DVANAESTO VANREDNO ZASEDANJE, 16.09.2011.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DVANAESTO VANREDNO ZASEDANJE

5. dan rada

16.09.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:15 do 18:05

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 10. amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu su prihvatili amandman, zakonodavni Odbor smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom, pa konstatujem da je amandman postao sastavni deo predloga zakona.
Reč ima narodni poslanik Petar Jojić, koristite vreme predstavnika poslaničke grupe izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Petar Jojić

Srpska radikalna stranka
Ministre, ovo je dobro rešenje, jedino rešenje koje smo predložili, a koje je usmereno u pravcu skraćivanja roka parničnog. Ovo je najvažnije rešenje u ovom zakonu. Zato SRS smatra da je nužno bilo uvesti procesnu disciplinu. Sa druge strane, ovo je procesni rok i ovo će omogućiti onim lufterima koji su došli u pravosuđe – radio, ne radio, svira mu radio. Sa tom praksom SRS želi da se prekine i da građani mogu blagovremeno da ostvare svoja prava pred sudom.
Dok sudija ne shvati da se protiv njega može voditi disciplinski postupak zbog toga što taj nije preduzeo određene radnje, nije zakazao ročište, nije doneo presudu u roku, protiv njega se može voditi disciplinski postupak.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Jedan minut je iskorišćen od vremena predstavnika poslaničke grupe.
Na član 11. amandmane su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić i Srđan Spasojević.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Zlata Đerić.
...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Nova Srbija
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana predsedavajuća, poštovana gospođo ministar, prihvaćeni su neki amandmani Nove Srbije i na tome se u potpunosti zahvaljujem. Smatrali smo da je jedan od amandmana koji je mogao biti prihvaćen upravo ovaj koji smo podneli na član 11, koji se odnosi na medijaciju.
Mi smo amandmanom predložili da se član 11. menja i da glasi: "Sud je obavezan da uputi stranke na medijaciju, ili na informativno ročište za medijaciju, u skladu sa zakonom. Sud je pri tome dužan da ukaže strankama da su u obavezi da pokušaju da prethodno reše spor medijacijom, odnosno na drugi sporazuman način."
U obrazloženju smo naveli – smatramo da je u cilju rasterećenja sudova i samim tim poboljšanje efikasnosti njihovog rada neophodno u članu Predloga zakona eksplicitno istaći obavezu suda da uputi stranke na medijaciju, kao i da im ukaže na to da su bez izuzetka u obavezi da pokušaju da svoj spor reše uz posredovanje medijatora pre upuštanja u sudski postupak. Time se smanjuju često nepotrebni troškovi samih stranaka.
Dakle, obzirom da je parnični postupak nešto što građane zaista i finansijski i na svaki drugi način iscrpljuje, treba radi efikasnosti sudstva, naravno, samim tim radi njegovog većeg ugleda, koristiti institut medijacije i što više usmeravati stranke da ovakve sporove reše na lakši, brži i po sebe efikasniji način. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)

Na član 11. amandman je podneo narodni poslanik Srboljub Živanović.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 13. amandman je podnela grupa od 25 narodnih poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.

Da li neko želi reč? (Ne.)

Na član 13. amandmane u istovetnom tekstu podneli su narodni poslanik Radiša Ilić i zajedno narodni poslanici Jovan Palalić, Milica Radović, Miroslav Petković i Miloš Aligrudić.

Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu prihvatili su amandman, Zakonodavni odbor smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.

Da li neko želi reč? (Da.)

Reč ima narodni poslanik Jovan Palalić.
...
Srpska narodna partija

Jovan Palalić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Značajno je to što je Vlada Republike Srbije prihvatila ovaj amandman, jer da nije, ušli bismo u niz problema upravo na onaj način kako smo istakli u obrazloženju amandmana. Znači, pojmovi su parnični, jer je nužno da su parnični, bez obzira što je u raspravi u načelu dominiralo pitanje osiguravajućih kuća, ali mnogo veći problem bi se ove vrste pojavio jer ljudi u istovetnoj pravnoj situaciji dolaze i po samoj sili zakona, tako da prihvatanjem ovog amandmana otklonjeni su veliki problemi i mislim da je dobro što je postojalo sluha za onu diskusiju u kojoj su, manje više, sve poslaničke grupe u Narodnoj skupštini tog dana oko ovog problema vodile.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 14. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Jeremić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 19. amandmane su zajedno podneli narodni poslanici Jovan Palalić, Milica Radović, Miroslav Petković i Miloš Aligrudić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu prihvatili su amandman, Zakonodavni odbor smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Miroslav Petković.

