SEDMO VANREDNO ZASEDANjE, 10.07.2001.

13. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

SEDMO VANREDNO ZASEDANjE

13. dan rada

10.07.2001

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:15 do 18:35

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslanik Borislav Pelević, kao predsednik poslaničke grupe i narodni poslanik Miroslav Hristodulo, replika na Poslovnik.

Borislav Pelević

Uvažena gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani gospodine ministre, uvaženi poslanici, Miroslav Hristodulo iz SDU i gospodin Mujo Muković su podneli amandman na član 2, a s obzirom da javnost Srbije nema ovaj dokument u rukama, dozvolite mi da pročitam član 2: "U Republici Srbiji praznuju se verski praznici: 1) prvi dan Božića - 7. januar; 2) vaskršnji praznici počev od Velikog petka zaključno sa drugim danom Vaskrsa". Postavlja se pitanje, zbog čega gospodinu Hristodulo iz SDU i gospodinu Muji Mukoviću smeta ovaj član 2.
Oni su istovremeno podneli istovetni amandman. Ali, toliko je istovetan da su i zarezi i tačke potpuno istovetni i u predlogu amandmana i u njegovom obrazloženju. Samo je drugačiji potpis. Pretpostavljam da su imali ili istog savetnika, ili su ceo dan sedeli zajedno i ovaj amandman podneli. Ono što nije dobro u ovom amandmanu jeste to što se želi reći da su Srbi pravoslavci ovim predlogom zakona privilegovani. Međutim, to apsolutno nije tačno. Upravo je suprotno. Srbi pravoslavci ovim predlogom zakona su diskriminisani. To je juče jedan uvaženi poslanik i nazvao pozitivnom diskriminacijom pravoslavaca. Mislim da je diskriminacije pravoslavaca u ovoj zemlji bilo dovoljno i da je više ne bi trebalo tretirati kao pozitivnu diskriminaciju. Ja ću reći i kako.
U članu 4. jasno se kaže da Srbi pravoslavci imaju čak četiri neradna dana manje nego katolici ili protestanti. Takođe, Srbi pravoslavci imaju jedan dan praznovanja manje od vernika muslimana.
Prema tome, smatram da bi ovaj amandman trebalo, u svakom slučaju, odbiti. Jer, napisan je, čini mi se, pod veoma sumnjivim okolnostima i nedobronamernim.
Drugo, otkud ovi podaci o istraživanjima? Po ovim podacima, ako Srbija ima oko 9 miliona stanovnika i ako gospoda Mujo Muković i Miroslav Hristodulo iz Socijaldemokratske unije kažu da je samo 36% građana po tim njihovim istraživanjima religiozno, to znači, da je otprilike negde oko 3,5 miliona građana Srbije religiozno. Pa, dalje kažu, od kojih bar 35% nisu pravoslavne veroispovesti. To znači da u Srbiji, otprilike, ima samo oko milion pravoslavaca. Neće biti, gospodo narodni poslanici. Čini mi se da pravoslavaca u ovoj zemlji ima mnogo više i ne bi trebalo sa ovakvim totalno neargumentovanim i potpuno netačnim istraživanjima izlaziti u javnost.
Stranka Srpskog jedinstva ne samo da neće podržati ovaj amandman, nego će ga sa gnušanjem odbiti. Hvala na pažnji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Narodni poslanik Miroslav Hristodulo - pravo na repliku. Za reč se javio i narodni poslanik Zoran Ćirković.

