Dame i gospodo narodni poslanici, u ime poslaničke grupe SPS, dr Žarko Obradović i ja podneli smo amandman na član 1. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i članova njihovih porodica.
Predlažemo da se član 1. zakona briše iz više razloga. Prvo, u osnovnom tekstu zakona čije se promene traže, član 1. glasi: "Ovim zakonom uređuju se uslovi za ostvarivanje prava boraca NOR-a, učesnika ranijih ratova za oslobođenje zemlje, članova njihovih porodica, vojnih invalida i korisnika porodične invalidnine". To je član 1. osnovnog zakona. Dakle, tim članom se kaže šta zakon uređuje, a uređuje uslove za ostvarivanje prava boraca NOR-a.
Predlagač taj član dopunjava sledećim, dakle, u članu koji uređuje samo predmet zakon, sada daje uslove: "Status borca NOR-a imaju i pripadnici Jugoslovenske vojske u otadžbini i Ravnogorskog pokreta, počev od 17. aprila 1941. godine do 15. maja 1945. godine, pod istim uslovima propisanim u članu 2. Zakona o osnovnim pravima boraca, vojnih invalida" i da ne nabrajam dalje.
Dakle, poziva se na Zakon o osnovnim pravima boraca, vojnih invalida i porodica donet na nivou savezne države 1998. godine. U njemu je tačno navedeno šta je borac. "Borac je jugoslovenski državljanin koji je učestvovao u odbrani suverenosti teritorije i nezavisnosti, ustavnog poretka Savezne Republike Jugoslavije, učestvovao u oslobodilačkim ratovima 1912. i 1918. godine, učestvovao u antifašističkoj borbi u Drugom svetskom ratu, kao pripadnik Kraljevine vojske Jugoslavije od 6. do 17. aprila, u sastavu savezničkih armija, učestvovao u NOR-u" i da ne nabrajam dalje. Izostavljeno je u ovom predlogu za izmene, a nalazi se u osnovnom zakonu ključno – a to je, borac je onaj koji je učestvovao u borbi protiv okupatora i njegovih saradnika.
Dakle, iz ovog člana 2. osnovnog zakona o pravima boraca, u kome se inače utvrđuje status borca, jasno je da se radi o onima koji su učestvovali u borbi protiv okupatora.
Treće, dolazimo do ključnog pitanja – ko je učestvovao u borbi protiv okupatora? Navedeno je u članu 2. osnovnog zakona. Mi smo naš stav jasno rekli – svako ko je učestvovao u borbi protiv okupatora, pod bilo kakvom kapom, zaslužuje svaku čast i pravo. Svako ko je stradao, poginuo u borbi protiv okupatora, zaslužuje sva prava i sve počasti. Svako ko je nevin stradao od bilo koga, zaslužuje poštovanje. Ali, predlog izmene i dopune ovog zakona to nije zahvatio.
Što se nas socijalista tiče, istorijska istina je utvrđena i o tome postoji toliko podataka u Nemačkoj, Italiji, Engleskoj, Francuskoj, Rusiji, Americi, Ujedinjenim nacijama, toliko dovoljno da je to poznato u svetu kao istorijska istina.
Obrazloženju koje ide uz ovaj predlog ne zatvara, kako se to u javnosti predstavlja, već otvara vrata novih mržnji i podela, a mi sa tim nikakve veze nemamo. Mi poštujemo Deklaraciju Skupštine Srbije iz 1998. godine, koja je rekla da deobe ostavlja istoriji, a okrećemo se jedinstvu i budućnosti svih građana Srbije.
Tu stoji da je zakon utemeljen na istorijskoj istini, pa kaže: "Istorijska je istina da je od 1941. do 1944. godine protiv snaga generala Mihailovića pokretano osam velikih okupatorskih ofanziva". Nije navedeno koje su to ofanzive? Gde su te borbe vođene? Ko je to utvrdio? Koje su borbe vođene protiv Nemaca itd.
Kako sam predlagač reče, istorija se ne može menjati. Tačno, ona je zasnovana na istini i ona se ne može menjati u Skupštini. To nije posao Skupštine, već jednostavno ako neko ozbiljno misli da dovede te istine u pitanje, postoje istorijski instituti, istorijska odeljenja, Akademija nauka i ozbiljna vlast bi dala u zadatak njima da istraže šta nije istina, šta je istina, da li je bilo nepravdi i one koje su bile, da se isprave.
Dakle, ovo je zadnje kao socijalni zakon što treba da se promeni. Iz tih razloga predlažemo da se briše ovaj član.