ŠESTO VANREDNO ZASEDANJE, 12.07.2011.

5. dan rada

OBRAĆANJA

Goran Mihajlović

Srpska radikalna stranka
Reći ću samo ukratko, kolega Nikola Savić, takođe je dao jednu malu korekciju ovim amandmanom, naime u postojećoj verziji je stajalo da licenca za proizvodnju je isprava kojom se odobrava proizvodnja diskova i proizvodnih delova stampera, a ovde smo dodali reči "licima sa dodeljenim proizvođačkim kodom" time je eksplicitno naglašeno da ovim poslom mogu da se bave samo ona pravna ili fizička lica koja imaju dodeljen proizvođački kod i time ovaj član postaje, dobija potpunu korelaciju sa članom 3. gde je ovo i navedeno, ko i kako i pod kojim uslovima može da se bavi proizvodnjom optičkih diskova.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić.
Da li neko želi reč? (Da.)

Goran Mihajlović

Srpska radikalna stranka
Kolega Zoran Krasić je podneo amandman koji nije prihvaćen a  odnosi se na definiciju lica, naime, u članu 2. tačka 11. kaže se kratko da je lice pravno ili preduzetnik. Primedba kolege Krasića je ta što se onaj ko ovo pročita na neki način dovodi u nedoumicu, pa je precizna formulacija po kolegi Krasiću sledeća: "lice je učesnik u prometu optičkih diskova i proizvodnih delova stantera sa snimljenim sadržajem koji su obeleženi odgovarajućim proizvođačkim kodom, a koja može biti pravno lice ili fizičko lice koje je preduzetnik".
Znači definicija prvobitna je vrlo konfuzna i nepotpuna i u slučaju usvajanja ovog amandmana uspostavila bi se i ova korelacija sa članom 18. stav 1. u kome se jasno precizira da se uvozom i izvozom optičkih diskova i proizvodne opreme za ove diskove može baviti samo lice koje je registrovano u skladu sa odredbama postojećeg zakona o registraciji privrednih subjekata, a jasno je to ili pravno lice ili fizičko lice, koje je ujedno i preduzetnik.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Bojan Mladenović.       
Da li neko želi reč? (Da.)
Gospodine Mladenoviću izvolite.

Bojan Mladenović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, što se tiče člana 4. stav 2. ovde je definisano da proizvođači kod se dodeljuje u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva. Smatramo i mislimo da je ovaj rok predugačak, da on treba i može biti kraći, mi smo predložili amandmanom da on bude 20 dana.
Znate, ako neko odluči da se bavi proizvodnjom optičkih diskova ili njegovih delova, ako mu je potrebno 30 dana za dobijanje proizvođačkog koda, pa mu je potrebno da obezbedi prostoriju u kojoj će se obavljati proizvodnja, treba da se registruje, i onda sve to kad završi podnosi zahtev za dobijanje licence na koju opet čeka još dodatnih 15 dana, ne mislim da je to sveukupno izuzetno predugačko i zbog toga smo pokušali da ceo ovaj rok skratimo na neki način i zbog toga smo predložili da to bude 20 dana.
Vi ste ovde u obrazloženju naveli da je možda taj rok koji smo mi predložili prekratak jer da bi se dobio proizvođački kod treba i odobrenje Međunarodne federacije proizvođača fonograma u Londonu. Postavio bih jedno pitanje, da li oni imaju rok kada odgovaraju nama. Znači, kada mi podnesemo zahtev, ako oni odgovaraju u roku od pet dana, tri do pet dana, onda je apsolutno ovaj amandman prihvatljiv.
Eto ja postavljam pitanje ministru, koji je taj rok kada Međunarodna federacija odgovara nama, koliki je taj rok i u skladu sa tim rokom onda bi amandman bio i prihvatljiv.
Drugo pitanje za ministra, sećate se možda u raspravi u načelu govorio sam o problemu koji imaju uvoznici optičkih diskova, da su imali velike probleme koji su počeli sa radom 2007, 2008. godine. Kada su 2009. godine dobili od organizacije, sad ću samo ukratko, od organizacije PI dobili da plate naknadu za autorska prava, to je iznosilo 4 – 6% za CD i DVD. Godine 2010. dobijaju isto to potraživanje da plate naknadu, ali ne od organizacije PI nego od organizacije OFPS i oni takođe traže naknadu. S tim što oni traže i retroaktivno za 2008. godinu i 2009. godinu i 2010. godinu i isporučuju fakturu, reći ću vam samo za jednu firmu, gde su tražili za 2008. godinu i 2009. 11 miliona i prvi kvartal 2010. godine još dva miliona dinara, ukupno 13 miliona dinara i to traži da se plati u roku od tri dana. Jednostavno uvoznici ne znaju šta da rade, kome da plate. Pojavljuje se više organizacija koje traže apsolutno istu nadoknadu i uvoznici su u velikom problemu. Najgore je što se sve to dobija retroaktivno. Znači, ne mogu unapred da znaju po kojoj ceni treba da prodaju optičke diskove da bi njihov rad bio isplativ.
Na kraju treće pitanje bi bilo, zašto oni uopšte plaćaju naknadu za one diskove koji ne idu za snimanje muzike, filmova itd. Znači, nema zaštite autorskih prava, jednostavno ti diskovi idu, prodaju se na tenderima, prodaju se ministarstvima, firmama, bolnicama, vojsci, miliciji i ti diskovi se koriste za skladištenje materija, skladištenje podataka. Kakva tu autorska prava ima bilo ko da naplaćuje? Molimo bih ministra ako je u mogućnosti da odgovori na ova tri pitanja ili sada ili u pisanoj formi. Zahvaljujem.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Reč ima ministar.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Kolega Mladenoviću, dva od tri vaša pitanja se odnosi na oblast koja nije predmet ovog zakona, reč je o autorskim pravima i to je praksa koja postoji svuda u svetu, zato mi nismo uopšte izuzetak.
Što se tiče vašeg amandmana i razloga za neprihvatanje tog amandmana Vlada smatra da je 30 dana primereniji rok za dobijanje svih ovih potrebnih poslova i dobijanje proizvođačkog koda, zato što postoji neposredna komunikacija između Zavoda za intelektualnu svojinu i Međunarodnu federaciju proizvođača fonograma u Londonu. Potrebno je pomenuti da postoji nekoliko koraka za dobijanje proizvođačkog koda. Proizvođač optičkih kodova se obraća Zavodu sa zahtevom da dobije taj kod, Zavod se obraća Međunarodnoj federaciji proizvođača fonograma za dobijanje odgovarajućeg proizvođačkog koda koji je on dužan da izda. Posle toga Međunarodna federacija određuje proizvođačke kodove, prosleđuje, nema roka, to ste u pravu, ali naša očekivanja da će to biti brzo i četvrti korak je da zavod dodeli proizvođačke kodove podnosiocu zahteva. Zbog toga smatramo da je 30 dana primereniji rok za realizaciju celog ovog postupka i zbog tog razloga nismo mogli prihvatiti vaši amandman.
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Aleksandra Jerkov, Olena Papuga i Radovan Radovanović.
Vlada i odbor za nauku i tehnološki razvoj prihvatili su amandman.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić, Srđan Spasojević, Miroslav Markićević i Aleksandra Ilić.
Vlada i Odbor za tehnološki razvoj su prihvatili amandman.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 8. amandman je podneo narodni poslanik Bojan Mladenović.
Vlada i Odbor za nauku i tehnološki razvoj su prihvatili amandman.
Reč ima Bojan Mladenović.

