Gospođo Mićić, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, na početku današnjeg rada dugujemo izvinjenje svim građanima Srbije koji su trpeli zbog naše političke nesposobnosti da u okviru parlamenta pronađemo onaj neophodan put koji bi nam omogućio nesmetani rad.
Imajući upravo u vidu izgubljeno vreme, poslanička grupa DOS, u skladu sa članom 87. Poslovnika o radu Narodne skupštine i u skladu sa dogovorom koji je postignut sa predlagačem sporne tačke dnevnog reda, to je poslednja tačka dnevnog reda koja se nalazi pred vama, a koja je posledica inicijative koju je potpisalo 180.000 građana Srbije, zatražiće od predlagača gospodina Batića i njegove stranke, koja je članica našeg poslaničkog kluba, da povuče ovaj predlog; ali, dužan sam da vas upoznam sa političkim dogovorom koji je postignut u okviru naše koalicije, dogovorom koji apsolutno čuva kredibilitet parlamenta i odluka koje parlament donosi, a s druge strane poštuje i Ustav i prava građana ove zemlje.
Ideja referendumske inicijative je ideja koja je iskazana u članu 81. još uvek važećeg Ustava Republike Srbije i još uvek važećeg Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi. To su prava koja se daju građanima ove zemlje u situacijama u kojima političke stranke ili drugi akteri u političkom životu ne žele ili ne mogu da pokrenu određenu političku inicijativu, kako bi dobili odgovor na politička pitanja na koja imaju pravo da ga traže.
Imajući tako nešto u vidu, smatramo potpuno neodgovornim i neprihvatljivim ignorisanje inicijative koju je podržalo 180.000 ljudi. Naravno da smo svesni političkih posledica koje bi pratile prihvatanje rasprave i eventualno glasanje o jednoj takvoj tački dnevnog reda, jer bi se zapravo time devalvirala sva ona naša ozbiljna nastojanja da se ustavno definiše zajednica Srbije i Crne Gore.
Imajući u vidu te dve namere i jasne posledice koje mogu pratiti izglasavanje jedne, odnosno druge odluke, mi smo pokušali da pronađemo kompromisno rešenje kojim, s jedne strane, ne iskazujemo nepoštovanje građana, niti dovodimo u pitanje njihova prava potvrđena Ustavom i Zakonom o referendumu i narodnoj inicijativi, a sa druge strane ne osporovamo sebe kao parlament koji je usvajanjem Beogradskog sporazuma i definitivno potcrtao politički projekat koji ne može biti devalviran ili osporen referendumskom inicijativom, što bi se učinilo kada bi, recimo, u ovom trenutku o tome raspravljao republički parlament ili kada bi na osnovu odluke republičkog parlamenta bila doneta neka dalja odluka o raspisivanju referenduma u Srbiji.
Mislim da su pitanja koja su otvorena ovom inicijativom ozbiljna, da mi na njih moramo pružiti argumentovane i ozbiljne odgovore, jer, ukoliko tako nešto ne učini parlament, pitam vas koja će institucija i koji pojedinci će donositi odluke umesto nas. Skupština Srbije nema razloga da se toga plaši.
Mi, kao poslanička grupa DOS, imamo vrlo jasne političke stavove. Mi izjašnjavanje iz decembra meseca po ovom pitanju smatramo svojevrsnim referendumom, s tim što, naravno, ne možemo osporiti bilo koje pravo u okviru svoje koalicije ili društva koje je suprotno ovom našem.
Dakle, apelujemo na predlagača, gospodina Batića, i na njegovu stranku da povuče sa dnevnog reda današnje sednice predlog rasprave o referendumu. Na takav način iskazujemo poštovanje građana koji razmišljaju o tome, koji politički deluju, ali s druge strane uvažavamo realnost, jer se u ovom trenutku naše kolege u Saveznom parlamentu bave projektom ustavne definicije, koji ne treba dodatno otežavati. Hvala.
(Narodni poslanik Šešelj traži reč po Poslovniku.)