DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 08.05.2001.

13. dan rada

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Nastavite gospodine Vučiću.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Poštujem one koji su barem u stanju da kažu - izvini, ako ništa drugo. Dakle, čini mi se da bez obzira na to što postoji razlika u onome što je računato kao neto isplata i bruto isplata zarada, ipak mi ne možete reći da je to jedna, dakle u iznosu od 473.033 dinara ne može biti tolika razlika, opet je razlika najmanja od 300% i zato mi se čini da je ovaj zahtev za smanjenje, ili da ne kažem neki drugi iznos, od recimo, 5.262 prema 950 dinara kao osnovica, dakle čini mi se da bi bilo važno da ne budemo demagozi, da ne bude 950, ali neka bude 2.700, odnosno 2.600 na ovih 5.200 koliko je predložila Vlada. Čini nam se da je to glavni razuman predlog, kao nešto što možete da prihvatite i čini mi se da bismo time zaštitili na jedan bolji način, zaštitili, uslovno govoreći, ali dali bolje i pružili bolje uslove i poslodavcu, ali koliko je to moguće zaštitili prava radnika. Hvala vam.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Gospodin Jovanović.
...
Demokratska stranka

Čedomir Jovanović

Gospodine predsedniče, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, osnovicu čini zarada u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom. Prihvatanjem ovog amandmana mi bi smanjili zaradu za 50%. To je suština i zbog toga je ovaj amandman na predloženi zakon, za nas neprihvatljiv.
Mi bismo time praktično smanjili zaradu radnicima. Sa jedne strane se zalažemo za ostvarivanje radničkih prava, a sa druge strane, osporavamo pravo i na samu zaradu koja je opet sama po sebi, nedovoljna za život, onakav kakav je život pristojnog čoveka. Dakle, mi ne možemo da podržimo ovaj amandman jer bi time za 50% bila umanjena primanja radnika. Sama formulacija osnovice nije izmenjena u odnosu na sve ono što je bilo do sada. To je jedini razlog zbog koga mi ne možemo da prihvatimo umanjenje osnovice za 50%.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Ako se više niko ne javlja, a i nema ko da se javi, stavljam amandman na glasanje.
Za 55, protiv 114, uzdržanih nema, nije glasalo 7, ukupno je prisutno 176 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Božidar Vujić.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Izvolite gospodine Vujiću.

