ČETVRTO VANREDNO ZASEDANJE, 02.07.2002.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTO VANREDNO ZASEDANJE

1. dan rada

02.07.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:45 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Dame i gospodo narodni poslanici, mislim da i ovaj amandman ima smisla, jer se njime traži da naručilac ne može pokrenuti postupak javne nabavke dok formalno ne obezbedi sredstva za tu namenu, u iznosu koji je dovoljan za izvršenje obaveza koje mogu da nastanu u postupku javne nadoknade, zato što  iza naručioca stoji autoritet države, a mi iz dosadašnje prakse znamo da su mnogi državni organi, javne ustanove, institucije, često naručivale poslove koje nisu mogle da plate sopstvenim budžetskim sredstvima.
Ti su poslovi ostajali godinama neplaćani, nekada se to prebijalo sa državom, a neki od njih nisu nikada plaćeni. Time se srozava državni autoritet. Jedna od mera kojom bi moglo da raspolaže Ministarstvo za finansije je kontrola - da li neko može da izvrši određeni broj narudžbi koje zahteva, sa aspekta finansijskih sredstava kojima raspolaže. Ta kontrola u ovom zakonu nije predviđena.
Zašto - zato što je reč o ogromnom broju subjekata. Nema Ministarstvo finansija neprekidno pred sobom sve te subjekte, njihovo stanje itd. Ima, može da dobije, tragajući po kompjuterskoj dokumentaciji. Međutim, da li može da posveti dovoljno pažnje svim subjektima te vrste?
Ovaj amandman čak zaslužuje da bude propraćen i nekom krivičnom ili prekršajnom odredbom u završnim odredbama zakona, da onaj ko naruči posao za koji nema finansijsko pokriće odgovara i da bude kažnjen. Toliko je ovo važno.
Time bi se potpuno uozbiljila oblast nabavki.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu?
Ima reč ministar finansija, gosodin Božidar Đelić.

Božidar Đelić

Ako pogledate član 24. istoga zakona, tu piše: "Naručilac može da počne postupak javne nabavke ako je nabavka predviđena u planu nabavki i ako su za tu nabavku predviđena sredstva u budžetu Republike Srbije, teritorijalne autonomije itd."
Znači, u ovom zakonu već postoji ta odredba, a dodatno se taj materijal dalje reguliše u Zakonu o budžetskom sistemu; jer, biće nabavki koje treba da se troše više godina. Znači, predviđen je višegodišnji plan, koji ćete videti po prvi put kada dođe na dnevni red budžet za 2003. godinu. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Na član 12. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Marković, Miloš Lukić, Petar Petrović i Adam Urošević.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Petar Petrović, predstavnik podnosilaca amandmana.
...
Jedinstvena Srbija