Bojan Mladenović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, da se zahvalim za prihvatanje amandmana. Mislim da će ovim što ste prihvatili amandman ovaj treći stav biti potpuno jasniji i precizniji. Ono što sam ja tražio kroz ovaj amandman jeste da se stavi rok kada je zavod dužan da u pisanoj formi obavesti, odnosno dostavi poziv, da se zahtev dopuni kada on nije potpun. Mislim da sa ovim prihvaćenim amandmanom imaćemo jasan i precizan stav da je to u roku od 15 dana, što je propušteno da kažemo kada je načinjen ovaj predlog zakona, da se stavi. Mislim da će sada ovaj stav biti daleko precizniji i jasniji i bolje formulisan. Zahvaljujem.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 8. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić, Srđan Spasojević, Miroslav Markićević i Aleksandra Ilić.
Vlada i Odbor za nauku i tehnološki razvoj su prihvatili amandman.
Za reč se ne javlja niko.
Na član 9. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić, Srđan Spasojević, Miroslav Markićević i Aleksandra Ilić.
Vlada i Odbor za nauku i tehnološki razvoj su prihvatili ovaj amandman.
Niko ne želi reč.
Na član 10. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Aleksandra Jerkov, Olena Papuga i Radovan Radovanović.
Vlada i Odbor za nauku i tehnološki razvoj su prihvatili amandman.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 11. amandman je podnelo narodni poslanik Nemanja Šarović.
Vlada i Odbor za nauku i tehnološki razvoj su prihvatili amandman.
Reč ima gospodin Bojan Mladenović.

Bojan Mladenović

Srpska radikalna stranka
Biću veoma kratak. Ovim amandmanom smo tražili da rok, zahtev koji Zavodu dostavlja podnosilac licence koji želi da produži važenje licence, bio je najranije 60, a najkasnije 30 dana pre njenog isteka. Mi smo stavili da to bude 20 dana pre isteka roka važenja licence, jer smatramo da upravo oni mogu u tih dodatnih 10 dana i da odluče da li će taj zahtev podneti ili neće. Sad ovim amandmanom, pošto je prihvaćen, oni će imati duži rok, umesto 30 imaće 40 dana. Mislim da će njima, na neki način, u neku ruku olakšati rad u narednom periodu.