Druga sednica Drugog redovnog zasedanja, 13.10.2016.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Vojislav Šešelj.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ja danas imam dva pitanja. Prvo pitanje Ustavnom sudu Republike Srbije i svim sudijama Ustavnog suda. Kako je bilo moguće da Ustavni sud raspravljajući po inicijativi legalno podnesenoj za ispitivanje ustavnosti i zakonitosti, zaključi da su briselski sporazumi odnosno prvi paket briselskih sporazuma politički akti i da prema tome ne podležu oceni ustavnosti i zakonitosti?
Da su to samo politički akti, onda bi bili na nivou deklaracije i ne bi proizvodili nikakve pravne posledice. Pošto su ovo akti koji i te kako proizvode pravne posledice, čak su i napravljeni u formi međunarodnih kvazi ugovora ili kvazi međunarodnih ugovora, neophodno je izjašnjenje Ustavnog suda i svih njegovih sudija Narodnoj skupštini.
I drugo pitanje upućujem predsedniku Narodne skupštine, zašto do sada predsednik Narodne skupštine nije zakazao sednicu Narodne skupštine na kojoj će se raspravljati o pravnoj formi i sadržaju oba seta Briselskih sporazuma.
Predsednik Narodne skupštine ima mogućnost zakonodavne inicijative kao svaki narodni poslanik, s tim što ima tu prednost što on odmah može da uvrsti u predloženi dnevni red svoj predlog, a onda se Skupština izjašnjava da li prihvata ili ne prihvata dnevni red.
To je zaista neophodno, više se sa tim ne sme čekati. Mi ne znamo u stvari ni šta se dešava. Neki pregovori su nastavljani bili pre nekoliko dana, oni su propali. Ono što se odnosilo na prava srpske nacionalne zajednice na Kosovu i Metohiji, pogaženo je od strane albanskih separatističkih vlasti. Albanske separatističke vlasti pokušavaju da uzurpiraju i svu imovinu države Srbije, imaju u tome podršku stranih sila, da vidimo kako je došlo do toga i da li je to bilo ispravno da u dijalogu između srpskih državnih vlasti i albanskih separatista poseduju isključivo posednici EU.
Koja bi to država na svetu pristala ako smo pod pritiskom EU, ako smo pod pritiskom Amerike, onda je bilo logično da bi smo prihvatili vođenje bilo kakvog dijaloga, da tražimo silu zaštitnicu?
Srbija je u 19. veku mnoge stvari postizala za diplomatskim stolom zato što je imala redovno silu zaštitnicu Rusiju, a povremeno i druge neke evropske države su pristajale na ulogu njene sile zaštitnice. Čak se i Austrija pojavljivala ponekad u toj ulozi. Čak i Engleska kojoj je uvek bila draža Turska nego Srbija, kada je bilo reči o progonu srpskog stanovništva na području Makedonije. Tamo su sile zaštitnice bile i Rusija i Engleska i Francuska. Tamo je ubijen i ruski ambasador jer su teroristi albanski iz onog vremena pod turskom vlašću smatrali da im je on najozbiljniji faktor koji ometa njihova nastojanja da se potpuno istrebi hrišćansko stanovništvo u Makedoniji.
Narodna skupština mora što pre da o tome raspravlja i da zauzme određene stavove. Ovako, izvršna vlast se ponaša na način koji je suprotan Ustavu, a sudska vlast i zakonodavna vlast se prave kao da ih to uopšte ne interesuje. Takvo stanje je neodrživo. Krajnje je vreme da izvršna vlast podnese izveštaj šta je sve radila povodom briselskih sporazuma i njihovog potpisivanja i pokušaja njihove realizacije. Ono što je bilo u interesu Albanaca, sve je odjednom realizovano. Ono što je u nekom malom interesu Srba, nije ni započeto sa realizacijom.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Mihailo Jokić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Mihailo Jokić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Poštovani predsedavajući, poštovani poslanici, moje pitanje je upućeno Ministarstvu pravde, odnosno Odeljenju za međunarodnu pravnu pomoć, a tiče se kompanije „Nove Srbijanke“ koja je do 2000. godine zapošljavala negde oko 1.200 radnika, bila jedna od stubova razvoja i zapošljavanja u gradu Valjevu.
