Treća sednica Drugog redovnog zasedanja, 08.11.2016.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Treća sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/232-16

6. dan rada

08.11.2016

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:05 do 17:55

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
(Marko Atlagić, s mesta: Hoće li biti krivične odgovornosti povodom ovih napada?)
Pošto se više niko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo sa radom.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Gordana Čomić, Aleksandra Jerkov, Balša Božović, Zoran Bojanić, Dušan Pavlović, Aleksandra Čabraja, Miloš Bošković i Jasmina Nikolić.
Nastavljamo rad i prelazimo na pretres u pojedinostima o 1. tački dnevnog reda – Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o plovidbi i lukama na unutrašnjim vodama.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da su pozvani da današnjoj sednici prisustvuju: prof. dr Zorana Mihajlović, potpredsednik Vlade i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Miodrag Poledica, državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Veljko Kovačević i Zoran Ilić, vršioci dužnosti pomoćnika ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Stefana Miladinović, Nenad Čanak, Marinika Tepić, Olena Papuga, Branislav Mihajlović, Zoran Živković, Katarina Rakić, Marko Đurišić, Miroslav Aleksić, Goran Bogdanović, Nenad Konstantinović, Zdravko Stanković, Goran Ješić, Goran Ćirić, Gordana Čomić, Balša Božović, mr Aleksandra Jerkov, Radoslav Milojičić, Maja Videnović, Dejan Nikolić, Veroljub Stevanović, Božidar Delić, Miroslava Stanković Đuričić, Zoran Krasić, Nikola Savić, Nataša Jovanović, Vjerica Radeta, Sreto Perić, Aleksandra Belačić, Nemanja Šarović, Milorad Mirčić, Boško Obradović, Ivan Kostić i Marija Janjušević, kao i Odbor za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije.
Primili ste izveštaje Odbora za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije i Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Božidar Delić, Miroslava Stanković Đuričić i Zoran Krasić.
Da li neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Mi smo ovim amandmanom intervenisali na član 1. tako što, da pojednostavim, nismo prihvatili ono što predlagač želi da promeni u članu 13. ovog zakona, osnovnog teksta, nego smo amandmanom predložili intervenciju u 8. stavu tog člana i mi tražimo da se iz tog stava izbriše tekst: „a državnih vodnih puteva na teritoriji autonomne pokrajine propisuje nadležni organ autonomne pokrajine“.
O čemu se zapravo radi? Radi se o odredbi koja kaže da način tehničkog održavanja međunarodnih, međudržavnih i državnih vodnih puteva propisuje ministar, misli se na ministarstvo koje je nadležno za ovu oblast. Nema potrebe dalje da se ovo raščlanjuje i da se za državne vodne puteve uvodi nadležnost nadležnog organa AP Vojvodine, jer i do sada nadležni organ AP Vojvodine nije doneo podzakonski akt, ne postoji. Ako postoji, ja bih vas zamolio da mi kažete gde je objavljen. Ja nisam uspeo da ga pronađen u pokrajinskim propisima, ali zato postoji jedan sasvim solidan podzakonski akt ministarstva, koji u potpunosti zadovoljava sve kriterijume u pogledu tehničkog aspekta održavanja vodnih puteva. Tako da, nema potrebe da se prenosi AP Vojvodini, pogotovo ako se ima u vidu formulacija – državnih vodnih puteva. Nije formulacija – vodnih puteva autonomne pokrajine, jer tako nešto i ne postoji.
Možda i glavni razlog zašto treba da se prihvati ovaj amandman, jeste – pa nema tu tehničke razlike, sve je to jedno isto, jer ovo je ipak tehnički podzakonski akt koji definiše na koji način, kojim tehničkim sredstvima se održavaju vodni putevi. Vodni putevi su gotovo identični, bez obzira da li po ovoj nomenklaturi oni mogu da budu međunarodni, međudržavni ili državni.
Predlažem da Narodna skupština usvoji ovaj amandman, jer se samo precizira i poboljšava tekst i izbacuje ono što i ne postoji u praksi.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem, kolega Krasiću.
Na član 2. amandmane, u istovetnom tekstu, podneli su zajedno narodni poslanici Boško Obradović, Ivan Kostić i Marija Janušević, i zajedno narodni poslanici Goran Ješić, Goran Ćirić, Gordana Čomić, Balša Božović, Aleksandra Jerkov, Radoslav Milojičić, Maja Videnović, Dejan Nikolić i Veroljub Stevanović.
Reč ima narodni poslanik Goran Ješić.
...
Demokratska stranka

