Hvala predsednice.
Svoje pitanje sam postavila, isto danas postavljam to pitanje, pošto odgovor nisam dobila, 30. juna ove godine, a odnosilo se na obeštećenje AP Vojvodine, a tiče se NIS-a ili „Naftagasa“.
Da li je i kada Vlada, sada postavljam pitanje premijerki Ani Brnabić – da li je i kada Vlada Srbije razmotrila i koje mere je preduzela povodom informacije o potrebi obeštećenja AP Vojvodine, po osnovu ulaganja građana Vojvodine u izgradnju „Naftagasa“ i drugih delova NIS-a na teritoriji AP Vojvodine, sa zaključcima koje je Skupština AP Vojvodine uputila Vladi Republike Srbije 29. oktobra 2014. godine, jedan dan nakon što je informaciju sa zaključcima usvojila Skupština AP Vojvodine?
Skupština AP Vojvodine je tog 29. oktobra 2014. godine dala zahtev da se na AP Vojvodinu i lokalne samouprave, na teritoriji Vojvodine besteretno prenese 55% akcijskog kapitala Republike Srbije u NIS-u, kao obeštećenje za ulaganja koji su građani Vojvodine uložili u izgradnju „Naftagasa“ i drugih delova NIS-a.
Skoro tri godine, znači, od 2014. godine Vlada Republike Srbije se ne izjašnjava o dokumentu, koji je uputilo najviše predstavničko telo dva miliona građana AP Vojvodine.
Pitam premijerku Anu Brnabić, da li će na dnevni red Vlade stići taj problem obeštećenja AP Vojvodine, a tiče se NIS-a?
Vojvođanski „Naftagas“ je centralizovan i kao NIS je ustupljen budzašto u rezerve sa svim rezervama nafte i svim što je posedovao tada, ruskoj kompaniji u zamenu za dva neispunjena obećanja, a to je da će Kosovo biti nezavisno i da ćemo dobiti južni tok.
Pitam premijerku Anu Brnabić, da li je od toga Republika Srbija nešto dobila do dana današnjeg?
Drugo pitanje postavljam ministru Branku Ružiću i pitam ga – da li je glasao za odobravanje isplate 100 miliona dinara iz budžetske rezerve gradu Beogradu na poslednjoj sednici Vlade?
Ova isplata obrazložena je potrebom Beograda za izvršenjem obaveza usred smanjenog obima prihoda grada.
Za neverovati je činjenica da se u najbogatijoj sredini u Srbiji, a to je Beograd, odobravaju ovoliko velike isplate iz budžetske rezerve, dok većina lokalnih samouprava, jedva finansijski preživljava.
Ministar Ružić bi morao da zna da je Beograd u ukupnom dugu svih lokalnih samouprava u Srbiji učestvuje sa više od 78%.
Takođe, pošto je sedište Ministarstva kojim Ružić rukovodi u Beogradu sigurno su mu poznati veliki radovi koji se sada obavljaju na teritoriji Beograd, pa, pitam da li u drugim delovima Srbije isto se radi, to što se radi u Beogradu?
Moja stranka LSV traži da ministar Ružić da odgovor zašto su ovako velike isplate iz budžetske rezerve potrebne Beogradu, a ne i drugim selima ili gradovima u Republici Srbiji, Alibunaru, Senti, Kniću ili Priboju?
Da li su po Ustavu svi građani Republike Srbije isti i da li imaju svi građani Republike Srbije ista prava na budžetske rezerve ili na to imaju pravo samo građani Beograda?