OSMA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 15.04.2004.

5. dan rada

OBRAĆANJA

...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Sredoje Mihajlov. Odustaje.
Reč ima narodni poslanik Miroslav Martić, a neka se pripremi narodni poslanik Dušan Proroković. Narodni poslanik Miroslav Martić odustaje. Odustaje Dušan Proroković.
Reč ima narodni poslanik Milan Veselinović, a posle njega narodni poslanik Nadica Momirov.
Reč ima narodni poslanik Milan Veselinović.

Milan Veselinović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, mi srpski radikali nećemo podržati set ovih zakona zbog toga što danas, kao i prethodnih meseci, raspravljamo o nečemu što uopšte nije bitno i nisu gorući problemi za građane Srbije, nego naprotiv činimo i dalje napore da što više opteretimo građane Srbije usvajanjem novog seta zakona, gde se povećavaju porezi i akcize, odnosno novi harač na građane Srbije.
Drugi razlog zbog koga nemamo poverenja u ministra finansija Dinkića, kao i gospodina Labusa, koji predstavljaju grupaciju G17 plus, leži u tome što je Dinkić npr. petooktobarski revolucionar, odnosno udarna pesnica 5. oktobra, koji je jednostavno ušao u najveću instituciju, NBJ, zajedno sa pratnjom, sa kalašnjikovima, automatskim puškama i čarapama na glavama, i bez ikakve javne primopredaje je uzurpirao NBJ. Kako da mi sada verujemo tom ministru finansija? Imamo li razloga za to? Ne.
Posebno bih rekao za gospodina Labusa, koji je bio potpredsednik Vlade, vodio je i makroekonomsku politiku, da je svojim uvozima artikala od vitalnog značaja za građane oštetio celokupnu proizvodnju u Republici Srbiji, uvozeći prasetinu iz Brazila, jabuke iz Španije, i na taj način najviše oštetio privredu Srbije odnosno poljoprivredu u našoj zemlji.
Ovaj set zakona koji ste vi danas predložili trebalo je da dođe na red posle rasprave o Zakonu o privatizaciji i Zakonu o radu.
Vašim Zakonom o privatizaciji ostavili ste na stotine hiljada radnika bez posla, pa su tako standard i kupovna moć građana dovedeni na minimum. Usvajate ovakve zakone, koji predviđaju samo novi namet i novi harač na građane Srbije.
Radi javnosti, mada je već dosta rečeno, upoznaću građane Srbije sa tim šta ih očekuje sa usvajanjem ovakvih zakona. Prvi zakon kaže da se smanjuje porez na finansijske transakcije, u stvari predviđa da se u ovoj godini umanji porez na finansijske transakcije za oko 2.800.000 dinara, a u 2005. godini, ukidanjem poreza na transakcije, da se umanji, olakša teret privredi za četiri milijarde dinara. To je nemoguće zbog toga što ovde nije opisano na koje transakcije će da se umanji takav porez.
Što se tiče akciza, vidi se da je građanima jednostavno ponovo zavučena ruka u džep, jer se pomoću ovih poreza, odnosno akciza pogađa svaka porodica. Jednostavno, budžet svake porodice u Srbiji biće oštećen za ovoliko koliko se povećavaju akcize.
Povećavate akcize na sve artikle od životnog interesa za građane, počev od akciza na kafu, duvan, alkohol, motorni benzin, dizel gorovo, jednostavno na sve. Na sve povećavate akcize, a zaboravljate koja je moć građana i na kom nivou je standard građana Republike Srbije.
Što se tiče Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na upotrebu, držanje i nošenje dobara, uverili smo se i tu da ste za sva dobra, pa čak i ono što je neophodno za jednog građanina, povećali poreze. Simbolično ste umanjili porez, na primer, na automobile do 2000 kubnih centimetara, a u isto vreme poslednje stavke – preko 2.000 kubika, povećane su enormno. Znači da ćete ubrati više sredstava, a u isto vreme oštetiti pre svega poljoprivredne proizvođače i privatne preduzetnike, koji imaju ovakva prevozna sredstva koja koriste radi svog osnovnog rada.
