SEDMA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 20.12.2010.

4. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Četiri minuta iskorišćeno vremena na raspolaganju. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Zaključuje pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O DOPUNAMA ZAKONA O KOMORAMA ZDRAVSTVENIH RADNIKA (pojedinosti)
Primili ste amandmane koji su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Dušanka Plećević, Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković, Dragan Čolić, Dragan Šormaz, Milica Vojić Marković, Donka Banović, Milan Dimitrijević, Nikola Lazić i Zoran Krasić.
Primili ste izveštaj Odbora za zdravlje i porodicu i mišljenje Vlade o amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Dušanka Plećević. Da li neko želi reč? Reč ima Dušanka Plećević.

Dušanka Plećević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, u vezi ovog zakona o dopunama Zakona o komorama, podnela sam amandman na član 1. i predlažem brisanje tog člana. Članom 1. dopunjuje se ovaj zakon tako što se posle člana 27. postojećeg Zakona o komorama dodaju članovi 27a, 27b i 27v. Dodavanjem ovih članova vrši se direktno mešanje ministra i drugih strukovnih organizacija, a što je nedopustivo, s obzirom da se radi o organizacijama koje su osnovane kao nezavisne i profesionalne.
Ovim izmenama ministru se daju ovlašćenja koja mu ne pripadaju. To je pokušaj proširenja nadležnosti ministra, kako stoji u protestnom pismu Lekarske komore. Napominjem da u izradi ovih dopuna nisu konsultovane komore zdravstvenih radnika i otuda imamo njihovo nezadovoljstvo. Očigledno je da u statutu komora ima propusta, a oni se ne mogu nasilno menjati i ispravljati.
Sad se tu pojavljuje ministar da kao bajpasom, kako je rekao u načelnoj raspravi, prenosi nedostatke u statutu komora koje je uočio posle četiri godine, iako su se problemi kojim se tretiraju dopunjeni članovi pojavili u samom startu konstituisanja pojedinih komora, tačnije Stomatološke komore.
Mnoge nezakonite radnje su se tamo dešavale i s njima su bili upoznati i Ministarstvo zdravlja i Odbor za zdravlje i porodicu, koji je vodio raspravu na tu temu. Pojedina udruženja slala su dopise ovih institucija, upozoravali su nas na zloupotrebu u radu Stomatološke komore i pri tom iskazivali zabrinutost zbog pasivnosti i nereagovanja Ministarstva zdravlja na dugogodišnje kršenje zakona u ovoj komori, s obzirom da Ministarstvo zdravlja, kao i Ministarstvo finansija, ima nadzor nad zakonitošću rada ovih komora.
Umesto da se uvede upravni nadzor nad komorom koja ne funkcioniše i da javna ovlašćenja prepusti strukovnoj ogranizaciji, kao što je Srpsko lekarsko društvo, Ministarstvo je preuzelo upravljanje ovom komorom.
Namera predlagača je da se omogući kontinuirani rad komora kroz oročavanje izbornog postupka, napisali ste u obrazloženju predloga za dopunu ovog zakona. Ni to niste definisali u potpunosti vezano za član 27v. Tu piše da ako se i posle dva uzastopno sprovedena postupka raspisivanja izbora za članove skupštine komore u skladu sa članom 27v ovog zakona ne izvrši izbor članova skupštine komore, odnosno konstituisanje skupštine komore, odbor imenuje vršioca dužnosti direktora komore, kao i privremeni upravni odbor komore.
Vršilac dužnosti direktora komore, kao i privremeni upravni odbor komore obavljaju poslove sve do konačnog izbora organa komore u skladu sa ovim zakonom. Taj rok ne znamo, dokle se to dešava, odnosno ne znamo do kada je taj rok privremenog vladanja ovim komorama, odnosno upravljanja ovim komorama. U tom smislu očekujemo da se ovaj zakon ponovo nađe na dnevnom redu sa izmenama i dopunama.
