Poštovani predsedavajući, poštovane koleginice i kolege narodni poslanici, želim da postavim pitanje na inicijativu opštine Beočin, a radi se o uvođenju komunalnih naknada.
Naime, većina zakona koje je Skupština Republike Srbije usvojila zadnjih godina donela je nove nadležnosti jedinicama lokalne samouprave, što je sa jedne strane za poštovanje, jer bi se moglo podvesti pod princip decentralizacije vlasti.
U poveravanju poslova se nije vodilo računa o sredstvima koja su neophodna za obavljanje prenetih nadležnosti. U većini slučajeva, nažalost, imamo i činjenicu da nisu doneti ni podzakonski akti, tako da se može govoriti o svojevrsnoj paralizi sprovođenja zakonske regulative kada su u pitanju lokalne samouprave, pa je tako bezmalo u svim oblasti.
Ali, ja u ovom slučaju želim da se fokusiram samo na ovu oblast koja se odnosi na komunalne naknade, jer tu je kao jedan od izrazitih primera gde se zakonom ukida jedna vrsta prihoda lokalne samouprave, drugim zakonom određuje novi prihod i zbog, nažalost, nedonošenja podzakonskih akata onemogućava se lokalna samouprava da ostvari svoje zakonske obaveze.
Podsetiću da je Zakonom o komunalnim delatnostima određeno 14 delatnosti kao komunalne obaveze lokalnih samouprava i kada se pogleda spisak, jasno je da su to delatnosti od najvećeg značaja za ostvarivanje životnih potreba stanovništva. Želim i da ih pročitam, da i građani i narodni poslanici znaju o kojim se tu obavezama radi.
Kao prvo, tu je snabdevanje vodom za piće. Drugo, prečišćavanje i odvođenje atmosferskih i otpadnih voda. Zatim, proizvodnja i distribucija toplotne energije. Četvrto, upravljanje komunalnim otpadom, rak-ranom Srbije, nažalost. Peto, gradski i prigradski prevoz putnika. Šesto, upravljanje grobljima i pogrebne usluge. Sedmo, upravljanje javnim parkiralištima. Osmo, obezbeđivanje javnog osvetljenja. Deveto, upravljanje pijacama. Deseto, održavanje ulica i puteva na nivou opština. Zatim, održavanje čistoće na površinama javne namene. Sledeće, održavanje javnih zelenih površina. Dalje, dimničarske usluge i delatnost zoo-higijene. Nije na odmet da podsetim na ove obaveze.
Drugim rečima, jedinica lokalne samouprave je dužna da stvori uslove i obezbedi kvalitet, obim, dostupnost i kontinuitet u pružanju svih ovih usluga koje sam navela.
Postavlja se pitanje održivosti svih komunalnih sistema u lokalnim sredinama, baš zbog toga što one nemaju obezbeđene naknade, odnosno sredstva.
Što se tiče naknade, ono što se do sada koristilo na osnovu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji, bilo je propisano da: „Naknada za korišćenje građevinskog zemljišta plaća se u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji“, „Službeni glasnik“ iz 2006. godine, dok se navedena naknada ne integriše u porez na imovinu, a najkasnije do 13. 12. 2013. godine. Kao zamenu za ovaj prihod, jedinice lokalne samouprave ili kao način da se obezbede sredstva za razvijanje komunalne infrastrukture i obavljanje delatnosti od opšteg interesa, članom 45. Zakona o komunalnim delatnostima, daje se mogućnost, jer se propisuje komunalna naknada kao jedan od prihoda lokalne samouprave, predviđa se ovim zakonom da će se naplaćivati narednog dana od dana prestanka naplate naknade za korišćenje građevinskog zemljišta u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji.
Drugim rečima, ukidanjem jedne naknade, uvodi se nova naknada kao komunalna naknada, a najkasnije od 1. 1. 2014. godine. Mi smo u 2015. godini ovaj podzakonski akt, koji je trebalo da reguliše ove komunalne naknade, ja se izvinjavam predsedavajući ali ja skoro ne čujem ni samu sebe, postavlja se pitanje kada će doći do ove zamene, odnosno do uvođenja komunalne naknade, odnosno do donošenja ovih propisa i do normalne održivosti komunalnog sistema u lokalnim samoupravama? Drago mije što je ovde ministarka.
Mi tražimo odgovor od Vlade Republike Srbije i Ministarstva finansija, a mislim da bi bilo dobro i da Ministarstvo za lokalnu samoupravu bude isto tako jedan od onih koji će odgovoriti, kada će se doneti akt u skladu sa članom 27. Zakona o komunalnim delatnostima, kojim treba da se propiše ko su obveznici komunalne naknade, osnov za obračun ovih naknada, merila za obračun iznosa komunalnih naknada, najviše iznose za te komunalne naknade, ko će biti oslobođen od njihovog plaćanja i jednostavno da se utvrde iznosi koji će omogućiti lokalnim samoupravama da naplate ove svoje naknade. Hvala lepo.