Kada govorimo o porezu na oružje, gospodo, i ja sam jedan od onih koji se bave lovom. Radikal sam, lovac, ali radikal koji poštuje sve norme sporta i ljubavi prema životinjama, znači poštujem i kodeks ponašanja lovaca. Pa zar nije dovoljno jednom lovcu da ima dva lovačka oružja i da bude oslobođen tog poreza? U stvari, on je ranije bio oslobođen a sada niko više nije oslobođen. Ali ima i onih lovaca koji zloupotrebljavaju, kao što je vaš bivši ministar poljoprivrede Veselinov, koji je možda u pijanom stanju u krivolovu i činio prekršaj što se tiče lova.
Međutim, vama je poznato da u Srbiji ima između 90.000-100.000 lovaca. Mi njih nismo oslobodili nikakve takse, nikakvog poreza, a poznato vam je da u Srbiji ima oko 490.000 građana koji poseduju oružje, kratko oružje za ličnu bezbednost, odnosno pištolj i revolver. Tu smo povećali dva i po puta porez.
Vi ste, gospodo, u 490.000 porodica ponovo ušli, u njihov porodični budžet, i jednostavno na ovaj način doprinosite da se pištolji prodaju za bagatelu i da namenska proizvodnja u "Crvenoj zastavi" opadne zbog ovakvih poreza na oružje za ličnu bezbednost.
Što se tiče cigareta, videli ste da su sve vrste cigareta oporezovane. Neki prethodnik iz vlasti je govorio kako bi on preporučio da više niko ne puši, ali zaboravljamo, pošto vam je mali budžet od poreza na promet, ako bismo ukinuli vaše poreze na cigarete, benzin, alkohol, oružje itd. onda ne verujem da bi imali odakle i da napunite vaš budžet i da funkcionišete.
Na kraju, mislim da su ovi zakoni veoma opterećujući za građane Srbije i da ih jednostavno ne treba prihvatiti.
Ne mogu a da se ne osvrnem na izlaganje koje je juče ovde imao moj sugrađanin gospodin Omeragić, koji je u više navrata ovde pomenuo – Sandžak regija, regija Sandžak ili region Sandžak. Molim vas, gospodo iz vlasti, juče niko nije našao za shodno da mu odgovori, da li ste vi stvarno izvršili regionalizaciju ove Srbije, iako su pojedini iz vaše stranke, ili stranaka koje čine vlast, u svojoj predizbornoj kampanji govorili kako će regionalizovati Srbiju.
Nigde nisam pročitao, ni u jednom pravnom aktu, da postoji region Sandžak i mi Srbi koji tamo živimo veoma smo zabrinuti zbog ovakvih izjava i ponašanja, a posebno vlasti koja ne reaguje na ovakve pojave koje su nove u političkom životu Srbije.
Ne znam, pošto je gospodin Labus, predstavnik Vlade, odnosno Dinkić i Labus su svim predizbornim kampanjama bili u Novom Pazaru, tamo su jeli vruće ćevapčiće sa ovom gospodom, možda su oni potajno dozvolili da se tamo to naziva region Sandžak, posebno regionalna televizija, kako je nazivaju u Novom Pazaru, a gleda se u više opština, što predstavlja jedno novo uznemirenje za Srbe na tim prostorima. Mislim da tamo ima još mnogo stvari koje treba reći i ne bi bilo suvišno da se jedna takva tačka stavi na dnevni red ove skupštine. Hvala.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Nadica Momirov. (Nije tu.) Zatim, narodni poslanik Žarko Korać.
Reč ima narodni poslanik Mika Vlaović. (Nije tu.)
Reč ima narodni poslanik Sreto Perić, a neka se pripremi narodni poslanik Branka Bošnjak (odustaje); neka se pripremi narodni poslanik Momir Marković.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ova govornica je već nekoliko puta zloupotrebljavana u poslednja dva-tri dana; radikalima je rečeno da nisu za vraćanje njihovog novca koji su dali za preporod Srbije, zatim, našem predsedničkom kandidatu je rečeno da je protiv 80.000 do 100.000 lovaca, što apsolutno nije tačno.

