DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 12.04.2006.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

7. dan rada

12.04.2006

Sednicu je otvorio: Vojislav Mihailović

Sednica je trajala od 10:10 do 19:40

OBRAĆANJA

Aleksandar Đorđević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, da li je sve ovo tačno što je gospođa Bošnjak rekla za ovom govornicom – naravno da nije tačno. Vi ste vlast u Beogradu, G17 plus je u vlasti sa Demokratskom strankom. Vi ste najodgovorniji za sve ono što nije dobro u Beogradu, ili za ono što ste uradili dobro. Ali, niste uradili ništa dobro.
Naravno, vi ste ovde u jednoj srceparajućoj priči izneli niz neistina za ovom govornicom – da smo mi ili da je neko od naših poslanika iznosio neke netačne informacije. Čitao sam pismo Udruženja građevinskih inženjera Srbije, u kome su tražili ostavku ministra za kapitalne investicije gospodina Ilića.
Čitao sam pismo licenciranih članova Inženjerske komore Srbije koju vi branite, a vrlo dobro znate da je i Odbor za građevinarstvo i urbanizam donelo zaključak na sednici, pročitao sam zapisnik sa te sednice gde se tačno kaže, a gde je i Ministarstvo dalo mišljenje, da je Inženjerska komora radila nezakonito.
Gospođo Bošnjak, i vi ste bili na toj sednici. Sada pričate ovde srceparajuću priču za ovom govornicom kako vi radite u interesu građana Beograda i pomažete građanima Beograda. Vi ste vlast u Beogradu. Vi ste najodgovorniji što Beograd ima ovakvo stanje u saobraćaju. Prema tome, nema nikakve razlike između vas i Demokratske stranke.
Vi delite vlast na nivou grada sa njima. Znači, ne možete da pričate priču koja ne stoji.

Radojko Obradović

Demokratska stranka Srbije | Predsedava
Reč ima po Poslovniku Branka Bošnjak.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Branka Bošnjak

Zahvaljujem svakome ko mi da priliku da sa ove govornice ponešto ispričam o Inženjerskoj komori. Inženjerska komora je formirana na osnovu Zakona o planiranju i izgradnji iz 2003. godine. Formirala je jedna mala interesna grupa inženjera zarad svojih sopstvenih interesa i radi sticanja lične finansijske koristi.
Inženjerska komora Srbije je u svom poslovanju, od formiranja Komore do ulaska ovog saziva Skupštine, funkcionisala tako što su se na račun sticala sredstva svih nas inženjera sa licencom. Moram da kažem i vama, drage kolege narodni poslanici, a i građanima, da se radilo o milionima evra koji su bili na računu. Takođe moram da vam kažem da su se ta sredstva trošila isključivo na honorare ljudi koji su vodili Inženjersku komoru, znači to je postupak koji je trajao do trenutka dolaska ovog saziva parlamenta.
Prevashodno bih htela da se zahvalim predsedniku Odbora gospodinu Radojku Obradoviću, koji je pokrenuo inicijativu i u dva navrata tražio finansijski izveštaj Komore. Svi narodni poslanici koji su učestvovali u radu tog odbora, pa i ja, maksimalno smo podržali tu inicijativu i posle toga krenuli u borbu protiv nepravde koja je postojala u tom trenutku u Inženjerskoj komori.
Moram da vam kažem, a mislila sam da neki od vas to znaju, ne znam da li iz neobaveštenosti ili zluradosti prećutkujete da je apsolutno jedini principijelni borac do kraja u borbi protiv takve korupcije bila moja malenkost. Zbog toga sam imala možda i lično dosta neprijatnosti, ali moram da kažem da sam taj postupak i taj proces borbe sa takvom Inženjerskom komorom iznela na svojim plećima do kraja.
Na moju inicijativu i uz pomoć velikog broja inženjera koji su mislili kao ja, ali koji su iz ovog ili onog razloga bili negde iza leđa i nisu izlazili u prvi plan, uspeli smo da organizujemo vanrednu skupštinu, da smenimo rukovodstvo Komore. Ali, naravno, znate da je jednom utemeljen sistem mnogo teško u potpunosti promeniti.
Na čelo te skupštine je stao častan kolega arhitekta Branislav Mitrović. Čini mi se da njegova uloga nešto značajno menja rad te skupštine, ali, moram da podvučem, kada su u pitanju svi oni kadrovi koji su, po osnovu zakona, zatečeni tu, i dalje većina njih sedi u Komori. Želim da pomenem da je gospodin Rade Obradović ponovo inicirao proveru rada i poslovanja te iste Inženjerske komore. U svemu tome imamo jako veliku podršku resornog ministarstva.
Takođe, želim da napomenem da se ponovo u prvoj liniji fronta nalazi moja malenkost. Znači, najmanje je istina spomenuti mene kao nekoga ko štiti rad Komore.
Sa ove govornice vrlo odgovorno ponavljam, a rekla sam i u svom izlaganju, nadam se da su kolege koje dobro slušaju moje izlaganje zapamtile da sam ponovo skrenula pažnju da se na računu Inženjerske komore nalazi preko dva miliona evra, da se ta sredstva nenamenski troše. Ne postoji nikakva realna namena zacrtana, eventualno nekom promocijom bilo struke, bilo izradom neke biblioteke, bilo stvaranjem fonda knjiga, bilo stvaranjem onih ili onih investicija.
(Predsedavajući: Vreme.)
Evo, završavam rečenicom: boriću se, naravno nemam nikakvu moć, već svojim preporukama, da se ta sredstva upotrebe tako što će Inženjerska komora angažovati mlade stručnjake, da Komora finansira izradu projekata, prvo, u sanaciji svih klizišta, a zatim u izradi projekata svih rekonstrukcija i adaptacija napuštenih objekata na lokalu, da li su to domovi kulture, sportski tereni, sportska igrališta, sportske hale.
To je, znači, naša inicijativa. Nisam zadovoljna radom Komore, nikada je nisam štitila, ovakva komora ne radi dobro i Branka Bošnjak će se zalagati da se njen rad popravi. Hvala.

