Četrnaesto vanredno zasedanje, 23.07.2015.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Stranka slobode i pravde

Janko Veselinović

Samostalni poslanici
Predsednice, sada ću koristiti svojih pet minuta, dakle ukupno sedam.
Poštovana predsednice, poštovana potpredsednice Vlade gospođo Mihajlović, ovaj amandman je iz razloga što ste vi prema izveštaju, ne mislim na vas lično, nego na Vladu Republike Srbije, proglašeni za najneefikasniju Vladu u svetu, odnosno među deset najneefikasnijih vlada u svetu.
Cilj ovog amandmana, do sada smo, gospođo Mihajlović, raspravljali o sličnim amandmanima na druge zakone, čiji ste vi bili podnosilac, odnosno predstavnik Vlade. Ovim amandmanom ne traži se ništa drugo nego da posle godinu dana dođete u Narodnu skupštinu Republike Srbije i kažete – dobar dan, mi smo pre godinu dana doneli zakon o istraživanju udesa u saobraćaju, da skratim naziv zakona, u međuvremenu se desilo toliko i toliko slučajeva udesa vazduhoplova, plovila, u železničkom saobraćaju, formirana je komisija, centar je formirao tim, istraženo je u roku tom i tom. Poslanici na bazi toga kažu – dobro, na bazi zakona je zaista imalo smisla formirati taj centar koji će istraživati te slučajeve, i mi završimo raspravu i kažemo da je taj zakon primenjen.
Dakle, nije dovoljno, gospođo Mihajlović, doneti zakon, potrebno je da on bude primenjen. Osnovna zamerka vaših ili naših partnera iz EU jeste da mi donosimo zakone koje nedovoljno primenjujemo.
Ovaj amandman nisam kreirao na bazi moje volje da podnesem još jedan amandman. Ovakve članove u zakonu imaju brojne zemlje EU. To su takvi članovi zakona koji obavezuju predlagača zakona da se pojavi pred nadležnim odborom ili pred parlamentom da podnese izveštaj o tome šta je urađeno na primeni tog zakona.
Zbog čega se, gospođo Mihajlović, vi niste odvažili i prihvatili jedan ovakav amandman na zakon na koji je relativno lako izvršiti evaluaciju šta je učinjeno i šta se desilo u primeni tog zakona? Zbog čega niste prihvatili i pristali da dođete u Skupštinu za godinu dana, naravno, ako budete i tada potpredsednik najneefikasnije Vlade na svetu, odnosno među 10 najneefikasnijih vlada na svetu, i da popravite tu neefikanost? Daj bože da vi iduće godine ne budete na toj listi. Zaista bi to bila moja želja i mislim da bi to bilo dobro za građane Srbije, a to biste uradili na način da se zakoni koje usvojimo ovde u Narodnoj skupštini primenjuju.
Šta bi to značilo? To bi značilo da bi znali ukoliko se desi neki slučaj, koji se desio, recimo, pre nekoliko meseci, koji se desio u udesu jednog helikoptera u kome je poginulo sedmoro ljudi, da bi znali na koji način se vrši istraga u tom slučaju. Ali, gospođo Mihajlović, vi niste prihvatili ni amandman kojim sam ja predložio da se takvi slučajevi istražuju od strane mešovite vojno-civilne kontrole, vojno-civilne komisije. Dakle, takav slučaj u kome je došlo do udesa vojnog vazduhoplova, a u kome su možda učestvovala i fizička lica, dakle, možda su suodgovorna za taj udes, to ne istražuje centar, to ostaje u nadležnosti vojnih službi, odnosno Ministarstva odbrane.
