DRUGA POSEBNA SEDNICA, 09.11.2006.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA POSEBNA SEDNICA

2. dan rada

09.11.2006

Sednicu je otvorio: Predrag Marković

Sednica je trajala od 19:10 do 00:00

OBRAĆANJA

Aleksandar Vučić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, pošto sam se malopre javio za repliku povodom priče o crveno - crnoj koaliciji i ne znam još o kakvoj, priča o šovinizmu i ne znam o čemu još, rekao bih sledeće. Verovatno većinu naših ljudi, članova i simpatizera Srpske radikalne stranke, to više ne pogađa, jer su na to već navikli.
Predlažem predsedavajućem da bi možda mogao uvesti balon u koji se duva da se vidi ko je u kakvom stanju posle izvesnog vremena zasedanja. Vi znate da sam u pravu i da vas nisam slučajno pitao za tako nešto.
Povodom priče o crveno - crnoj koaliciji neću govoriti o delu koji se odnosi na Socijalističku partiju Srbije, jer oni imaju svoje predstavnike, hoću da zamolim one koji misle da su mnogo pametni sledeće: da ne govore to "crni", jer u našem narodu kada to kažete podseća na one koji su najviše zla učinili srpskom rodu, obično podseća na ustaše koji su u crnim uniformama učinili najteže zločine protiv našeg naroda.
Molim vas da to ne činite, slučajno pripadam porodici koja je najteže stradala od ustaškog noža, pa ne volim da mi još neko govori da smo isti kao oni. Znam i mnoge druge, i u redovima Srpske radikalne stranke i drugih političkih partija, koji imaju slično iskustvo i to nije ništa smešno, gospodine Albijaniću, ali izgleda da ni balon više ne radi.
Dame i gospodo narodni poslanici, hteo sam još da kažem povodom same priče G17 plus večeras nekoliko reči...
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Hajdete molim vas da privodimo ovo kraju, dozvolite da govori gospodin Vučić.

Aleksandar Vučić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo... Gospodine predsedavajući, privodim kraju, nemam šta na sve ovo da kažem, a vas zaista molim da za sve popodnevne sednice ubuduće, u nekom budućem parlamentu, imamo taj balon, biće mnogo manje problema u raspravi u Skupštini.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Vučiću. Reč ima gospodin Rajko Baralić, a neka se pripremi narodni poslanik Snežana Stanojević-Plavšić nakon gospodina Baralića.