Radojko Obradović

Demokratska stranka Srbije | Predsedava
Jedna informacija za sve narodne poslanike, pošto se govori o radu Komore, da bismo ovu stvar sa replikama priveli kraju – Odbor za urbanizam je na svojoj poslednjoj sednici, a svi poslanici su dobili informaciju, tražio od Ministarstva za kapitalne investicije detaljan finansijski izveštaj o radu Komore za 2005. godinu, plan za 2006. godinu i ponovio zaključak da se preispita saglasnost na statut Komore. Jedino tako se rešavaju svi problemi. Hvala.
Reč ima narodni poslanik Dragoljub Stamenković.

Dragoljub Stamenković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, to što je Odbor tražio od Ministarstva za kapitalne investicije određen izveštaj ne znači ništa, jer takav izveštaj ili neće dobiti ili će ga dobiti u takvoj formi da on neće predstavljati realnu sliku onoga šta je traženo.
Kao predsednik Odbora za saobraćaj i veze već u nekoliko navrata sam tražio izveštaje i dobio sam ih tako kao što se kod nas u Nišu kaže – okruglo pa na ćoše.
Naravno, podržavam amandman koji je branio gospodin Đorđević, a napisao gospodin Blažić, ali najmanje je važno i najmanje sam želeo da izađem zbog toga.
Gospođo Bošnjak, vas članovi SRS zaista nikada nisu prozivali za neke zloupotrebe ili tako nešto. To što kažete kakav je odnos gospodin Đorđević pokazao prema dami, to je bilo sasvim slučajno. Ono što radi Albijanić trebalo je da kritikujete, jer on grubo nasrće na dame; ne znam da li mu je to strast ili je ženomrzac, to je trebalo da kritikujete.
Drugo, zašto imate poriv da branite ono što je neodbranjivo? Sećam vas se sa sednica Odbora za saobraćaj i veze, gde ste vrlo konstruktivno diskutovali i vrlo često smo glasali isto, kako glasate vi tako sam glasao i ja, ili obrnuto. Dakle, niste unosili ništa lično. Zašto sada kada pominjemo neku negativnu pojavu, kada pominjemo nešto što nije u redu, vi imate potrebu da branite to? Verujte da su mnoge stvari koje pokušavate da branite neodbranjive i verujte da Labusa niko odbraniti neće. Zašto se vi u to mešate kada vas niko zbog toga ne dira, niko nije rekao da ste vi uradili ovo ili ono?

