TRINAESTO VANREDNO ZASEDANJE, 23.09.2011.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TRINAESTO VANREDNO ZASEDANJE

4. dan rada

23.09.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:15 do 21:35

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslanik Miloš Aligrudić ima reč.  izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Vrlo kratko, probaću što kraće, zbog sebe samog.
Zašto naturalna restitucija? Zašto se pokrenulo ovo pitanje i zbog čega ste vi ministre došli u poziciju da branite vaš stav ponovo posle dužeg vremena? Zato što smo uboli pravo mesto.
Nije poenta da mi kao poreski obveznici plaćamo grehove države iz 1945, 1946 i ostalih godina, to nije poenta. To nije ono što građani žele, anketirajte i pitajte ih. Ali, bez obzira što mi nešto ne želimo, nešto moramo da prihvatimo, da treba da uradimo. U krajnjoj konotaciji će poreski obveznici nešto morati da plate. Naša poruka sa ovim amandmanom koji smo dali je, da plate, ne kao prvu poziciju u nekom frontu, nego kao treću poziciju, kao poslednju na udaru.
Dajte da vratimo naturalno sve što može da se vrati, pa kada to ne može, onda da dajemo u novcu obeštećenje, odnosno u obveznicama za onu meru koja je potrebna prema tržišnoj vrednosti, bez ograničenja od dve milijarde.
Mi vam nismo rekli da povećate tu vrednost. To nismo izgovorili. Rekli smo – dajte svaku razumnu akciju. Ako ovaj amandman nije dovoljan, dajte progresivno dalje. Recite da može da se zamena izvrši zamenom prava, koja se mogu ekvivalentno iskazati u novcu. Hajdemo i to. Uradimo nešto da skinemo teret sa nas, a ne da natovarimo teret na naša leđa.
Naš predlog je išao u tom smeru, interesantno je da vi to ne razumete. Ne želimo da vas optužimo za zlonamernost. Nemojte to. Govorimo da je zakon licemeran, neko je imao neku nameru. Nismo ni mi blesavi, da mislimo da svaki pojedini član Vlade ili vi lično, da imate neku zlu nameru, ali je neko imao neku nameru.
Rekao sam bio u raspravi da smandrlja stvar, zato što ima pritisak. Čak sam tada rekao da je to bio glavni motiv. Zašto? Zato što se ta insinuacija otvara kao prirodna, kada imamo ovakv tekst ispred sebe.
Čuo sam i imam pouzdanu vest, da je Vlada povukla zakon o crkvama i verskim zajednicama o vraćanju imovine. Dobili smo i papir ...
(Predsedavajuća: Narodni poslaniče, upravo se deli obaveštenje.)
Valjda ćete povući i ovaj na iste te konsultacije, zato što, ako se onaj povlači, a crkve i verske zajednice su imale primedbe i na osnovni tekst zakona, na opšti tekst zakona iz razloga koji se njih tiče, valjda ćete i ovaj povući do kraja dana pa da nas lišite ove bede i ove more koju trpimo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dva minuta je iskorišćeno od vremena poslaničke grupe.
Da li neko želi reč? (Da.)
Narodni poslanik Dejan Mirović.