Miroslav Hristodulo

Pomenut sam, pa i uvređen, tako da moram da reagujem. Ali, pre toga da se razumemo oko nečega. Argument je da je teško organizovati proces rada za 30% građana, po toj statistici koju nudi Vlada da je 70% građana (obratite pažnju: građana) Republike Srbije pravoslavne veroispovesti. Nije. Zato što je 70% od svih vernika pravoslavne veroispovesti. Ali, nisu svi građani vernici. Ima raznih istraživanja. "Medijum" je radio istraživanja, još jedna agencija u saradnji sa "Politikom", takođe, Institut društvenih nauka i mnogi drugi imaju istraživanja po kojima većinu čine naravno, tradicionalni vernici koji idu u crkvu i slave verske praznike jednom godišnje ili ređe. A, npr. to mogu biti sahrane ili slave. Juče sam govorio o tome. Kanonskih vernika je jako  malo, njih ima ispod 10%.
Argument da ne može da se organizuje proces rada, to je kao argument da ne može da se poštuje Ustav zato što je teško, gotovo nemoguće poštovati Ustav. Dakle, to nije argument. Zakonodavac mora da sledi logiku Ustava, da napiše zakon koji je u duhu Ustava, da mu neki ustavni sud jednog dana to ne bi osporio (ako ikada više budemo imali većinu ustavnih sudija). Mi sada moramo da se potrudimo, da kažemo da mi hoćemo u skladu sa, recimo, članom 1. ili članom 13, ili 35. i članom 41. Ustava da napravimo zakon, pa, ako se u praksi pokaže da 70 ili 40% ljudi ne radi, to je druga stvar. To je samo u praksi. Ali, mi ne smemo tu praksu koja je u neskladu sa Ustavom ovde prezentovati zakonom.
I oko ovih homoseksualaca i te parade... Tri činjenice su u vezi sa tim. Prva činjenica je da to uopšte nije inicijativa Socijaldemokratske unije. Druga činjenica je da se naša stranka, Socijaldemokratska unija, zalaže za dosledno poštovanje prava svih ljudi, dakle, ne samo većine u društvu nego i raznih manjina: etničkih, religioznih, ekonomskih, pa, i seksualnih manjina, naravno.
I takođe, izlaganje ovog gospodina koji me je izazvao na ovu repliku, gospodina Šešelja, samo govori o njemu. Dakle, pošto on podržava one verske fanatike, sektaše, neonaciste koji su na Trgu Republike tukli nezaštićene ljude i čak, i žene, sam taj njegov odnos prema homoseksualcima, u stvari, dokazuje njegov latentni homoseksualizam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč?
Ima reč narodni poslanik Zoran Ćirković, po Poslovniku.

Zoran Ćirković

Niste mi dali reč i pravo na repliku iako imam to pravo. Član 96. kaže da ukoliko se narodni poslanik u svom izlaganju na sednici Narodne skupštine pogrešno protumači, narodni poslanik na koga se izlaganje odnosi ima pravo na repliku.
Ja sam u izlaganju gospodina Pelevića protumačen pogrešno. Naravno, ne optužujem ga za zlovolju, nego on je stvar naprosto pogrešno shvatio. Kada govorim o pozitivnoj diskriminaciji, govorim o dobrovoljnosti Srba da učine akt dobre volje i da pojedine nacionalne manjine i posebno nagrade, da se prosto u državi Srbiji osećaju komotno kao ljudi, da se osećaju slobodni kao državljani Srbije. Odnosno, pozitivna diskriminacija ne znači diskriminaciju, ona predstavlja akt dobre volje koju Srbi kao dobroćudan narod čine u nameri da se dopadne svim građanima Srbije. Toliko. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reklamirana povreda Poslovnika, ja za svako izlaganje narodnog poslanika beležim i skretanje sa teme, sa znacima i pominjanje imena i konteksta.
Narodni poslanik Zoran Ćirković nije pomenut u izlaganju narodnog poslanika Borislava Pelevića. Pomenuti su imenom narodni poslanici: Miroslav Hristodulo i Mujo Muković. Oni su pomenuti u kontekstu koji može da bude osnov za repliku. To je bilo u izlaganju narodnog poslanika Borislava Pelevića. On vas nije pominjao.
Da li želite da stavim na glasanje kršenje Poslovnika? (Ne.)
Za reč se javio narodni poslanik Borislav Pelević - replika.

