Deveto vanredno zasedanje, 24.07.2013.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deveto vanredno zasedanje

5. dan rada

24.07.2013

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 10:10 do 17:50

OBRAĆANJA

...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Samo bih vas molio da vodite računa o odredbama koje govore o vašem radu u parlamentu. Dakle, vi niste dali repliku poslaniku koji je to tražio. Čovek je koristio svoje vreme u diskusiji i mogli ste ga prekinuti ako nije govorio o temi, ali nemate pravo sada da se uključujete i polemišete sa poslanikom ono o čemu je on govorio.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
To je vaše tumačenje Poslovnika, gospodine Aligrudiću. Ne mislim tako kao vi.
Nema problema, tražićemo u Danu za glasanje da se izjasnimo.
Samo mi niste rekli koji član Poslovnika je povređen?
Morate da mi kažete.
Član 27. Hvala gospodine Aligrudiću.
Reč ima narodni poslanik Vladimir Cvijan. Izvolite.

Vladimir Cvijan

Uvaženi gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, evo, samo da razjasnimo još jednom. Još jednom ću ponoviti da je amandman koji je predložio kolega Konstantinović, zapravo, vrlo dobro napisan, vrlo korektan, veoma kvalitetan, ali da smo pre nekoliko nedelja bukvalno ovde usvojili na predlog 25 poslanika, koji su članovi Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo a dolaze iz različitih stranaka, usvojili smo skoro jednoglasno Rezoluciju o zakonodavnoj politici. Ta ista rezolucija se naslanja na ranije pisana jedinstvena metodološka pravila za izradu zakona.
Dakle, vreme je da se konačno dogovorimo o jednoj nomotehničkoj kategoriji; a to je da nema potrebe da se neke opšte norme iz najopštijeg zakona ponavljaju kasnije konstantno u svakom sledećem zakonu. Dakle to nije toliko veliko opterećenje teksta u jednom primeru, jednom amandmanu, jednom stavu, ali problem je u tome što bismo onda to morali stalno da ponavljamo i došli bismo na tekstove zakona koji bi, nemojte da me neko pogrešno shvati – i ja sam učestvovao u pisanju jedinstvenih metodoloških pravila, malo bi podsetilo na one američke zakone, gde imate uvek po 10 strana uvoda, nešto slično je čak i EU prihvatila.
Dakle, dobri su amandmani ali hajde da se svi zajedno dogovorimo da poštujemo jedinstvena metodološka pravila, da poštujemo Rezoluciju o zakonodavnoj politici, da ne ponavljamo kroz zakone iste odredbe koje se, ako mene pitate, podrazumevaju. Pa naravno da policija i svaki policajac zna da prema svima treba da se odnose kulturno, naročito prema maloletnicima, s posebnim obzirom, to već piše u Zakonu o policiji.
Mislim da bi jedan ovakav princip, od sad pa i ubuduće, značajno olakšao tekst zakona i značajno olakšao i građanima koji nisu pravnici da čitaju zakon jer ih i ovako doživljavaju suviše komplikovanim. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Da li još neko želi reč?
Na član 190. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Jovan Palalić, Milica Radović, Dejan Mihajlov, Miroslav Petković i Miloš Aligrudić.
Reč ima narodna poslanica Milica Radović. Izvolite.

Milica Radović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Ovaj amandman smo podneli jer smo smatrali da su ovlašćenja ovlašćenih policijskih službenika široko postavljena kada je u pitanju privođenje osumnjičenog bez odluke i bez naredbe suda.
Ovde se u stavu 4 kaže da će ovlašćeni policijski službenik i bez naredbe suda osumnjičeno lice moći da privede, ako postoji opasnost da će neposredno nastaviti sa činjenjem prekršaja.
Prvo, postavlja se pitanje – kako to policijski službenik može da ustanovi? Ovo je oduvek bilo pitanje o kome se isključivo sud izjašnjavao. Smatramo da nije dobro davati toliko široka ovlašćenja policiji, da ona sam tumači da li će neko da nastavi sa vršenjem prekršaja ili ne i da to lice bez naredbe suda privodi.
Mislimo da je ovo tipičan primer onoga o čemu smo govorili kada smo podneli amandman gde smo rekli da sud po službenoj dužnosti treba da izvodi dokaze, tipičan je primer neravnopravnosti stranaka u postupku. Ovako preširoko definisana ovlašćenja službenika policije mogu da dovedu do raznih zloupotreba jer svi mi koji smo se bar jednom susretali sa Prekršajnim sudom, znamo da je reč policajca u prekršajnom postupku uvek jača od reči okrivljenog.
Zamislimo samo mogućnost koliko će ovo rešenje biti zloupotrebljavano od strane predstavnika MUP odnosno policije, ili koliko bi moglo da bude zloupotrebljavano, da budem još preciznija. Mislim da je neophodno da razmislite o ovom amandmanu i da ga prihvatite.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 190. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Konstantinović, Slobodan Homen, Srđan Miković i Nataša Vučković.
Reč ima ministar Selaković.
...
Srpska napredna stranka

Nikola Selaković

U ime ovlašćenog predstavnika predlagača hteo bih da prihvatim ovaj amandman i da ga pohvalim. Izuzetno je dobar i koristan i ima mesto u ovom zakonu. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Nenad Konstantinović.
...
Socijaldemokratska stranka

Nenad Konstantinović

Demokratska stranka
Zahvaljujem se ministru što je prihvatio ovaj amandman.
Hoću zbog javnosti i zbog građana da kažem da je amandman išao u pravcu da ne mogu ovlašćeni policijski službenici da zadržavaju maloletna lica. To je vrlo važno i u sklopu celog postupka prema maloletnicima.
Mi smo i u Krivičnom zakonodavstvu napustili tu mogućnost, odnosno izbrisali tu mogućnost da može policija da zadržava maloletna lica. Naredbu o zadržavanju može samo da izda sud, po novom ZKP može i tužilaštvo, kada vodi istragu u nekom delu, ali policija ne može. Zato ne bi trebalo da može ni u prekršajnom postupku. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 191. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Srđan Miković, Teodora Vlahović i Gordana Čomić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 192. amandman je podnela narodna poslanica Olgica Batić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 193. amandman su zajedno podnele narodne poslanice Gordana Čomić i Teodora Vlahović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 193. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Konstantinović, Slobodan Homen, Srđan Miković i Nataša Vučković.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 200. amandman je podnela narodna poslanica Olgica Batić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 209. amandman je podnela narodna poslanica Olgica Batić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Narodni poslanici prof. dr Dragoljub Mićunović, Nenad Konstantinović, Nataša Vučković, Vesna Marjanović i Nada Kolundžija zajedno su podneli amandman kojim predlažu promenu naslova iznad člana 212.
Vlada i resorni odbor su prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Reč ima narodni poslanik Nenad Konstantinović.