Radojko Obradović

Demokratska stranka Srbije | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Narodni poslanik Momir Marković podneo je amandman kojim je predložio da se posle člana 51. doda član 51a.
Vlada i Odbor za urbanizam i građevinarstvo nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Momir Marković.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Kada reče gospođa Bošnjak da se radi o Inženjerskoj komori koja je 2003. godine formirana, kada je počela da nabraja karakteristike tog udruženja, pomislih da se radi o G17 plus. Naravno, gospođu Bošnjak vrlo uvažavam i njene stručne kvalitete i mislim da za urbanističku mafiju, za građevinsku mafiju u Beogradu ona najmanje može snositi odgovornost. Drugi su krivci.
Bogdanović je, recimo, obećao u predizbornoj kampanji da će mu jedan od prvih zadataka biti da spusti Beograd na reke. Zahvaljujući stručnoj izgradnji pijace na Zelenom vencu, eno, Zeleni venac mu je prvi krenuo prema Savi i vrlo brzo možemo da očekujemo da se kuće sa Zelenog venca spuste do Save.
Naravno, ne bih o Beogradu, ja bih da pričamo o zakonu i o Ministarstvu za kapitalne investicije, o tome kako je ministar pogrešno shvatio ime - kapitalne investicije, znači, što više investicija i što više kapitala.
Naravno, njega danas nema, pretpostavljam da otvara neke tendere ili su mu došli ovi sa kojima treba da dogovori koncesije za već izgrađen autoput Beograd-Niš ili su mu došli ovi iz Švedske i Holandije, odakle bejahu oni vozovi što ih je uvezao.
Usput da ponovim pred građanima Srbije, deset godina mlađe vozove je Hrvatska kupila od te iste zemlje za dva i po miliona evra po kompoziciji. Mi smo deset godina starije vozove platili tri i po miliona evra po kompoziciji i, naravno, išla dizelka da ih dovuče, jer su krševi, nisu sposobni ni da dođu dovde i onda se u "Šinvozu" - Zrenjanin šest meseci popravljaju, a kupljeni su mimo svih procedura, jer moralo je hitno da se uveze.
Da se vratimo na amandman. Dame i gospodo narodni poslanici, ovaj amandman, ukoliko ga budete usvojili, sprečiće opštinsku mafiju da se bogati, da mažnjava pare. Radi se o privremenim objektima, koji se inače u svakoj lokalnoj samoupravi, u svakoj opštini grade i zadovoljavaju deo potreba građana te opštine. Mnogo je drugačija priča kada imate deset praznih ćoškova gde možete kupiti novine, cigarete, bilo koji proizvod koji prodaju, mnogo je jednostavnije da možete usput kupiti nešto da pojedete dok ne dođete do kuće.
Opština Zemun je u prvom mandatu podelila 1.500 lokacija za izgradnju privremenih građevinskih objekata; oko 500 ih je ostalo. Pokušali sa novinama, ne ide, počeli sa zdravom hranom, sa brzom hranom, uglavnom radi zadovoljenja potreba građana te opštine; onda dođe ona "buldožer revolucija", ona poplava pokupi sve živo, počistiše prvo po četiri-pet lokala i objekata iz svakog kvarta da bi ostalima pokazali kako će se to rešavati.
Naravno, privremene građevinske dozvole treba izdavati zbog toga da se onemogući mafija. Onda uđoše u svaki kiosk sa – dobar dan, ja sam iz opštine, to što vaš kiosk nećemo da dignemo danas košta vas toliko i toliko. To se radi na lokalnoj samoupravi. Pogledajte Novi Beograd, počistili su čitave delove Novog Beograda i to samo od onih koji nisu hteli da plate. Ostaje samo jedan objekat i taj mučenik mora da pristane da plati. Ovde se radi o mafiji u lokalnim samoupravama.
Naravno, treba usvojiti ovaj amandman koji glasi: "Za objekte koji se, s obzirom na namenu i lokaciju, ne mogu uskladiti sa urbanističkim planom, odnosno koji se nalaze na području za koje takav plan nije donet, izdaće se privremena građevinska dozvola ako ispunjavaju uslove u pogledu stabilnosti, bezbednosti i higijensko-sanitarne zaštite." Traži se da se sva tri uslova koja zatvaraju taj ciklus ispune. "Objekti iz stava 1. ovog člana mogu se, na osnovu privremene dozvole, koristiti do privođenja zemljišta planiranoj nameni...".
Dame i gospodo narodni poslanici, mi u Beogradu imamo toliko zemljišta, i ako su uopšte postojali planovi za pojedine delove grada planirano je za neke namene do kojih još narednih 50 godina neće doći. Znate da su planirani aerodromi u Beogradu, znate da je ceo Novi Beograd i dan-danas močvara, bez obzira što 50 godina ljudi tamo žive u blokovima. Dakle, postoje u nekakvim planovima nekada zacrtani, a nisu privedeni nameni. To zemljište se može koristiti upravo za ovo.
Ovo je postojalo u zakonu, pa je Šumarčev zakon izbrisao ovo. Zato predlažem da se ponovo u zakon uvrsti mogućnost izdavanja privremenih dozvola. Ovi objekti bi se koristili do privođenja zemljišta planiranoj nameni, odnosno do utvrđivanja ispunjenosti uslova za njihovo usklađivanje sa propisanim urbanističkim i drugim uslovima do donošenja odgovarajućeg urbanističkog plana.
Polazeći od činjenice da plansko uređenje zemljišta u nekim slučajevima traje i više desetina godina neophodno je da se objekti na takvim teritorijama tretiraju kroz privremene dozvole. U dosadašnjoj praksi izdavanja privremenih dozvola nismo uočili nedostatke i probleme, tako da ne vidimo ni razlog da se ne omogući ponovo izdavanje privremenih dozvola. U tom pravcu je predložen novi član.
Predlažem da u danu za glasanje usvojimo član 51a i uvrstimo u ovaj inače loš Šumarčev zakon, ne bismo li ga bar malo upristojili.