Borislav Pelević

Uvaženi prethodnik je rekao danas ponovo, da je juče pomenuo pozitivnu diskriminaciju srpskog naroda. Objasnio je da to nije mislio u diskriminatorskom smislu, već da je to mislio iz najbolje namere, kao akt dobre volje nas, Srba pravoslavaca prema ostalim verskim zajednicama u Srbiji. Ja to mogu da prihvatim. Ali, ostajem pri tome da je sam naziv prilično rogobatan i prilično neadekvatan. Jer, reči - pozitivna diskriminacija pravoslavnog srpskog naroda - čini mi se da nije baš najadekvatniji termin, ako se uvaženi kolega slaže. Mislim da je bilo dosta diskriminacije srpskog naroda, posebno po verskim pitanjima, u proteklih 60 godina. Mislim da više nikakva diskriminacija nije dozvoljena. Ponovo kažem i tvrdim da je ovaj predlog zakona jedino diskriminatorski prema srpskom narodu, a taman posla da daje veću slobodu i veća prava Srbima pravoslavcima.
To sam već obrazložio i nema potreba da ponavljam, jer po ovom predlogu zakona Srbi zaista imaju manji broj praznika od rimokatolika i od muslimana. Zakon nije dobar i zato SSJ neće glasati za ovaj predlog zakona. Zahvaljujem na pažnji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika  u raspravi želi reč? (Ne želi.)
Ako ne, stavljam na glasanje amandman na član 2. Molim narodne poslanike da se izjasne.
Za 11, protiv152, uzdržan jedan, nije glasalo 24, od ukupno 188 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 2. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč?
Ima reč narodni poslanik Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Dame i gospodo narodni poslanici, Predlog zakona o državnim praznicima obiluje mnogobrojnim manjkavostima  i nedorečenostima, i Komisija, navodno ekspertska, koja je sastavljena od strane predlagača, Vlade Republike Srbije, a videlo se  to naročito iz diskusija šefa poslaničke grupe naše SRS, prof. dr Vojislava Šešelja, dakle, ta komisija je pokazala elementarno neznanje o istoriji srpskog naroda, našoj  religiji uopšte. Zakon je u mnogim svojim segmentima neprecizan, zbog toga što su neki termini pobrkani, da tako kažem,  i mi, poslanici SRS, amandmanima koje smo podneli na članove ovog zakona, želimo da poboljšamo zakonski predlog, kako bi se on upristojio, doveo u red  i kako bi to postalo prihvatljivo zakonsko rešenje.
Amandmanom na član 2. sam predložila ono što mislim da ima prevashodnu važnost za sve građane Srbije, ali pre svega za srpski narod, a to je da neradni dani budu Sveti Sava i Vidovdan.
Prof. dr Šešelj nam je juče objasnio koliki je značaj Vidovdana i da je to pre svega praznik koji se vezuje za veru Srba od pamtiveka i da objedinjuje našu nacionalnu tradiciju, tradiciju srpskog naroda, a pre svega zbog toga što je to dan ponosan, a i dan tužan u isto vreme, koji nas podseća na naš zavet, a to je da mi moramo da sačuvamo našu otadžbinu i da moramo da se borimo neprekidno za slobodu srpskog naroda.
Kakav odnos prema tako velikom i najznačajnijem prazniku nas Srba imaju pojedinci, pre svega predstavnici vlasti danas u Srbiji i SRJ, imali smo prilike da vidimo ove 2001. godine, ali je zaista neophodno da mi danas izglasamo da Vidovdan i Sveti Sava budu neradni dani. To pre svega zbog toga što je sasvim očigledno, što ne vidimo samo mi, poslanici SRS, već većina građana Srbije, da je propuštena jedna veoma važna godina u rešavanju nagomilanih, pre svega nacionalnih pitanja, da su povučeni mnogi pogrešni potezi, sa dalekosežnim posledicama po našu državu i po naš narod, i način obeležavanja ovako velikog i najznamenitijeg praznika u nas Srba, svakako mora da bude neradni.
O tome koliko je Savindan važan i koliko značaja prvi srpski arhiepiskop sveti Sava ima u našoj tradiciji, i da to pre svega treba da bude dan duhovnosti nas Srba, govorili smo juče. Zato pozivam poslanike da prihvate ovaj amandman, kako bi, pored najvećih praznika, rođenja Gospoda Isusa Hrista i Vaskrsenja, i Vidovdan i Sveti Sava bili neradni dani u godini. Hvala vam.