Ključna je stvar, dakle, niste prihvatili amandman da se i takvi slučajevi istražuju od strane centra i da to bude javno dostupno i parlamentu, a s druge strane niste pristali da podneste izveštaj za godinu dana šta je urađeno na primeni ovog zakona. Ja vas pitam zbog čega je to tako? Dakle, ne vidim nijedan razlog. Ovo nije politički zakon kojim se smanjuju plate, penzije itd. da bi bila neka velika rasprava u skupštini, politička tribina na kojoj bi se zarađivali poeni. Ovo je jednostavno izveštaj, skup statističkih podataka da li je bilo udesa, ko je u njima učestvovao, šta su uzroci, šta je preduzeto od preventivnih mera da se slični udesi ne dese u buduće i to bi bila sasvim jedna, siguran sam, pristojna rasprava. Ne znam zbog čega niste pristali na to i zbog čega ne pristajete na takvu jednu odredbu u našim zakonima?
Nije dovoljna, gospođo Mihajlović, sadašnja praksa skupštinska i odnos Vlade i Skupštine po kojoj mi imamo dva-tri javna slušanja tokom godine po pojedinim ministarstvima. Mi ne znamo šta se dešava sa primenom zakona, gospođo Mihajlović. Oni se najčešće ne primenjuju ili se neadekvatno primenjuju. Ideja „Pokreta za preokret“ jeste da se zakoni primenjuju, da se zakoni primenjuju jednako na sve. Bio taj koji je počinio prekršaj, krivično delo ili slično, član vladajuće stranke, opozicije ili ne bio član nijedne stranke, sudovi i prekršajna veća trebaju da budu ista i jednaka za sve.
Još jednom vam se na kraju zahvaljujem što ste prihvatili neke amandmane, što ste uložili napor da popravimo ovaj zakon kroz prihvatanje tih amandmana, ali zaista ne mogu ni sebi, a vi mi pokušajte objasniti zbog čega niste prihvatili da kroz godinu dana podneste izveštaj šta je bilo sa realizacijom ovog zakona. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Reč ima ministar dr Zorana Mihajlović. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Zorana Mihajlović

| Ministarka rudarstva i energetike
Poštovani poslaniče, za vašu informaciju, postoje jasna pravila i kriterijumi koje su utvrdile vaše vlade, a ne Vlada u kojoj je bila SNS, a to je da postoje odbori u parlamentu Srbije kojima članovi Vlade, odnosno ministarstva podnose svoj izveštaje, brane svoje izveštaje i dostupni su da razgovaraju o svemu onome što rade unutar svog ministarstva. Tako i kao ministar energetike, tako i kao ministar sada saobraćaja, infrastrukture, odnosno građevinarstva, ja to i radim. Ako vi mislite da to nije dovoljno, kako ovde kažete, ja moram da vam kažem da ste ta pravila napravili upravo vi, odnosno vlade u kojima ste vi bili, a ne mi. Ako treba nešto da se menja, dajte inicijativu, pa ako poslanici prihvate, mi smo tu.
Dodatno članovi Vlade su uvek na raspolaganju i sve što radimo vrlo je javno i transparentno. Ova Vlada ne da nije neefikasna, ovo je jedna od najboljih vlada koju je Srbija imala. Ovo je Vlada koja ima najniži deficit u regionu. Ovo je Vlada koja ima najniži deficit sa zajedno tri još države EU, dakle najrazvijenije države. Ova Vlada je za godinu dana uradila ono što su retko koje vlade uradile u prethodnom periodu, od reformi u javnom sektoru, koje su pokrenute od restrukturiranja preduzeća, od na kraju krajeva resora koji ja vodim, dakle izgradnje puteva, koji jeste deset puta više nego što je bio. Ovo je Vlada koja je donela zakone koje nijedna prethodna nije želela da donese, počev od Zakona o radu, počev od medijskih zakona i Zakon o planiranju i izgradnji. To su zakoni koji se primenjuju i o svakom od tih zakona možemo da razgovaramo na svakoj sednici odbora koja bude bila u parlamentu, da pričamo, da vidimo da li postoje problemi, da li eventualno nešto treba da se menja.
