Gospođo potpredsednik, dame i gospodo narodni poslanici, želim da se zahvalim na mogućnosti da danas ponovo mogu biti ovde u okviru rasprave o ovom zakonu u pojedinostima.
Isto tako, želim da kažem, pre nego što se osvrnem na amandman, da nije dobro stvaranje atmosfere vijanja veštica. To što se AP Vojvodina preko Skupštine pojavljuje pred ovim cenjenim domom jeste najbolji dokaz za to da u okvirima elemenata sistema želimo rešavati otvorena pitanja i otvorene probleme.
Ovo na šta ste vi, gospodine Mihajlov, uputili, jeste deo političke kakafonije danas u Srbiji, ali mislim da se to ne može iskoristiti za stvaranje apriori negativističke slike o svakome ko ovo pitanje postavlja, pa makar to činio i u okvirima elemenata sistema, kakva je Skupština Republike Srbije.
S druge strane, moram da kažem da se mi sa ovim pitanjem nismo mogli ranije pojaviti, jer je zakon čiju izmenu sada iniciramo donet u septembru mesecu ove godine. To što vi upućujete na prethodni period, vezano za veličinu budžeta, to je drugo pitanje o kome smo raspravljali onda kada je usvajan budžet za 2013. godinu. Ovo je principijelno pitanje, ovo je pitanje ustavnosti, ovo je pitanje poštovanja Ustava, ovo je zakonsko pitanje, ovo je načelno pitanje, a nije pitanje vezano za količinu novaca.
Za razliku od onih koji su govorili o tome da je ponižavajuće da se ovo pitanje našlo danas na dnevnom redu, mogu da kažem da mene raduje ta okolnost. Raduje me okolnost ne samo zbog toga što se to danas desilo, jer smo devet godina pokušavali da to realizujemo, pa nismo uspeli, nego i zbog toga što u principu u istom momentu možemo da vidimo i puding probu.
O čemu se radi? Radi se o tome, dame i gospodo, da ovaj zakon, čiju promenu sada iniciramo, jeste knjiga recepata, koja propisuje kako i od čega se pravi puding. Taj zakon je promenjen u septembru mesecu i na bazi tog promenjenog recepta sada imamo puding za 2013. godinu u obliku budžeta za 2013. godinu i možemo da vidimo šta sad to znači.
Pre nego što bi se na to osvrnuo, želeo bih da kažem par rečenica u odnosu na amandmane. Pre svega, želim da izrazim zadovoljstvo što ste uložili taj amandman. Taj smo amandman prihvatili kao ovlašćeni predlagači, zbog toga što smo ubeđenja da taj amandman znači stvaranje šanse za sve nas zajedno da u čistu čašu ulijemo čistu vodu i da naprosto znamo šta je šta, da se približimo ambiciji da možemo da kažemo – čist račun, duga ljubav, da jednostavno znamo šta je koliko. To što Vlada ovaj amandman nije podržala, to što nadležni odbor ovaj amandman nije podržao, nije iznenađenje, ali je zato razočarenje. Mislim da to nije tehničko pitanje, nego je pre svega političko i principijelno pitanje. Iz tog razloga nam je žao što je takav stav i stvoren.
Isto tako moram da kažem da smo mi veoma lako prihvatili ovaj vaš amandman, zbog toga što smo u prethodnim godinama, od 2005. godine na ovamo, ovih sedam godina ukupno dvanaest puta kao pokrajinska Vlada inicirali dopunu elemenata pravnog sistema Republike Srbije upravo u ovom smislu, da se jednostavno tzv. pravilnik o uslovima i načinu vođenja računa za uplatu javnih prihoda i rashoda sredstava tih računa dopuni sa ovom obavezom, da se jednostavno sistematično i razrađeno vode ove veličine. Sa tog aspekta, ova vaša ambicija iz amandmana jeste samo potvrda naše ambicije koju smo dvanaest puta do sada izrazili.
Ubeđeni smo da prihvatanje ovog amandmana znači jačanje preglednosti i transparentnosti, da znači razrešavanje jedne dileme vezane za to koliko se uplaćuje i koliko se dobija. Mislimo da je, ne samo u odnosu na AP Vojvodinu, nego i u odnosu na sve ostale jedinice, na kojim nivoima se mogu ova merenja vršiti, bilo neophodno da se to učini i iz tog razloga prihvatamo ovaj amandman. Sa naše strane mislimo da on doprinosi raščišćavanju ukupne situacije.
Kada sam malopre rekao, dame i gospodo, sa time ću završiti, da je ovaj zakon knjiga recepata za pravljenje pudinga, onda sam mislio na to da se kroz ovaj zakon praktično vidi kako se rastače ustavna garancija. Šta to konkretno znači u odnosu na budžet za 2013. godinu? Vidimo šta znači proizvoljno tumačenje člana 184. stav 4. Ustava Republike Srbije. To je za nas, pre svega, principijelno i ustavno-pravno pitanje, pitanje poštovanja vladavine prava i pitanje ozbiljnosti namere iza rečenice vezane za decentralizaciju, regionalizaciju i pitanje poštovanja prinicipa supstidijarnosti.
Zašto kažem da je ovo puding proba? Kažem zbog toga što je praktično na delu viđeno kako se mogu izgovarati rečenice vezane za to da je budžet u odnosu na Vojvodinu toliko velik koliko nikada nije bio u prethodnim godinama. Izgovarana je rečenica sa ovog mesta da je to nivo od 70 milijardi, čak i više. Mi to doživljavamo, izvinjavam se ako ću biti možda malo preoštar u definiciji, da je to praktično prvi korak ka nekoj realizaciji ambicije uvođenja protektorata nad Vojvodinom.
Činjenice govore o tome da je obim budžeta u odnosu na nivo koji bi bio, da u septembru mesecu nije izmenjen ovaj zakon, manji za devet milijardi dinara, a da u strukturi Vojvodina u sledećoj godini dobija 3,8 milijardi dinara manje za Fond za kapitalna ulaganja, nego što bi joj pripadalo da je ostao zakon neizmenjen pre septembra meseca ove godine.
Na kraju, dame i gospodo, želim da kažem da ne doživljavam, bez obzira na pretpostavljeni ishod glasanja, da je ovo vreme potrošeno u ovoj skupštini bilo uzaludno, nego doživljavam kao šansu za to da se ponovi ono što vidimo da se ponavlja ili pojavljuje u zadnjim mesecima, da su u prethodnom periodu neki ćutali, koji su danas praktično na liniji koju mi danas zastupamo. Lično sam ubeđen da će se u ovom smislu promeniti opšte javno mnjenje u ovoj skupštini i da će se u ovom smislu ovo pitanje urediti.
Zašto mislim da je to važno? To je važno zbog toga što ovo pitanje lično doživljavam u ustavno-pravnom i zakonskom smislu kao pitanje Rubikona. Kao što je u rimsko vreme postojalo pravilo da legija ne može da pređe reku Rubikon, tako mislim da je u ovom smislu ovo pitanje, pitanje poštovanja Ustava, pitanje poštovanja vladavine prava, sigurno jedno pitanje Rubikona i mislim da će se ovo pitanje kad-tad morati poštovati. Zahvaljujem.