Mi smo ovde narodni predstavnici, izabrani da bi se više zalagali i trudili da svima nama, a i našim sugrađanima koji su nas birali za narodne poslanike, bude bolje.

Određena grupa narodnih poslanika je iskazala nameru i želju da proba da li sa prosečnom mesečnom platom u Republici Srbiji od 12.000 može da preživi. Mislim da građani Srbije ne bi bili zadovoljni ako bismop mi prihvatili platu i od 5.000 dinara, jer oni, sigurno je, od 12.000 dinara ne mogu da prežive.

Naš cilj i funkcija svih delegata u Narodnoj skupštini, a pre svih Vlade Republike Srbije, jeste da se založimo da životni standard naših građana bude što veći i da plate ne budu 12.000 dinara, nego mnogo više od toga. Srbija ima resurse, ima mogućnosti i to bi trebalo da se uradi.

Međutim, teško je, kad donosimo zakone koji nisu efikasni, koji u praksi nisu sprovodivi i za čije izvršenje, odnosno praćenje izvršenja tih zakona, treba još mnogo radnika, mnogo administracije. Veliki teret bi mogli da podnesu mali privrednici i poljoprivrednici, odnosno seljaci u državi Srbiji. Međutim, ovim sadašnjim nametima će to biti veoma teško. Nije mali broj slučajeva malih privrednika koji su pre 10 ili 15 godina osnovali svoje firme i krenuli u privatni posao, sada odjavljuju te svoje firme, jer ne mogu više da izdrže, životni standard je mali, mala je kupovna moć. Njihove firme su izgubile funkciju i oni žele sada da pronađu posao kod drugih kolega koji još uvek mogu delimično da se bore sa životnim standardom, odnosno sa stanjem kakvo je u Srbiji.

Vlada nije još uvek odlučila i kada će fiskalne kase da se primene, odnosno da se uvedu u praksu, da zažive. To bi trebalo što pre, ali treba videti da li sačekati zakon o porezu na dodatu vrednost, pa sve to zajedno programski urediti i rešiti.

Vrlo često se čuje sa ove govornice, kada srpski radikali iznesu amandmane na određene amandmane - što vi niste ranije doneli te zakone? Nismo mogli da ih donesemo, jer nismo ni bili u vlasti. Ne može suština odgovora na pitanje, odnosno na naše amandmane koje iznosimo, ozbiljno se pripremamo za rad ove skupštine, konsultujemo svoje birače, svoje sugrađane, vršimo razgovor sa njima i pripremamo se, da bude da nam neko kaže - što niste doneli ranije taj zakon i da se amandmani podnose iz razloga da bi se rušile neke kuće. Pre dva dana sam stekao utisak da je ovde na dnevnom redu zakon o građenju i adaptaciji, a ne zakon o sukobu javnih interesa.

Svaki amandman ima svoj značaj, suštinu i mi srpski radikali nećemo biti zadovoljni ako izađe neko od ministara i kaže - usvojili smo vam tri amandmana.

Nama sama brojka ne znači ništa, a suština nam znači mnogo više od toga. Možemo da se zadovoljimo i sa usvajanjem jednog ili sa 35 amandmana, sve zavisi šta se postiže, odnosno koliko se popravlja kvalitet tog zakona.

Jednom prilikom smo ovde čuli jednog uvaženog narodnog poslanika da je oštro zamerio, pa čak i pokazao visok stepen nervoze, zato što je narodni poslanik Branislav Rankić pominjao Bor, a narodni poslanik Darko Glišić pominjao Ub.

Koristiću priliku, kad god za to postoji potreba, da pominjem i Ljuboviju, i Mali Zvornik, i Krupanj, i Loznicu i mnoge druge gradove koji se nalaze u Srbiji, iz razloga što je ovo Skupština Republike Srbije. Znači, ako postoji objektivna potreba i prilika da se pominju ti gradovi, to ću i učiniti.

Ipak, vrhunac je bio juče kad je ministar finansija rekao, citiram: "Imam nameru da se držim teme isto kao i poslanici SRS". Posebno je bilo interesantno kada je rekao: "Mene ne zanima koliko ću biti ministar". Naravno da smo shvatili da ga ne zanima koliko će biti ministar, kad predlaže ovakve zakone koje mi imamo juče i danas na dnevnom redu.

Što se tiče Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na finansijske transakcije, ministar je rekao da je uveden, navodno, da bi se sanirale posledice zemljotresa u Kolubarskom okrugu. Nije navodno, on je zaista uveden zbog toga, a da su postojale zloupotrebe u praksi, to je moguće. Poznato mi je da se narodni poslanici iz tog okruga zalažu da se osnuje skupštinski odbor koji će ispitati svrhu i namenu trošenja tih sredstava. Međutim, nije se odrekao priliva koji proizilazi iz ovog zakona, nego je to ostalo do 31. decembra 2004. godine. Valjda je ministar zajedno sa predsednikom Vlade projektovao sebi mandat do 31. decembra 2004. godine.

