Prva sednica Drugog redovnog zasedanja , 09.10.2018.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Prva sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/217-18

5. dan rada

09.10.2018

Beograd

Sednicu je otvorio: Veroljub Arsić

Sednica je trajala od 10:10 do 18:30

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Boban Birmančević.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Veljković.
Da li neko želi reč?
Izvolite, kolega Veljković.
...
Srpska napredna stranka

Dragan Veljković

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Hvala predsedavajući.

Uvaženi ministre sa saradnicima, dame i gospodo narodni poslanici, predloženim amandmanom dodatno se definiše član 1. predloženog zakona, a odnosi se na očuvanje zaštićenih prirodnih dobara. U tom kontekstu ukazujem da je zaštićeno prirodno dobro predeona celina koja se odlikuje specifičnom geološkom, biološkom ili ekosistenom specifičnošću i raznovrsnošću.

Postoje različite vrste zaštićenih prirodnih dobara među kojima treba istaći zaštićena područja, zaštićene vrste i pokretna zaštićena prirodna dokumenta. Kod nas je zakonom zaštićeno oko 450 prirodnih celina i dobara, proglašeno je pet nacionalnih parkova, 13 parkova prirode, 74 rezervata prirode, 28 predela izuzetnih odlika i 253 spomenika prirode.

Nacionalni park Šar-planina je jedan od pet nacionalnih parkova. Nalazi se na Kosovu i Metohiji, koji je uspostavljen 1993. godine sa ciljem da se zaštite izuzetne vrednosti Šar-planine.

Šar-planinu odlikuje veliko bogatstvo i raznovrsnost živog sveta i prisustvo velikog broja reliktnih i endemičnih vrsta. Sa 45% biljnog sveta Srbije, osobenim šumskim zajednicama i vrstama, životinjskim vrstama koje se danas retko nalaze u prirodi, a mnoge su ugrožene čitavom svetu, Nacionalni park Šar-planina sa punim pravom nosi obeležje skloništa za divlji svet koji danas ubrzano nestaje.

Na Šar-planini živi 1.800 biljnih vrsta, od kojih su neke prisutne isključivo na ovom masivu, kao i 147 dnevnih leptira, 45 vrsta vodozemaca i gmizavaca, oko 200 vrsta ptica i 32 vrste sisara, što ga čini jednim od faunističkim najbogatijih područja Evrope.

Pored toga što je ovaj nacionalni park po svom prirodnom bogatstvu jedna od vrućih tačka biološke raznovrsnosti Evrope, on je izuzetno dragocen i kao kolevka srpske duhovnosti, državnosti i istorije. Na ovom području nalazi se 45 crkava i manastira podignutih u periodu od 12. do 16. veka.

Nacionalni park Šar planina, sa svim svojim vrednostima, ima i ogroman međunarodni značaj, pa u tom smislu ističem da se pored ostalog nalazi na nacionalnoj listi jednog od 10 potencijalnih rezervata biosfere u okviru UNESKO programa „Čovek i biosfera“ i nalazi se na preliminarnoj listi od pet potencijalnih dobara koja bi trebala da budu nominovana za upis u UNESKO listu dobara svetske baštine, na osnovu Konvencije o zaštiti svetske kulture i prirodne baštine.

Nažalost, aktuelna situacija i prilike na KiM ozbiljno ugrožava sve vrednosti Nacionalnog parka Šar planina. Naime, privremene institucije na KiM ne samo što onemogućavaju zaposlenima u javnom preduzeću „Nacionalni park Šar planina“ da obavljaju svoje poslove i zadatke u očuvanju navedenih vrednosti, već je jedan deo zaposlenih krivično procesuiran za navodno pustošenje šuma i pravosnažnom presudom izrečene su im uslovne kazne zatvora i novčana kazna u ukupnom iznosu od 150 hiljada evra. Kako zaposleni nisu u mogućnosti da isplate izrečenu novčanu kaznu, to im preti efektivna kazna zatvora, samo zato što su radili svoj posao i primenjivali propise ove zemlje.

Kancelarija za KiM i ovo ministarstvo su u dosadašnjem periodu, uzimajući u obzir aktuelne prilike, izuzetno vodili računa o zaposlenima u javnom preduzeću „Nacionalni park Šar planina“, koga je osnovala ova Skupština, kako u njihovom radno-pravnom statusu, tako i u prinadležnostima koje proističu iz istog. Zato molim Ministarstvo da u koordinaciji sa Kancelarijom za KiM, nađu adekvatno rešenje i za ovaj problem, kako zaposleni ne bi snosili štetne konsekvence. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima ministar, gospodin Trivan. Izvolite.

Goran Trivan

Srbija je jedna jedina i naši ljudi na Kosovu i Metohiji, bez obzira gde da žive, ova Srbija i te kako vodi računa o njima.
Što se tiče Nacionalnog parka, mi znamo detaljno za sve probleme sa kojima se oni lično suočavaju, ne samo kolektivno. To je skandal kome su oni podvrgnuti ovim lažnim suđenjem i fingiranjem. Optužnica je skandal sam po sebi, ali to govori o vlastima u našoj pokrajini KiM. Svi znamo šta mislimo o tome i moram da vam kažem da ćemo se mi u vremenu koje je pred nama, a ne mogu da govorim o previše detalja, još bolje, još više, još temeljnije baviti našim ljudima na KiM, jer to je Srbija. Hvala lepo.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Veroljub Matić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Jovica Jevtić.
Da li neko želi reč? (Da)
Kolega Jevtiću, izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Jovica Jevtić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Poštovani predsedavajući, uvaženi ministre sa saradnicima, poštovane kolege narodni poslanici, na član 1. predloženog rešenja o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti životne sredine, podnosim amandman u smislu dodavanja drugog stava, koji preciznije definiše povezanost stepena zaštite životne sredine sa unapređenjem flore i faune.