Dejan Mirović

Srpska radikalna stranka
U vezi ovog prethodnog amandmana moramo da iznesemo naš konkretan stav. Tu bih se nadovezao na ovo što je rekao ministar. Treba dati potpunu informaciju našim građanima i reći da je tih milijardu dolara pod kamatom od preko 7%. Priznaćete da je to velika kamata, čak lihvarska.
Prema tome, mi smo i u vezi ovog člana i člana 30. koji dolazi posle ovoga, mi smo protiv zaduživanja zemlje zbog ovog zakona. Ogromna je suma dve milijarde evra. Vi znate i gospodin iz Ministarstva finansija koliki je naš BDP i koliko je velika cifra od dve milijarde evra. Zato mi nije jasno kako gospodin Radosavljević iz Ministarstva finansija, u okviru javne rasprave o ovom zakonu može da tvrdi da će ovaj zakon i ovo zaduživanje od dve milijarde evra dovesti do fiskalne nestabilnosti Republike Srbije.
Izvinite, to ne razumem. Može se samo desiti suprotno i može se desiti da kroz godinu, dve dođe do povećanja da bi se ovaj nerealan, neprikladan i populistički zakon koji se zasniva na ogromnoj cifri od dve milijarde evra, koje je u stvari zaduživanje, uspeo da se realizuje. Radi se o nečemu što se mora konkretno reći našim građanima, jer se ne može reći da će ovaj zakon i zaduživanje od dve milijarde evra dovesti do fiskalne stabilnosti. Mislim da je to jedna potpuna besmislica, najblaže rečeno. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Minut i 30 sekundi je iskorišćeno od vremena predstavnika poslaničke grupe.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na naziv glave 3. naslov iznad člana 30. i na član 30 amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić.
Da li neko želi reč? (Da.)
Narodni poslanik Mirko Munjić.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Gospodin ministar se malopre osvrnuo delimično i na ovo što će biti tema narednih amandmana. Ovde se radi o obeštećenju. Tražio sam da se reč, posle glave 3: "obeštećenje" briše, kao i da se briše naslov iznad člana 30. koji glasi – oblik i ukupan obim obeštećenja i da se briše sam član 30.
Pročitaću zbog javnosti kako glasi ovaj član 30, čije sam brisanje svojim amandmanom tražio – obeštećenje u vidu državnih obveznica Republike Srbije i u novcu za isplatu akontacije obeštećenja. Ukupan iznos obeštećenja iz stava 1. ovog člana ne sme da ugrozi makro-ekonomsku stabilnost i privredni rast RS, te se za ove namene opredeljuje iznos od dve milijarde evra, uvećan za zbir pripadajućih kamata, za sve korisnike obeštećenja, obračunatih po kamatnoj stopi od 2% godišnje za period od 1. januara 2015. godine do rokova dospeća utvrđenih ovim zakonom. Do ovog dela, do ove tačke tražim da sve ovo što sam pročitao se briše.
Hteo bih da vas pitam da li vas kao pravnika iritira ovo što je predviđeno u članu 2. u stavu 2. predloženog člana, a to je da Vlada opredeljuje iznos od dva miliona evra? Mislim da je i vama i svima jasno da se ovde radi o pravnoj normi. Siguran sam da je to nekad stajalo, da bi trebalo da stoji - dva miliona evra u dinarskoj protivvrednosti na dan taj, taj itd.
Zbog čega se Vlada odlučila na ovo, meni nije jasno. Podsetiću vas, možda niste čuli, u vezi sa ovom temom o čemu vam pričam, da nam je ministar Đelić pre par dana rekao da se predviđa ili da on predviđa da će dinar biti stabilna valuta, odnosno da će biti valuta u Srbiji narednih 20 do 25 godina. Ovde stoji - dve milijarde evra. Te dve stvari su prvo u koliziji, a drugo smatram da je neprimereno da stoji dve milijarde evra.
Što se tiče oblika za obeštećenje, tu predviđate novac i državne obveznice, da li je tako? Međutim, ove dve milijarde evra sa pripadajućom kamatom, kako ste to predvideli u stavu 2. ovog člana, čije sam brisanje tražio, Vlada smatra da to ne sme ili neće ugroziti makroekonomsku stabilnost države.
Osvrnuću se na ono što ste vi malopre rekli. Vi smatrate da je to na kraju nađen možda i neki kompromis sa ovim iznosom, sa ovom cifrom, kompromis koji po vama verovatno ne zadovoljava sve one koji će zahteve podneti, a ujedno taj kompromis se odnosi i na tu makroekonomsku stabilnost.
Međutim, nismo čuli ni od gospodina Đelića ni danas gde su ti ekonomski pokazatelji koji idu u prilog ovoj tvrdnji, gde su ekonomski pokazatelji koji u ovom momentu u kome se država Srbija nalazi neko može da tvrdi da dva miliona evra neće da poremeti makroekonomsku stabilnost države. Mislim da makroekonomsku stabilnost države može u ovom momentu ili u nekom narednom momentu, pogotovu obzirom da se ova kriza produbljuje, rekao bih, i tek se očekuju pravi efekti ove krize, da će u stvari doći do vrlo velikog ugrožavanja makroekonomske stabilnosti države Srbije.
Čak smatram da državi Srbiji, ukoliko se ovakvi neki trendovi nastave, ukoliko se pogotovo nastave besomučna zaduživanja koje su prethodne, a pogotovu ova vlada činile proteklih godina, to će u mnogome doprineti dakle, doprineće da makroekonomskoj stabilnost države Srbije baš bude maksimalno ugrožena.
Gospodine ministre, siguran sam da vi dobro znate šta bi u nekom narednom periodu ove dve milijarde evra značilo za našu poljoprivredu i naše seljake. To je vaš fah i zbog toga vas upravo to i pitam, odnosno konstatujem, pretpostavljam da dobro znate šta bi ovo značilo za našu oslabljenu i za našu poljoprivredu koja je zaista na ivici katastrofe, na ivici propasti, moramo to svi priznati, a kada se izađe iz krize, kada naš seljak ojača sa eventualno ovih dve milijarde, pored onih koje vi predviđate svake godine za naše selo, pa eto nam onda jake Srbije. Staro je pravilo, siguran sam da se slažete sa mnom, da kada je jak seljak jaka je i država Srbija. Znate da je samo Broz mislio suprotno.
Nadam se da ova vlada ne misli tako. Tako da i sa ovim što ste vi predvideli i sa ovom sumom od dve milijarde evra siguran sam da će doći do daljeg gušenja kako države, državnih institucija, tako i samih građana još više, pa ko izdrži i dokle izdrži, videćemo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Pet minuta je iskorišćeno od poslaničke grupe.
Reč ima ministar Dušan Petrović.
...
Demokratska stranka