Akcize koje se ukidaju, ukidaju se uglavnom na one artikle koji ne ulaze u proizvode koji se mnogo češće kupuju: akciza na petrolej koji služi za osvetljenje. Nadam se da je u državi Srbiji u ovom momentu veoma mali broj domaćinstava koja na taj način vrše osvetljenje svojih stambenih, poslovnih ili nekih drugih prostorija. Ali, znatno je povećana akciza na najširi broj životnih namirnica koje se svakodnevno kupuju i koje su potrebne svakom od naših građana.

Ministar je juče u obrazloženju predloga ovih zakona rekao da očekuje smanjenje sive ekonomije kod prometa motornog ulja i maziva, iz razloga što se ukida akciza. To prihvatam, to je tačno, ali će se određena grupa robe ubaciti ponovo u zonu sive ekonomije, sigurno, mi smo protiv toga, uvođenjem ovako visokih akciza na određene proizvode. U slučaju povećanja ovih akciza ne treba očekivati smanjenje sive ekonomije nego sigurno povećanje, protiv čega smo mi svakako.

Zalažemo se da se što veći deo prometa vrati u normalne tokove i da to pokušamo, kako neko reče da je u nekim državama sedam ili 10%, da smanjimo koliko je to više moguće.

Što se tiče zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezu na upotrebu, držanje i nošenje dobara, tu je takođe napravljena jedna velika razlika kod motornih čamaca koji imaju dužinu 15 metara, bez obzira kojoj nameni koriste i za šta služe. Mislim da nije u redu. Neće set ovih poreskih zakona, kako neko reče, pogađati samo slojeve koji su bogatiji.

Dobro bi bilo kad bi tako bilo, međutim, sigurno će pogoditi veliki broj građana Srbije koji sigurno nisu toliko bogati, ali će imati sigurno neki automobil. Ne može se standard jednog građanina Srbije meriti samo tim automobilom, za koji se može desiti, doduše, da spada u kategoriju ovih automobila za koje je predviđen visok stepen oporezivanja.

Zatim, uvek se pozivamo na pomoć našim poljoprivrednim proizvođačima, odnosno seljacima. Zaista to vrlo često činimo samo sa ove govornice ili deklarativno, a u praksi se veoma malo čini na tom planu. Poznato nam je da idu sad poljoprivredni radovi, odnosno sezona prolećne setve, a sigurno je da poljoprivredni proizvođači još nisu dobili naftu koja im je potrebna da bi obradili svoje zemljište. Ne zna se šta će biti sa cenom njihovih proizvoda, da li će ona biti garantovana, da li će biti stimulisani da se bave tom proizvodnjom ili da se uključe u neke druge poslove.