Kada govorite najneefikasnija Vlada, zbog svih ostalih i zbog građana Srbije, dakle, to je autorski članak sa bloga Svetskog ekonomskog foruma. Dakle, to nije ni izveštaj Svetskog ekonomskog foruma, tu nema kriterijuma, to nije lista Svetskog ekonomskog foruma. Pošto ste to pominjali još jednom kada smo imali zakon u načelu i sada, prosto nije tačno to što govorite.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik dr Ljubiša Stojmirović. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Ljubiša Stojmirović

Srpska napredna stranka
Poštovane koleginice i kolege, taman sam bio spreman da pohvalim kolegu koji se preokrenuo i došao u neko stanje normalno, zbog onoga što je 30% njegovih amandman prihvaćeno, ali onda me on razočara sa svojim sledećim nastupom gde traži nešto što ne priliči ni njemu, ni bilo kome od nas.
Prvo, da razjasnimo jednu stvar, ovde ne postoji vaša vlada, naša vlada, vlada naprednjaka, vlada demokrata. Ne, ovo je Vlada Srbije, svih nas. Možda se neko od ministara nama ne dopada fizički, ali to je ipak Vlada Srbije. Isto kao što su i ove prethodne vlade u istoriji Srbije bile naše, tako je i ovo naša vlada. Sve što uradi ova vlada, to je naš ponos, a ako bude loše, biće naša bruka.
Ja sam u svojoj poslovnoj karijeri imao čast da budem jedan od direktora u Pomorskoj agenciji „Jugoagant“ u jednom periodu, a u jednom periodu svog života bio sam pitomac ili polaznik Škole za kontrolu letenja, čini mi se 20. klasa. U tom periodu desile su se dve velike tragedije. Naša karavela je udarila u Babin Zub i poginuli su svi putnici, normalno, jer je to bila užasna tragedija. Dok sam bio u „Jugoagentu“ „Beopolov“ je imao jedan prekookeanski brod koji je nastradao negde na pučini i tada su, na osnovu zakona koji su postojali u onoj zemlji SFRJ, određene komisije koje su ispitivale te nesreće. Komisije su ostavljene na miru da rade svoj posao i uradile su ga onako kako je trebalo.
Dakle, zato i mislim da je sada ovaj predlog Vlade, ovaj zakon u skladu sa težnjom da sve što se bude desilo od kada budemo primenjivali ovaj zakon da se ispit na način koji će biti na zadovoljstvo svih građana Srbije i u interesu svih građana Srbije. I, nemojmo više da se delimo – naša vlada, vaša vlada, crni, crveni itd. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Zoran Babić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Babić

Srpska napredna stranka
Gospođo ministre, gospođo predsednice, SNS neće glasati za prihvatanje ovog amandmana, da Vlada podnosi Narodnoj skupštini preko nadležnog odbora godišnji izveštaj o efektima primene ovog zakona, iz bar dva razloga. Jedan razlog je taj što je ovo vladajuća većina koja usvaja zakone i Vlada koja te zakone predlaže, predlaže ih i usvaja da bi oni bili primenjeni. Efekti primene zakona se pokazuju i u onome što je malopre, bar kada je stanje u javnim finansijama u pitanju, rekla gospođa Mihajlović, ali i po onome što građanke i građani Republike Srbije osećaju i vide.
Drugi, mnogo važniji, razlog zbog kojeg poslanička grupa SNS neće glasati, neće prihvatiti ovaj amandman, je neiskrenost. Neiskrenost, zato što je predlagač amandmana bio narodni poslanik 21. maja 2008. godine. Bio je narodni poslanik 21. maja 2008. godine, kada se u reonu sela Baranda, opština Pančevo, kada dogodio udes, pad vazduhoplova aviona Orao, evidencijskog broja 25-114, iz sastava 98. avijacijske baze. Pilot vazduhoplova Janik Tomas, major, komandant, pri katapultiranju je zadobio prelome prvog stepena. Udes se dogodio prilikom izvršenja zadatka leta po maršuti poletanje Knić-Mladenovac-Pančevo-Titel-Pančevo-Mladenovac-Knić, sletanje. Vazduhoplov je potpuno uništen. Rad na utvrđivanju okolnosti vazduhoplovnog udesa preuzela je komisija.
