Četvrto vanredno zasedanje, 27.02.2013.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Četvrto vanredno zasedanje

2. dan rada

27.02.2013

Sednicu je otvorila: Vesna Kovač

Sednica je trajala od 12:40 do 17:30

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

Srpska napredna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, predloga amandmana se odnosi na primenu zakona.
Dakle, u osnovnom tekstu, koje je predložilo ministarstvo, odnosno Vlada, rok je pomeren do 1. marta 2014. godine, za primenu, a ja sam predložio da to bude još šest meseci i da se zakon počne primenjivati od 1. septembra 2014. godine.
Razlozi za to su mnogobrojni. Prvi razlog je što bez obzira na dobru volju, i Narodne skupštine i ministarstva, taj zakon može da bude ne sprovodljiv za godinu dana. Dakle, predložio sam da to bude još šest meseci, imajući u vidu da u ovom trenutku imamo samo 50 i nešto javnih beležnika sa položenim ispitom. Da bi zakon funkcionisao treba nam 100 od 400 kandidata koji su polagali ovaj ispit, položilo je nešto više od 50. Oni su za taj ispit uplatili 600 evra. Kandidat mora da bude pravnik sa položenim pravosudnim ispitom i da ima 600 evra, a čini mi se da će u budućnosti trebati 500.
Kako da motivišemo tih 400 pravnika sa položenim pravosudnim ispitom i iskustvom od pet godina da se ponovo prijave? Pitanje je i koliko tih osoba uopšte ima u Srbiji da bi se prijavili i da bi došli do one magične cifre gde imamo 100 javnih beležnika da bi zakon mogao da se primenjuje. Bojim se da i pored najbolje volje ministarstva, vlade, pa i Narodne skupštine da ovaj rok od godinu dana za početak primene ovog zakona nije dovoljan i da ga treba produžiti za još šest meseci, što sam predložio, a možda i za godinu dve dana.
Šta će se desiti ako se, a u raspravi smo čuli, eventualni kandidati pravnici sa položenim pravosudnim ispitima i sa pet godina radnog iskustva, oni isti koji su već jednom potrošili 600 evra, pa su spremni da nekako pozajme te pare da još jednom izađu na ispit. Šta ako se poplaše činjenice da je u okruženju notari, odnosno javni beležnici da su doživeli gotovo svaki drugi da završi u zatvoru? Šta ako se poplaše toga i ne budu želeli i budu demotivisani i ne budu želeli da se prijavljuju na ovaj ispit?
Znači, ukoliko nemate sto javnih beležnika sa položenim ispitom džaba vam komisija. Ukoliko nemate kandidate, sve da komisija hoće i da ih propusti, sve da su rođaci članova ispitne komisije, ukoliko se ne prijave ne mogu da prođu.
Dakle, moraju da imaju novac, moraju da imaju pet godina radnog iskustva, moraju da imaju pravosudni ispit, moraju da budu pravnici, moraju da budu motivisani i moraju da se ne boje eventualnih posledica jer je svugde u okruženju prilikom primene ovih zakona u prvim godinama, većina javnih beležnika je završavala u zatvorima.
S toga sam predložio da se odloži primena ovog zakona i da taj rok za primenu se produži za šest meseci. Mislim, da je Vlada trebala da prihvati ovaj amandman. Možda bi u tom nekom roku uspeli da prokopamo i taj kanal, pa da otvorimo tu javnobležničku kancelariju i u Stalaću za područje prve opštine, mislim da je Ćićevac, nisam siguran. Dakle, da otvorimo tu javnobeležničku kancelariju za Kruševac, Ćićevac itd. u gradu Stalaću. Taj kanal bi možda iskopali za godinu i po dana, ali moram da kažem, da jedan drugi kanal, a to je kanal za iznošenje para iz ove zemlje, a strane organizacije kažu da je nezakonito iz ove zemlje izneto 51 milijarda u poslednjih 10 godina.
Molim vas, nisam ja govorio o Stalaću, neko drugi je govorio. Da nije bilo tog kanala mi bismo iskopali ova tri i imali tu javnobeležničku kancelariju u Stalaću gradu kojim se ide prema Kruševcu. Dakle, mogla je biti lučka kapetanija, mogle biti kancelarija javnobeležnika, ali se bojim da je ovoj sirotinji taj novac otet i da smo toliko osiromašeni da nećemo imati dovoljan broj kandidata koji će moći da se prijavi ako bude polagao svaki osmi, onda nama treba da se prijavi još 400 ljudi koji moraju da imaju 200 hiljade evra.
Nadalje, to nije jedini trošak. Da bi neko ušao u ovu avanturu treba mu još novca. Mora da ima svoju nekretninu ili da iznajmi u kiriju, dakle, to mora da bude najverovatnije neki višegodišnji zakup i za to mu je potrebno još nekoliko hiljada evra bez obzira u kojoj sredini otvori javnobeležničku kancelariju. Još nešto, oprema u toj kancelariji koju on mora da opremi sopstvenim sredstvima, mora da košta najmanje 10 hiljade evra, po nekoj mojoj slobodnoj proceni.
Dakle, gde ćemo naći, za narednih godinu dana toliki broj kandidata da se prijavi sa novcem koji ima 600 evra, koji ima prostor za službene prostorije, koji ima 10 hiljade evra da kupi opremu. Gde ćemo naći toliko kandidata, a da oni budu čestiti, pošteni i da su za pet godina svog radnog iskustva, sa položenim pravosudnim ispitom zaradili 15-ak hiljada evra da bi se bavili ovim poslom.
Mislim da Ministarstvo pravde i pored najbolje namere neće moći ovaj zakon da sprovede u narednih godinu dana. S toga sam ja predložio da se ovaj zakon počne primenjivati tek od septembra 2014. godine, dakle, produžio sam rok primene za šest meseci, što mislim da je čak i malo ali uz vrednoću, napor, motivisanje eventualnih kandidata, da možemo taj rok da dostignemo. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Srđan Milivojević, replika. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Srđan Milivojević

