JEDANAESTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 18.05.2004.

8. dan rada

OBRAĆANJA

Emilija Krstić

| Predsedava
Narodni poslanik Aleksandar Vučić, pravo na repliku.

Aleksandar Vučić

Srpska radikalna stranka
Izvinjavam se Narodnoj skupštini Republike Srbije što sam, tačno je, iskoristio poslovničku odredbu na koju nisam mogao da se pozovem, a želeo sam da ukažem na ovaj problem. Da, u pravu ste, ali ne vidim šta vam je to toliko smetalo u tri minuta. Mislim da sam ukazao na mnogo veći problem, na nešto mnogo opasnije i mnogo ozbiljnije od toga što sam, eventualno, široko tumačio jednu normu jednog podzakonskog pravnog akta.
Samo mi se čini da neki pokušavaju u pojedinim situacijama od komarca da naprave magarca. Neću od ovoga da pravim nikakvu tragediju, niti bilo ko iz SRS. Mi samo ukazujemo na to da ovo nije prvi slučaj, ali da nije dobar slučaj, zato što time neko pokušava da utera strah u kosti svakome ko bi rekao da je radikal u Srbiji. Mi vam samo govorimo da nas to neće uplašiti i da nam ne pada ni na kraj pameti da idemo iz zemlje, da se sklanjamo ili da ćutimo, nego ćemo se tome suprotstaviti na najoštriji mogući način.
Ako ste u stanju i ako smo svi u stanju da osudimo takve grafite, kada se pojave, o Romima, o Jevrejima, o nekim drugim, a mislim da je tu nepodeljeno mišljenje u ovom parlamentu, onda mislim i da je nepodeljeno mišljenje i da niko ne sme da izađe i da kaže – izvinite, nije važno, ili prekršili ste Poslovnik zato što ste pokazali fotografije sa farbama i grafitima "smrt radikalima".
To nije jedan usamljeni slučaj kakve smo ranije nalazili. Ceo Vrbas je u takvim grafitima i u tim, ne znam kako bih ih nazvao, ofarbanim natpisima. Neko je to radio organizovano.
Mi ćemo u toku današnjeg dana, sutra ujutru, predati državnim organima sve informacije koje imamo u vezi sa tim, ljude koje smo videli, ukazati na njih i videti kako i na koji način će reagovati državni organi. Fašizam na ovaj način u Srbiji ne sme da se širi i ne sme da se širi mržnja prema političkim protivnicima, bar ne time što će neko pretititi srmću.
Vama hvala što ste mi dali priliku da još jedanput na ovo ukažem. Hvala vam, zato što mislim da je izuzetno opasno, jer ovo ne sme niko u Srbiji da radi, ma šta mislio o svojim političkim protivnicima. Da, vi o nama mislite sve najgore; da, mi o vama mislimo sve najgore, ali mi nikada nećemo napisati – smrt ovima ili smrt onima, kao što tražimo da se tačno ispita i da vidimo ko su ti koji žele smrt radikalima. Takvima nema mesta na slobodi, njima je mesto u zatvoru.

Emilija Krstić

| Predsedava
Potpuno se slažem sa vama i mislim da svaki narodni poslanik u ovom parlamentu tako i misli, a nadležni organi su ti koji treba da se pozabave tim problemom.
Po Poslovniku? Narodni poslanik Dragan Šormaz, izvolite.
(Negoduju, glasovi - po kom osnovu?)