Da li je tada predlagač amandmana gospodin Veselinović tražio izveštaj? Da li je smeo da traži izveštaj? Nije. Zato što je ministar bio njegov ministar, ministar u Vladi, Dragan Šutanovac. Pa, ni na senku nije smeo da mu stane, a kamoli da mu traži izveštaj zbog čega je pao vazduhoplov u okolini sela Baranda.
Šta ćemo dalje? Nećemo glasati za ovaj amandman zbog neiskrenosti predlagača amandmana koji je bio poslanik i 24. septembra 2008. godine. Tada je, dame i gospodo narodni poslanici, na aerodromu Batajnica došlo do udesa, pada vazduhoplova, aviona Super-Galeb G-4 iz sastava Tehničko-opitnog centra Sektora za letna ispitivanja. Tom prilikom, pilot vazduhoplova Ištvan Kanas, potpukovnik, na dužnosti komandanta eskadrile za letna ispitivanja u sastavu Tehničko-opitnog centra zadobio je povrede sa smrtnim ishodom. Rad na utvrđivanju okolnosti vazduhoplovnog udesa preuzela je komisija.
Da li je tada predlagač amandmana gospodin Janko Veselinović tražio da se ispita slučaj? Da li je tada tražio bilo ko, pa čak i ovi ministri u senci, vlade u senci, da li su tražili anketni odbor da se utvrde sve okolnosti? Smrtni ishod, pad vazduhoplova? Ne, nije. A, zašto? Zato što je ministar bio Dragan Šutanovac, potpredsednik DS, strah i trepet, pa čak i sada, sa mora. Da li su tada tražili, da li su tada ginuli ljudi? Da li je nastala šteta za Vojsku Srbije? Da li su nešto rekli? Ne. Nisu.
Ali nije ništa ni rekla SNS, ni poslanička grupa SNS, koja je sedela baš u ovom delu sale, nas 21. Zato što smo rekli - takve stvari se dešavaju svuda, takve stvari se dešavaju i u Srbiji. Takve stvari će se, nažalost, dešavati i dalje. Moramo da radimo na tome da ih smanjimo, da ih svedemo na minimum, da ih iskorenimo, a ne da se seirimo i da pravimo političku kampanju, bednu i jadnu političku kampanju.
Nećemo glasati za ovaj amandman, gospođo predsednice, zbog neiskrenosti predlagača amandmana jer je 7. jula 2009. godine, samo nekoliko meseci posle svega ovoga, na aerodromu Batajnica došlo do udesa, pada vazduhoplova, aviona MIG-29, evidencijskog broja 18-105 iz sastava 204. avijacijske baze. Tom prilikom, pilot Rade Ranđelović, potpukovnik, na dužnosti načelnika štaba, ujedno nastavnik letenja, zadobio je povrede sa smrtnim ishodom. Takođe, na mestu pada vazduhoplova pronađen je ugljenisani leš Milana Ulemeka, vojnika iz sastava PVO. Vazduhoplov je izvršavao zadatak pripreme za predstojeći Aeromiting na Kalemegdanu. Rad na utvrđivanju okolnosti vazduhoplovnog udesa preuzela je komisija.
Da li je tada predlagač amandmana i ovi ministri u senci, da li su tada tražili bilo kakve izveštaje? Da li je postojao tada bilo kakav predlog zakona kao što je ovaj Predlog zakona koji je sada pred nama, a to je zakon o istraživanju nesreća u vazdušnom, železničkom i vodnom saobraćaju? Nije im padalo na pamet. Nije im padalo na pamet zato što je potpredsednik njihove DS bio i ministar odbrane, strah i trepet u DS. Na senku nisu smeli da mu stanu, a kamoli da traže bilo kakav izveštaj. Na pašnjak nisu smeli da kroče. Ni šljivu sa tog pašnjaka nisu smeli da uberu, a kamoli bilo šta drugo da traže, a vidite kakve su štete i kakve su posledice bile.