Dušan Petrović

Važna je stvar oko makroekonomske stabilnosti. Verujem da je potpredsednik Đelić o tome govorio ovde prethodnih dana i u debati da je to stvar koja je dobro pretresena.
Naime, vi znate da mi u ovom trenutku jednu sličnu obavezu kao država izmirujemo prema građanima. Ta obaveza je mnogo veća po svom obimu nego što je suma novca koja je predviđena i o čemu vi govorite ovde, za restituciju oko dve milijarde evra. To je vraćanje stare devizne štednje. Republika Srbija će 4,2 milijarde evra u 16 godina vratiti građanima. To je obaveza koju država nije izmirila građanima, odnosno garantovala je za štetne uloge koji u jednom trenutku nisu mogli da budu vraćeni, nisu mogle da ih vrate banke koje su bile dužne po osnovu depozita to da učine, šta više nego dva puta veći iznos novca.
Godišnje negde oko 220 miliona evra prosečno, u redu veličine je to sličan iznos. Opterećenje budžeta će od 2015. godine biti manje ili više isto po osnovu vraćanja na ime obeštećenja po osnovu restitucije, kao što je sada po osnovu stare devizne štednje.
Naše je očekivanje da će BDP da raste i da ćemo u godinama koje dolaze imati i veće budžetske prihode, pa samim tim će i opterećenje biti manje nego što je sad. To su ti makroekonomski pokazatelji.
Ono što se tiče načina na koji je taj novac definisan, definisan je ovako i u Zakonu kojim je uređeno vraćanje stare devizne štednje. Nije nam prvi put. To je jedna pravno-tehnička mera i bez obzira što, slažem se sa vama, mi računamo u svojoj domaćoj valuti, bar dok ne postanemo deo Evrozone. Ovo je jedan od načina koji su uvedeni u naš pravno-tehnički vokabular i zbog toga to ovde tako i stoji.
Da budem dalje precizan, ono što sam maločas rekao. Nije ovih milijardu evra koje je država unela u svoj promet ovde i koji su dobijeni na ime obveznica pre dva ili tri dana, novac koji je uzet da se servisiraju ove stvari, još jednom ću reći da je to znak vrlo ozbiljnog poverenja onih koji najstrože posmatraju rizike i kada su veliki strani investitori rešili da plasiraju milijardu evra u Srbiju, to je vrlo dobar znak da će i oni koji budu spremni ili sada razmišljaju o tome da li treba graditi fabrike u Srbiji, da li treba ulagati i u poljoprivredu u Srbiji, mnogo lakše doneti svoju odluku kada su videli da su najveće finansijske banke i institucije to učinile. Tako da je to dobra vest.
Neću više uzimati vremena. Mislim da ova godina u poljoprivredi nije bila loša i da smo napravili dobre korake. Očekujemo da će 2012. godina biti još bolja, a o nekim od mera koje bi do toga trebalo da dovedu ćemo razgovarati kad to bude ovde na dnevnom redu. Hoću da podelim sa vama optimizam i mislim da imamo dobra rešenja i da ćemo napraviti dobre korake što se tiče poljoprivrede.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Da.)
Narodni poslanik Mirko Munjić. Vreme na raspolaganju poslaničkoj grupi je dva minuta i 30 sekundi. Izvolite.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Tačno je, gospodine ministre, da ova država vraća mnogo štošta. Ali, vi ste možda ispustili ili niste rekli, ova država vraća i ogromne kredite, ogromne sume kredita, mnogo nepovoljnih, koje je i ova a i neke druge vlade pre ove zadužila.
Samo ću vas podsetiti da i jedan kredit koji je ova skupština ratifikovala ove godine dospeva za vraćanje tek 2015. godine, počinje da se vraća. To će deca i unuci naši vraćati.
Dalje, dajte nam pokazatelje, gospodine ministre, kolika je bila zaduženost države u to vreme, o kome vi pričate, o staroj deviznoj štednji, a kolika je sada? Znate li da je zaduženost države sada preko 23 milijarde evra?
Dalje, ako vi smatrate da će dinar biti platežno sredstvo do ulaska u EU, onda se na plašim za sudbinu dinara. Mislim da će onda dinar biti bar narednih još sto godina valuta u Srbiji.