Dragan Šormaz

Demokratska stranka Srbije
Po istom po kome se javio i gospodin Aleksandar Vučić.
Hoću samo da podržim izlaganje gospodina Vučića, da je to što se dogodilo u Vrbasu zaista nedopustivo i da svi zajedno možemo da tražimo od organa koji su nadležni da na to reaguju.
I nadam se da ćemo svi u budućem periodu spustiti političke tenzije u Srbiji, koje su počele na neki način ponovo da se zakuvavaju, i da ćemo svi koristiti malo tolerantniji govor i da nećemo na mitinzima, bilo koje stranke, nazivati npr. predsednika Vlade gospodina Vojislava Koštunicu najvećim izdajnikom srpskog naroda, bez ikakvog argumenta, jer onda i takve stvari mogu da izazovu sve i svašta u Srbiji.
Tako da se nadam da ćemo ubuduće svi biti pažljiviji i voditi računa o svom govoru, a naravno da treba da reaguju državni organi na ovo što se dogodilo u Vrbasu.

Emilija Krstić

| Predsedava
Da li o ovom amandmanu još neko želi reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Vjerica Radeta, pa narodni poslanik Vladan Vučićević.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, mi iz SRS, iz naše poslaničke grupe, juče smo bili vrlo iznenađeni komentarima nekih naših kolega koji su pokušali da omalovaže naš veoma ozbiljan rad i pokušaj da popravimo vladine predloge zakona.
Komentari da mi pišemo amandmane radi amandmana, da podnosimo amandmane sa istim obrazloženjem, jednostavno su besmisleni i mi moramo – da bi ubedili poslaničku većinu da amandmani imaju smisla, da su naši amandmani krajnje dobronamerni, da samo želimo da skrenemo pažnju Vladi Srbije, kao predlagaču ovih zakona, da svoje predloge mora da upodobi postojećim zakonskim propisima i Ustavu Srbije – višestruko da obrazlažemo naše amandmane, ubeđeni da ćemo na taj način da objasnimo na pravi način naše namere i da vam predočimo ono što SRS, odnosno naša poslanička grupa, ima nameru ovde da radi.
Narodni poslanik ima pravo ali i obavezu da radi upravo ono što rade poslanici SRS. Mi smo opoziciona poslanička grupa i naša obaveza jeste, i tu obavezu ćemo poštovati, da podnosimo amandmane, da pokušamo da uredimo predloge Vlade, ili eventualno skupštinske većine, i mi ćemo to i dalje raditi, dopalo se to nekome ili ne.
Juče je ovde rečeno kako mi, obrazlažući naše amandmane, pravimo nekakav trošak Narodnoj skupštini i Republici Srbiji.
A vi, dame i gospodo, ovde sami iznesete da ste potrošili jednu i po milijardu evra i nikom ništa. To nije nikakav trošak za državu, a trošak je što narodni poslanik radi ono što mu je ustavna, zakonska i poslovnička obaveza.
Takođe je rečeno i da narodni poslanici SRS ovu govornicu koriste da promovišu našeg predsedničkog kandidata. Moguće je da neko od nas zaista i pretera, ali mi bar nemamo dilemu, svih 400.000 srpskih radikala zna da podržava Tomislava Nikolića. Kolega koji je imao primedbu na takav naš rad juče, sigurno ima lični problem, jer je on do juče mislio da treba da podrži kandidata vladajuće koalicije, sa kojim čini Vladu, a evo danas ili sutra će mu se pojaviti kandidat krune, pa onda zaista ima problem - za koga da se opredeli.
Vezano za amandman na član 8. povodom koga sam se i javila, upravo obrazloženje ovog člana govori u prilog tvrdnji da poslanici SRS ozbiljno i savesno rade svoj posao i da nismo ovde da bismo samo podnosili amandmane, da se neke naše kolege iz vladajuće većine nerviraju, juče je to bilo očigledno, i meni je zaista žao. Bilo bi dobro da onaj ko ne može da izdrži da gleda poslanike srpskih radikala za ovom govornicom, a misli da ovde treba da sedi, i neka sedi, nemamo ništa protiv, neka popije jedan mali dijazepamčić, dva miligrama, smiriće se.
U amandmanu na član 8. mi smo sledili našu ideju da privredne registre treba i dalje da vode privredni sudovi, a ne da se formiraju nekakve nove agencije, s obzirom da smo mi principijelno protiv formiranja agencija, a ako srpski radikali jedanput kažu da su principijelno protiv nečega, onda su to stalno, a ne kao neki koji pre dva dana kažu da ukidaju agencije, a danas nam predlažu da nove agencije ovde treba da formiramo.
Namera ovog amandmana jeste bila da se uredi način vođenja privrednih registara. Zato smo i predložili da uslove i način kojim se obezbeđuju tehničko-tehnološko jedinstvo i posebno funkcionisanje sistema vođenja registra uređuje ministar pravde. Znači, očigledno je da SRS misli da ovu oblast treba urediti. Mi smo rekli na koji način, dakle kroz privredne sudove, ali svakako mislimo da treba da prepustimo ministru pravde da uredi i omogući tehničko-tehnološke uslove za vođenje jedinstvenog registra privrednih subjekata.
Zato vam predlažem da ovaj amandman usvojite. Budite sigurni - poboljšaće kvalitet zakona.