Radojko Obradović

Demokratska stranka Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, član 51. je, čini mi se, jedini konkretan član koji bi zaista, kada bi bila prihvaćena ova dva amandmana kolege Blažića i Momira Markovića, imao nekog značenja građanima Srbije, zbog kojih valjda donosimo zakone.
U članu 51. ste dobro predvideli da i ovi objekti koji nemaju građevinsku dozvolu pod propisanim uslovima mogu privremeno, do izdavanja odobrenja, biti priključeni na elektroenergetsku, termoenergetsku ili telekomunikacionu mrežu, vodovod i kanalizaciju.
Ovo je i humano i praktično, jer je bilo strašno ovo što su poslednjih nekoliko godina takvi objekti, u kojima su ljudi bili prinuđeni da žive, jer niko ne bi živeo u nedovršenom objektu i u objektu bez struje i vode da ima ikakve uslove da živi u nekom boljem i uslovnijem objektu.
Hoću da kažem da je ovaj član 51. u ovom poslednjem delu dobar, ali ne vidim zašto niste prihvatili ovaj amandman. Predvideli ste da se ovo odnosi na objekte čije je građenje, odnosno rekonstrukcija završena bez građevinske dozvole do 13. maja 2003. godine. Zašto niste onda prihvatili ovaj amandman da se to odnosi na objekte koji su izgrađeni do stupanja na snagu ovog zakona, jer ste već predvideli mogućnost legalizovanja i takvih objekata.
Takođe, ovaj amandman na član 51. kojim smo želeli da se posle člana 51. doda član 51a je zaista nešto što je toliko prisutno u praksi. Ako imate objekat bez građevinske dozvole i ako za taj objekat nisu urađeni urbanistički uslovi ili je objekat na takvom mestu da ne mogu da se donesu urbanistički uslovi, zašto tom objektu do privođenja tog zemljišta nameni ne omogućiti normalno da se priključi na infrastrukturu. On je tu, pa je tu. Neće biti srušen, bar ne u nekim normalnim opštinama sa normalnom vlašću.
Ljudi žive, pa zašto im ne omogućiti neke normalne uslove, naravno uz rešenja, gde će biti obavezani i svesni činjenice da kod privođenja nameni taj objekat neće biti legalizovan i da oni neće moći da naplate nekakve troškove.
Ovde kažete – amandman se ne prihvata iz razloga što su jedinice lokalne samouprave, koje su nadležne za donošenje urbanističkog plana, odnosno koje su ovlašćene za uređenje prostora na svojoj teritoriji u mogućnosti da usklade gde je to uopšte moguće bespravno izgrađene objekte sa pravilima uređenja i građenja, odnosno urbanističkim planom.
Svi dobro znamo koliko vremena treba lokalnim samoupravama da urade i donesu ove planove; nikada nisam razumela zašto je potrebno toliko vremena, jer mislim da to može mnogo brže i efikasnije da se radi. Imamo takvu situaciju kakvu imamo. Odavde predlažem gospodinu Lončaru, kada bude donosio zakon o glavnom gradu, da ove poslove prebaci na lokalne samouprave, pa bismo već sada pokazali u Zemunu kako brzo možemo da uradimo ove planove.
Pošto je ovo poslednji amandman na ovaj zakon, želela bih da kažem nekoliko rečenica uopšte o zakonu. Dakle, to što ste se pohvalili da ste prihvatili jedan broj amandmana poslaničke grupe SRS ne znači ništa, a pogotovo što ste selektivno birali amandmane, tek da biste mogli da kažete da su neki amandmani prihvaćeni.