Goran Ješić

Poslanička grupa Demokratska stranka
Hvala.
Poštovani predsedavajući, poštovana ministarka, ja ću koristiti vreme i ovlašćenog predlagača.
U načelu, kada smo razgovarali o ovom zakonu pre tri nedelje, rekli smo naše mišljenje o ovom zakonu, nekoliko ključnih stvari koje nisu prihvatljive za nas da glasamo za ovakav zakon, ali nismo čuli obrazloženje zašto ulazimo uopšte u ovakvu izmenu i dopunu zakona, a pogotovo zašto iz godine u godinu po nekoliko puta menjamo jedan te isti zakon.
Član 2, gde se podrazumeva uvođenje privatnih operatera, odnosno privatnih kompanija koje će raditi posao direkcije u ovom slučaju, je stvar koja nam je objašnjena i koja je u obrazloženju ovog člana zakona koji se menja. Ključni argument je taj da ćemo uraditi više posla u budućnosti, zato što sada sredstva koja su kriminalno mala u ovom trenutku, a oko toga moramo svi da se složimo, za održavanje plovnih puteva i svih ostalih hidrotehničkih objekata koji se podrazumevaju održavanje su mala i ona se troše na sredstva, kao što su plate, tehničko održavanje, itd.
Ja nisam dobio odgovor od ministarke - kako će to sada imati više para? Razumem da će Direkcija za plovne puteve da uradi nadzor i da učestvuje u pravljenju projektne dokumentacije, ali nisam razumeo u kom kontekstu se sada stvaraju nova sredstva koja ćemo alocirati privatnicima.
Pored toga, na žalost, imali smo nesretan slučaj koji se desio pre nekoliko dana, a tiče se „Ivana Milutinovića“ i preduzeća koje je radilo ove poslove i koje radi ove poslove za Direkciju. Moji glavni argumenti protiv ovoga su ti da nemamo privatnike bilo gde, i to smo potvrdili i u Holandiji ni u Austriji, nemate privatnika na ovako važnim poslovima, a nismo sigurni, odnosno u budžetu ne postoji obaveza da ćemo obezbediti veću količinu novca za posao koji treba da se uradi. Takođe, mislimo da tako važni poslovi moraju ostati u rukama Republike Srbije ili AP Vojvodine, što se tiče odbrane od poplava.
Na kraju, imamo jako loša iskustva sa privatizacijom takvih važnih poslova koje puštamo privatnicima u ruke. Nemam šta drugo da pomislim nego da privatizacijom „Ivana Milutinovića“ spremamo i otvaramo vrata za poznatog kupca koji će imati mogućnost kao privatnik da radi poslove koji su isključivo u nadležnosti Republike Srbije. To je jedna stvar.
Druga stvar, dalje se obrazlaže da ćemo u narednih godinu dana spremiti pravilnike po kojima ćemo odabrati te privatne firme koje će raditi, ne znamo za koje pare, te poslove za koje sada Direkcija nije imala dovoljnu količinu novca. Nismo dobili odgovor šta će se desiti sa zaposlenima i onim ljudima koji su operateri na tehničkoj mehanizaciji sadašnjih plovnih objekata koje imamo. Ono što je jako važno, po nama, šta će se desiti narednih godinu dana? Da li će Ministarstvo vrlo brzo da usvoji pravilnike i da licencira one koji trebaju to da rade? Da li će važiti licence koje je izdavalo do sada Ministarstvo za hidrograđevinska preduzeća, pre svega mislim one na teritoriji AP Vojvodine i ove u Republici Srbiji, kao što su „Regulacije“, na primer, iz Sremske Mitrovice i šta će se desiti u tom među prostoru kada ne budemo imali pravilnik? Da li će taj posao da nastavi da radi Direkcija i kada će biti ti pravilnici usvojeni?
Ovo je potpuno neprihvatljiva stvar, pogotovo ako imamo iskustva iz oblasti koja je vrlo bliska ovome, a naslanja se na ovu oblast, a to je oblast iz vodoprivrede koja je strašno važna za Republiku Srbiju i gde smo pretrpeli ogromne štete, ne poznajući posao od strane resornog ministarstva, do mogućnosti da privatizujemo neka preduzeća koja su, naročito u centralnoj Srbiji, potpuno nefunkcionalna za posao kojim treba da se bave.
Na kraju, imamo uporedna iskustva, pre svega sa Mađarskom koja je privatizovala dominantno svoju vodoprivredu i rezultati njihovi su katastrofalni. S druge strane, imamo Republiku Hrvatsku koja ima, po meni, najbolji zakon o vodoprivredi, a to je analogija i na ovaj posao kojim treba da se bavi nova agencija, odnosno ustupiti privatnicima posao koji oni treba da rade. To je potpuno neprihvatljivo, jer su to poslovi od javnog interesa i strašno važnog značaja za Republiku Srbiju. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Vladimir Orlić.
...
Srpska napredna stranka