Miroslav Petković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo predsedavajuća, pokušali smo u članu 19. i 21. da odredimo precizno rokove kada je u pitanju određivanje mesne i stvarne nadležnosti upravo zato što smatramo da ovaj zakon treba da reguliše određene procesne norme i skrati određene rokove, da učini pravosuđe bržim i efikasnijim.
Kroz član 13, odnosno amandman koji ste prihvatili, otklonili smo mnoge probleme, ali ipak mislim da treba još jednom razmisliti vezano za određivanje roka o vremenskom okviru na devet meseci, bez obzira na evropski sud ili ne znam šta našta ste se pozivali u obrazloženju.
Mnogo će nam biti lakše da sprovedemo čitav ovaj postupak. Ovde smo naveli precizno za 19 i 21 da ti rokovi traju osam dana. Potpuno je normalno bilo. Mislim da još uvek ima vremena da se u danu za glasanje izjasnimo tako i ovaj amandman prođe.
U svakom slučaju, mnogo će se skratiti vremenski rokovi za određivanje ovog vremenskog okvira i ukoliko ovi amandmani koje smo predložili postanu sastavni deo Predloga zakona, a jesu, na taj način će se sud obavezati da svoj posao radi još efikasnije.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćen je minut i 20 sekundi.
Na član 20. amandman je podnela narodna poslanica Nataša Jovanović.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

U ovom amandmanu se govori o nadležnosti suda u slučaju da se po prijemu pravosnažnog rešenja neki sud oglasi nenadležnim i govori se o roku koji je potreban. Mi smo pokušali da vas ubedimo da je u praksi dosadašnjoj, naročito zbog toga što niste predvideli jednu situaciju, a to su neradni dani kao što su kraj nedelje, subota i nedelja. Potrebno je da se za to odredi više od tri dana pre nego što se predmet ustupi nadležnom sudu, dakle ukoliko je u slučaju nenadležnost, jer zaista može da se desi da mogu da nastanu štetne posledice po predloženom pravosnažnom rešenju jer, primera radi, šta će stvarno da bude ako evo od danas, gospođo Malović, petak je, počne da teče taj rok. Kako će onda tužilac koji sam sebe zastupa da obavi neophodne konsultacije advokata kako bi postupio po nalogu? Smatramo da je to primerenije rešenje i trebali ste da prihvatite taj amandman.
Sa druge strane, kada se već govori o nadležnosti suda, u slučaju da stranka pokrene parnicu pred nenadležnim sudom. Najviše takvih slučajeva će da se desi posle ove famozne tzv. reforma pravosuđa po Homenovom receptu jer, vrlo dobro znate da je preko 150 sudova u Srbiji u opštoj nadležnosti bivših opštinskih sudova ukinuto i da li je to na području Šumadije i da li je stranka iz Ljubovije ili iz Rače Kragujevačke, svugde gde nema osnovnog suda, jednostavno, ne zna kom sudu običan čovek treba da se obraća i onda ako se desi još jedna ovakva situacija, kratak je rok, dolazimo do nečega što su štetne posledice po funkcionisanje pravosuđa.
Govoreći o prethodnim amandmanima neke kolege su pričale i o tome da je to za dužinu parnice u Srbiji jako velik i nezapamćen u nekim slučajevima. Simptomatično je, o tome je govorio i kolega Petković, da se desi da posle pokretanja parničnog postupka jednostavno nestane se iz predmeta i dalje ne mogu da se zakazuju ročišta.
Evo, imamo u Kragujevcu jedan takav slučaj gde je jedan gospodin koji je na javnoj licitaciji kupio jedno uništeno preduzeće odnosno deo njega. Zbog nekog spora koji je dalje nastao, pokrenuo je postupak pred kragujevačkim sudom, međutim, u spisu predmeta nema ničeg i tako da sudija uopšte ne može da zakazuje dalje ni jedno ročište.
Završiću sa drastičnim primerom takođe jedne parnice sa kojom je upoznata gospođa Čomić, kao i kolege koji su svedoci te bruke za parlamentarnu demokratiju. Naime, kada je pre 10 godina, po nalogu tadašnje predsedavajuće, policija mučki tukla našeg kolegu, tadašnjeg poslanika, Stevana Keseića. Krivična prijava koju je podneo je odbačena, međutim, on je pokrenuo postupak za naknadu štete zbog činjenice da je završio u Kliničkom centru i da je imao teške povrede i da je kao narodni poslanik bio izložen takvoj torturi. Danas smo više verbalnoj nego takvoj. Na svu sreću, sada toga nema, ali taj slučaj još uvek nije završen već 10 godina. Iskoristiću priliku van ovoga da vam dam broj tog predmeta i da vidite da je to nešto što je zaista nezabeleženo, a ko zna koliko je takvih slučajeva, na desetine hiljada u Srbiji. Hvala.