Hvala, gospođo predsedavajuća.
Cenjeni gospodine ministre, imao sam dosta toga da pričam i malo pre, ali pošto su oba zakona prilično slična i bave se istom temom, hteo sam da diskusiju objedinim.
Bez obzira što treba da se radi na elektromreži Srbije, to je druga faza izrade Transbalkanskog koridora i što je to nešto dobro za zemlju Srbiju, ja lično i Poslanička grupa Srpskog pokreta Dveri će glasati protiv ovoga. Zašto ćemo glasati protiv? Ovde u ovim papirima koje smo dobili imamo dosta stvari koje znamo, ali čini mi se da ima i više stvari koje ne znamo.
Znamo da je cena celog programa 29.600.000 evra. Znamo da je 6.468.000 evra donacija. Znamo da zajam iznosi 15.000.000 evra, a da su ostalo sopstvena sredstva koja treba da obezbedi „Elektromreža Srbije“.
Molim gospodina ministra da me sluša, jer ja sam vas zaista slušao svih ovih dana.
Šta još znamo? Znamo da je provizija za organizovanje posla 0,75% i matematički to iznosi 112.500 evra. Znamo da je fiksna kamata 0,8% godišnje i kada se to obračuna, imajući u vidu grejs period od tri godine i otplatu od 2020. do 2029. godine na godišnjem nivou, da to ukupno, zajedno sa ovim garancijama, odnosno provizijom za organizovanje posla preko sume od 15.000.000, iznosi još 938.831,65 evra. Ali, šta mi ovde ne znamo? Mi ne znamo koliko zaista koštaju radovi na toj drugoj deonici, drugoj trasi Transbalkanskog koridora i ne znamo koliko su usluge, konsultativni i drugi troškovi, kako to piše, a ne znamo jer ni ovde nismo dobili sporazum koji smo trebali da dobijemo.
Iskustva iz sporazuma koji su do sada bili verifikovani u ovoj Skupštini i koje sam proučavao i o kojima sam govorio, govori da oni koji nastupaju kao oni koji daju zajam, vrlo često nameću i svoje firme da izvode one delove poslova koji su lakši, a ekonomski isplativiji, tako da mi ne znamo koliko će ovde srpske firme raditi, da li će raditi teže delove posla, a manje ekonomski isplative i da li će na taj način zajmodavac, u ovom slučaju Nemačka banka, imati pored ovoga što će imati kao kamatu, što će imati kao proviziju za obezbeđivanje kredita, imati i dodatnih zarada.
Juče ste, gospodine ministre, rekli da nismo srećni zbog ovog zajma i to je nešto gde se ja i vi slažemo. Eto, ni ja nisam srećan zbog zajma, ali ste takođe rekli i uveravali nas da i EPS i EMS domaćinski posluju. To je nešto gde se ja i vi nikada ne možemo složiti, a ja ću vam posle objasniti zašto se ne možemo složiti.
S obzirom da je novac za drugi deo balkanskog koridora, koji će se raditi od Kraljeva do Kragujevca i gde treba da promenimo napon u mreži sa 220 na 400 kilovolti, mene interesuje da li će u tome učestvovati i ikakvu korist imati neke firme koje su vezane za grad Kraljevo? Naravno, možda i hoće, ja to nisam mogao da vidim, jer ponavljam, sporazum nemamo.
Zašto se ja i vi nikada nećemo složiti da je to domaćinsko poslovanje? Vi ste ministar energetike i vi bi trebali neke stvari da znate koje, ja ne sumnjam da ne znate, jer milim da ste dobronamerni, a koje ću vam sada ja reći. To što vi zovete domaćinsko poslovanje u gradu Kraljevu izgleda na sledeći način predstavljeno.
Da li znate da je bio raspisan tender za novu godinu za nabavku pozlaćenih šoljica i kišobrana od crvene krep svile, koji će se platiti iz sredstava Elektrodistribucije. Ovo jeste elektromreža i ja znam kada su odvojeni, ali znam i da će distribuciju struje potom vršiti Elektrodistribucija koja je deo EPS. Da li znate da to preduzeće nema više stolica da primi koliko ste kadrova SNS i SPS zaposlili?
Da li znate da je šef odborničke grupe, javno na televiziji, o čemu postoji i snimak, u prošlom sazivu Skupštine priznao da se zaposlio u EPS-u preko SNS?
Da li znate da je bivša narodna poslanica SPS svoga supruga zaposlila u EPS, jer je direktor EPS-a svoju suprugu zaposlio u direkciju gde gazduje SPS?
Da li je to domaćinsko poslovanje, gospodine ministre, želim da čujem odgovor? Da li je domaćinsko poslovanje ako račun koji ja primam u mojoj stomatološkoj ordinaciji, gde imam 600 dinara potrošene struje iznosi tri hiljade dinara mesečno? Gde se dede 2.400 dinara? Da li su to pare koje idu EMS-u? Ja nisam mogao da nađem podatak koji sam našao za EPS koliko sredstava trenutno ima EPS. Za EMS taj podatak nemam, ali nemam utisak da je ovo domaćinsko poslovanje.
Na kraju, ja ću vas moliti, nemojte kada radimo, a vezano za prošli zakon, otpepeljavanje, da uništimo sav pepeo. Branimir DŽoni Štulić kaže – svuda svako malo neko se pospe pepelom po glavi. Ostavite nam malo pepela, trebaće nekima. Hvala.