DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 11.12.2001.

21. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

21. dan rada

11.12.2001

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:48 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč ima ministar Milovanović.

Dragan Milovanović

U dosadašnjem zakonu pitanje jubilarnih nagrada je bilo rešeno. Međutim, ajmo pošteno da govorimo i da kažemo - ko je u poslednjih 10 godina dobio jubilarne nagrade? Niko. Sada, što se tiče odrednica kolektivnog ugovora, moram ponovo da vas podsetim na član 178. koji je vrlo jasan, vrlo precizan i kaže: "Odredbe kolektivnog ugovora, koji je na snazi, na dan stupanja na snagu ovog zakona, a koje nisu u suprotnosti sa ovim zakonom, ostaju na snazi do zaključivanja kolektivnog ugovora u skladu sa ovim zakonom".
To znači, pošto se pitanja jubilarnih nagrada, otpremnina, pomoći, regulišu kolektivnim ugovorom, to će ostati na snazi. Normalno, sve zavisi od toga da li su ti sindikati dovoljno jaki da potpišu te kolektivne ugovore. Pošto se upravo sada potpisuju novi kolektivni ugovori, velika je aktivnost baš između Saveza sindikata Srbije i Privredne komore. Pretpostavljam da će oni odrednicu koja je po ugovoru, normalno ako brinu o svojim radnicima, ostaviti i ona će važiti kada se usvoji zakon.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Pošto se više niko ne javlja za reč, stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 38, protiv 108, uzdržanih nema, nije glasalo 10, ukupno je prisutno 156 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 95. amandman je podnela narodna poslanica Nataša Jovanović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li želite reč? (Da.)
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Dame i gospodo narodni poslanici, evo stigli smo do sedmog poglavlja Zakona o radu i do oblasti zabrane konkurencije, do člana 95. Podnela sam amandman ispred poslaničke grupe SRS da se u članu 95. u stavu 3. reč "ili" zameni slovom "i". Do sada smo više puta obrazložili zbog čega to tražimo, a mi se zaista oštro i, kao ogromna većina zaposlenih u Srbiji, principijelno zalažemo da kolektivni ugovor bude obaveza. Protiv smo fakultativnosti kolektivnog ugovora i sada do kraja rasprave o Zakonu u pojedinostima imaćemo još nekoliko ovakvih amandmana, gde ćemo tražiti da se reč "ili" zameni veznikom "i" da bi se kolektivni ugovor, kao opšti akt, zajedno sa ugovorom o radu, takođe uneo kao obavezan svaki člana Zakona.
Međutim, sa poslanikom Novakovićem ili bez njega, kroz manipulaciju identifikacionim karticama i sumnjivim kvorumom ....
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospođice Jovanović, vratite se na vaš amandman.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Upravo se vraćam, pažljivo me, gospođo predsedavajuća, saslušajte, član 95. stav 1. kaže: "Ugovorom o radu mogu da se utvrde poslovi koje zaposleni ne može da radi u svoje ime i za svoj račun, kao i u ime i za račun drugog pravnog ili fizičkog lica, bez saglasnosti poslodavca kod koga je u radnom odnosu (u daljem tekstu: zabrana konkurencije)."
Dakle, pošto je očigledno da ćete usvojiti ovakav zakon, a nećete prihvatiti amandman, u skladu sa stavom 1. ovog člana, ispred poslaničke grupe SRS zahtevam i očekujem, gospodine ministre da će prestati funkcija u Vladi Republike Srbije vojnom liferantu, gospodinu Čoviću, vlasniku FMP-a; gospodinu Novakoviću, ministru energetike, koji je obezbeđivao i obezbeđuje sve poslove u Srbiji za "Blenkord"; gospodinu Vlahoviću ...
(Predsedniku: Gospođo Jovanović, upozoravam vas da se vratite na temu - amandman na član 95.)
... koji je izvršni direktor firme "Dilojt i tuš"; i gospodinu Mihajloviću, ministru unutrašnjih poslova, koji koristi novac iz Fonda za razvoj za svoje preduzeće "Lutra".
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu?
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 44, protiv 108, uzdržanih nema, nije glasalo 10, ukupno 162 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 95. amandman je podneo narodni poslanik Stevan Gudurić.
Vlada i nadležni odbori nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana želi reč, izvolite.