Božidar Vujić

Dame i gospodo narodni poslanici, amandmanom predlažem umanjenje osnovica koje se predlažu u članu 3. stav 2. od 1. do 8. tačke Predlažem umanjenje za skoro 60%, a razlog za to leži u obrazloženju koje je Vlada podnela, predlažući ovaj amandman kojim se menja član 27đ postojećeg zakona. S obzirom da je obrazloženje veoma transparentno i jasno i ono glasi da se prelazi u nominalnim iznosima, sa neto na bruto zarade i zbog toga je potrebno uskladiti ovaj član postojećeg, dosadašnjeg Zakona i zato se predlaže ovaj novi član 3.
Međutim, činjenice, stvarnost i realnost, su sasvim drugačije i zato sam predložio amandmanom određena umanjenja, kako bi ona zbilja iskazivala ono što je jasna namera Vlade. To je prelazak sa neto obračunavanja plata na bruto iznose i saglasno tome, ako se pogleda kakvi su sada predlozi, koje su sada minimalne osnovice, u svakom slučaju one su minimalne i ni u kom slučaju ne ograničavaju poslodavca da isplaćuje više nego što jeste, ali to zavisi od poslovanja tog privrednog subjekta. S obzirom da je privreda u veoma "zavidnoj" situaciji, u kojoj jeste, teško da će jedan privredni subjekat moći da ispoštuje zakonski okvir i da isplaćuje ove osnovice.
Zbog toga sam bio i ponosan i zbog toga je moj amandman u tom cilju, da te osnovice u svakom slučaju, ako se i zadržavaju, treba da se umanje u iznosima u kojima se umanjuju, pa sam predložio da ta umanjenja budu 60% kako bi se time prešlo sa neto, na bruto, što je primereno tome. Ako je Vlada, a mislim da jeste, zato što mi se čini da su ovi iznosi veliki, posmatrala rast troškova života, ako je već ukalkulisala planiranu inflaciju za ovu godinu, a izgleda da će biti prevelika, onda mogu da shvatim zašto su ovi iznosi toliko veliki. Ali, opet pominjem teško da će jedan poslodavac, tj. jedan privredni subjekat biti u mogućnosti da u narednom periodu ispuni ovaj predloženi zakonski akt, ispuni ga u potpunosti i time će biti dovedeno pitanje poslovanja, jer situacija koja će biti nametnuta prvim sledećim zakonom koji se očekuje Skupštini, a to je zakon o vlasničkoj transformaciji, dovešće u izvesnu korelaciju i ovaj zakon sa ovim ostalima koji se očekuju. I to je ono što neprestano govorimo sa ove govornice i očito se ide i ima se zla namera od strane ove vlade, da sve ono što iole malo radi, da se dovede u takvu poziciju da ne može više da radi i da ga država uzme pod svoje i onda država na osnovu tog budućeg zakona o vlasničkoj transformaciji, bude jedini kupac (saradnik) sa tim novim strateškim partnerima.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč?
Ako ne, stavljam amandman na glasanje.
Za 55, protiv 116, uzdržanih nema, nije glasalo 7, ukupno je prisutno 178 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Goran Cvetanović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li se neko javlja za reč?
Reč ima gospodin Vučić.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, ovaj amandman ima smisla isto kao i prethodna dva o kojima smo govorili i koji na značajan način smanjuju osnovicu, o kojoj je ovde reč i tamo gde je 3.033 predlog da bude 1.365 dinara, a tamo gde je 4.427 naš poslanik je predložio 1.992 dinara, a tamo gde je 5.262 tu je predlog da bude 2.368 dinara i tako dalje. Znači, to je nešto između, radi se o istom procentu o kojem smo govorili u prethodna dva amandmana, između 50% i 60%. Dužan sam, iako se nisam javljao za repliku, da kažem samo u jednoj rečenici da osnovica i zarada nemaju nikakve veze sa tim, a da zarada može da bude viša, uopšte ne mora da bude ograničena ovakvom osnovicom o kojoj je ovde bilo reči. To je reakcija na ono što je malopre rekao predstavnik vlasti, može da bude i manja, a istovremeno mislim da bismo ovim zaista značajno oslobodili poslodavce pre svega, ali na neki način zaštitili radnike od preteranog otpuštanja.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč ovom amandmanu?
Ukoliko ne, stavljam amandman na glasanje.
Za 56, protiv 116, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 7, ukupno je prisutno 179 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 3. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Pop-Lazić.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Reč ima Gordana Pop-Lazić.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, pokušala sam kao i moje kolege pre mene, naravno, svako sa nekim svojim viđenjem šta je to što je optimalno, a što bi trebalo svakako smanjiti kod osnovica za utvrđivanje prava nezaposlenih lica i plaćanje doprinosa po tom osnovu i predložila da to bude 50% manje nego što je predložila Vlada, sa obrazloženjem da su svi ovi iznosi neprimereno visoki i imaju za cilj jedino punjenje budžeta i to preko leđa poslodavaca, a na uštrb položaja zaposlenih. Sve što je negativno po poslodavca, na kraju se ipak prevali na zaposlenog i on trpi taj poslednji udarac.
Jasno je ovde šta se radi i da se planira mnogo veći broj nezaposlenih, a mnogo manji broj zaposlenih, pa je stoga Vlada ovoliko i povećala osnovice, a smanjila prava koja nezaposleni po tom osnovu imaju.
Još jednom da raščistimo jednu situaciju vezanu za utvrđivanje ovih osnovica. Vlada nama obećava ovde i predstavnici Vlade su u nekoliko navrata rekli - o poreskim stopama ćemo kasnije, verovatno u nameri da smanje te poreske stope, što mi ne očekujemo, jer smatramo da nema ništa čak ni od ovoga da se od ovako visokih osnovica budžet napuni onoliko koliko će to biti potrebno, odnosno da zadovolji potrebe onih koji će ostati u toku godine bez posla. Ako znamo da je u decembru i januaru ostalo bez posla oko 50.000 građana, neka trend bude isti, pa sada izračunajte koliko je to samo u toku jedne godine. Kada dođe do privatizacije i do pronalaženja strateškog partnera, onako kako ste vi gospodo DOS-ovci zamislili, onda će taj broj nezaposlenih biti još veći i onda ćemo verovatno imati ponovo na dnevnom redu možda i novi zakon u celosti, a ne samo izmene i dopune, pa će te osnovice možda biti i trostruko veće, ali džaba sve to, nećemo imato od koga da naplatimo te poreske osnovice i te stope po tim poreskim osnovicama.

Whoops, looks like something went wrong.