Demokratska stranka
Gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, svakako smatram da ovaj amandman ne treba prihvatiti. Naprotiv, zakon treba što pre da počne da se primenjuje jer kada bismo imali primenu ovog zakona što pre u praksi onda bismo mogli ako ništa drugo makar kancelariju notara da otvorimo u svakom ministarskom automobilu. Tako da odmah može kod vozača da u prisustvu notara podnese ostavku i Goran Knežević i predsednik Vlade. To bi bilo dobro i za Vladu i za ministre i za zakon u ovoj zemlji.
Mislim, da bi to bila dobra praksa, možda bi uvaženi kolega mogao da razmišlja u tom pravcu da se kancelarija notara ne otvara po malim kancelarijama, nego svaki ministar, a oni i onako kao da ne govore, svaki se za sebe vozi kolima, nikada ne možete da vidite po dva ministra u kolima. Lepo, napred jedan ministar i vozač, pozadi notar i čim pogleda ove tabloide i vaša partijska glasila on kaže – vidi, šta pišu o meni, vidi ove afere sa mlekom, da podnesem lepo ostavku. Ne mora da ide kući, odmah tu notar lupi pečat i kaže izvolite ministre vaša ostavka važi. Mislim da bi u tom pravcu trebalo da razmišljate.
Inače, ovo da odlažemo ovaj važan zakon nije pametno. Verujte, da je Goran Knežević imao notara u Zrenjaninu mogao je odmah kod notara da podnese ostavku. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Marjan Rističević, replika.
...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

Srpska napredna stranka
Bojim se da neko nije bio u sali kad sam govorio i pogrešno protumačio moje izlaganje. Dakle, nisam govorio ni o kakvom mleku, ni o kakvim ministrima, govorio sam o Ministarstvu pravde, Vladi, Narodnoj skupštini, početku primene zakona i predložio da se taj zakon primenjuje šest meseci kasnije nego što je to predložila Vlada Republike Srbije. Dakle, hteo sam da promenim predlog i naveo sam razloge koji se toga tiču.
Mleko apsolutno nisam spominjao, nisam spominjao ostavke ministara. Mislim da će biti prilike da i o tome raspravljamo, pa ću vam dokazati da greške nije bilo dosadašnjih ministara već do bivših, a to možete pročitati i u medijima. Dakle, ima nekih osoba koje mogu da pričaju kvalifikovano o trovanju namirnicama, ali postoje određene osobe koje to nikako ne bi smele da pričaju ukoliko su imale iskustva sa trovanjem ljudi, ukoliko su bili zaslužni za trovanje, čini mi se, samonelom. To je ono što mogu da dodam.
Dakle, ne želeći da ulazim u suštinu toga koji će ministar podneti ostavku. Što se mene tiče, nemam ni portira u Vladi. Svi ministri mogu da daju ostavke. Ja sam za Vladu naroda, iz naroda za narod. Takvu Vladu nismo imali 12 godina i zato smo prošli kako smo prošli. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala. Zatvaramo krug replika pošto smo se udaljili od teme.
Da li još neko želi reč o amandmanu? (Ne.)
Na član 6. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Radmila Gerov, Judita Popović i Kenan Hajdarević.
Vlada i resorni Odbor nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Judita Popović. Izvolite.
...
Liberalno demokratska partija