Ovo sve govori da je zakon nedorečen i da ima manjkavosti i da Ministarstvo nema adekvatne i pravovremene odgovore kroz zakone koje predlaže. To nije ni čudo zato što ovo Ministarstvo retko, gotovo nikad ili vrlo retko prihvata amandmane koje podnosi opozicija i uvek dobijamo gotovo ista obrazloženja za neprihvatanje amandmana.
Zbog toga imamo česte izmene i dopune zakona iz oblast zdravstva. Izmenama se ponovo konstituišu komore koje su konstituisane i pre četiri godine. Njima se, međutim, neće rešiti problemi koji postoje u drugim komorama, kao što su pitanje legitimiteta skupštinskih odluka, budući da procentualno mali broj članova učestvuje u njenom radu, upravljanje finansijama, zloupotreba vođenja disciplinskih postupaka pred sudovima časti, postojanje interesnih grupa itd. Zato se ovim amandmanom traži brisanje ovog člana.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dva minuta i 50 sekundi iskorišćeno vremena poslaničke grupe. Reč ima ministar Tomica Milosavljević.

Tomica Milosavljević

Zahvaljujem. Hteo bih nešto da vam objasnim. Za zdravstvene radnike, ne sigurno za sve, ali za doktore, stomatologe, farmaceute, komora ima poseban značaj.
Ona ne znači samo instituciju koja je osnovana zakonom da bude nezavisna organizacija. Ona ima ogroman simbolički i suštinski značaj, jer predstavlja vraćanje višedecenijske pravde na istorijsku scenu. Ne želim da budem patetičan, ali upravo to.
Nezavisna komora formirana je Zakonom o komorama, rezultat je ogromnog konsultativnog okvira koji je sprovođen čitave tri godine. Diskusije su vođene u svim strukovnim udruženjima, na svim fakultetima, u skoro gradovima, u skoro svim podružnicama Srpskog lekarskog društva. Bilo je više ideja, ali je komora vraćena zbog toga što je ona postojala dok nije ukinuta zakonom iz 1946. godine.
Lekarski esnaf doživeo je vraćanje komore kao gest poštovanja vrednosti naše profesije, njenog posebnog statusa u društvu i značaja za građane. Komora koja je u stanju da javno ovlašćenje, a javno ovlašćenje znači koje ima državni organ vlasti bude povereno jednoj nezavisnoj profesionalnoj instituciji. To je ogroman korak u samoregulaciji struke.
Jedino advokatska profesija ima na taj način povereno ovlašćenje koje je javno. Bez obzira na neke druge komore koje se, takođe, trude da samo regulišu struku kao što je inženjerska i kao neke mnoge druge, najduža je tradicija lekarske profesije u samoregulaciji.
Dakle, zakoni su doneti tako, a to vam mogu zaista posvedočiti, da su poštovana mišljenja struke skoro do najsitnijeg detalja, usaglašen je svaki član sa učešćem mnogobrojnih javnih diskutanata i čak i onda kad su pokušavali da stvari vraćaju na početak, da relativizuju pojedine grupe koje su imale neki svoj pojedinačni interes. Komore su osnovane kao nacionalne, bez obzira na vlasništvo, bez obzira na geografsku podelu.