Inače, predloženim izmenama i dopunama Zakona, u članu 1, predlaže se još jedan izuzetak od propisane obaveze sprovođenja javnog konkursa, i to za pripremu i sufinansiranje projekata koji se finansiraju iz predpristupnih fondova EU, u skladu sa članom 89. st. 3. i 4. ovog zakona, kao i za nepredviđene troškove vezane za realizaciju tih projekata.

Na ovaj način bi se omogućila puna primena zakona u skladu sa članom 89. st. 3. i 4, odnosno obezbedila bi se primena metodologije koja je propisana u skladu sa akreditovanim sistemom upravljanja fondova EU.

Cilj izmena i dopuna ovog zakona je da se omogući korišćenje sredstava Zelenog fonda za sufinansiranje projekata koji se finansiraju iz sredstava predpristupnih fondova EU i ispunjavanju uslova za korišćenje sredstava iz IPARD fondova.

Predloženim preciziranjem odredbi omogućava se izdavanje akta od strane ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine, kojima se utvrđuje ispunjenost uslova iz oblasti zaštite životne sredine, pa samim tim i učešće na konkursu poljoprivrednim gazdinstvima za dodelu sredstava iz IPARD fondova.

Bez predloženog propisivanja pravnog osnova za izdavanje akta o ispunjenosti uslova zaštite životne sredine, za ovo učešće izdavanje ne bi bilo moguće sprovesti konkurs.

Izmene zakona mogu podstaći razvoj novih privrednih subjekata i tržišnu konkurenciju u privrednim granama, povezanim sa realizacijom infrastrukturnih projekata u oblasti zaštite životne sredine. Ne treba posebno napominjati koliko razvijena svest o zaštiti životne sredine pozitivno utiče na kvalitetan razvoj u svim sferama društvenog života.

Predloženim zakonskim rešenjem se omogućava kvalitetnije korišćenje novčanih sredstava kojima se pomenuta zaštita u smislu unapređenja flore i faune diže na veći i ozbiljniji nivo, pa samim tim i rešavanje problema koji je zastupljen u svim delovima zemlje. To rešavanje problema utiče na ravnomerniji razvoj čitave zemlje. Zahvaljujem.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Maja Mačužić Puzić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Aleksandra Jevtić.
Da li neko želi reč? (Da)
Izvolite, koleginice.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandra Jevtić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Poštovani predsedavajući, poštovani ministre, poštovane kolege i koleginice narodni poslanici, amandman koji sam podnela tiče se izmena koje se vrše u članu 90b, gde se dodaje novi stav i odnosi se na održanje ekološke svesti.

Upravo nedovoljno razvijena ekološka svest dovodi do trajnih posledica koje, naravno, imaju svoju negativnu refleksiju na sve nas. U poslednjih nekoliko decenija svedoci smo da je svet počeo da gubi mnoge biljne i životinjske vrste, kao i, naravno, mnoga staništa tih životinja. A sve je to zbog mnogobrojnih ljudskih aktivnosti koje su oko životinja i oko biljaka.

Sam biodiverzitet predstavlja upravo raznolikost biljnog i životinjskog sveta i naravno staništa, a sastoji se upravo od tog nekog genetskog biodiverziteta, raznolikosti, zatim tog nekog specijskog biodiverziteta, odnosno razlike u vrstama, i ekosistemskog biodiverziteta. Sam biodiverzitet predstavlja veoma veliki resurs od koga zavise upravo mnoge porodice, mnoge zajednice, mnoge nacije, a naravno i generacije koje dolaze iza nas.

Osnovni faktor ugrožavanja biodiverziteta je, naravno, ljudski faktor, ljudski faktor koji može na direktan, odnosno na indirektan način da utiče upravo na samu promenu biodiverziteta. Ugrožavanje biodiverziteta se može videti, naravno, svakog dana, a reflektuje se kroz prekomerni lov, prekomerni ribolov, zagađenje vode, što otpadnim vodama, što smećem i đubretom koje se, naravno, negde odlaže u vodotokove, zagađenje zemljišta koje nastaje zbog prekomerne upotrebe đubriva, zbog prekomerne upotrebe herbicida, pesticida, odnosno neadekvatne upotrebe.

Iz tih razloga, htela sam da napomenem da je jako bitna zaštita biodiverziteta, a sa neke moje tačke gledišta, zaštita biodiverziteta se ogleda očuvanjem ekološke svesti. Očuvanje ekološke svesti se može posmatrati prvenstveno kroz vaspitanje, iz te neke osnovne ćelije, iz porodice. Prosto, da znamo kao roditelji da naša deca gledaju negde nas, kako se mi ponašamo i kako mi postupamo prema prirodnim resursima. Dalje, ta neka zaštita biodiverziteta ogleda se i kroz obrazovanje. Obrazovanje, u smislu da od tih nekih prvih osnovnih jedinica, znači kada dete krene u vrtić, da počne sa tim nekim edukacijama koje su na tom nekom nivou za taj uzrast, pa nadalje kroz osnovno, srednje i naravno visoko obrazovanje.

Smatram da sama politika predsednika Aleksandra Vučića i politika Srpske napredne stranke dovoljno govori da stavlja na visok nivo upravo zaštitu životne sredine, odnosno očuvanje uslova života i zdravlja ljudi Republike Srbije. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Poslanička grupa Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem se.
Ovim ovom diskusijom bismo završili za danas.
Rad nastavljamo sutra u 10.00 sati.