Međutim, i prethodni ministar za trgovinu je rekao da pšenica nije strateški proizvod i da nije proizvod koji je rentabilan, odnosno konkurentan za proizvodnju, pa treba da se bavimo nekom drugom proizvodnjom. Zbog toga dolazimo u situaciju da uvozimo one proizvode po kojima je Srbija nekada bila poznata i važila je za jednog od većih i ozbiljnijih izvoznika. Hvala.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Momir Marković, a neka se pripremi narodni poslanik Ištvan Takač. Izvolite.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, onog trenutka kada su počela da se dele u ovoj strukturi ministarstva po stranačkoj vertikali, mi smo i očekivali da će ovakvi zakoni biti predlagani Narodnoj skupštini, a pogotovo smo očekivali od političke stranke G17 posto provizije, pardon G17 plus. Ovih dana sam, kad stignem, gledao ovu "Pinkovu" emisiju i, verujte mi, posle toga vrlo teško mogu da shvatim ozbiljno ministra Dinkića. Međutim, zakoni koje nam Dinkić juče i danas predlaže moraju da se shvate vrlo ozbiljno, jer će posledice koje će ovi zakoni prouzrokovati biti izuzetno opasne i ozbiljne. Vode novom osiromašenju i novoj pljački građana.
Reče juče ministar Dinkić da neće ništa poskupeti drastično. Neće poskupeti igle i neće poskupeti lokomotive, a sve od igle do lokomotive će upravo poskupeti.
Ovde moramo građane Srbije podsetiti na halabuku koju su svojevremeno upravo predstavnici ovih političkih stranaka izazivali kod tzv. Šešeljevih taksi, a pri tom mislimo na takse na mobilne telefone, na takse na drženje i nošenje oružja, odnosno dobara kako ste vi to kasnije nazvali, i na zakon o finansijskim transakcijama, koji je trebalo da reši pitanje sanacije šteta nastalih u Kolubarskom okrugu posle zemljotresa.
Sve su to bile takse sa ograničenim rokom trajanja i relativno malim iznosima. Moramo da se setimo da su tada mobilni telefoni stvarno bili luksuz, da je i taksa za te mobilne telefone bila relativno niska. Dolaskom DOS-a na vlast te takse su se pretvorile u zakone sa dugoročnijim dejstvom i u poreze koje građani Srbije i dan-danas plaćaju.
Što se tiče Zakona o porezu na finansijske transakcije, mi smo podneli zahtev da se taj zakon ukine, a posle toga smo podneli dopunu tog zakona u smislu da se tim zakonom prikupe sredstva u iznosu od 700 miliona dinara da bi se sanirale posledice požara u Hilandaru, a da se posle toga ukine. Ovako, novci skupljeni od građana Srbije na ovaj način se slivaju direktno u budžet i ko zna na koju stranu idu. Uostalom, kada se malo bolje pogleda Predlog budžeta, vidi se tamo da pored onih 43 milijarde koje niste uspeli da pokrijete postoje još mnoge rupe, zamaskirane rupe u budžetu, i normalno je da se očekuje da na ovaj način skupite sredstva i da zakrpite budžet, ne bi li nekako preživeli.
Razgovarajući sa građanima Srbije, a putujem malo više, došao sam do zaključka da, bez obzira na sve ove zakone koje predlažete i donosite, teško da će berbu kukuruza, recimo, na jesen sačekati ova vlada. Da, sačekaćete, ali nećete biti u vlasti.
(Predsednik: Nemojte dobacivati govorniku. Izvolite.)
Želeo bih da podsetim da je od tih Šešeljevih taksi, pored ostalog, popravljeno 58 mostova posle bombardovanja, stotine kilometara puteva i da su čitava naselja izgrađena tamo gde su vaši ili prijatelji bar jednog dela vas bacali bombe, a pogotovo kasetne bombe, a ima naselja gde još uvek ne može da se očisti teren od osiromašenog uranijuma. Posle toga, evo već četvrta godina kako je DOS ili izmenjeni DOS na vlasti, ne znam da li možete da se pohvalite nekim mostom koji ste napravili, osim ako sada Velja Ilić i njegove kapitalne investicije ne naprave nešto.
Dakle, SRS će biti protiv donošenja zakona o finansijskim transakcijama, ukoliko se ne izmeni upravo onako kako smo mi predložili.
Dalje, govorili ste – neće se bitno pogoršati standard građana. Ranije je akciza za motorni benzin bila 23,15 dinara, a danas je 27,50 dinara. Šta mislite, dizel gorivo 16,76 dinara, a ranije je bilo 13 dinara, pa kako će se ova razlika preliti?
Seljak mora da uzore, a plaćaće akcizu tri i nešto dinara više. U cenu poljoprivrednog proizvoda koji on iznese na tržište mora da uđe i ova razlika, tako da će građani, u krajnjoj liniji, plaćati sve ove vaše dažbine.
Sa 19 na 29,5 dinara cigarete grupe "A", sa 8,5 na 11,52 grupa "B", a cigarete grupe "C" sa 4 na 9,5 dinara. Preko 100% ste povećali. Normalno je, a nećete vi suzbiti sivu ekonomiju dok ne pohvatate one među vama koji se tom sivom ekonomijom bave.
Mlazno gorivo koje se koristi za pogon aviona koji lete na međunarodnim linijama, redovnim i čarter letom. Draga moja gospodo, vi ovim oslobađate sve strane avioprevoznike koji dolaze na beogradski aerodrom, pa tankuju svoje avione ovde. Istovremeno, vrlo malih naših letova ima sa beogradskog aerodroma, još uvek vrlo malo, a ne toliko zbog toga što vam se svet nije otvorio, nego zbog toga što stavljate uglavnom nesposobne ljude da vode ovu aviokompaniju, kao i ostale.
Što se tiče Zakona o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara – taksa na mobilni telefon je bila 100 dinara, došao je Đelić i pretvorio je taksu u porez od 200 dinara, došao je Dinkić i taj isti porez je podigao na 300 dinara. Da li su to sada Koštuničini, Dinkićevi ili čiji su to porezi, obzirom da su ono bile Šešeljeve takse. Istovremeno, juče je ministar Dinkić slagao ovde i ostade živ, kaže – taksa na pripejd karticu se ne naplaćuje. Kako se ne naplaćuje kada ovde piše da je 10% od vrednosti kartice. Prema tome, neka se ne raduju građani Srbije koji koriste pripejd da im neće Dinkić oguliti kožu i na ovaj način. Samo uzima malo drugačije.
Još jedna prevara, koja se odnosi na porez za putničke automobile: prvo je bilo izjednačeno, putnički automobili u vlasništvu privatnika i putnički automobili za pravna lica. Onda ste podigli na 600 dinara, recimo, za vozila do 1.150 kubika, pa sada ovim porezom odvajate vozila za pravna lica, pa će onda biti za privatna lica 500 dinara, a govorim o ovom vozilo od 1.150 kubika, dakle, najjeftinijem vozilu i vozilu najmanje kubikaže koje uglavnom i voze građani Srbije, a za pravna lica će to biti 3.000. Očekujem da vrlo brzo opet donesete neki zakon o izmeni zakona, kojim ćete izjednačiti pravna i fizička lica, ali ne tako da pravnim licima skinete, nego da fizičkim licima podignete na 3.000, a to će tako ići u nedogled, odnosno do kasne jeseni, kada će biti i parlamentarni izbori.
Još jedna vrlo opasna stvar: svi ovi zakoni imaju povratno dejstvo. Od kada je parlamentarizma, ni u jednoj zemlji u svetu, osim u Srbiji otkad je DOS došao na vlast, nisu se donosili zakoni sa povratnim dejstvom, sa retroaktivnim dejstvom. Ovde imate zakon koji ćemo usvojiti u aprilu, a koji će važiti od 1. januara.
Neverovatno da se navikavate, a što od 1. januara, što ne uzmete od 1. januara 2000. godine ili od 1. januara 1950. godine, mnogo ćete više para skupiti.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Izvolite, replika, gospodin Proroković.

