Dame i gospodo narodni poslanici, poštovano predsedništvo i poštovani ministre, pred nama se nalazi set zakona iz oblasti zaštite životne sredine. Poslanici DSS-a će za ovaj zakon glasati i podržati ga. Razlozi za to su mnogobrojni.
Do sada, ako gledamo sa zakonske norme, logično bi bilo da je trebalo ove zakone doneti i urediti ovu oblast kako dolikuje svim uređenim evropskim zemljama ili zemljama koje su državotvorne i koje žele da vlada pravo u jednoj zemlji. Svi mi ovde znamo da je ova oblast bila uređena sa preko 100 pravnih normi koje bi mogle da budu dobre ali, u principu, nisu mogle biti sprovedene u praksi.
Pozitivna strana donošenja četiri odvojena zakona iz oblasti zaštite životne sredine je u tome što se neće članovi zakona preplitati, jedan drugog isključivati i dolaziti u bilo kakve kontradiktornosti. Donošenje samo jednog zakona iz ove oblasti bilo bi vrlo teško, pre svega sa tehničke strane, napraviti jedan rogobatni zakon, a u isto vreme, bilo bi vrlo teško i u praksi da bude primenjivo.
Dame i gospodo narodni poslanici, DSS i Vlada Republike Srbije svesna je jedne činjenice, čega moramo svi mi ovde biti svesni, a i cela srpska nacija i svi građani Republike Srbije, da su ovi zakoni od nacionalnog interesa. Zašto to mislim i zašto tvrdim, a iza toga i stojim, kao što stoji DSS i Vlada Republike Srbije? Ovi zakoni će napraviti pravi put kuda treba Srbija da ide, kako ekonomski, a tako i na ekonomskom planu. Zato ovi zakoni imaju nacionalni interes.
To ću i objasniti, ne samo da to bude prazna fraza i da nešto proglasimo od nacionalnog interesa i kažemo, ovi će zakoni napraviti trasu našeg daljeg razvoja, ekonomskog, ekološkog i ma kakvog drugog, ili put u Evropu. Bez ovih zakona ne možemo ići u Evropu, a ni ekonomski napredovati. Kako smo zemlja u tranziciji, predloženim zakonima o zaštiti životne sredine obezbeđuje se da se u našoj zemlji ne može razvijati prljava tehnologija, a samim tim sprečićemo da budemo crna ekološka rupa u Evropi i u svetu i sačuvaćemo naše prirodne resurse.
Dame i gospodo narodni poslanici, ono što je najbitnije, sačuvaćemo kako ekološku sredinu, tako i zdravlje našeg stanovništva, a pogotovo naših potomaka, a u isto vreme ekonomski ćemo napredovati. Kako bi znali kolika je važnost ovih zakona, moramo biti svi svesni, ne samo mi poslanici već i cela naša nacija, da putem spoljašnjeg uticaja, zračenja, zagađivanjem vode, vazduha, zemlje opasnim materijama može, a i dolazi vrlo često do aberacije hromozoma, do genetske mutacije kod ljudi, što je, nažalost, bila odlika dvadesetog veka, baš zbog spoljašnjeg uticaja i brze industrijalizacije, a ne vodeći računa o zaštiti životne sredine, već samo o profitu.
Taj ceh se plaća povećanjem broja malignih bolesti, i svi vi to dobro znate. Zato su zemlje Evropske unije, ne za džabe, ove zakone digle na nacionalni nivo. Kao lekar moram da kažem i da upozorim kako vas narodne poslanike tako i naše građane Srbije, nestručnu javnost (jer to stručna javnost zna) da jednom mutirani gen ostaje uvek mutiran i može se prenositi sa generacije na generaciju i proizvesti bolest, nažalost, tešku bolest koja je neizlečiva.
Gospodo narodni poslanici, ako sutra otklonimo neki otpadni materijal mi jesmo otpadni materijal i štetnu materiju uklonili iz prirode, ali nismo iz ljudskog organizma i prenosiće se na generacije i imaćemo bolesnu naciju.
Zato, gospodo narodni poslanici, moramo ove činjenice biti svesni. Jednom narušena genetska struktura čoveka ostaje zauvek narušena i ni sa kakvim lekovima ne mogu se lečiti, ma koliko mi davali tamo para.
Zato je mnogo važno i po celu naciju da ovaj zakon kada ga donesemo sprovedemo dosledno. Zakonodavac je video da je to osnovni razlog zbog čega treba donositi ovaj zakon i zato je u članu 6. predvideo podizanje savesti cele nacije i to od predškolskog, preko školskog obrazovnog sistema, na fakultetima, a u isto vreme kroz informativni sistem, kroz kulturu, kroz zdravstveni sistem.