Emilija Krstić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Vladan Vučićević, a potom Miloš Aligurdić.       

Vladan Vučićević

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9
Dame i gospodo narodni poslanici, raznolikost mišljenja je normalno pozitivna i ona treba u svakom parlamentu da postoji. No, naravno, nije dobro kada opoziciona stranka kaže da je vladajuća partija ili vladajuća struktura protiv trgovinskih sudova. Taman posla da smo mi protiv trgovinskih sudova. Mi samo želimo da jednu oblast bolje uredimo, da ona bude operativnija, da bude celishodnija i, naravno, preglednija.
Mi smo čuli premnogo priča, ali niko ko je ovde rekao i branio trgovinske sudove, a mi ni jednog trenutka nismo imali nameru da napadamo trgovinske sudove, nije rekao koliko predmeta ima pred trgovinskim sudovima koji su nerešeni. Koliko dugo traje rešavanje određenih predmeta? Da li je to mesec dana, dva meseca, tri meseca, godinu ili dve, ili tri godine, i da li ima nerešenih sporova koji se pred trgovinskim sudovima raspravljaju i po desetak godina.
Prvi put čujem da se neko žali što će mu biti oduzet deo posla i što će imati manje posla, što će operativnije moći da rešava svoju osnovnu nadležnost, a to je sudijska nadležnost. Prema tome, da javnost bude obaveštena, i da svima bude jasno, mi nismo protiv trgovinskih sudova već želimo da uredimo neke oblasti kako bi to bilo bolje i operativnije.
Naravno, prethodni govornik je iskoristio priliku da kaže da je neko želeo da omalovaži Srpsku radikalnu stranku juče. Taman posla.
Ni jednog trenutka nisam imao namere da bilo koga omalovažim. Uopšte nisam tip čoveka koji želi da omalovažava ličnosti, ali naravno, imam prava da iznesem svoj stav i svoje mišljenje.
Malopre je rečeno da ćemo mi ovde da ojadimo Srbiju za milion i po evra. Nije tačno. Mi smo dobili donaciju od milion i po evra, da uredimo neke stvari, da napravimo jedan drugačiji način registra privrednih subjekata, kako bi to bilo pregledno, operativno, složeno na jednom mestu i kako bi mi u svakom trenutku, privrednici, mogli dobiti određene podatke u roku od desetak, petnaest, sat vremena.
Vi danas u Srbiji nemate složene privredne registre, ni u Komori ni u zadrugama, niti iko ovde od poslanika može reći koliko tačno ima privrednih subjekata po određenim delatnostima. Prema tome, mi želimo da idemo u Evropu. Evropa ovo poznaje, Evropa je sve to regulisala, i ako želimo da Srbija ide ka Evropi i da Evropa uđe u Srbiju, onda moramo od temelja rešiti neke stvari i regulisati.
Prema tome, na kraju bih iskoristio da ono što je gospodin Vučić rekao kao čovek osudim, ali nemojte to prebacivati svim poslanicima vladajuće strukture, ako je nešto uradio pojedinac.
Osuđujemo svakog pojedinca koji na neki način želi da pravi revanšizam i da naravno tešku situaciju u Srbiji pravi još težom.

