PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.03.2011.

10. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

10. dan rada

23.03.2011

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 14:40

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 3. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić, Aleksandra Ilić i Srđan Spasojević. Gospodin Spasojević ima reč.
...
Nova Srbija

Srđan Spasojević

Nova Srbija
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana predsedavajuća, uvaženi ministre, Poslanička grupa Nova Srbija podnela je ovaj amandman, koji u principu ne bi zadirao u ono što ste vi u obrazloženju rekli kada ste odbacili ovaj amandman. Ruku na srce, ministar se potrudio da dosta amandmana prihvati. Među njima je i jedan Nove Srbije. Ali, ne vidim nikakav razlog da se ovaj amandman ne prihvati, jer bi on samo konkretizovao određenu situaciju i sigurno ne bi zadirao u ovo objašnjenje, kao što sam već rekao, već bi samo precizirao zakon i suštinski ga popravio.
Naime, u obrazloženju ste nam dali objašnjenje koje je potpuno paušalno, jer ste rekli da je odredbama člana 3. stav 1. tačka 4) Predloga zakona kao cilj socijalne zaštite definisano očuvanje i unapređenje porodičnih odnosa, kao i unapređenje porodične i međugeneracijske solidarnosti. „Pod unapređenjem porodične i međugeneracijske solidarnosti u kontekstu socijalne zaštite podrazumeva se, pre svega, međusobno razumevanje, briga i izdržavanje članova porodice. Otuda rodna solidarnost ne bi mogla da potpadne pod navedeni cilj.“
Šta je Nova Srbija ovde tražila? Tražili smo da se u članu 3. stav 1. tačka 4) posle reči „porodičnu“, ne zadiremo u to, doda reč „rodnu“.
Naše obrazloženje je – terminološko preciziranje u ovom članu traži da se i reč „rodna“ uvede u zakon. Rodna ravnopravnost je veoma bitna kada je reč o uređenju u oblasti kakva je socijalna zaštita.
Gospodine ministre, ne vidim nikakvog razloga da u zakonu nije moglo da stoji na ovaj precizirani način na koji smo mi mislili da popravimo zakon. Suštinski, to ne bi zadiralo u ono što ste vi već naveli u obrazloženju, samo bi, kao što sam rekao, konkretizovalo jednu situaciju i praktično popravilo zakon. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč ima gospodin ministar.

Rasim Ljajić

Samo da kažem da mi prihvatamo ovaj amandman. Iako je ova formulacija, po nama, sadržavala i termin rodne solidarnosti, ona preciznije određuje tekst, tako da prihvatamo amandman.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Srđan Spasojević.
...
Nova Srbija

Srđan Spasojević

Nova Srbija
Zahvaljujemo se gospodinu ministru koji, za razliku od mnogih ministara, ipak reaguje na primedbe opozicije kada je nešto dobro. Zahvaljujemo se što je na ovaj način prihvatio amandman koji je prethodno Vlada odbacila. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović i Milan Dimitrijević. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić Marković i Nikola Lazić. Da li neko želi reč? (Da.) Gospođa Milica Vojić Marković.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala, gospođo predsednice. Gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, to je priča koja se nastavlja posle onog prvog amandmana na član 3. koji smo kao poslanička grupa podneli. Prosto, moram da apelujem na to da je Srbija ratifikovala silne konvencije i da moramo da govorimo o ljudskim pravima zato što je to nešto na šta smo se obavezali kao država, da trajno obezbedimo građanima Srbije ljudska prava koja smo potpisali konvencijom.
Zbog toga mislim da je identifikovati potrebe nešto niža kategorija i zato bih volela da ostanemo na nivou toga da su to ljudska prava i da u zakonu stoji. Ovde se radi o ljudskom pravu na socijalnu zaštitu. Potpisnici smo te konvencije. Mislim da to nije sporno i da to treba da stoji u zakonu. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Dušan Marić. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Dušan Marić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Dušan Marić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, član 7. glasi: „Ustanove i drugi oblici organizovanja utvrđeni zakonom koji obavljaju delatnost ili pružaju usluge socijalne zaštite sarađuju sa ustanovama predškolskog, osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja, zdravstvenim ustanovama...“ itd.
Predložio sam da se ovom spisku ustanova dodaju i ustanove koje se bave humanitarnim radom, humanitarne ustanove. Malo mi je nelogično da se među ustanovama sa kojima moraju da sarađuju centri za socijalni rad ne nalaze i ove ustanove koje se bave humanitarnim radom, tim pre što je socijalna zaštita po svojoj osnovi jedna humana, humanitarna delatnost.
Vlada nije obrazložila zašto nije prihvatila ovo rešenje, mada ne bi ni mogla dati neko logično objašnjenje.
U članu 7. dalje se kaže da su ustanove socijalne zaštite dužne da sarađuju sa, citiram, „udruženjima i drugim fizičkim i pravnim licima“. Predložio sam da se ovo rešenje radi preciznije formulacije preformuliše i glasi – sarađuju sa udruženjima i sa organizacijama koje se bave socijalnom zaštitom, humanitarnim radom i zaštitom ljudskih prava.
Vlada je odbila ovaj amandman uz sledeće obrazloženje: „Pojam udruženja sadrži sve oblike nabrojane u amandmanu.“ U tome i jeste problem, upravo iz tih razloga sam podneo ovaj amandman. Naime, na sajtu Agencije za privredne registre, na dan 22. marta 2011. godine, a to je juče, piše da u Srbiji ima 7.896 udruženja. Ako amandman ne bude prihvaćen, centri za socijalni rad i druge ustanove socijalne zaštite imaće obavezu da sarađuju sa skoro osam hiljada udruženja. Koliko je to apsurdno vidi se iz sledećeg podatka, da među udruženjima u Srbiji postoji i Udruženje ljubitelja piva, Udruženje ljubitelja dobre kapljice i Klub obožavalaca Pamele Anderson. Po ovom zakonu, centri za socijalni rad imaju obavezu da sarađuju i sa ovim udruženjima i klubovima.