Dušan Proroković

Demokratska stranka Srbije
Spomenuli ste Vladu, spomenuli ste DSS.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Izvinite, gospodine Prorokoviću, pomenute su i stranke vladajuće koalicije i Vlada, naravno da imate pravo na repliku.

Dušan Proroković

Demokratska stranka Srbije
Vrlo kratko, pošto mi se čini da nešto niste razumeli, mada ne verujem. Sve vi dobro razumete, nego ste namerno ovako govorili. Da vam objasnim neke stvari. Prvo, šta ima loše u tome što se ukida akciza na kerozin? Da li Srbija može da bude zemlja koja će živeti od tranzitnog transporta, vezano i za luke i za Aerodrom Beograd? Da li trenutno inostrane aviokompanije sleću u Bukurešt, Budimpeštu, da li se tamo preuzimaju putnici za Bliski istok? Preuzimaju se. Zašto? Zato što je kerozin u Srbiji skupljni nego u Mađarskoj i Ruminiji.
Logično je da ćemo preduzeti jedan ovakav korak. U interesu nam je da profunkcioniše Aerodrom Beograd, da bude veći promet putnika, roba i usluga. Normalno da će iz tog većeg prometa da se plaća veći porez, pa će biti veći priliv u naš budžet od tranzita stranih putnika. Normalno da ćemo smanjiti cenu kerozina, zato što je, recimo, avionska karta JAT-a do Londona skuplja nego avionska karta Britiš Ervejsa. Normalno je da ćemo ovim pospešiti smanjivanje cena JAT-a, da se sa njim više leti.
Šta je loše u tome što se ukida akciza na ulje za loženje? Nema ništa loše. Normalno je, ukida se akciza, manje će koštati grejanje bolnica, škola, mnogo više novca će nam ostati u budžetu i za plate i za ostala sredstva koja se koriste u zdravstvu i u prosveti.
Šta je loše u tome što se akciza za domaća alkoholna pića ne menja, a za strana alkoholna pića povećava? Apsolutno ništa loše. Mi hoćemo da naše destilerije imaju veći obim proizvodnje, da naši proizvođači voća proizvode više voća, da se više šljive ne uvoze iz Rumunije, a jabuke iz Španije. Ništa nema loše u tome.
Želim da vam kažem da ne postoji država čiji osnovni prihod...
(Predsednik: Gospođo Radeta, molim vas da ne dobacujete govorniku. Opomenuo sam vas i kod prethodnog govornika.)
... nisu četiri stvari: porez na duvan i duvanske proizvode, porez na naftu i naftne derivate, porez na alakohol i igre na sreću.
Ne postoji država u svetu, nađite mi jedan primer, i normalno je da Vlada preduzima ovakve korake. Da li će Vlada trajati do berbe kukuruza ili neće, pokazaće rezultati, hajde da sačekamo prvih sto dana.

Whoops, looks like something went wrong.