Vladimir Orlić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem.
Dame i gospodo, pozivam da se ne prihvati. Zašto? Zato što smatram da postoji dobar razlog i dobra logika u otvaranju prostora za tržište kada je reč o aktivnostima na poslovima tehničkog održavanja.
Govorilo se već u raspravu u načelu i hajde da u najkraćem podsetimo koji su potencijalni pozitivni efekti, ukoliko se usvoji predloženo rešenje, dakle, ukoliko se napravi neki prostor da akteri sa tržišta rade specijalističke poslove u domenu tehničkog održavanja.
Samo pitanje fonda, odnosno novčanih sredstava ne mora da bude krucijalno. Ako se otvori prostor da tržište diktira uslove, pa samim tim i ishod u smislu ko će se baviti određenim poslom, dozvoljava se mogućnost konkurencije. Dakle, za isti opseg, za ista sredstva, postoji mogućnost da se dobiju jeftiniji, povoljniji uslovi. To je nešto što dolazi prirodno sa učešćem tržišta. To je prva stvar.
Druga, pitanje efikasnosti poslova. Takođe, potencijalno dobar efekat, ukoliko postoji konkurencija.
Treća stvar, obezbeđuje se dodatni prosto da sva sredstva dedikovana za ovu namenu budu upotrebljena za nju i u tom smislu se u obrazloženju pominju određene plate.
Dakle, ono što je namenjeno za tehničke poslove, tehničko održavanje da bude namenjeno, iskorišćeno upravo u te svrhe. To su sve dobre stvari.
Na sve ovo, još jedna napomena, kao gratis bonus za podnosioca amandmana od mene. Možda ne bi bilo loše razmisliti kada se pravi pismeno obrazloženje amandmana da to ubuduće ispred ovog predlagača radi neko drugi. Ovo što smo mi dobili je potpuno nesuvislo. Hoću da verujem da je ovo čista greška i, još jednom, da se ne usvoji. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Marković.
Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Marković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem.
Predsedavajući, predstavnici ministarstva, dame i gospodo narodni poslanici, pa ovaj amandman je zapravo paradigma situacije u kojoj smo se danas našli. Ovaj amandman glasi „briše se“ i nije jedini. Dolazi kao predlog jedne stranke koja je za ovaj zakon podnela više amandmana u istovetnom tekstu, a taj tekst glasi „briše se“. Kažem, upravo je to paradigma.
Ono što ne čudi, ne čudi kada se politika jedne stranke, isključivo i jedino svodi na laž, onda zapravo i ne čudi što mi danas imamo gomilu ovakvih amandmana, što imamo ovakva bezlična obrazloženja i što imamo ovakvu diskusiju.
Dakle, amandman „briše se“, obrazloženje još besmislenije, a o čemu je i kolega Orlić malopre govorio, a argumenti nikakvi, apsolutno nikakvi. Hajde da pogledamo i da analiziramo to obrazloženje.