Poslanička grupa SNS je i tada, sa ponosom mogu da kažem, ćutala. Ćutala je, zato što su to stvari koje su se, nažalost, dešavale i dešavaće se i ne smeju da budu deo politikanstva i političkih obračuna.
Nećemo prihvatiti ovaj amandman zbog neiskrenosti predlagača amandmana, zato što se, dame i gospodo narodni poslanici, 3. juna 2010. godine na jezeru Gruža kod Knića, u toku izvršenja zadatka Let za obnavljanje i usavršavanje tehnike upravljanja avionom pri izvođenju kombinovanog manevra dogodio udes, pad vazduhoplova Orao J-22, evidencijskog broja 25-156, iz sastava 98. avijacijske baze. Tom prilikom, pilot vazduhoplova Slobodan Jocić, major na dužnosti komandira Prvog avijacijskog odeljenja 241 lovačko-bombarderske-avijacijske eskadrile iz Lađevaca, ujedno instruktor, instruktor letenja, pri katapultiranju je zadobio povrede kičmenog stuba. Rad na utvrđivanju okolnosti vazduhoplovnog udesa preuzela je komisija.
Da li je i tada predlagač amandmana predlagao da se sastavi komisija, da ta komisija da izveštaj, da nadležni skupštinski odbori znaju šta se radi? Da li je on, kao narodni poslanik, tražio da se zna šta je posledica, ko je pogrešio? Ne, nije. Nije smeo. Neko kaže – nije bio preokrenut. I preokrenut i nepreokrenut, nije iskren u svemu ovome. Ali, tada, evo, i po četvrti put ću reći, poslanička grupa SNS koja je sedela, a bilo nas je 21, nismo se seirili, nismo se bahatili, nismo slavili nad nesrećom, nismo tražili političku glavu zbog toga. Ćutali smo, saosećajući sa porodicama koje su izgubile svoje bližnje, saosećajući sa Ministarstvom odbrane koje je izgubilo prvenstveno ljude u koje je ulagano, materijalna dobra, avione, koje je jako teško i održavati, a kamoli kupiti nove.
Za razliku od ovih preokrenutih koji traže glavu i ovih u senci koji sada traže anketni odbor, pa hajde, saglasiću se da napravimo anketni odbor, ali da napravimo anketni odbor i za ovo. Zašto tada niste tražili anketni odbor? Zašto tada Dragan Šutanovac nije došao ovde da kaže pod kakvim okolnostima su ovi vazduhoplovi pali, ko je odgovoran, ko je kriv? Niste smeli, ili niste hteli, ili niste razumeli.
Ne verujem da bi bilo dovoljno vremena, a SNS znate da ima gotovo tri sata da govori o amandmanima, ne bi bilo dovoljno vremena da govorim o svim nedaćama koje su nas u prošlosti zadesile. Nikada nismo gradili političke poene na tome, kao i na padu helikoptera koji je podignut da bi se spasao jedan život, kao i što su oni koji su izgubili živote do tada spasili na desetine i stotine drugih života, zato što su heroji nacije, ne zato što ih više nema, nego zbog svega onoga što su radili, i u poplavama i u smetovima i u raznim drugim situacijama.
Hoćete li da vam govorim o zemljama u okruženju, o padovima helikoptera ili vazduhoplova i u Hrvatskoj i u Crnoj Gori i u Makedoniji i o ljudskim životima, a bilo ih je više žrtava nego što je u padu helikoptera bilo kod nas?
Da li je tada postojao neko preokrenut koji je tražio izveštaj? Ko je tražio glavu iz senke, pokazujući da je bolji, ali ne dokazujući, zato što niste tražili ni izveštaj, ni bilo šta što bi pokazalo šta je pozadina ovih vazduhoplova koji su padali u prošlosti. Niste smeli, zato što je Dragan Šutanovac bio ministar odbrane. Niste hteli, jer vas to tada nije zanimalo, jer je on bio vaš ministar.