Stevan Gudurić

Dame i gospodo narodni poslanici, u članu 95. ponovo je reč o opštem aktu i kolektivnom ugovoru. Zašto mi iz SPS-a insistiramo da to bude kolektivni ugovor. Pročitaću vam samo nekoliko rečenica iz Povelje o socijalnim pravima radnika,usvojene na samitu Evropske unije 8. i 9. decembra još 1989. godine, znači važi od tada. (Neko je rekao da su oni koji su prepisivali ovaj zakon ušli u pogrešnu biblioteku, pa prepisivali nešto što je istorija, a ne sadašnjost.)
Znači, još tada je usvojena Povelja o socijalnim pravima radnika, koja obavezuje države članice da u svomu zakonodavstvu obezbede sledeća osnovna prava radnika; sloboda kretanja u svim zemljama Evropske unije i slobodno konkurisanje za svaki posao (ovde kod nas u našem zakonu to baš tako ne piše, pošto niko ništa ne mora ni da oglasi, a kada ne oglasi, onda je to znak da treba da konkurišeš); svaki rad mora da bude pošteno plaćen; radnici moraju da imaju pravo na besplatne usluge institucija tržišta rada; mora se postići poboljšanje radnih i životnih uslova radnika; radno vreme) - dnevno, nedeljno, godišnji odmori itd., (a ovde kod nas u ovom predlogu vidim da to baš nije sve tako blistavo razrešeno); radnici moraju imati socijalnu zaštitu i nadoknadu za vreme nezaposlenosti; pravo je radnika da se udružuju, kolektivno pregovaraju, uključujući i kolektivni ugovor na nivou cele Evropske unije (sem u Srbiji, pošto to ne spada u to, verovatno to ministar nije ni brisao tamo); radnici imaju pravo na primene kolektivnih akcija, pravo na štrajk itd; posebnu zaštitu imaju radnici u omladinskom dobu; stariji pravo na pristojnu penziju itd.
Znači, jako je jasno zašto SPS insistira na kolektivnom ugovoru i jako je jasno zašto vi to nećete. Evo, dolaze vam ovi vaši koalicioni partneri, pa ćete to vi sa njima bolje rešavati.
(Poslanici DSS-a ulaze u salu.)
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? Ukoliko ne, a, javljate se, gospodine Ivkoviću, izvolite.

Branislav Ivković

Dame i gospodo narodni poslanici, narodni poslanik Socijalističke partije Srbije, gospodin Stevan Gudurić je, po ko zna koji put, pokušao je amandmanom reči "opšti akt" da zameni rečima "kolektivni ugovor".
Obrazlažući to ukazujemo na jedan dokument iz 1990. godine. (Govori na engleskom) To je Povelja Evropske unije o socijalnim pravima radnika i u toj povelji definisana su dva ključna prava na koja stalno ovde pokušavam da ukažem.
Ovu povelju Evropske unije o socijalnim pravima radnika potpisale su sve članice Evropske unije, izuzev Velike Britanije, koja uvek pokušava da bude posebna. Očigledno, i Jugoslavija pokušava da izigrava ostrvo kao Velika Britanija.
Radi se o sledećem: Mi smo ovde od ministra za rad čuli da članom 178. Zakona ostaju na snazi svi kolektivni ugovori koji su sada potpisani. Međutim, niko od nas u ovoj sali ne zaboravlja član 105, koji daje pravo poslodavcu da izmeni ugovor o radu prema svom nahođenju i prema važećem Zakonu o radu, ako to ovaj zakon bude bio.
Po ovom Zakonu o radu, po amandmanima koji nisu usvojeni, prema sadašnjoj varijanti relativizovan je kolektivni ugovor i piše: "pravilnik o radu ili kolektivni ugovor".
Prema tome, član 178, na koji se ministar za rad poziva kada objašnjava da će svi važeći kolektivni ugovori biti na snazi, potpuno je deplasiran, jer članom 105. je predviđeno da poslodavac ima apsolutno pravo da promeni ugovor o radu i da ga ponudi u svojoj varijanti, prema važećem zakonu, a važeći zakon, ako to ovaj zakon bude bio, potpuno je relativizovao kolektivni ugovor i doveo ga u poziciju jednakosti sa pravilnikom o radu, tj. proizvoljnosti, odnosno postoji pravo poslodavca da potpuno samostalno dezavuiše sve i da radi kako on hoće.
Podsećam vas, Povelja o socijalnim pravima radnika Evropske unije razmatrana je od 8. do 9. maja 1989. godine. Usvojena je i ratifikovana od strane svih članica Evropske unije, izuzev Velike Britanije. Apsolutno daje pravo radnicima na udruživanje, pravo na kolektivni ugovor i obavezuje poslodavca i radnike da putem kolektivnih ugovora rade.