U suprotnom, da nema ovog člana, gospodo narodni poslanici, ovaj zakon ne bi imao ovakvu važnost i čak bih i ja bio protiv toga da se donosi. Ovako, ovaj član je dovoljan da postoji razlog da bismo ga izglasali svi mi. Samo ako nacija bude svesna činjenice očuvanja životne sredine ovi zakoni će imati pun efekat i tako ćemo moći da sprovedemo i član 6.
U drugom poglavlju – Zaštita prirodnih vrednosti, u članovima 21 - 32. predviđeno je da se moraju čuvati prirodni resursi, kako sa njima treba postupati i preduzimati mere da ne dođe do zagađivanja i uništenja. Ovde bih posebno izdvojio zaštitu zemljišta i vode, gde moramo biti svesni da su to naši najveći resursi, kako sa ekološkog, tako i sa ekonomskog aspekta. Ukoliko imamo nezagađeno zemljište, vodu, naša je šansa za proizvodnju zdrave ekološke hrane koju možemo izvoziti.
Gospodo narodni poslanici, kada smo išli u kampanju, setimo se svi do jednog, kada smo govorili o poljoprivredi, šansa nam je u proizvodnji hrane i to ekološke hrane. Evo šanse da dokažemo i da za ovaj zakon glasamo, jer ovaj zakon jedino može obezbediti zdravu proizvodnju zdrave i ekološke hrane, sve ostalo je farsa, priča i laž.
Mi znamo u izborima da kažemo da nam je voda strateška sirovina u 21. veku. Znamo da to sve zemlje sveta znaju i ljubomorno čuvaju ono što imaju, a zemlja Srbija je bogata zdravom vodom i zato moramo to sačuvati. Pre svega, potičem iz Užičkog regiona gde su najveće ekološke rezerve zdrave vode i zato ovaj zakon, posebno moram da naglasim zbog Užičana, moramo sprovoditi do kraja i ne dozvolite da u Užički region uđe prljava tehnologija.
Gospodo narodni poslanici, u Užičkom regionu, u Kosjeriću, prodali smo cementaru i niko nema ništa protiv stranog kapitala ali imamo protiv zagađivanja životne sredine. Ono što Nemac ima pravo na zdravu životnu sredinu, da se sprovodi zakon. Da je bilo ovog zakona ne bismo danas imali na polju pored fabrike cementa, blizu Skrapeža, imamo preko 10 hiljada petrola-koksa. Ova vlada je pokušala da zabrani proizvodnju, odnosno da se izgrade novi objekti za preradu petrol-koksa. Oni su to uradili bez ikakvog pitanja, iako je republički inspektor zabranio to građevinski.
Vlada je radila, ali nije imala ovaj zakon da se to sprovede i da se kazni. Da nismo imali ovaj zakon, ne bi mogli da se žale Međunarodnom sudu u Parizu.
Dame i gospodo narodni poslanici, neko će reći da ovi zakoni usporavaju srpsku ekonomiju. Ne. Ovi zakoni su tačno i precizno do kraja se uskladili između ekologije i ekonomije. Kako su se uskladili? Tako što su se u pravne norme uobličili, kako u Evropi, tako i u svetu, a da je to tako već sam vam rekao da će oni štititi naše najbitnije prirodne resurse, vodu, vazduh, zemlju i moći ćemo da proizvodimo hranu za izvoz. Suprotno, ako govorimo o industriji, oni će u svakom slučaju štititi industriju, ona koja nije prljave tehnologije.
Šta bismo uradili ako uzmemo prljavu tehnologiju, zaposlimo stanovništvo i privremeno podignemo standard stanovništva. Znamo da prljava tehnologija zapošljava više, ali obrnuto bi nam se ubrzo vratilo kao bumerang, bolestan narod i taj ceh bi platili i brzo bismo te pare dali za lečenje bolesnih ljudi, a da možemo da ih izlečimo bilo bi dobro. Mi bi samo srljali nizbrdo, a ne napred. Zato jedan dinar uložen u ekologiju jeste uložen u zdravlje naroda i pet puta se više vraća, možda i deset.
Zapamtite, gospodo narodni poslanici i srpski narode, da se jedan dinar uložen u preventivu, u zdravlje čoveka, vraća deset i više puta i taj uložen dinar u lečenje teških bolesti ne daje efekta, a ovaj dinar daje efekta. Zato moramo da poslušamo DSS i ovu vladu da zajednički to izglasamo.
Još jednom ću vam na kraju reći da ova vlada DSS u svom energetskom bilansu ne predviđa izgradnju nuklearki, ali moramo da znamo još jedno, to je naš ministar Naumov izjavio više puta, ali moramo da se setimo šta to Kori Udovički izjavi da će energetski bilans pospešiti što će uvoziti gume i ložiti u termoelektranama. Šta to znači? To je direktno atak na zdravlje srpskog naroda. Nemate šta da učite, nego setite se i glasajte za ovaj zakon.