U pravu je gospodin Ljubiša Stoimirović – nema naši i vaši. Ovo je Vlada Republike Srbije koju su birali građani Republike Srbije, na fer i demokratskim izborima. Birali su najboljeg od nas i izabrali Aleksandra Vučića, svidelo se to vama ili ne svidelo. Sviđa se građanima Republike Srbije. I slobodno taj ironičan smeh možete da ostavite za sebe, jer se na taj način ne smejete ni Aleksandru, ni gospodinu Martinoviću, ni gospođi Mihajlović, ni meni. Smejete se građanima Republike Srbije kojima se udvarate ovakvim stvarima. Ovakvim stvarima koje niste smeli ni da pomislite, a kamoli da uradite kada je vaš Dragan Šutanovac bio ministar odbrane.
Da li ste tražili komisiju, da li ste tražili anketni odbor i kada je 18. jula 2012. godine na poligonu Pasuljanskih livada prilikom izvođenje vežbe „Četa na maršu sa prelaskom u napad“ došlo do eksplozije projektila, što je za posledicu imalo nastanak smrtnih posledica za dva kadeta 133. klase, teške telesne povrede za četiri kadeta i lake telesne povrede za tri kadeta? Da li ste smeli tada da podignete glas? Da li ste smeli tada i šapatom da pitate Dragana Šutanovca – ko je odgovoran? Da li ste smeli tada da tražite njegovu glavu, politički? A da li ste čuli Srpsku naprednu stranku da, osim sažaljenja što se tako nešto desilo i što su se izgubili mladi i perspektivni životi, kadeti, sutra možda i pukovnici i generali, izgubljeni nemarom i greškom - nismo se seirili nad tim. Saučestvovali smo u bolu i porodica i naše države. E, to je odgovor odgovornih ljudi.
Zbog svega ovog izrečenog, i prvenstveno zbog neodgovornosti, prvenstveno zbog neiskrenosti predlagača amandmana, Srpska napredna stranka neće glasati za prihvatanje ovog amandmana.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Gordana Čomić.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Demokratska stranka
Zahvaljujem.
Razumem fasciniranost Draganom Šutanovcem, nemate potrebe da vam se priviđa da je on čovek koga se treba bojati. On je jedan zlatan čovek. Možete to proveriti. On je naš kolega, narodni poslanik. A možemo da nastavimo tako da će poslanici većine dobacivati. Nije nikakav problem.
Dakle, nikad nije dobro da se iz svog ličnog, izmišljenog stava i utiska o nekome pokuša graditi argumentacija čitanjem nesreća. Šta se čita dok se želi objasniti da se ima strah od Dragana Šutanovca? Čitaju se izveštaji. Da nisu napravljeni izveštaji i istrage, ne biste danas, potpuno pogrešno, koristili podatke istih istraga, samo da bi naglasili da vam se ne sviđa malko Dragan Šutanovac. Naravno, to je svačije pravo. Ali, nemate razloga ni da vam se sviđa, ni da vam se ne sviđa, niti bilo kome od nas. Ja znam da on jeste zlatan čovek.
Pogotovo što govorite o amandmanu gde se u drugom stavu kaže – Vlada će u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ovog zakona doneti podzakonska akta iz člana 14. i člana 18. stav 4. ovog zakona. Dakle, još dve godine će svi izveštaji i sve istrage o vojnim i civilnim letelicama biti rađene kao i do sada. Jer, stav o kome će podzakonski akt biti donet tek za dve godine, koji je u amandmanu, na koji je prvi stav podneo narodni poslanik Janko Veselinović, odnosi se na četvrti stav člana 18. koji govori o tome da će Vlada bliže propisati kako će raditi mešovita civilno-vojna komisija.
Uzalud je sva loše prikrivena netrpeljivost prema Draganu Šutanovcu. To neće ućutkati pitanje koje imamo kao Demokratska stranka – ko je ministru odbrane dao informaciju… (isključen mikrofon)
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije | Predsedava
Repliku sam dao. Prošlo je dva minuta.
Reč ima Janko Veselinović, replika.

Whoops, looks like something went wrong.