OSMA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 28.05.2003.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Osme sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u ovoj godini.
Molim vas da radi utvrđivanja kvoruma ubacite identifikacione kartice u vaše poslaničke jedinice.
Konstatujem da imamo kvorum za rad i odlučivanje. Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Radomir Naumov, Marko Jakšić, Branimir Trajković, Torde Laslo, Svetlana Stojanović i Branislav Grubački; (zakasniće) Teodora Vlahović, Ratimir Svirčević i Miomir Tadić; (pre podne) Ružica Veljović.
Obaveštavam vas da je u Narodnoj skupštini Republike Srbije obrazovana nova poslanička grupa pod nazivom DOS - Savez vojvođanskih Mađara, koju sačinjava šest narodnih poslanika.
Za predsednika poslaničke grupe određen je narodni poslanik Biači Anton, a za njegovog zamenika narodni poslanik dr Torde Laslo.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O ZALOŽNOM PRAVU NA POKRETNIM STVARIMA UPISANIM U REGISTAR (pojedinosti)
Podsećam vas da smo na jučerašnjoj sednici započeli raspravu o amandmanu na član 3. Predloga zakona, koji su zajedno podneli narodni poslanici Nebojša Jović i Dragan Jovanović.
Narodni poslanik Nebojša Jović je učestvovao u raspravi, a za reč se javio narodni poslanik Ljubomir Mucić, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije. Izvolite.

Ljubomir Mucić

Gospođo Mićić, dame i gospodo narodni poslanici, očekivao sam da će sednici prisustvovati gospodin ministar, imajući u vidu ono što je bilo na kraju jučerašnjeg zasedanja, pa sam mislio da u usmenoj formi treba da mu obrazložim amandman na član 3, a sve zbog toga što smatram da je amandman suštinski i da reguliše neka pitanja ovog zakona i to u kasnijim odredbama.
Nije čista forma podnošenje ovog amandmana, iako je izmenjen redosled stvari koje su predviđene ovim članom. Pokušali smo ovim amandmanom da suštinski promenimo stav 1. člana 3. Predloga zakona.
Prvo, mesto potpisivanja i zaključenje ugovora je izuzetno bitno da bude locirano u ovom članu Predloga zakona, imajući u vidu da sve kasnije odredbe koje su zasnovane na ovom zakonu proistekle su iz osnovnog, a to je iz ugovora o zalozi, koji se zaključuje između zalogodavca i zalogopoverioca, odnosno založnog poverioca.
Mesto zaključenja ugovora je vrlo bitno upravo imajući u vidu vođenje sudskih sporova, sudski postupak, kao i način naplate potraživanja, a nakon isteka dospelosti. Iz tih razloga predložili smo da u članu 3, pored datuma zaključenja govora, treba da stoji "datum i mesto zaključenja ugovora".
Te dodate reči kasnije će određivati, ako dođe do kršenja odredaba ugovora, koji je sud mesno nadležan i u prinudnom izvršenju odeljenje za izvršni postupak u cilju predaje predmeta zaloge u državinu založnom poveriocu.
Smatramo da u ovom članu zakona firma ne znači ništa, firma je samo zbirna imenica. Ali, naziv firme u ovom članu zakona vrlo je bitan, imajući u vidu da se sve odnosi na naziv firme koja zalaže to pravo, pa firma, bez obzira na to ko je kao pojedinac predstavlja, može da založi određeno pravo za vlasnika ili za drugo fizičko lice ili pojedinca.
Znači, naziv firme je ono prema čemu se usmerava ovaj ugovor, što treba da bude predmet ovog člana, kao i predmet ugovora.
Što se tiče svih ostalih odredaba ugovora, one su prepisane i satvljene su u kontekst tog ugovora.
Na kraju, predlažem ministru da prihvati ovaj amandman, imajući u vidu da na osnovu njega sve ostale odredbe ugovora i ovog zakona počivaju na ugovornim stranama, odnosno na obavezama koje su proistekle iz zaključenog ugovora o založnom pravu.
Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još ko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Dragoljub Stamenković.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Želi.)
Reč ima narodni poslanik Dragoljub Stamenković.