Dakle, komore su vrednost zdravstvenog sistema Srbije. Mi smo pokušali sve što smo mogli da jedna od pet komora ne dozvoli sebi da se uplete na način da istekne mandat svim organima, da nema snagu da raspiše nove izbore i da nas dovede u situaciju da moramo u Skupštini menjati Zakon o komorama, samo da bismo obezbedili da postoji kontinuitet vršenja javnih ovlašćenja, jer ta javna ovlašćenja su najvažnija za građane. Izdavanja licence, mogućnost oduzimanja licence, to je jedan od načina brušenja kvaliteta rada i jačanja poverenja građana u zdravstveni sistem
Prethodna govornica je rekla – zašto je ministar uzeo javno ovlašćenje ministarstvu, trebalo je da to da Srpskom lekarskom društvu. Taj koji vam je to rekao ili ako ste vi na taj način razmišljali, to samo znači, poštujem da imate takav stav, ali to znači da niste iz naše branše i verovatno niste čitali zakon, jer to lepo u zakonu piše. Javno ovlašćenje može, ukoliko se ne vrši u komori, da bude na 120 dana, na određeni rok uzeto komori, i u tom roku ga vrši Ministarstvo zdravlja. To je dodatni posao, to uopšte nije lako raditi, ali mi to moramo zbog toga što je to interes građana.
Opet vas molim, razmislite ima li smisla da trošimo toliko mnogo vremena na jednu stvar koja je u interesu svih doktora, stomatologa, farmaceuta, biohemičara, tehničara, ali i u interesu građana da komori obezbedimo da kada bude zaglavljena, ljudi smo, ukoliko nema propisa koji nam regulišu ponašanje, dešava se, nažalost, to što se desilo Stomatološkoj komori, da istekne mandat svim organima koji su izabrani, i da jedino zamenik direktora komore ima sada aktuelni mandat i da javno ovlašćenje vrši Ministarstvo zdravlja.
Molim vas da nam pomognete da omogućimo nove, legalne, po zakonu garantovane izbore za Stomatološku komoru. Takođe vas molim da omogućite da onda u toku prve polovine 2011. godine otvorimo sva pitanja, kroz jednu širu, sadržajniju raspravu, o tome šta još možemo da popravimo u našim propisima. To je sve. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je pet minuta vremena na raspolaganju. Da li još neko želi reč? (Da.) Poslanik Paja Momčilov.

Paja Momčilov

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, čuli smo jedno obrazloženje, čuli ste i obrazloženje gospođe Plećević, pa radi pravilnog informisanja građana valjalo bi da problem razotkrijemo do kraja.
O čemu se radi? Četiri godine je prošlo, Stomatološka komora nije svoje organe izabrala u redovnom postupku. Odbor za zdravlje i porodicu Skupštine Republike Srbije je niz godina unazad dobijao predstavke od vrhovnih funkcionera te organizacije, predsednika Skupštine i predsednika upravnog odbora, u kojima su isticali čitav niz zakonskih problema, gde se krši zakon i ne znam šta, bilo je sumnje i za kriminal, ali hajde sada to da preskočimo.
Mi smo tri puta tražili u zadnje dve godine da Ministarstva zdravlja reaguje i da spreči ove anomalije. Ništa nije urađeno. Sad dođemo i molimo. Šta molite, demisionirajte, nemojte moliti. Dve godine smo vam ukazivali - molim vas, sredite situaciju komore. Imate tačno zapisnike, neću čitati, to je nepotrebno. Znači, to je predmet rasprave večeras.
Šta je problem kod komora? Problem kod komora je što je isto taj zakon donošen na brzinu. Kao sistemski spakovan je zajedno sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti. Da li beše i sa Crvenim krstom, ne mogu tačno da se setim, 2005. godine. Opet smo malo raspravljali. Ovde je problem što vi komoru kao profesionalnu organizaciju niste shvatili na ozbiljan i pravi način.
Imate u komori dva suprotstavljena interesa, oba legalna. Imate interes privatnih doktora i imate interes državnih doktora. Taj nepomirljivi interes je doveo upravo do problema u ovoj komori. Stomatolozi su, sami znate, prešli većinski da budu privatnici. Malo ih teramo iz državnih institucija, u manjem su broju nego što su bili. Ovim izmenama vi problem ne rešavate.