Rajko Baralić

Socijalistička partija Srbije
Gospodine potpredsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, "Crveno i crno", dobra knjiga, Stendal, pročitajte je. Nije rđava, da znate.
Što se tiče koalicije stranaka, to je koalicija naroda; stranke predstavljaju građane, poslanici su sublimirana narodna volja u parlamentu, šta god hoće građani to mogu, i stranke koje ih predstavljaju. Nije to više tema.
Pre 20 minuta istekao je blag dan Mitrovska krila, hteo sam da čestitam slavu onima koji su imali priliku da to u miru proslave, pa ne priliči... Vama, profesore, čestitam slavu. Ne priliči da na blag dan padaju teške reči, juče smo Ustav proglasili. Ustavni zakon, da je bilo sreće kao kada je donošen Ustav 1990. godine, dobili bismo zajedno uz Predlog ustava, pa bi i građani i narodni poslanici imali priliku da vide uz Ustav i ustavni zakon za sprovođenje Ustava.
Tako rade ozbiljne države i ozbiljne vlade i ozbiljni narodni poslanici; to ne znači da mi to nismo, ali oni koji su to tada učinili bili su i odgovorniji i ozbiljniji.
Što se tiče datuma, kompromis nikada nije sporazum fifti-fifti, već je uvek takav sporazum da jedna strana više izgubi, a druga više dobije. Izgubi više ona strana koja je slabija. To tako biva i u poslu, i u politici, i u svim drugim okolnostima.
To nije kraj sveta. Koliko je neko jak pokaže onda kada je pravi trenutak, a ako promaši taj trenutak snaga mu je bila uzaludna. U politici je to veoma važno.
Imam čast da pripadam poslaničkoj grupi Socijalističke partije Srbije koja je imala dobru procenu da u jednom trenutku tu snagu pokaže i demonstrira je kao svoju političku volju i svoju stvarnu političku snagu.
Potpuno smo svi zajedno iskreno doprineli da bude donet Ustav, koji je po opštoj proceni bio neophodan. Takođe, večerašnjom ili sutrašnjom odlukom, odnosno glasanjem o ustavnom zakonu zaokružićemo jedan važan posao.
S obzirom na to da je ovo poslednja sednica, želim da izrazim zadovoljstvo što sam imao priliku da sa narodnim poslanicima Srpske radikalne stranke, Demokratske stranke, G17 plus, Demokratske stranke Srbije, Srpskog pokreta obnove, Nove Srbije, Srpskog demokratskog pokreta obnove, Srpske demokratske stranke, Liberalne stranke i Stranke liste za Sandžak, Socijaldemokratske partije, sučeljavam stavove, zajedno sa svojim kolegama.
Nekada to nije bilo jednostavno, ali nadam se da smo se kao ljudi, kao kolege narodni poslanici razumeli da politička borba nije borba neprijatelja, politička borba podrazumeva sučeljavanja političkih stavova.
Odlazim sa ove sednice u uverenju da je moguće na takav način, u ime građana Srbije, razgovarati o Srbiji i donositi sudbonosne odluke, a sve ostalo, naravno, biće predmet političke kampanje koja počinje koliko ovog trenutka.
Imaćemo prilike, nadam se u atmosferi koja jeste i časna i demokratska, da iznosimo svoje političke programe i da se ovde u ovom domu poslanici iz naših političkih stranaka ponovo okupe, i oni koji budu najveštiji i najspremniji formiraju novu vladu koja će učiniti sve da Srbiju pomeri, ako je moguće, u nekom drugom i boljem smeru.
Želim takođe da kažem da je od 1990. godine bilo 15 izbora i da prosto podsetim da nije tačno da su se izbori sprovodili u ovakvoj ili onakvoj atmosferi; izbori se sprovode u onakvoj atmosferi kakvu stvore političke stranke, one su odgovorne za ambijent.
Ako ove izbore budemo sprovodili u korektnijoj političkoj atmosferi nego što vi cenite da je bila ranije, to onda znači da smo imali snagu da se argumentacijom približimo do onog nivoa da se razumemo, a da se razlikujemo u onome što nam je važno, da svoje političke boje i svoje političke programe na najbolji mogući način približimo svojim biračima, svojim ciljnim grupama. Voleo bih, kada bi to bilo moguće, da se nivo tolerancije u narednom sazivu podigne na viši nivo.
Završavam ovo svoje obraćanje žaleći što ova skupština u ovom sazivu nije imala snagu da donese zakon o Narodnoj skupštini. Imali smo dovoljno razumevanja da donesemo 200 zakona, da donesemo predlog i proglasimo Ustav, ali nismo bili kadri da nadrastemo veoma male razlike i da donesemo zakon o Narodnoj skupštini.
Sami smo odgovorni što u Srbiji još uvek postoji suprematija izvršne nad zakonodavnom vlašću. Nadam se da neki drugi poslanici i neki drugi saziv neće dozvoliti da im ministar finansija bude stariji i da će imati dovoljno snage i razumevanja da ovo pitanje razreši, jer onaj ko nije u stanju da donese zakon o Narodnoj skupštini ima ozbiljnu konstrukcionu grešku. Imali smo sve preduslove da to učinimo u vreme kada smo praktično imali konsenzus o tom pitanju. Nadam se da će se to dogoditi, jer zaista nema smisla da to ubuduće tako funkcioniše.
Sasvim na kraju želim da kažem da 21. januar nije zgodan datum za izbore, iako ćemo mi za to glasati. Nije lako organizovati kampanju u vrletima Srbije, nije lako stići do svakog sela u Srbiji. Ne može se kampanja voditi samo medijima. Nadam se da neko nije računao da urbana Srbija treba da reši novi saziv parlamenta, ali ako je neko imao i tu ideju, nećemo dozvoliti da bude samo tako.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Snežana Stojanović-Plavšić, a neka se pripremi narodni poslanik Vjerica Radeta.