Emilija Krstić

| Predsedava
Narodni poslanik Miloš Aligrudić, povodom amandmana.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije
Ovaj amandman, kao i ostali amandmani koji su podneti od strane SRS, izražavaju drugačije viđenje, drugačiji koncept u odnosu na način vođenja registra privrednih subjekata i to je očigledno.
Naime, taj različit koncept se već na prvom amandmanu ustoličava i onda kasnije sve ostalo biva refleksija tog prvog, te prve izmene, i praktično svi amandmani se svode na jednu tehničku intervenciju, da se svuda gde god je reč o agenciji za privredne registre i registraturu uvede reč trgovinski sud, odnosno registarski sudija.
Prema tome, ova različitost u koncepcijama je osnova ove diskusije i jedino što mogu ovde da kažem, to je sledeće, da DSS i vladajuća koalicija u Srbiji i uopšte nadležno ministarstvo kada je predložilo ovakav zakon, ono je pošlo od koncepcije za koju je zainteresovana EU i zemlje Evrope.
Ovo je reformski zakon, koji treba da približi naše zakonodavstvo zakonodavstvu EU. Ono što se s druge strane predlaže, to je praktično vraćanje na staro, na stari sistem i na kraju krajeva kada se ovako interveniše u ovom propisu, koji na poseban način uređuje način vođenja registra, onda to postaje skoro besmisleno.
U tom slučaju nismo ni morali donositi ovaj zakon. To je ono što imamo u dosadašnjim propisima, prema tome nema razloga. Ono što se ovim postiže, ovim zakonom, to je da se oslobađaju trgovinski sudovi jedne bespotrebne evidencije. Nešto što je teret na tom sudu, jer sudovi ne mogu da se bave svojim poslom, tj. da odlučuju u sporovima između privrednih subjekata.
Agencija koja ovde služi da vodi registar, koja je ovde predviđena, ona je napravljena upravo zbog toga, ili je osmišljena upravo zbog toga da bi rasteretila sud i, s druge strane, da bi se upravni postupak uveo kao metod pomoću kojeg se vodi evidencija.
Za razliku od sudskog postupka, ovde postoje dva redovna pravna leka: jedan je žalba na rešenje i drugi je tužba u upravnom sporu, jer je upravni spor praktično mesto, poslednja instanca u kojoj se može pobijati konačno rešenje u upravnom postupku. Ali, bilo je postavljeno i u ranijoj diskusiji ovde pitanje, koje je vezano za treća lica, koja mogu da ospore upis u registar. Tim trećim licima stoji na raspolaganju tužba kod istog tog trgovinskog suda.
Prema tome, trgovinski sud se ovde afirmiše, a ne umanjuje se njegov značaj, samim tim što se trgovinski sud rasterećuje od jedne zaista bespotrebne evidencije, koju ne mora da vodi. Ovde je izrečeno nešto od strane jednog od prethodnih govornika, da su pojedini pripadnici vladajuće koalicije, a pri tom se verovatno aludira na DSS, mislili i ranije govorili da su protiv agencija, kako se to kaže do pre dva dana, a da se zalažu za uvođenje agencija. To jednostavno nije tačno.
DSS se ovde uvek zalagala za to da ne postoje agencije koje uvodi Vlada Republike Srbije svojim uredbama i protiv toga smo bili uvek, ali sve one agencije ili svi oni organi koji treba da rade svoj posao, koji se uvedu zakonom u ovu državu, to je nešto za šta možemo biti, pogotovo ako se ovim ovakvim intervencijama zaista ostvaruje jedan reformski kurs i to ovaj put istinski ozbiljan reformski kurs u ovoj oblasti. Hvala vam puno.

Whoops, looks like something went wrong.