Dragoljub Stamenković

Srpska radikalna stranka
Juče je narodni poslanik Srpske radikalne stranke Milovan Radovanović, obrazlažući amandman na član 1. Predloga zakona, govorio o ovoj temi, pa bih vas samo ukratko podsetio na to šta je cilj poslaničke grupe Srpske radikalne stranke.        Predlažemo da se u članu 3. stav 1. posle reči "obeležjima" stavi zarez i da se dodaju reči "dokazom o pravu svojine".
Smatramo da time dosledno pratimo član 966. Zakona o obligacionim odnosima, on predviđa da na konkretnim stvarima koje su predmet zaloge mora da postoji pravo svojine, kako bi poverilac mogao, bez sudskog spora, da naplati svoja potraživanja.
To je ono što ćemo amandmanima pratiti kroz ceo tekst Predloga zakona, što smo već obrzaložili kod amandmana na član 1.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još ko od ovlašćenih učesnika u raspravi prijavljuje za reč?
Da, za reč se javila narodna psolanica Gordana Pop-Lazić, zamenica predsednika poslaničke grupe Srpske radikalne stranke.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, amandmanom na član 1. već smo tražili da sastavni deo ugovora bude i registracija kao dokaz o pravu svojine.
Imala sam utisak da se ministar, sašaptavajući se sa svojim saradnicima, saglasio sa tim.
Zbog toga, ne shvatam zašto već nije deo Predloga zakona, odnosno zašto to već nije tamo napisano.
Insistirala sam na obrazloženju, a u cilju razumevanja materije u potpunosti, obzirom na to da je u Zakonu o obligacionim odnosima ta odredba napisana, a sasvim je na mestu. To znači da je moguće da se dokaže pravo svojine iako se radi o pokretnoj stvari. Ne znamo zašto toga nema u Predlogu zakona o založnom pravu na pokretnim stvarima upisanim u registar, pogotovu ako se radi o specifičnom založnom pravu koje se upisuje u registar, pa bi trebalo da je dokaz o pravu vlasništva na pokretnoj stvari sastavni deo dokumenta koji se prilaže u registar ili koji bi trebalo, što ćemo videti i u članu 3, da ugovor o zalozi sadrži kao obavezne elemente.
Nije dobro što ovde piše "ugovor o zalozi sadrži naročito". Naročito - ne sadrži mnogo. Može neko da bude naročito lep ili naročito pametan. To znači, onako, otprilike, može, ne mora. Stvar je lične procene. Ovde treba da stoji "obavezno". Znači, obavezni element je ugovora, a ugovorne strane su slobodne da, pored tih obaveznih elemenata u ugovoru, unesu i ono što je individualno interesantno za njih i što bi želeli da bude samim ugovorom regulisano.
Zbog toga i u članu 1. i u članu 3. mi tražimo da se obavezno dokaz o pravu svojine kao sastavni deo ugovora, koji je onda osnov za upis u registar, unese u ove odredbe.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč? (Ne.)
Na član 3. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Đorđe Mamula i Petar Cvetković.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavniodbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč?
Izvolite, ima reč narodni poslanik Petar Cvetković.