Snežana Stojanović-Plavšić

G17 Plus
Poštovane dame i gospodo, mnogo puta smo tokom večerašnje rasprave imali prilike da čujemo šta je najviši državni interes Srbije i pozivanje na najviši državni interes Srbije.
Stranka G17 plus dobro zna šta znači najviši državni interes Srbije i još bolje zna šta znači podrediti stranački interes najvišim državnim interesima. Od početka rada ove vlade mi smo to dobro razumeli i tako smo i radili.
Naši birači, naši simpatizeri, nažalost, nekada to nisu razumeli, ali mi smo bili spremni da na to pristanemo i uporno smo radili na onome što smo verovali da je najviši državni interes Srbije, a to su reforme u Srbiji.
Poslednjih meseci to je bilo sasvim jasno. Znali smo da jeste najviši državni interes Srbije donošenje Ustava i na to sam vas podsetila koliko na prošloj sednici, ako se toga sećate.
Da li je ustavni zakon najviši državni interes Srbije u ovom trenutku? To je političko pitanje. Moguće je da jeste, ali način na koji smo večeras vodili raspravu o njemu pokazuje da nije baš tako, već da je, po svemu sudeći, procenjeno da postoje neki viši stranački interesi, a to je pitanje izbora, kada će biti izbori, koji su rokovi za izbore i kako će neke od stranaka koje su večeras raspravljale voditi kampanju tokom narednog perioda.
Šta misli G17 plus? Mi mislimo da je najviši interes Srbije stabilna vlada, vlada koja će biti kredibilna da rešava jako važna pitanja Srbije, a to je, pre svega, pitanje pridruživanja Evropskoj uniji i, naravno, pitanje vođenja pregovora o statusu Kosova.
Takođe, smatramo da je najviši državni interes Srbije stabilan dinar. Nama je to uvek bilo važno i uvek smo smatrali da je to jako važno pitanje za Srbiju i svojim radom pokazali smo da umemo dinar da učinimo stabilnim.
Koja je naša politika? To su neki večeras pitali. Politika G17 plus je ostvarenje našeg osnovnog cilja, a to je ekonomski razvijena, moderna, evropska Srbija, čiji je vrhovni interes građanin Srbije. Šta smo mi radili da ostvarimo taj cilj i koja je to uopšte bila politika G17 plus? Mnogi su rekli da nisu razumeli. Odlično, dali ste mi priliku da vas podsetim šta je politika G17 plus.
Politika G17 plus je, kao što sam rekla, stabilan dinar. Politika G17 plus je reforma bankarskog sistema, tako da svi možemo da štedimo, tako da možemo da dobijemo kredite. Politika G17 plus je poreski sistem u Srbiji koji će omogućiti da svi pravedno plaćaju porez i da svi pravedno koriste dobrobit od tog poreza.
Dakle, stabilan budžet. Mislim da smo svi svedoci toga da je budžet Srbije sada stabilan. Kako to znamo? Vrlo jednostavno, profesori redovno primaju plate, lekari primaju plate, plate rastu onoliko koliko je to moguće, ali u svakom slučaju srednji sloj u Srbiji sada postoji. Postoji još mnogo siromašnih, nažalost, i to je veliki izazov u budućem periodu, ali srednja klasa postoji i G17 plus je ponosan na taj rezultat.
Penzije su redovne i mnogi penzioneri se pitaju šta će biti u budućnosti. Ukoliko budžet i dalje bude stabilan, ukoliko dinar bude stabilan, ukoliko se nastavi jačanje ekonomskog sistema Srbije, naravno da će penzije i dalje biti stabilne i G17 plus će i dalje o tome ozbiljno brinuti. To je politika G17 plus, takođe.
Šta je još politika G17 plus? Obezbediti priliv stranih investicija. U ovoj godini one su četiri milijarde dolara.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Gospođo Plavšić, nije tema politika G-17 plus.