Petar Petrović

Dame i gospodo narodni poslanici, poslanički klub SSJ je podneo amandman kojim u članu 12. traži da se rok za čuvanje dokumentacije, kako je u Predlogu zakona predviđeno, od tri godine, pomeri na pet godina, jer smatramo da je oblast javnih nabavki veoma složen i odgovoran posao i da bi dokumentacija morala da bude čuvana duže od tri godine.
S druge strane, smatramo da, kad se završi jedan izborni period i kada nova vlast dođe, pošto se možda u prvoj godini obavljaju tako velike nabavke, a kada prođu tri godine, može da se skloni dokumentacija i da posle toga ne mogu da se vrše provere. Zato mislimo da bi trebalo taj rok da bude pet godina i da ništa ne utiče na cilj i svrhu zakona i čak mislimo da je to primerenije.
Zato predlažem, i gospodinu ministru i vama, da prilikom glasanja usvojite ovaj amandman.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 13. amandman je podnela Vlada Republike Srbije.
Pošto je ovaj amandman prihvatio Odbor za finansije, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, ovaj amandman je postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 14. amandman je podneo narodni poslanik Vojislav Šešelj.
Vlada nije prihvatila ovaj amandman, Odbor za finansije nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima podnosilac amandmana, narodni poslanik Vojislav Šešelj.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Član 14. na koji sam takođe podneo amandman svedoči da ga nije pisao neko vičan pravničkom jeziku, pravničkom načinu izražavanja. Jer, on nešto podrazumeva, pa umesto prvog stava u članu 14, koji bi glasio "ponuda mora da bude data na srpskom jeziku", pa tek onda da nastavi sa drugim stavom, da naručilac može da to uradi na nekom stranom jeziku, u određenim okolnostima, pod određenim uslovima itd, on nešto podrazumeva, pa samo govori o izuzecima.
To pravnički jezik ne dozvoljava. Pravničkim jezikom mora prvo da se kaže ono što vam kao laicima može izgledati kao nesporno - ponuda mora da bude data na srpskom jeziku, a onda da se razradi koji deo ponude može biti na stranom jeziku, pogotovu ako je reč o tehničkoj dokumentaciji, oznakama kvaliteta i slično, i pod kojim uslovima.
Zbog toga ovaj amandman ima smisla, a vas ne košta mnogo da ga prihvatite, jer ovim amandmanom bi se isključile samo tačke 2. i 3, koje i nisu toliko bitne, ali u dosadašnjem stavu 3. se predviđa prevođenje dela ponude i na srpski jezik.
Postavlja se pitanje mogućnosti procene, ako se i onaj deo koji je podnesen izvorno na stranom jeziku ne prevede na srpski. Sve mora biti na srpskom jeziku. Naravno, deo se podnosi na stranom jeziku, radi neke stručne elaboracije u procesu procenjivanja.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 17. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Marković, Miloš Lukić, Petar Petrović i Adam Urošević.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li predstavnik podnosilaca amandmana želi reč?
Ima reč narodni poslanik Miloš Lukić.

Miloš Lukić

Uvaženo predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, član 17. ovog zakona glasi: "Naručilac će odbiti ponudu ako ima na raspolaganju verodostojan dokaz da je ponuđač sadašnjem ili bivšem zaposlenom kod naročuoca dao ili obećao poklon u novčanom ili nenovčanom obliku, ponudio zaposlenje ili bilo kakvu drugu korist, stvar ili uslugu čije se vrednosti mogu izraziti u novcu, kao pokušaj uticanja na delovanje, odlučivanje ili na dalji tok postupka javne nabavke.
Naručilac je dužan da o odbijanju ponude i o razlozima za odbijanje u pismenom obliku obavesti ponuđača iz stava 1. ovog člana, kao i upravu za javne nabavke i da to evidentira u dokumentaciji o postupku javne nabavke".
Iz same sadržine ovog člana vidi se da su to antikorupcijska pravila, odnosno po mišljenju SSJ to ne bi trebalo da uđe u tekst ovog zakona, to je čisto krivično-pravna materija koju uređuje Krivični zakon.
Drugo, kao posledica ovakve nepravilnosti predviđeno je obaveštavanje toga ko je pokušao da učini ovo delo i obaveštavanje uprave za javne nabavke.
Mi smatramo da to nije dovoljno i smatramo da odgovornost kod javnih nabavki treba da bude mnogo veća i mnogo ozbiljnija. Zbog toga smo predložili brisanje ovog člana, ali ne kao zaštitu onih koji su nekorektni, već kao meru pojačavanja odgovornosti.
Sa druge strane, smatramo da se ovim predloženim rešenjem daje velika mogućnost nelojalne konkurencije. Na koji način? Ako imate više ponuđača, sigurni smo da će biti pokušaja da neko od onih čija ponuda nije prošla, iz razloga koji su objektivne prirode, znači da cena, kvalitet, rok itd. ne zadovoljavaju, zloupotrebom ovog člana zakona iscenira da je drugi ponuđač učinio to i to, i vrlo teško će biti utvrditi materijalnu istinu u ovom slučaju. Vrlo teško će biti, ako se već dokaže da je neko pokušao, obećao ili uradio sve ovo što je predviđeno ovim članom; to obavezno podrazumeva da o tome budu obavešteni i drugi organi, tužilaštvo, SUP itd. i da se na tome ne stane.
Zbog toga SSJ predlaže brisanje člana 17. Zahvaljujem.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 17. amandman je podneo narodni poslanik Vojislav Šešelj.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)
Izvolite.