Danas je „Nova Srbijanka“ u stečaju. Privredni sud u Valjevu poslao je dopis u kome traži obaveštenje o propisima Republike Bugarske koji se tiču sledeća dva pitanja. Prvo pitanje - da li je dozvoljeno ugovarati kaznene poene ili ugovornu kaznu u slučaju neispunjenja novčanih obaveza? Da li je dozvoljeno primeniti kamatnu stopu bugarske narodne banke na iznos duga koji je izražen u valuti evro?
Zašto je ovo bitno? Ovaj odgovor je bitan da bi se nastavio i okončao parnični predmet u kome je tužilac „Nova Srbijanka“ Valjevo, za koju ponovo navodim da je u stečaju. Da bi se ovaj predmet okončao, ja molim Odeljenje za međunarodnu pravnu pomoć da na ova pitanja odgovori što pre, jer je ovo uslov da se okončaju svi procesi koji su otvoreni, vezano za stečaj „Nove Srbijanke“. A o značaju „Nove Srbijanke“ sam vam rekao, da je to preduzeće koje je do 2000. godine bilo uzor i primer zapošljavanja i poslovanja u gradu Valjevu, a danas je „Nova Srbijanka“, zahvaljujući vlasti od 2000. godine, u stečaju. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Pošto se više niko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo sa radom.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: prof. dr Žarko Obradović.
Nastavljamo rad i prelazimo na jedinstveni pretres o 3. tački dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANjU SPORAZUMA O IZMENAMA I DOPUNAMA SPORAZUMA O ZAJMU IZMEĐU VLADE REPUBLIKE SRBIJE, KAO ZAJMOPRINCA I VLADE REPUBLIKE AZERBEJDžAN, KAO ZAJMODAVCA, ZA FINANSIRANjE IZGRADNjE DEONICE LjIG-BOLjKOVCI, BOLjKOVCI-TAKOVO I TAKOVO-PRELjINA, AUTOPUTA E-763 U REPUBLICI SRBIJI, OD 2. FEBRUARA 2012. GODINE.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da su danas pozvani da današnjoj sednici prisustvuju: prof. dr Zorana Mihajlović, potpredsednik Vlade i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, dr Dušan Vujović, ministar finansija, Nenad Mijailović, državni sekretar u Ministarstvu finansija, Branko Drčelić, vršilac dužnosti direktora Uprave za javni dug u Ministarstvu finansija, Predrag Ivanović, vršilac dužnosti pomoćnika direktora Uprave za javni dug, Dragana Ratković, samostalni savetnik u Odeljenju za praćenje kredita u Ministarstvu finansija, Slobodan Klimenta, savetnik u kabinetu potpredsednika Vlade i Ivan Despotović, šef Odseka za upravljanje infrastrukturnim projektima u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja infrastrukture.
Pre otvaranja jedinstvenog pretresa, podsećam vas da shodno članu 97. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe, srazmerno broju narodnih poslanika, članova poslaničke grupe.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč sa redosledom narodnih poslanika.
Saglasno članu 170. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram jedinstveni pretres o Predlogu zakona.
Sada određujem pauzu u trajanju od pet minuta, dok predstavnici Vlade ne stignu u zgradu Narodne skupštine.
(Posle pauze.)
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Nastavljamo sa radom, dame i gospodo narodni poslanici.
Da li predstavnik predlagača dr Dušan Vujović, ministar finansija, želi reč?
Reč ima ministar dr Dušan Vujović. Izvolite.

Dušan Vujović

Hvala lepo.
Dozvolite samo kratko. Znači, ovde je reč o vrlo maloj izmeni ovog Sporazuma, koji se odnosi na rok raspoloživosti sredstava kredita. Predlaže se da se rok produži za dve godine, kako bi se stvorila mogućnost da izvođači u celosti povuku sredstva. U momentu kada je podnet predlog ovog produženja bilo je povučeno 79,5% sredstava, od ukupno 308 miliona evra. Očekuje se da će u toku narednih godinu dana biti povučena većina sredstava, ali se ostavlja dopunski rok do 4. maja 2018. godine, kako ne bismo ponovo došli u situaciju docnje, pre svega, zbog toga, kao što znate ovaj kredit se povlači tako što se izvođač sredstva, sredstva kredita, sredstva avansa dobija direktno od nas, a sredstva kredita povlači direktno Azerbejdžanu i onda odatle sredstva transferiše podizvođačima u Srbiji, tako da to zahteva neko vreme. Zbog toga predlažemo da se rok produži za tačno dve godine i da se u tom roku ostvari realizacija ovog projekta, kao što je planirano. To je sve što imam da kažem o tom osnovnom produžetku roka.