Judita Popović

Liberalno demokratska partija
Hvala vam, gospođo predsedavajuća.
Poštovani gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, 404 pravnika je izašlo na ispit. Od toga 249 nije položilo ispit. Preko 20 miliona dinara je ovih 404 pravnika platilo da bi uopšte steklo pravo da izađe na ispit. To nije mali novac u današnjim uslovima u Srbiji. Onda vi kažete – treba da se odloži primena zakona, zato što nema 100 javnih beležnika, što je preduslov da se počne sa primenom zakona.
Gospodine ministre, vi ste pali na popravni, jer vi ste avgusta meseca produžili, takođe, prolongirali rok za početak primene zakona i sada ste ponovo došli u tu situaciju da tražite prolongiranje roka. To, ako nije pad na ispitu, ili bar na popravni, ne znam šta je.
Dakle, 249 pravnika, koji imaju položeni pravosudni ispit, po vašem mišljenju jesu odgovorni za to što nisu položili ispit. Dakle, 249 pravnika, po vašem mišljenju, nisu dovoljno stručni, nisu dovoljno učili, nisu dovoljno sposobni da polože jedan javnobeležnički ispit i to je u stvari razlog zašto ste podneli ovaj predlog zakona. Pri tom niste objasnili zašto samo ove izmene, jer u ovom zakonu ima jako puno članova koje biste trebali da menjate i ovaj zakon su pisali i članovi ispitne komisije, a ti članovi ispitne komisije ne snose posledice, kao što to snosi 249 stručnih pravnika u ovoj državi. To su sudije, to su advokati, to su tužioci, to su ozbiljni ljudi koji su imali razloga da veruju da ako su položili pravosudni, ako su radili kao pravnici, moći će da polože i ovaj vaš javnobeležnički ispit.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Nenad Konstantinović.
Vlada i resorni Odbor nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Pošto smo završili pretres o svim amandmanima, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Saglasno članu 87. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine određujem sredu, 27. februar 2013. godine, sa početkom u 17,00 časova, kao dan za glasanje o tačkama dnevnog reda sednice Četvrtog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2013. godini.
(Posle pauze.)