Kaže, uvođenje privatnika u tako važan sektor, kao što je održavanje hidrograđevinskih objekata u trenutku dok direkcija nema dovoljan broj stručnih kadrova smo videli šta donosi kao rezultat. Znači, sada su protiv privatnog sektora, sada su protiv uvođenja privatnih privrednih društava, sada smo ponovo za samoupravni socijalizam. U redu, samo to kandidujte na sledećim izborima i recite narodu da se zalažete za samoupravi socijalizam.
Posle kaže, videli smo kako uspešno vrše obnovu nakon tog njihovog rezultata poplava iz 2014. godine. Samo vi nemojte da nas upozoravate i da nam spočitavate rezultate i priču oko poplava.
Dakle, videli smo u Šapcu kako ste se vi pripremali za poplave. Šabac je najbolji primer i za vašu spremnost, tj. nespremnost, i za zainteresovanost za probleme vezane za poplave. Onda ide niz još nekoliko rečenica gde kaže na kraju – za godinu dana može mnogo toga da se uništi. Da, tu se slažem. Za godinu dana može mnogo toga da se uništi. Imate kolegu pored sebe, mislim da vam sedi sa leve strane, nije trenutno u sali, on je najbolji primer kako za godinu dana može mnogo toga da se uništi.
Dakle, po pitanju Smederevske Palanke smo videli kako za kratko vreme može potpuno da se uništi i da se ojadi jedna opština. Samo još jedna rečenica, da iskoristim priliku kad sam se već javio. Kad smo već po pitanju laži. Jutros smo čuli jednu laž od vašeg kolege, ja moram, upravo mi je stiglo, dakle, zbog građana Srbije, da kažem da ovaj dopis predsedniku veća Gradske opštine Vračar – Povodom odluke veće Gradske opštine Vračar od 2. septembra kojom sam upućen na službeni put u London Velika Britanija, ovim putem vas obaveštavam da imajući u vidu da su mi svi troškovi puta, smeštaja, ishrane obezbeđeni od strane organizatora, odričem se prava na dnevnice i iste neću podizati, Uglješa Mrdić koga je vaš kolega malopre neosnovano i lažno optuživao za nešto.
Predlažem da se odbije ovaj amandman i izvinite što sam malo izašao iz teme dnevnog reda. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Po Poslovniku, narodni poslanik, Saša Radulović.

Saša Radulović

Poslanička grupa Dosta je bilo
Predsedavajući, član 106, povreda Poslovnika, mora da se govori o temi.
Ako budemo koristili ovu matricu, onda će sve poslaničke grupe koristiti svoje vreme za raspravu o amandmanima, znači 15 minuta, plus po poslaničkoj grupi, da govori i odgovaraju na sve optužbe koje dolaze iz pozicije.
Znači, molim vas da se držimo dnevnog reda i da se ne ubacuju ovakve stvari. Svaki poslanik ima pravo, u vreme kada se postavljaju poslanička pitanja, da ih postavi. Onda Vlada i onaj kome su adresirani mora da odgovori. Ne ovako da se zloupotrebljava rasprava o amandmanima da bi vladajuća većina rekla šta god im padne na pamet. Hvala.