Kako je komora, po vama vi je veličate, ovako i onako, nemam ništa protiv da komore postoje. Mi smo smatrali svojevremeno, da budemo iskreni, da ta javna ovlašćenja treba da date Srpskom lekarskom društvu, koje je staro preko 130 godina, koje nema zakon, koje nije prepoznato kao institucija od nacionalnog značaja, a koje je moglo da ponese ovaj teret, jer ima infrastrukturu i ima sve što je potrebno, ali vi to niste uradili.
Sada niste slušali Odbor za zdravlje i sad molimo – dajte da budemo konstruktivni. Zašto niste bili konstruktivni dve godine, kada smo vam kazali – razrešite situaciju? Ovim izmenama ne može. Ovim izmenama vi to ne možete rešiti, nakaradnim izmenama.
Prva rečenica – Lekarska komora Srbije izražava najdublji protest vezan za način predlaganja i sadržaj zakona o dopunama. Niste ih konsultovali. Došli su na Odbor i kažu – mi nećemo, žalićemo se do Ustavnog suda. Čekajte, s kim vi razgovarate, s kim ste partner? Ako sa njima niste seli da se dogovorite, i oni vam kažu – u članu 1. Zakona o komorama oni su nezavisni, ne možete ih ponovo osnivati, a vi ih ponovo osnivate.
Ne možete dati ni Srpskom lekarskom društvu više nazad to pravo, pogotovo neodređenom formulacijom druge strukovne organizacije. Ne može. Koje druge strukovne organizacije? Ima ih na desetine. Ako se sve jave, kako ćete to regulisati? Odredbe su vam neprecizne, kakve ste dali, rogobatne i ako ih čovek striktno tumači neprimenjive. Okanite se toga, ovo nije dobro.
Komora, kako ste je vi zamislili, posle četiri godine postojanja, ako je lekarska u pitanju, u Beogradu je izašlo 6% lekara na izbore, a za čitavu Srbiju 13%. Šta vam to znači? To su vam institucije koje imaju legalitet, ali nemaju legitimitet. Zašto nemaju? Upravo zbog ovog što vi radite. Vi hoćete da one budu transmisija. Čija? Vaša. To ne može. Oni se bune i oni se bore.
Šta komore hoće? Šta lekari hoće? Koji je naš jedinstveni interes? Znači, ne mogu u komori dva suprotstavljena interesa da se prenebregnu. Naš jedini interes je stručni i naučni, tu smo jedinstveni. Gde je on zastupljen? U Srpskom lekarskom društvu i to je kraj priče, koje je skrajnuto, koje muku muči da opstane. Institucija koja je jedna od najstarijih od udruženja, koja nije čak ni član Svetskog udruženja medicinskih društava, nego je komora. Gle čudo, nova mlada komora.
To su osnovni problemi i ne može ovako preko kolena da se rešava, srpski radikali neće. Mi hoćemo komoru. Vi ste kazali – sudovi časti. Nećemo da nam se sudi više. Sudi nam se u štampi svaki dan, sudi nam se na sudovima. Hoćemo komoru koja će da brani lekare. To što ste vi zamislili da između sebe jedni druge sudimo, nećemo.
Govorili smo, postoji Krivični zakonik, postoji gomila članova koji će da nas ganja i goni. Neka nas gone, i treba, neka nas osuđuju. Gubimo građanska prava, gubićemo i licencu, kraj priče.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je pet minuta i 45 sekundi vremena poslaničke grupe. Reč ima ministar Tomica Milosavljević.

Tomica Milosavljević

Razumem da postoji problem koji nije lako premostiti. Znači, sedite u nekoj vladi kao ministar i imate zakon u kome ste osnovali komore i one se nikad ne osnuju. Napisali ste da ćete napraviti komore, međutim struka neće takvu komoru, zato što nije nezavisna, zato što je formira ministar, zato što nije autonomna.
O čemu govorim? O komori koja nikad nije zaživela, koja je bila predviđena zakonom donetim u ono vreme kada je prethodnik bio ministar u Vladi. Verovatno misli da to tako ide kad probate da pravite komore. Međutim, ne ide tako.