Ako se u danu za glasanje ne prihvate ovi naši amandmani i amandmani gotovo svih kolega, rekla bih, iz drugih poslaničkih grupa, jer su amandmani verujte mnogo bolji od samog vladinog Predloga zakona... Sa tako prihvaćenim amandmanima možda bi ovaj zakon i imao nekog smisla, a pogotovo ako znamo da je privremenog karaktera, tako nam je rekao ministar.
Ne očekujem da ćete to da uradite. Donećete još jedan zakon koji u suštini neće značiti ništa. Ponavljam ono što sam rekla i juče i jutros, ovako donetim zakonom nećemo građanima Srbije omogućiti brže i lakše dobijanje građevinskih dozvola, nećemo građanima Srbije omogućiti brže, lakše i jeftinije dobijanje dozvola za objekte bez građevinske dozvole.
Nekoliko kolega je ovde govorilo da su očekivali ministra Velju Ilića. Naravno, gospodin Velimir Ilić je morao da bude ovde. To što sam mu juče skrenula pažnju na izjavu koju je dao... Velimir Ilić je pred novinarima, za medije rekao – šta je meni, kao ministru, da ukradem pet kilometara autoputa, pa u Smederevu asfaltiram nekoliko ulica. Na to sam ga podsetila juče i pitala ga koliko je puta po pet kilometara autoputa ukrao, a nije asfaltirao nijednu ulicu u Srbiji. Za našeg Sašu, to je bilo za Smederevo. A gospodin Velimir Ilić ovako sa mesta, polupijan, jedva gledajući rekao – kako vas nije sramota da to iznosite.
Stvarno ne vidim zašto bi mene trebalo da bude sramota, Velja Ilić krade, a mene da bude sramota.
Niti sam glasala za njega kao ministra, niti pripada SRS, zaista ne vidim čega bih ja trebalo da se stidim.
Gospodin Velimir Ilić nema prava da se ponaša kao uvređena mlada. On mora da sedi ovde i da sluša šta će narodni poslanici da mu kažu.
Doduše, danas, moguće je, leči mamurluk, pošto mu je sinoć u Čačku gostovala Severina, pa je imao prečeg posla. Ne znam da li ga je Hrvatica šutnula onom štiklom. Takođe, ne znam kakve veze ima Ministarstvo za kapitalne investicije sa ovim manifestacijama koje se dešavaju u Čačku i sinoć i preksinoć – Raspevano proleće.
Naravno, nemamo ništa protiv "Raspevanog proleća", nemamo ništa protiv lepe manifestacije i sinoć i preksinoć, ne razumem u kojoj je ulozi tu Ministarstvo za kapitalne investicije, jer sam na televiziji videla da Velja Ilić tamo deli neke nagrade. To što je on rođen u Čačku zaista nema nikakve veze, u Čačku je rođeno mnogo pametnih, časnih ljudi, mnogo zaslužnijih da se pojave na onoj bini od Velje Ilića. Tamo se našao Velja Ilić. Razumela bih da je to radio...
(Predsedavajući: Vreme.)
Završavam, hvala, da je to radio u ono vreme kada je bio predsednik opštine, ali u ulozi ministra za kapitalne investicije zaista ne razumem.
Tražim, gospodo, da kažete Velji Iliću, pošto će valjda prekosutra ili sutra kada budemo imali amandmane na ove kontragarancije da dođe i da nam kaže u kojoj je ulozi to radio, koliko je kapitala od kapitalnih investicija izdvojio za te manifestacije i da li vi mislite, odnosno da li misli da je to u redu.
Da li smo mi usvajali budžet da on pravi narodnim parama takve manifestacije ili da gradi puteve, pa da vidimo i odgovornost ovih u Vladi koji su Velji dali na raspolaganje pola republičkog budžeta, pa on "pola pije, pola Šarcu daje".

Radojko Obradović

Demokratska stranka Srbije | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)

Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.

Petu tačku dnevnog reda nastavićemo posle pauze, koja traje do 14,40 časova. Hvala.

(Posle pauze – 15.05)

 

Whoops, looks like something went wrong.