vlada treba da učini jedan korak unapred da u narednoj godini, koja će sigurno biti ključna u procesu naših evropskih integracija i u primeni reformi koje smo inicirali, da informacije koje pruža građanima budu konkretnije, životnije i da zaista građani mogu da razumeju na koji način će određeni novi standard, nova vrednost koju uvodimo u naš sistem biti nešto što predstavlja boljitak za njihov život i za njihov rad.
Mislim da tek ako razumemo reformu možemo da računamo da ćemo smanjiti otpor reformama i sa druge strane, da ćemo obezbediti njihovo prihvatanje i realnu primenu. To je moj predlog Vladi za unapređenje komunikacije u narednoj godini. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Aleksandra Janković, a posle nje narodni poslanik Zoran Ostojić.

Aleksandra Janković

Nova Srbija
Pitanje je bilo namenjeno gospođi ministru pravde, a pošto je pravda odsutna danas, postaviću isto pitanje premijeru. Da li postupak protiv desetorice članova patriotskog udruženja "Obraz", uhapšenih 10. oktobra 2010. godine, predstavlja kršenje elementarnih pravila krivičnog postupka, jer ni posle mesec i po dana u sudskim spisima nema nijednog dokaza koji bi potkrepljivao sumnju da su okrivljeni počinili krivično delo za koje se terete, a još su u pritvoru?
Moram reći, gospodine premijeru, ako niste informisani da u Višem sudu u Beogradu se vodi postupak protiv desetorice članova "Obraza" – Mladena Obradovića, Krste Milovanovića, Miloša Popovića, Marka Lazarevića, Dušana Ilića, Dobrice Radonjića, Igora Marinkovića, Nikole Vidovića, Srđana Savovića i Nemanje Armuša. Izuzev Krste Milovanovića, koji je lišen slobode 14. oktobra, svi su uhapšeni 10. oktobra, kada se u Beogradu održavala ova vaša Parada ponosa.
Kako je tom prilikom državni sekretar Homen obećao javnosti da će odgovor države biti jeziv, viši tužioci i sudije Višeg suda u Beogradu se očigledno svojski trude da ga ne razočaraju.
Da bi odgovor države na sukobe omladine sa policijom zaista bio jeziv, bilo je neophodno da uhapšena lica ostanu što duže u pritvoru, po mogućstvu do početka suđenja. Da bi se to postiglo trebalo je njihov navodni prestup podvesti pod što teže krivično delo za koje je zaprećena kazna zatvora preko 10 godina. Posle dužeg razmišljanja, možda i poverljivih saveta onih koji zahtevaju jeziv odgovor organa gonjenja, zamenik višeg javnog tužioca Vera Stanić kvalifikovala je navodne prestupe kao nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu.
Ne sporeći da je 10. oktobra bilo fizičkog nasilja na ulicama Beograda, odgovorno tvrdim da se to nasilje nije dogodilo ni na sportskoj priredbi ni na javnom skupu jer parada ponosa uopšte nije bio javni skup. Naime, javnim skupom se u pravnoj teoriji smatra takvo okupljanje građana u kojem u načelu svako može da učestvuje.
Tako, recimo, svaka sportska priredba jeste javni skup pod uslovom da mogu da prisustvuju oni koji su kupili karte ili blagovremeno došli ako je ulaz besplatan. Znači, parada ponosa nije bio javni skup nego privatna žurka. Na mesto okupljanja mogli su doći prolazeći kroz tri spoljna obruča policijske zaštite samo ona lica koja su imala pozivnice i nalazila se na spisku pozvanih, kao što se recimo dolazi na privatne zabave ili na rođendane. Čak niko od nepozvanih nije mogao da kroči ulicama kojima je trebalo da prođe ta parada ili da stoji na trotoaru na obližnjim ulicama.
Drugim rečima, tu ničeg javnog nije bilo osim javnih sablasni kada su prikazani snimci ove izvanredne parade i kada se pokazalo da je policija svojski štitila Paradu ponosa, kao što štiti vile i rezidencije brojnih državnih funkcionera.
Ni jednom od pritvorenika i okrivljenih lica ne može da se stavi na teret nasilničko ponašanje na javnom skupu jer 10. oktobra javnog skupa nije bilo.