Dame i gospodo narodni poslanici, pred nama je jedan od značajnih predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o radio-difuziji, koji smo usvojili s početka leta 2002. godine i koji je trebalo da unese brojne promene u radiodifuzni sistem Srbije, koji je trebalo da doprinese drugačijem ponašanju RTS-a, drugačijem odnosu prema građanima Srbije, a razume se odmah potom i drugačijem odnosu građana Srbije prema nacionalnoj televiziji, koji je trebalo da uredi jedan bezmalo divlji prostor u kome se ne zna šta se zbiva, ko kontroliše koju frekvenciju, po kom pravu i ima li prava i zakona uopšte u radiodifuznom sektoru.
Od toga gotovo da se ništa nije dogodilo. Reći ću vam zašto je značajno ovo što govorim i zašto su značajni ti datumi od juna 2002. godine, kada je taj zakon usvojen. Naime, imali smo rok da RTS bude pretvorena u javni servis do aprila 2003. godine. Zakonski rok.Taj rok nije prekluzivni, ta norma nije kogentna. Danas imamo ispravku u ovom zakonu, u Predlogu zakona i dopunama, ali i dalje nemamo nikakvu sankciju i nemamo nikakvu odgovornost za one koji će taj rok da prekrše.
Dakle, rokovi koji se danas nameću za stvaranje RTS-a kao javnog servisa, radiodifuzne ustanove Srbije, Vojvodine, dakle, od šest meseci imamo problem, jer šta ako bude devet meseci, šta ako bude 15 meseci, šta ako bude pet godina, ko će da odgovara, ministar, direktor nacionalne televizije, ko, čija će to odgovornost biti, ko snosi sankcije i da li će za godinu dana ili dve ponovo u Narodnoj skupštini Republike Srbije neko da raspravlja o tome, šta, kako i na koji način smo propustili da ovim zakonom donesemo.
Ovo je jedna opšta primedba, jer svi rokovi koji su dati su takozvane deklarativne prirode. Oni su onako, pričam ti priču, politička priča, mi ćemo u tom roku, a oni u stvari suštinski nisu rokovi i to je prevashodno, i to je najvažnije da kažemo povodom ovog zakona.
Ovde ima i dobrih i veoma loših normi. Ja ću da krenem od onoga što je bila inicijativa poslanika SRS u Odboru za kulturu i informisanje, mislim da je to inicijativa poslanika Markovića, ali u svakom slučaju, jedna dobra inicijativa da se protivustavno stanje izmeni. Trebalo je naime i Ustavni sud da oceni ustavnost Zakona o radio-difuziji i otkloni one norme i odredbe koje su direktno protivustavne, a jedna od direktno protivustavnih normi je bila da član iz Vojvodine ima pravo veta na odluke koje donosi Savet za radiodifuznu agenciju, što je potpuno neverovatno.
Vi sada imate Skupštinu Vojvodine koja izabere, da svede na jedan realan nivo, jednog Karadžića, okorelog autonomaša, separatistu, postavi ga na to mesto, koji će direktno da radi protiv Srbije u svakom trenutku. Šta god mu padne na pamet biće direktno protiv Srbije i nikakvu odluku ne možete da donesete zato što će on da je sprečava, zato što će da kaže, izvinite, stavljam veto, a vi se ubijajte posle toga šest meseci, godinu dana, dve godine i nikom ništa. I to je dobro što ovaj zakon sada briše takvu mogućnost i više nema mogućnosti i antidržavnog delovanja i separatističkog delovanja kroz norme unutar ovakvog zakona i to je jedna stvar koja je u redu.
Imamo nešto što predstavlja veliki problem i strašno opterećenje za građane Srbije, a to je priča o uvođenju pretplate za javni servis.
Sada ćemo da napravimo jednu retrospektivu onoga kako je krenula priča o javnom servisu, kada se pojavila, šta se sve događalo i šta danas od toga imamo.
Naime, u uspostavljanju DOS-ovske vlasti, kako su krenule optužbe na račun svih onih koji su protiv njih, a samohvalisanje vlasti, odjednom su svi ti mediji koji su učestvovali i svi novinari koji su bili društveno-politički radnici, poput mnogih danas, nikada neću da kažem svih ili većine, jer sam uveren da nisu, ali jednog značajnog dela koji predstavljaju društveno-političke radnike, koji misle da su pametniji od svih političara, da sve mogu ne da kritikuju i kontrolišu, nego da bi sve to mogli da rade bolje od svakoga, a onda su u stanju da klevetaju, lažu, izmišljaju.
Bezbroj primera je takvih. Najbolji je i najflagrantniji primer onaj koji se tiče Tomislava Nikolića. Petnaest dana zaredom su vodili brutalno kampanju, nadam se da niste na njih mislili, gospodine Kojadinoviću, kada ste govorili o profesionalnim i objektivnim, o tome kako je čovek negde nekoga ubio. Sada postavljate pitanje, a kako neko sme njih da napadne; ljudi, oni su optužili čoveka da je ubica, a nisu rekli ni ime ubijenog.
Jeste li vi svesni šta to znači, jeste li intervenisali gospodine ministre, jeste li ih pitali, pa poštuje li se Ustav Republike Srbije, pretpostavka nevinosti, samo telefonski razgovor, ne zvanično, ne pritisak, da ih pitate samo. Vi 15 dana vodite kampanju o laži. Evo danas, ne znate vi, gospodine ministre, ko je ubijen; kažite mi ko je ubijen u vreme dok je bio Nikolić tamo. Ne znate ni vi, ne zna niko, 15 dana je čovek ubica, i oni su profesionalni i objektivni.