Petar Cvetković

Dame i gospodo narodni poslanici, predstavnik Vlade, gospodin ministar Pitić je ovde pa bih voleo da me spreči da obrazlažem ovaj amandman na član 3. stav 2, a odnosi se na to da je u stavu 2. rečeno - ugovor o zalozi zaključuje se u pismenoj formi. Naš amandman se odnosi da stoji - u pisanoj formi, što je u skladu sa srpskim jezikom, pravnom tradicijom i terminologijom Zakona o obligacionim odnosima. Pismena, može biti i nepismena forma, a pisana forma je tačno označeno i u jeziku i u pravnoj terminologiji šta se pod tim podrazumeva.
Stoga, ovo je pokušaj da se terminološki i jezički popravi ovaj predlog zakona, jer nije ovo jedini primer i jedina primedba. U poslednje vreme donosimo zakone koji su potpuno drugačije terminološki opredeljeni od pravnog sistema na koji smo navikli, odnosno koji važi u državi.
Da li je to zbog loših prevoda ili nestručnih prevoda, ili nekih akata iz inostranstva, ili iz nekih drugih razloga? Suštinski nije toliko bitan ovaj amandman, ali je bitan u tom cilju da želimo jasne, precizne i jezički ispravne zakone koje donosimo.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još nek prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Goran Cvetanović.
Predstavnik Vlade i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li želite reč?

Goran Cvetanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ministar Goran Pitić, kao ovlašćeni predlagač Vlade, što se tiče Predloga zakona o založnom pravu na pokretnim stvarima upisanim u registar, bio je juče iziritiran i rečima narodnih poslanika, pre svega, Gordane Pop-Lazić i Zorana Krasića. Smetalo mu je što je rečeno da je zakon konfuzan i donosi mogućnost da kontroverzni biznismeni operu zarađen novac, jer se, pre svega, njime omogućava da realizuju još izraženije pregrupisavanje bogatstva.
Pre svega, rečeno je da ekonomske prilike kakve jesu sada u Srbiji omogućavaju primenu ovog zakona, odnosno omogućuju uvođenje zelenaštva na velika vrata. Očigledno da smeta ministru kada radikali kažu - kontroverzni biznismeni. Možda je lakše i bolje da se kaže - mafija. Jer, očigledno za ljude koji su došli do tog kapitala poput Stanka Subotića - Caneta, šefa duvanske mafije, verovatno je to možda pravilniji izraz nego kontroverzni biznismeni.
Sigurno postoje u Vladi ministri poput gospođe Kori Udovički koja je prvog dana, kada je dobila mandat, predložila da građani Srbije prodaju svoje stanove da bi platili struju. Da li je to zalog ili nešto drugo, to ministar bolje zna od nas, ali očigledno da ministri u njegovoj Vladi imaju krajnje nekokretne i nekvalitetne ponude što se tiče građana.
Što se tiče člana 4. - sticanje založnog prava - on je skoro potpuno identičan kao i član 15. - založni poverilac. U članu 4. se kaže - da poverilac stiče založno pravo upisom u registar zaloge, osim ako nije drugačije određeno zakonom. Dok član 15. samo kaže - poverilac može steći založno pravo. Faktički, ostalo je potpuno isto.
Zbog toga poslanički klub Srpske radikalne stranke upravo insistira da se precizno odredi ovaj član. Znači, faktički radi se o dva člana predloženog zakona i da se u članu 4. stav 1, posle reči "zaloge", zapeta zameni tačkom i da se preostali tekst briše, odnosno da se stav 2. potpuno briše.
Pre svega, ako se ustanovljava upis zaloge u registar, on je obavezan i ne treba da postoje izuzeci. Nema drugog zakona koji ovo može na neki drugačiji način da reguliše. Ne može niko da bira da li će ili ne upisati ugovor o zalogu u registar. Jer, ako se ne usvoji ovakav amandman, koji je poslanička grupa Srpske radikalne stranke dala, nema pravne sigurnosti u primeni ovog zakona.
Poslanička grupa ne sumnja da ovlašćeni ministar ima dobre namere da realizuje to, ali nekad namere i realizacija nisu identični. Zbog toga je zaista potrebno da se amandman na član 4. i na član 15. usvoje, da precizno stoji da svaki ko želi da založi nešto mora da to upiše u registar, a da to ne ostavljamo njegovoj volji, da li on to želi ili ne.