Ove komore su osnovane uz ogroman profesionalni stručni konsenzus struke širom Srbije, bez obzira na političke pripadnosti, bez obzira na političke simpatije ili nesimpatije. Uopšte ne polazim od toga ko je iz koje političke stranke, polazim od toga da smo mi delovi jednog velikog esnafa i da imamo ozbiljnu odgovornost, pre svega, prema građanima, prema ljudima zbog kojih učimo tu školu, koja nije laka, i posle toga ceo život u svom poslu više dajemo nego što primamo.
Uvek ću se zalagati za istinu, a istina je da ogroman broj ljudi u belim mantilima svoj posao radi pošteno, istrajno, požrtvovano i da manji broj crnih mantila nikad ne može da baci senku na ogromnu većinu struke.
Kaže prethodnik – malo smo raspravljali. Mnogo smo mi raspravljali. Mi treba malo više da radimo, da radimo svako na svom mestu najviše što može i dosta više sa raspravama.
Što se komora tiče, stvari su kristalno jasne, praktično da ne mogu biti jasnije. Naravno da je po zakonu vršen upravni nadzor nad radom komore, naravno da ni u jednoj komori nije narušena autonomija ni jedan jedini sekund i naravno da je i u pripremi ovakvog Predloga izmene zakona konsultovano novo rukovodstvo komore, odnosno obavešteno da ćemo morati da preduzmemo korak koji nije popularan, koji mora zakonom da se garantuje. Zašto? Zato što je ugrožen javni interes. Ni zbog čega drugog.
Povodom argumentacije da li komore treba da postoje ili bi trebalo medicinsko udruženje da dobije javno ovlašćenje, treba istini za volju reći da postoje različita međunarodna iskustva. U Velikoj Britaniji komore ne postoje. To radi "Britiš medikal sosiješn", udruženje lekara Velike Britanije. U nekim drugim zemljama to rade zdravstveni saveti na nivou zemlje ili uz pomoć udruženja, a opet u velikom delu centralnoevropskih zemalja komore postoje.
U Srbiji i u staroj Jugoslaviji i pre Drugog svetskog rata postojala je komora. Naravno da je postojalo i Srpsko lekarsko društvo, koje je jedno od najstarijih u Evropi, koje s ponosom mogu da kažem predstavlja visoko dignutu baklju lekarske profesije u Srbiji, to je jedna od prvih nacionalnih institucija ovoga naroda i ove zemlje.
Na primer, danas sam podelio 110 novih diploma za primarijuse. Komisija za dodelu primarijata ne nalazi se nigde drugde nego u Srpskom lekarskom društvu, koje odlučuje, koje izvrši izbor i koje predloži ministru i ministar već osmu godinu, koliko pokušava ovo da radi najbolje što može, uprkos svemu, samo potpiše to što mu je Srpsko lekarsko društvo naložilo. Zašto? Zato što je to jedini ispravan put.
Zatim, u kontinuiranoj medicinskoj edukaciji Srpsko lekarsko društvo ima neprocenjiv značaj, neprocenjiv značaj u organizaciji kurseva, Zdravstveni savet Srbije vrši akreditaciju tih kurseva, sprovode ih fakulteti, udruženja, sekcije Srpskog lekarskog društva, a komore su četvrti stub koje evidentiraju poene i na osnovu tih poena kaže ovaj čovek čita ili ovaj se zaboravio, otišao u politiku, zaboravio struku, ne treba više ni da se bavi svojim poslom, daleko bilo, nadam se da niko od vas kolega svoju struku ne zaboravlja i da je čuva kao nešto najvrednije što imamo. U čuvanju tog najvrednijeg što imamo komore su jedna od najvrednijih stvari.
Naravno, kažem, molim vas za konstruktivnost i za razumevanje i to ima figurativni značaj. Znam da ovde ima ljudi s kojima prosto ne možete razgovarati o argumentima. Oni ljudi imaju zadat zadatak, reaguju na dugme, diskutuju tako kako im je rečeno, kako im je napisano. Ne možete vi njima argumentima objasniti zašto menjamo zakon.