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, pre nego što pređemo na odlučivanje o tačkama dnevnog reda, potrebno je da utvrdimo kvorum.
Saglasno članu 88. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, kvorum za rad Narodne skupštine u Danu za glasanju, postoji ako je na sednici Narodne skupštine prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika.
Molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 132 narodna poslanika, odnosno da je prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika, i da prema tome postoje uslovi za odlučivanje.
Prelazimo na odlučivanje o tačkama dnevnog reda.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda - PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA ZAKONA O JAVNOM BELEŽNIŠTVU
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama Zakona o javnom beležništvu, u načelu.
Molim narodne poslanike da pritisnu odgovarajući taster.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 127 od ukupno prisutnog 161 narodnog poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog zakona u načelu.
Pošto je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu, pre prelaska na odlučivanje o amandmanima, podsećam vas da je narodni poslanik Srđan Šajn pisanim putem povukao amandman na član 1. Predloga zakona, da su narodni poslanici Milica Radović, Miroslav Petković, Dejan Mihajlov i Jovan Palalić, pisanim putem povukli amandman koji su zajedno podneli na član 6. Predloga zakona, da je Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo, saglasno članu 163. Poslovnika odbacio kao nepotpune amandmane, kojima se posle člana 1. dodaju novi članovi 1a i 1b, kojim se posle člana 4. dodaje novi član 4a, koji su zajedno podneli narodni poslanici Slobodan Veličković, Ljubica Milošević i Slobodan Jeremić i na član 6, sa ispravkom, koji je podnela narodna poslanica Olgica Batić.
Saglasno članu 163. stav 4. Poslovnika, odbačeni amandmani ne mogu biti predmet rasprave i o njima se ne glasa.
Prelazimo na odlučivanje o amandmanima.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik prof. dr Janko Veselinović.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 23 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Marijan Rističević.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo dvoje od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 2. amandman su u istovetnom tekstu zajedno podneli narodni poslanici Radmila Gerov, Judita Popović i Kenan Hajdarević i narodni poslanik Nenad Konstantinović.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 21 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 3. amandman su u istovetnom tekstu zajedno podneli narodni poslanici Radmila Gerov, Judita Popović i Kenan Hajdarević i narodni poslanik Nenad Konstantinović.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 22 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Nenad Konstantinović.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 17 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Radmila Gerov, Judita Popović i Kenan Hajdarević.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 18 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 4. amandman su zajedno podnele narodni poslanici Nataša Vučković, Vesna Marjanović, Gordana Čomić i Biljana Hasanović Korać.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 20 od ukupno prisutnih 161 narodnog poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Radović, Miroslav Petković, Dejan Mihajlov i Jovan Palalić.
Predstavnik predlagača prihvatio je ovaj amandman u toku pretresa Predloga zakona, u pojedinostima.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 131 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj amandman.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik prof. dr Janko Veselinović.
Stavljam na glasanje amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 21 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 5. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Radmila Gerov, Judita Popović i Kenan Hajdarević.
Stavljam na glasanje amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 18 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Marijan Rističević.
Stavljam na glasanje amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 126 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Radmila Gerov, Judita Popović i Kenan Hajdarević.
Stavljam na glasanje amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 19 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 6. amandman je podneo narodni poslanik Nenad Konstantinović.
Stavljam na glasanje amandman.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 20 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Podsećam vas da je članom 7. Predloga zakona predviđeno da ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Prema članu 196. stav 4. Ustava Republike Srbije zakoni i drugi akti stupaju na snagu najranije osmog dana od dana objavljivanja i mogu da stupe na snagu ranije samo ako za to postoje naročito opravdani razlozi utvrđeni prilikom njihovog donošenja.
Stavljam na glasanje predlog da se utvrdi postojanje naročito opravdanih razloga da zakon stupi na snagu ranije od osmog dana od dana objavljivanja.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 130 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština posebno odlučila da postoje naročito opravdani razlozi za stupanje zakona na snagu u roku kraćem od osam dana od dana njegovog objavljivanja.
Pošto smo završili odlučivanje o amandmanima, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama Zakona o javnom beležništvu, u celini.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 134 od ukupno prisutnih 162 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova usvojila Predlog zakona o izmenama Zakona o javnom beležništvu.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda - PREDLOG ODLUKE O IZMENAMA ODLUKE O UTVRĐIVANjA SASTAVA STALNIH DELEGACIJA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE U MEĐUNARODNIM PARLAMENTARNIM INSTITUCIJAMA
Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres, a pre prelaska na odlučivanje, podsećam vas da, prema članu 105. stav 2. tačka 15. Ustava Republike Srbije, Narodna skupština vrši izborne nadležnosti većinom glasova svih narodnih poslanika.
Stavljam na glasanje Predlog Odluke o izmenama Odluke o utvrđivanja sastava stalnih delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u međunarodnim parlamentarnim institucijama.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 158 od ukupno prisutnih 160 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog Odluke o izmenama Odluke o utvrđivanja sastava stalnih delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u međunarodnim parlamentarnim institucijama.
Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda - PREDLOG ODLUKE O IMENOVANjU ŠEFOVA STALNIH DELEGACIJA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE U MEĐUPARLAMENTARNIM INSTITUCIJAMA
Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres, a pre prelaska na odlučivanje, podsećam vas da, prema članu 105. stav 2. tačka 15. Ustava Republike Srbije, Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika odlučuje o imenovanju šefova stalnih delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u međunarodnim parlamentarnim institucijama.
Stavljam na glasanje Predlog Odluke o imenovanju šefova stalnih delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u međuparlamentarnim institucijama.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 150 od ukupno prisutnih 160 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog Odluke o imenovanju šefova stalnih delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u međuparlamentarnim institucijama.
Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda - PREDLOG ODLUKE O IZMENAMA ODLUKE O IZBORU ČLANOVA I ZAMENIKA ČLANOVA ODBORA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE
Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres, a pre prelaska na odlučivanje, podsećam vas da, prema članu 105. stav 2. tačka 15. Ustava Republike Srbije, Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika vrši i druge izborne nadležnosti.
Stavljam na glasanje Predlog Odluke o izmenama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Srpska napredna stranka.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 153 od ukupno prisutnih 160 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog Odluke o izmenama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Srpska napredna stranka.
Prelazimo na 5. tačku dnevnog reda - PREDLOG ODLUKE O IZMENAMA I DOPUNAMA ODLUKE O IZBORU ČLANOVA I ZAMENIKA ČLANOVA ODBORA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE
Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres, a pre prelaska na odlučivanje, podsećam vas da, prema članu 105. stav 2. tačka 15. Ustava Republike Srbije, Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika vrši i druge izborne nadležnosti.
Stavljam na glasanje Predlog Odluke o izmenama i dopunama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, sa ispravkom, od 21. februara 2013. godine, koji je podnela poslanička grupa Demokratska stranka.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 158 od ukupno prisutnih 160 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog Odluke o izmenama i dopunama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, sa ispravkom, od 21. februara 2013. godine, koji je podnela poslanička grupa Demokratska stranka.
Prelazimo na 6. tačku dnevnog reda - PREDLOG ODLUKE O IZMENAMA ODLUKE O IZBORU ČLANOVA I ZAMENIKA ČLANOVA ODBORA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE
Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres, a pre prelaska na odlučivanje, podsećam vas da, prema članu 105. stav 2. tačka 15. Ustava Republike Srbije, Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika vrši izborne nadležnosti.
Stavljam na glasanje Predlog Odluke o izmenama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Socijalistička partija Srbije.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 157 od ukupno prisutnih 160 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlogu Odluke o izmenama Odluke o izboru članova i zamenika članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Socijalistička partija Srbije.
Prelazimo na odlučivanje o povredama Poslovnika.
Povodom ukazivanja narodnih poslanika na povrede Poslovnika Narodne skupštine, podsećam vas na odredbe člana 103. stav 6. i stav 10. Poslovnika, prema kojima ako i posle objašnjenja predsednika Narodne skupštine, odnosno predsedavajućeg, narodni poslanik smatra da je povreda učinjena, može zahtevati, bez prava na obrazlaganje, da se Narodna skupština, bez pretresa, o tome izjasni u danu za glasanje.
Saglasno navedenim odredbama Poslovnika, prelazimo na odlučivanje.
Narodni poslanik Bojan Đurić na sednici 25. februara 2013. godine, u 14,30 časova ukazao je na povredu članova 27. i 103. Poslovnika Narodne skupštine.
Molim da Narodna skupština odluči da li su povređeni navedeni članovi Poslovnika.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 14 od ukupno prisutnih 157 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da nisu povređeni navedeni članovi Poslovnika.
Narodni poslanik Srđan Milivojević na sednici 25. februara 2013. godine, u 15,25 časova ukazao je na povredu člana 108. Poslovnika Narodne skupštine.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 18 od ukupno prisutnih 157 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da nije povređen navedeni član Poslovnika.
Narodni poslanik Srđan Šajn na sednici 25. februara 2013. godine, u 19,10 časova ukazao je na povredu članova 108. i 109. Poslovnika Narodne skupštine.
Molim da Narodna skupština odluči da li su povređeni navedeni članovi Poslovnika.
Molim da se izjasnimo.
Zaključujem glasanje i saopštavam da je za glasalo 36 od ukupno prisutnih 157 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da nisu povređeni navedeni članovi Poslovnika.
Pošto je Narodna skupština obavila razmatranje svih tačaka dnevnog reda ove sednice i odlučivanje o njima, saglasno članu 102. Poslovnika Narodne skupštine, zaključujem sednicu Četvrtog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2013. godini.

Whoops, looks like something went wrong.