Hvala.
Na početku ću da ponovim dva od tri pitanja koja sam postavio predsednici Vlade, Ani Brnabić, još 12. oktobra, pošto me, i pored obaveze da odgovori u roku od 15 dana, nije udostojila odgovora.Moram da naglasim da je ona jedina koja nije to učinila, jer su svi ostali ministri i institucije kojima sam tada uputio pitanje pružili odgovore, kakvi god ti odgovori bili. Ovakvim ponašanjem predsednica Vlade je, nažalost, samo potvrdila moju konstataciju od pre mesec dana kada je u ovom visokom Domu odgovarala na pitanja poslanika, da je, nažalost, poprimila loše manire svog prethodnika. Koristeći reči koje i ona koristi, takvo ponašanje uopšte nije OK.Od tri pitanja koja sam postavio, danas ću izostaviti ono u vezi sa već do sada zaboravljenom, da budem blag, diplomatskom nespretnošću koju je pokazala najavama, a zatim i odustajanjem od pisma institucijama EU u vezi sa različitim pristupom ovih zemalja pitanjima Katalonije i Kosova, ali zato ću ponoviti preostala dva pitanja.
Molim da mi se dostavi broj otkazanih ili odloženih poseta Republici Francuskoj tokom tromesečne zabrane putovanja državnih službenika ovoj zemlji, te da mi se odgovori da li su se sva ministarstva pridržavala te zabrane, kao i da mi se dostavi broj zaključka Vlade na osnovu kojeg su te posete zabranjene, pošto postoji osnovana sumnja da takvu odluku Vlada nije ni donela.
Odsustvo odgovora na ovo pitanje mogu samo da protumačim kao potvrdu da takvu odluku Vlada nije ni usvojila, odnosno da je ova mera bila samo jedan u nizu načina da se zamajava javnost u Srbiji, kao što sada imamo slučaj sa tendenciozno prenetom izjavom Bakira Izetbegovića, i to od formalno nepostojeće agencije Tanjug o priznanju Kosova. Samo nekoliko meseci posle donošenja ove zabrane zbog toga što je francuski sud pustio Ramuša Haradinaja, vlasti u Beogradu su posredno, preko Srpske liste, podržale njegov izbor za predsednika Vlade Kosova.
Ponavljam i drugo pitanje predsednici Vlade, gospođi Brnabić. U sklopu periodičnog podizanja tenzija sa Republikom Hrvatskom, ministar odbrane Aleksandar Vulin prisustvovao je 1. oktobra ustoličenju novoizabranog vladike dalmatinskog Nikodima u manastiru Krka. On je, naime, prethodno, u pratnji vojno izaslanika u Republici Hrvatskoj, sleteo na aerodrom Zemunik. Podsetiću da je aerodrom Zemunik bio vojni aerodrom koji je tokom rata u Hrvatskoj, odnosno opsade Zadra koristila JNA. Stoga je moje pitanje predsednici Vlade – u kom svojstvu je ministar Vulin prisustvovao ustoličenju vladike Nikodima, odnosno da li ga je Vlada odredila da je predstavlja na tom događaju? Kao i kod prethodnog pitanja, odsustvo odgovora tumačim da Vlada nije donela odluku da je na ovom događaju predstavlja ministar Vulin.I sledeće pitanje upućujem predsednici Vlade. S obzirom na sukob sa ministarkom za evropske integracije, gospođom Joksimović, o značaju broja otvorenih poglavlja sa EU, kao i na izjavu premijerke da je za nju praktično bitnija regionalna stabilnost u odnosu na interese Republike Srbije, da li to znači da se zalaže da sve zemlje zapadnog Balkana uđu u EU?
Takav pristup bi praktično značio da bi brzina pristupanja Republike Srbije zavisila od najslabije pripremljene države u regionu, što bi dodatno produžilo ovaj proces. Naime, čak i ako ovim tempom nastavimo otvaranje poglavlja, a o zatvaranju nemamo šta ni da pričamo osim o onim poglavljima koja su striktno tehnička, ne samo da Srbija neće moći da postane članica EU do 2025. godine, o čemu se ovih dana govori u medijima, već do tada nećemo stići ni da otvorimo sva preostala poglavlja. Zaista je čudno da se proklamovani najvažniji strateški cilj Vlade stavlja u tako daleku budućnost. To samo može da svedoči o neiskrenom pristupu ovom procesu. Osim toga, sukobi između predsednice Vlade i ministara samo pokazuju odsustvo njenog autoriteta, odnosno ilustruju situaciju koja je bila teško zamisliva za vreme njenog prethodnika. Tako da, u situaciji kada verovatno nećemo imati vanredne parlamentarne izbore, već moguće da će doći do rekonstrukcije Vlade, ne bi me začudilo da i gospođa Brnabić bude rekonstruisana.
Naredno pitanje upućujem predsednici Vlade, ali i ministarki pravde i ministru unutrašnjih poslova. Šta nameravaju da učine da se konačno razreši pitanje paljenja Ambasade SAD 2008. godine, imajući u vidu da odlaganje i rešavanje ovog slučaja negativno utiče na odnose sa ovom zemljom? Naime, Stejt Dipartment je izrazio razočaranje presudom Višeg suda u Beogradu, kojom nijedan od optuženih nije osuđen na zatvorsku kaznu, bez obzira na to što je jedna osoba poginula a materijalna šteta bila ogromna. Da li je možda razlog zbog kojeg se odugovlači sa rešavanjem ovog slučaja i zbog koje je međunarodna reputacija Srbije dodatno narušena taj što delovi bivše vlasti, zajedno sa vodećim predstavnicima sadašnje vlasti, su te 2008. godine organizovali miting „Kosovo je Srbija“, posle kojih je došlo do ovih nemilih događaja?
Za kraj, poslednje pitanje, koje je više kuriozitet, upućujem ministru za rad. Da li je tačno da je ovo ministarstvo usvojilo protokol o ponašanju, koje reguliše pravila ponašanja, koja bi pre svega trebalo da proisteknu iz kućnog vaspitanja? Naime, kako su mediji preneli, ovaj protokol, između ostalog, propisuje da se jede zatvorenih usta, da je zabranjeno mirisati postavljeno jelo, mljackati, srkati i podrigivati, kao i da odeća mora da bude čista, uredna i ispeglana. Da li je možda ovaj protokol uveden zbog kadrova koji su primljeni u poslednjih pet godina, a naročito u poslednje tri, za vreme njegovog prethodnika, sadašnjeg ministra odbrane? Hvala.