Poštovana predsedavajuća, poštovane kolege narodni poslanici, mislim da imamo dosta vanrednu situaciju u našoj državi i naravno da ono što ću danas pitati je i te kako važno za rad i nas narodnih poslanika i naravno uputiću to predsedniku Vlade Republike Srbije, gospodinu Aleksandru Vučiću, jer mislim da bi sve drugo bilo gubljenje vremena.
Pre svega, tiče se naravno, ove najnovije u nizu ucena iz EU kojom se eto na jednom jedinom primeru tako lepo i slikovito vidi kako nas EU ucenjuje po pitanju da se moramo odreći jednog od naravno ogromnog dela naše imovine na Kosovu i Metohiji. Zaista, se danas postavlja pitanje da je možda to zapravo motiv zbog čega nam se toliko otima Kosovo i Metohija sve vreme zbog ogromne imovine i ogromnog bogatstva kojim raspolažemo na Kosovu i Metohiji.
Nisam siguran, i to je zapravo poenta moga pitanja, da tako važna tema kao što je tema Kosova i Metohije i ucena iz Brisela može da ostane samo na Vladi Republike Srbije. Zato je moje pitanje za predsednika Vlade, pa i za predsednika Skupštine - da li hitno treba da imamo vanrednu sednicu Narodne skupštine Republike Srbije i da zauzmemo zajednički stav po pitanju ovakvog ucenjivanja iz Brisela? To je toliko sada jedno alarmantno pitanje. Radi se o imovini države Srbije na Kosovu i Metohiji, ne samo, dakle, telekomunikacionoj imovini, nego i „Trepči“, a naravno i svemu onom drugom što se trenutno ne pominje, a što je takođe u proceduri otimanja od strane tzv. „šiptarskih“ institucija u Prištini i zaista mislim da je prioritet da ova tema dođe na dnevni red Skupštine.
U svakom slučaju tražim od predsednika Vlade Republike Srbije, Aleksandra Vučića, da nam hitno odgovori na pitanje kako će država reagovati na ove najnovije ucene iz Brisela?
Druga stvar se tiče takođe alarmantne situacije u Republici Srpskoj. Dakle, sve većih pritisaka na političko rukovodstvo Republike Srpske, sve većeg broja pretnji predsedniku Republike Srpske i isto pitanje odnosi se na predsednika Vlade Republike Srbije u pravcu toga da li ćemo i kako konačno stati u direktnu i otvorenu zaštitu interesa Republike Srpske i njenog političkog rukovodstva kojim se preti sankcijama i koje se na drugi način želi izolovati?
Potpitanje u vezi sa Republikom Srpskom jeste pitanje u vezi sa ovom farsom u koju gledamo na brojanju glasova u Srebrenici i da li bi mi kao država trebalo da reagujemo pre nego što se desi neki oblik izborne krađe, neko falsifikovanje izborne volje građana Srebrenice ili šta već se namerava da bi se zaustavilo, da tako kažem, preuzimanje vlasti u Srebrenici od strane pobednika na izborima, naravno Srbina, što je za njih kao što smo već toliko puta čuli sporno?
I, treća stvar koja zaista, mislim da se oko toga svi slažemo, ovih dana je doživela jedan svoj svojevrsni vrhunac jeste migrantska kriza. Kada ćemo mi kao Narodna skupština Republike Srbije raspravljati o opasnostima koje donosi migrantska kriza, o svemu onome što se dešava u poslednje vreme kada imamo u vidu da je sam premijer rekao da ne zna šta da radi sa više hiljada migranata koji su se zadesili u našoj državi, a koji su već počeli da pljačkaju, da pokušavaju da siluju, da šetaju po državi kako hoće i rade šta hoće? Mislim da dolazimo u jednu veoma opasnu zonu i da bismo mi kao Narodna skupština Republike Srbije trebalo da imamo jednu sednicu na temu i da ovu temu zaista stavimo u vrh naših prioriteta.
Prosto, svi ste svedoci koliko je to ključna tema u svim evropskim institucijama, koliko je to tema o kojoj raspravljaju svi na nivou Evrope i pojedinačnim državama i na nivou EU i na svetskom nivou, naravno jedino ta tema nije tema Narodne skupštine Republike Srbije. I, u tom smislu to je moja molba i za predsednika Narodne skupštine.
Mi ćemo kao poslanička grupa u svakom slučaju inicirati tu temu na različite načine, ali jeste zaista molba da Narodna skupština Republike Srbije, a zašto da ne, takođe predsedniku Vlade Republike Srbije da čitav njegov kabinet bude ovde sa nama i da zajednički raspravimo šta nam je činiti po sve opasnijim posledicama migrantske krize po bezbednost građana Srbije. Hvala vam.