Poštovani predsedavajući, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe SVM želim da postavim pitanje vezano za probleme oko otkupa mleka u Srbiji. Pitanje bih uputio ministarki za poljoprivredu Snežani Bogosavljević Bošković.
Ministarka poljoprivrede na početku aprila je najavila stabilizaciju tržišta mleka u Srbiji i da očekuje da će uskoro doći do stabilizacije evropskog tržišta, kada je reč o prehrambenim proizvodima, pre svega mleka i mlečnih proizvoda. Kako je navela, Ministarstvo sa svoje strane čini sve što može zajedno sa drugim ministarstvima da dođe do rešenja.
Vlada Republike Srbije, na inicijativu ministarke i Ministarstva poljoprivrede, donela je odluku da se otkupe viškovi mleka preradom u mleko u prahu. Vlada Republike Srbije je odobrila Republičkoj direkciji za robne rezerve otkup prerađenog mleka u prahu domaćeg porekla u ukupnom iznosu od 500 miliona dinara. Naravno, ovo je za svaku pohvalu. Tu odluku su pozdravila i razna udruženja proizvođača mleka. Međutim, nažalost, efekti ove odluke, proizvođači na terenu uopšte ne primećuju jer je stanje, nažalost, sve gore i gore, prvenstveno u Vojvodini, barem u Severno-bačkom, i Severno-banatskom okrugu.
Ono što me prvo interesuje, robna rezerva, dokle je došla sa otkupom mleka u prahu, od kojih proizvođača je mleko u prahu otkupljeno i, naravno, interesuje me i to u kojem iznosu?
Svima nama je jasno da se mlekarski sektor suočava sa velikim izazovima zbog poremećenih ekonomskih odnosa EU i Rusije i plasmanom viškova mleka i mlečnih proizvoda iz Evrope u CEFTA region, samim tim i u Srbiju. Dobro znamo da u novonastalim okolnostima domaće mlekare su pod pritiskom niskih uvoznih cena EU proizvoda u regionu.
Srbija je u izuzetno teškom položaju, jer je jedina zemlja u procesu pridruživanja koja je liberalizovala tržište sa EU, a da pre nije unapredila konkurentnost industrije i primarnih proizvođača, korišćenjem raznih fondova EU i drugih oblika finansijske podrške. Nažalost, otkupna cena mleka i dalje pada i ono što je još gore, da otkazivanje ugovora kod farmera za otkup mleka i dalje postoji na terenu, šta više, radikalizuje se. Većina mlekara je početkom maja snizila otkupnu cenu mleka za jedan do tri dinara, što je dodatno pogoršalo ionako loš položaj seljaka, koji se već od početka godine suočavaju sa stalnim otkazivanjima otkupa. Seljaci već napuštaju proizvodnju mleka jer se ne isplati gajiti i gajiti krave. Ovo je ogroman udar na našeg proizvođača, a prvenstveno na one male koji žive samo od ove proizvodnje.
Želim da naglasim da mi, poslanici SVM, ovaj problem ne želimo da iskoristimo u dnevnopolitičke svrhe, kao što to neki čine, nego stvarno želimo da dođe do rešenja što pre. Imlek je otkazao otkup na celom Potisju, kao i u raznim mestima u opštini Mali Iđoš, Subotica i Bačka Topola, odakle i ja dolazim. Proizvođači mleka su nezadovoljni jer ne mogu da žive od svog rada, međutim, sad na neko vreme ne mogu ni da očekuju prihod jer Imlek uopšte ne otkupljuje mleko od njih. Oni koji muzu krave ne znaju šta će sa mlekom, a Imlek jednostavno otkazuje otkup.
Po obrazloženju iz Imleka, oni nisu dužni da argumentuju svoje poteze i proizvođači neka budu zadovoljni što se ne obustavi otkup na još duže vreme. U Imleku ističu da nisu zadovoljni sa kvalitetom. Imaju problema sa povećanim brojem stomačnih ćelija u mleku. Međutim, otkupno mesto za Šupljaka kod Subotice, koji koristi mašinu za uklanjanje stomačnih ćelija, isto je zatvoren. Znači, razlika nije uvek u kvalitetu mleka, ali kažem još jednom, u Imleku kažu da ne moraju da daju obrazloženje za zatvaranje otkupnih mesta. Naravno, ima slučajeva da kvalitet sirovog mleka nije uvek na potrebnom nivou, međutim, s druge strane, farmeri nemaju uvid u analize koje se u laboratorijama obavljaju za potrebe mlekara.
Ono što me interesuje je – šta može Ministarstvo poljoprivrede u ovom trenutku još da uradi po ovom pitanju, odnosno šta možemo zajednički da činimo da bi se situacija na terenu stabilizovala?
Interesuje me dalje, da li Ministarstvo planira da pokrene istragu vezano za monopol tržišta u mlekarstvu? U Evropi to svako može da uradi bez ikakvih problema i ovo treba da uzmemo u obzir. Kako može Imlek jednostrano da otkaže otkup mleka, a da to unapred ne javi proizvođačima?