Inače, uslovi ovog kredita ostaju kao što su i bili. Znači, rok tzv. poček ili grejs period je istekao i mi od decembra 2015. godine već servisiramo ovaj kredit. Kamatna stopa ostaje 4%, 0,5% je tzv. interkaralna kamata, tj. kamata na angažovana neiskorišćena sredstva. Period trajanja zajma je 15 godina i, kao što rekoh, rok raspoloživosti se produžava sa četiri godine, kako je bilo u originalnom ugovoru, na šest godina, tj. ističe 4. maja 2018. godine. To je sve.
Zbog zahteva zajmodavca, tj. Azerbejdžana, u prilogu dokumenata se daje ceo tekst izmenjenog Sporazuma zato što je to format u kome se kod njih vrši ratifikacija da bismo ekvivalentno proceduru sledili kod nas i kod nas se predlaže ceo tekst uredno popunjen. Izmena je samo u članu koji se odnosi na rok raspoloživosti sredstava kredita. Hvala lepo.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Da li izvestioci nadležnih odbora žele reč?
(Nemanja Šarović, s mesta: Po Poslovniku.)
Reč ima narodni poslanik Nemanja Šarović, po Poslovniku.
...
Srpska radikalna stranka

Nemanja Šarović

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Gospodine Arsiću, prekršen je član 106. i smatram da je povređeno dostojanstvo Narodne skupštine od strane gospodina Vujovića. On je u Skupštinu došao da obrazlaže zašto se kasni, da traži produženje roka, ali je prvo bio dužan da obrazloži zašto on kasni. To je još jedan pokazatelj koliko izvršna vlast ne poštuje zakonodavnu, taj ležerni odnos ministara, može ministar da dođe i sa pola sata zakašnjenja, čekaće Narodna skupština, čekaće narodni poslanici.
Vi ste bili dužni da upozorite ministre i vi ste trebali da ponudite objašnjenje za to. Ja sam sačekao da on završi svoje izlaganje u nadi da će on biti toliko pristojan i reći – izvinjavam se svim narodnim poslanicima zbog ovog kašnjenja. Dvesta pedeset narodnih poslanika su nosioci suvereniteta. Oni su ti koji su birani direktno od strane građana, a ministri su činovnici, danas jesi, sutra nisi.
Međutim, zbog većine koju imate, zbog načina na koji su i vaši prethodnici vodili tu Skupštinu, ministri misle da mogu da rade šta god im padne na pamet. Mogu da se pojave, mogu da se ne pojave, da dođu u jedanaest ili u pola dvanaest, potpuno je svejedno, da ispričaju dve ili tri rečenice i kažu – evo, hajde sad vi. Dakle, elementarna pristojnost i poštovanje svih 250 poslanika je zahtevalo makar izvinjenje.
Ja vas molim da upozorite ubuduće sve ministre da dođu u Narodnu skupštinu i da čekaju na red kada će doći, a ne da vi njih pozivate kada vam padne na pamet i da oni dolaze kada im padne napamet i da se ovde prave pauze. Ako kasnite sa reformama, ubrzajte prvo ministre.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Pošto sam dužan da dam objašnjenje, ja verujem da ministri u Vladi Republike Srbije imaju puno posla, a mislim da zamerka koju ste dali za gospodina Vujovića ne stoji, a obrazložiću i zašto.
Kada je usvajan budžet za 2016. godinu, gospodin ministar je sedeo u ovoj sali mnogo više nego poslanici, mogu da kažem samo sa kratkim pauzama negde do četiri ili do pet ujutru. Od deset ujutru do sledećeg dana, četiri ili pet ujutru, i ni na koji način nije potcenjivao rad narodnih poslanika i aktivno je učestvovao u diskusiji.
Da li izvestioci nadležnih odbora žele reč?
Tražite da se izjasni Skupština? U redu.
Gospodin ministar želi reč. Izvolite.