Zato što hoćemo da onemogućimo da neka grupa ili pojedinac ukoči rad bilo koje komore, jer to remeti javni interes, ako nam je svima na srcu javni interes, a morao bi da bude, obzirom da ste svi ovde predstavnici narodne volje, izabran sam u ovaj parlament kao i vi, ali sam odlukom vladajuće koalicije Za evropsku Srbiju dobio zadatak da vodim Ministarstvo zdravlja i trudim se da to radim najbolje što mogu i umem.
Očekujem od vas minimum razumevanja. Konstruktivno sagledajte izmene Zakona o komorama, bitno je zbog stomatologa u Srbiji, bitno je zbog građana Srbije i bitno je zbog svih drugih zdravstvenih radnika, da se nikome ne ponovi takav propust u bilo kojoj drugoj komori. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je pet minuta i 30 sekundi vremena na raspolaganju predstavniku Vlade. Reč ima narodni poslanik Milan Dimitrijević.

Milan Dimitrijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Oko izmena Zakona o komorama zdravstvenih radnika, ako gospodin ministar ne vidi deo svoje odgovornosti u ovom problemu, onda je diskusija potpuno beskorisna. Dakle, gde je nastao problem? Nastao je problem sa Stomatološkom komorom, koja praktično ne postoji.
Gospodine ministre, pre dve godine, a možda i više, mi smo vama govorili sledeću stvar: deo Stomatološke komore smatra da je skupština neregularna. Zašto neregularna? Zato što su skupštinari dopisivani olovkom.
Pomoćnik ministra zdravlja, koji je bio prisutan tada, dobio je papire. Prolazi neko vreme, znači, prvi signal. Drugi signal, pojavljuje se pečat za koji se tvrdi da je neregularan. Predsednik skupštine traži od Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave da odgovori kada je pečat dobila Stomatološka komora. Dobija odgovor da pečat nije dobijen, da ministarstvo nije izdalo pečat.
Problem se produbljuje. Mi tada zahtevamo da se uvede vanredni nadzor, da se obavi finansijski nadzor o trošenju sredstava. Da li je tako bilo, gospodine ministre? Pozivamo direktora Komore, predsednika Upravnog odbora, predsednika Skupštine Stomatološke komore i u jednom razgovoru direktor već bivše Stomatološke komore kaže u jednom trenutku: "Na skupštini je prisutan pomoćnik ministra zdravlja, koji nije lekar" i dobijamo tada odgovor od pomoćnika ministra:"To nemoj da pominješ više nikad".
Opet tražimo da Ministarstvo uvede vanredni stručni nadzor, da kontroliše zakonitost rada komore. Problem se razvlači unedogled i onda dolazimo u situaciju, kada iscure svi zakonski rokovi, da nalazimo solomonsko rešenje i da menjamo zakon o komorama zdravstvenih radnika.
Tu vidim vašu odgovornost, gospodine ministre, za nečinjenje, a bilo je dovoljno vremena da se učini nešto, da ne dođemo u situaciju da Stomatološka komora bude blokirana i da zbog toga moramo da menjamo zakon. Tu je odgovornost za nečinjenje. Tu je problem. Jednostavno, niste hteli da rešite problem, niste znali ili niste umeli, svejedno, nevažno.
Da li ste pročitali šta kaže Lekarska komora na izmenu ovog zakona, šta vam kaže struka? Ne treba nikakav komentar, ne treba više ništa diskutovati. Šta kaže direktor Lekarske komore na ovakvu izmenu zakona? Znači, problem postoji. Niste hteli da rešavate problem, niste znali ili niste umeli. Gde je sada odgovornost? Da li uopšte postoji neka odgovornost ili ste vi uvek u pravu? U čemu je tu problem?