Oni govore da su oni kao glavni servis; to javni servis, ne daj bože. Nisam u stanju da izgovaram reči kako izgovaraju pojedine vaše kolege, ali neki od vaših savetnika su suštinski u pravu i nisu daleko od istine kada govore o prirodi tog medija, kada govore kakvim se lažima i klevetama služe. Ja vas pitam, zašto niste postavili to pitanje, kako to da jutros kaže njihov novinar - "da je Vojislav Šešelj govorio o paravojnim jedinicama Vojislava Koštunice"; on čovek kaže da su to budalaštine i gluposti, da bi se svi u Srbiji smejali kada bi čuli da je Vojislav Koštunica imao paravojne jedinice.
Kako je to moguće, da li su to ti, da li su to te uzanse, rekao bih, pravi modeli ili modusi kako treba da izgleda objektivna televizija i nepristrasna. Ili, da je glavna vest na TV da je Boris Tadić primio u kafani nekog Darka Rundeka. Ovamo nam se država raspada, otimaju nam Kosovo i Metohiju, ruše kuće izbeglicama, radi se gde god stignete šta stignete, e, ja sam seo u kafanu sa nekim pevačem koji se psovao na ulici sa ne znam kim. Da li je to objektivno i profesionalno?
Da o tome dalje ne pričamo, moram da kažem da sam siguran da nam neće nametati objektivnost i profesionalizam poraženi Brozovi kadrovi, poraženi kadrovi sa 8. sednice, iz Stambolićeve struje i da se oni predstavljaju danas kao velikodemokrate, da mali "Titići" upravljaju medijima i da sole pamet kako su oni javni servis.
Evo vam Gordana Suša, najbolji primer. Da li imate neki bolji primer? Gordana Suša, direktan primer. Bila je najveći progonitelj slobodne misli u vreme Brozovog režima, evo je danas najveći žuti, najveći demokrata, a ona danas soli pamet šta treba i kako treba da izgleda javni servis. Koliko takvih ima?
A što da verujemo Tijaniću da će sutra to tako da bude. Ako će glavna vest svakog dana da bude da je primio vaterpoliste, primio je Darka Rundeka i ne znam ni sam koga, jesu li to vesti za našu zemlju značajne? Mislim da nisu. Čekamo samo da nam kažu koliko je to ogledalo kupio, pa sada da nam saopšte da je to značajna vest za građane Srbije.
Mi ne želimo ovde na demagoški način da govorimo o tome kako nekome smeta to što su veliki iznosi, ali morate da imate u vidu da su veliki iznosi o kojima se govori. Govorite o tri stotine dinara. To će da se menja, kao što se menja i cena goriva, jer će da kaže - usklađujemo sa cenama na malo, indeksom cena na malo, usklađujemo sa rastom inflacije i sa ne znam čim. Nije za nas poslanike, nije za vas ministre, mi imamo svi velike plate, ali građani Srbije nemaju. Građani Srbije žive teško i to je njima namet na vilajet.
Sada kada kažete, gospodine ministre, u naše vreme je bilo, u jedno vreme jeste, u jedno vreme nije, a u to vreme kad jeste na tome sam vas čekao i pripremio, gospodine ministre, citate. Evo šta kaže vlast gospodina Kojadinovića i svih ostalih o taksi na električno brojilo. Samo ću naslove, gospodine Kojadinoviću. "To je taksa na život; Ubijanje naroda; Moćni otimaju gladnima; Šešeljevo ludilo; Crveno-crna psihopatologija; Vezivanje teškog kamena o tanke vratove Srba. Svi koji ozbiljno profesionalno misle da se bave prekinuće da se bave, jer ovo je lopovluk i otimačina. Šešeljevo psihopatsko otimanje para narodu".
Sada moram da vas pitam da li je ovo Tadićevo, Koštuničino, vaše, čije psihopatsko otimanje para? Čije je ovo ludilo, gospodine Kojadinoviću? To je ono što mene interesuje. Nemam iluzija da vođenje kampanje protiv SRS u prethodnih 15 godina je podrazumevalo brojne laži. Sećam se kada ste govorili o Šešeljevoj taksi na mobilni telefon, a onda uveli deset puta veću kada ste došli na vlast. Ne govorim o vama lično, razumeli ste me, o dosovskoj vlasti govorim. Onda više nije bila Đinđićeva taksa, nego je bila demokratska taksa.
Ja to sve mogu da razumem, to je politika, to je prevara, to je pokvarenjaštvo.
Ali, dozvolite nam da mi o tome govorimo javno u Narodnoj skupštini Republike Srbije, otvoreno i da se ne stidimo da se suprotstavimo lažima i insinuacijama.
Još jednu stvar želim, da vam ukažem na jednu pojavu. Svi poslanici ovde, pošto se priča o lekarskim pregledima političara, narodnih poslanika, siguran sam da gotovo niko nema ništa protiv toga, ali pošto neko time insinuira da su ljudi koji se bave ovim poslom nenormalni, hoću da pitam one koji su u stanju da takve stvari, takve laži i insinuacije, kao što smo imali povodom Tomislava Nikolića ili danas oko svedočenja Vojislava Šešelja, koji doktori mogu takve da izleče? Ukažite nam na to koji su lekari za to nadležni, pa da od njih tražimo pomoć za neke druge ljude koji bi da nama nameću lekarsku podršku itd.
Mislim da su potrebne promene, ja ću pričati u drugom delu o ostalim stvarima koje se tiču promena, o menjanju mandata članova Saveta za radio-difuziju, o promenama godina trajanja, o mogućnosti reizbora itd, u drugih deset minuta ću to koristiti. Hvala vam na pažnji, ali sada čekam da izađete da kažete: a kako je to pretplata od velikog čudovišta i teškog kamena o tankim vratovima Srba, psihopatskog ludila i ne znam ni ja čega, postala važna, dobra i veoma plemenita stvar za građane Srbije.