Snežana Stojanović-Plavšić

G17 Plus
Dozvolićete, tema jeste rok za izbore, kada treba da budu izbori u Srbiji, i naš stav je da izbori u Srbiji treba da budu što je pre moguće, pa ćete mi dozvoliti da govorim o tome zašto smatramo da je to tako.
Šta je još politika G17 plus? Reforme u zdravstvu, investicije u zdravstvu.
Da li treba da vas podsećam, dame i gospodo, kako je funkcionisalo zdravstvo devedesetih godina? Da li treba da vas podsećam koliko je investicija ušlo u zdravstvo Srbije u prethodnim godinama, kada je to ministarstvo bilo deo odgovornosti G17 plus?
Ja ću vam reći za moj Leskovac, ušlo je 6 milijardi evra. Leskovačko zdravstvo ne pamti tako veliku investiciju tokom svih prethodnih godina, sve skupa.
Tokom prethodne dve godine, 11 sala za angiografiju je napravljeno u Srbiji, a tokom prethodnih 11 godina samo dve. To znači dijagnostiku kardiovaskularnih bolesti koje su među prvim uzrocima smrtnosti u Srbiji.
Da li je to važno za građane Srbije? Mi smatramo da jeste, mi smatramo da je to državni interes Srbije. Promocija javnog zdravlja, i da ne pričam šta je sve urađeno u zdravstvu. Investicije u 150 domova zdravlja, hitne rekonstrukcije 150 domova zdravlja u Srbiji. Dakle, ima puno toga što smo uradili.
Poljoprivreda, strategija razvoja poljoprivrede, investicije u poljoprivredi, krediti u poljoprivredi, podsticajna sredstva za razvoj sela i, na kraju krajeva, briga o najsiromašnijima i onima koji nisu u stanju da se bore sa tržištem u poljoprivredi, a to su sredstva za pomoć nekomercionalnim domaćinstvima koja značajno utiču na smanjenje siromaštva u Srbiji.
Dakle, to je politika G17 plus i to su rezultati koje smo mi postigli u ovoj vladi i na koje smo zaista ponosni, s razlogom.
Šta se dešava u ovom trenutku? Mi smatramo da je jako važno da institucije u Srbiji ostanu stabilne. Mi smatramo da je jako važno da Srbija ima stabilnu vladu koja će biti kredibilna u svim procesima koji nas očekuju. Zato nije dobro rešenje, tj. naša je ideja da nije dobro rešenje da se menja guverner na prvoj narednoj sednici Skupštine.
Zašto to nije dobra ideja? Zato što je to, između ostalog, kršenje zakona i Ustava koji nalažu da je Narodna banka nezavisna institucija koja čuva, pre svega, finansijsku stabilnost države Srbije.
Da li mi imamo neke primedbe na rad dosadašnjeg guvernera? Da li postoje uslovi po kojima bi trebalo da se on razreši?
Da, definisali smo ih: ukoliko je izvršio krivično delo, ukoliko je nestručno obavljao svoj posao, ukoliko mu je loše zdravstveno stanje, ukoliko je davao lažne podatke i nisu ispunjeni opšti uslovi. Nijedan od tih uslova nije zadovoljen.
Šta je zadovoljeno?
Zadovoljili su rezultati rada, stabilan dinar, devizne rezerve u visini od 11 milijardi dolara, devizna štednja 3 milijarde evra, domaća štednja od 5 milijardi dinara.
Da li je to ikada bilo u Srbiji? Nije bilo. Da li je guverner dobar? Nije dobar. Iz kojih razloga? Samo iz političkih razloga. To je ono na šta G17 plus neće pristati, jer su nam institucije važne, jer nam je stabilnost finansijskog sistema Srbije važna.
Pitali ste šta mi hoćemo. Reći ću vam šta hoćemo. Hoćemo izbore u roku od 30 dana. To je amandman koji smo dali. Zašto u roku od 30 dana? Zato što smatramo da vreme nije saveznik Srbije. Neko je rekao da imamo dva meseca za kampanju.
Šta briga građane Srbije koliko mi imamo vremena za kampanju. Srbija nema vremena za takve kampanje. Srbija mora da žuri. Mislim da smo u tome svi saglasni.
Da li zaista imamo vremena za kampanju?
Možda je bolje da imamo 3, 4 meseca, ostvarićemo možda bolje rezultate, ali Srbija nema vremena da čeka 3 i 4 meseca na sledeću vladu, zato što teku pregovori o Kosovu, zato što treba da nastavimo pregovore sa EU i zato što treba da donesemo budžet.
Da li ćemo se privremeno finansirati do marta meseca? Da li mislite da je dobro privremeno se finansirati, kad je svaki dan duže privremenog finansiranja problem za Srbiju?!
Problem je za one profesore, za lekare, za sve one koji primaju plate. Dakle, to nije dobro rešenje.
Naša ideja je da se Srbiji žuri, da mi moramo da izađemo na izbore, nemamo čega da se bojimo. Ono što smo do sada radili, to je naše lice, ne trebaju nam nikakve posebne kampanje.
Dakle, hajdemo na izbore, hajde da posle toga formiramo vladu, kakva god ta vlada bila, kakve god neko imao rezultate, dobre ili loše. Važno je da vlada postoji, da imamo budžet, važno je da od Nove godine krenemo s novom vladom, novim budžetom, da krenemo u pregovore sa EU i da, kao kredibilan partner, krenemo u pregovore o Kosovu.
Svi ste pričali da je to svima važno. Hajde da dokažemo da je to važno. Stabilne institucije, stabilan dinar, stabilna vlada, stabilna Srbija, to je ono što je važno za G17 plus.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Vjerica Radeta, a nakon nje neka se pripremi narodni poslanik Jovan Todorović.