Dame i gospodo narodni poslanici, građani Srbije, od 2000. godine očigledno nemamo sreću sa ministrima poljoprivrede.
Setimo se, najpre je bio Dragan Veselinov, ako ste ga zaboravili, to je onaj što je voleo brzo da vozi; pa ga je zamenio Stojan Jeftić, to je onaj što je sebe doveo u Privrednu komoru i onaj što je vas zamenio, gospodine ministre, najugroženiji čovek sa stambeno nerešenim pitanjem; pa je potom došla jedna gospođa koja se svim drugim više bavila nego poljoprivredom i stvarala dobre uslove za poljoprivrednu proizvodnju; pa je i nju zamenio čovek koji je voleo sa njom da sedi kao njen pomoćnik. Potom ste došli vi, gospodine ministre, o vama ne mogu još da se izjašnjavam, kratak je period, ali sudeći po tome koliko ste se potrudili da pomognete poljoprivrednim proizvođačima, a ovaj put ću se usredsrediti na proizvođače duvana, ne očekuje se ništa posebno i ništa mnogo bolje u odnosu na vaše prethodnike.
U 2006. godini proizvedeno je oko 7.645 tona duvana; od toga je 5.606 sorta "virdžinija", čija je proizvodnja inače tri puta uvećana, zatim sorta "berlej" oko 1.800 tona i na kraju orijentalni duvani, to su ovi kvalitetni u kojima Srbija ima tradicionalno dobre rezultate, čija je proizvodnja opala na 161 tonu.
Moram da podsetim kolege poslanike da je Srbija u nekom periodu između '70. i '80. godine proizvodila preko 30 hiljada tona duvana, da bi u osamdesetim godinama ta proizvodnja spala na 20 hiljada tona, a imali smo situaciju 2005. godine, odnosno 2004, da je spala na pet hiljada tona. Juče sam o tome govorio, da je premija bila propisana za jedan hektar. Ovo što ste vi rekli - 100 evra po jednom hektaru zasejanih površina, to nije parametar koji obezbeđuje kvalitet u proizvodnji, niti je parametar koji motiviše poljoprivredne proizvođače za dobru proizvodnju.
Vi znate da je duvan poljoprivredna kultura koja ima najlošiju poziciju u agrarnom budžetu i znate da je četiri puta veći uvoz od izvoza. Da li na tome može nešto da se uradi? Sigurno je da može.
Ne bih ovako grčevito morao da se borim za poljoprivredne proizvođače iz ove oblasti da, kao što sam vam rekao, devet fabrika nije zatvoreno. Dolazim iz sredine u kojoj postoji fabrika za primarnu preradu duvana, iz Ljubovije, koja je nerazvijena opština, siromašna, a znate da se proizvodnjom duvana uglavnom bave oni poljoprivrednici, onaj sloj našeg stanovništva koji je siromašniji. Znamo da je za obradu jednog hektara potrebno 70 puta više učešće žive radne snage, nego za proizvodnju pšenice.
Sve su ovo pokazatelji koje biste vi, gospodine ministre, morali ozbiljno da uzmete u razmatranje. Na kraju, potpuno sam siguran da vi nećete prihvatiti amandmane Srpske radikalne stranke koji bi doveli do poboljšanja kvaliteta ovog zakona. Ali, učinite bar ono što su uradili vaši prijatelji u Hrvatskoj – propišite uredbom da bi određene cigarete koje su proizvedene u Srbiji imale status domaće cigarete da moraju da sadrže određenu količinu duvana koji je proizveden u Srbiji.
Slažem se sa svima onima koji smatraju da je duvan nešto što je zlo, što uništava naše zdravlje, ali ukoliko su se stvorile privredne mogućnosti za proizvodnju te kulture, jer znate da imamo izuzetno dobre klimatske i zemljišne uslove za proizvodnju duvana... Ovaj ministar koji je bio pre vas je rekao da je duvan proizveden u Srbiji veoma lošeg kvaliteta, a lično je posredovao u tome da se seme uveze iz Brazila. Potpuno je svakome jasno, ko nikada nije video nijedan struk svežeg duvana, da su klimatski uslovi u Brazilu i u Srbiji neuporedivi i da ne može ono seme koje je predviđeno za proizvodnju duvana u Brazilu da bude primenjivo i za Srbiju.
Rekli ste da je oko milijardu evra uloženo u duvansku industriju. To je tačno, ali u toj milijardi je sadržan i iznos kojim su kupljene fabrike za proizvodnju cigareta u Srbiji. Sigurno vam je poznato i da su poljoprivredni proizvođači, zajedno sa fabrikama koje organizuju proizvodnju i otkup duvana, uložili preko 19 miliona evra u ovu proizvodnju. Kada je došla jedna fabrika, otkupljivač duvana, a to je, zapravo, ćerka "Filip Morisa", počela je da organizuje svoju proizvodnju na sušarama, koristeći kompletnu opremu u koju su investirale i poljoprivrednim proizvođačima podelile fabrike za otkup i proizvodnju duvana u Srbiji. Inače, njihova proizvodnja je 300.000 tona na godišnjem nivou, pa uporedite sa onih pet-šest hiljada u Srbiji.
Kada je predstavnik jedne fabrike, jedan od dobrih proizvođača u Brazilu, rekao - šta bi se desilo da imamo takvu situaciju da se na sredstvima organizuje proizvodnja od strane nekog ko je došao u Srbiju i nije uložio još nijedan dinar, šta bi se desilo tamo, taj bi morao da ode u zatvor. Odgovoreno je - gospodine, ovo nije ni Španija, ni Nemačka, ovo je Srbija, tu možemo da radimo šta hoćemo.
Ne smemo tako da radimo, ne samo zbog nas, ne smemo to da radimo zbog naših poljoprivrednih proizvođača. Moramo stalno da se trudimo, uz teške uslove pod kojima oni rade i privređuju, da im bar taj finansijski efekat popravimo i omogućimo im što bolje uslove za proizvodnju.
Dakle, fabrika za primarnu preradu duvana u Ljuboviji je, posle Sente, jedna od najvećih u Srbiji. Imala je proizvodnju i do 5 - 6 hiljada tona na godišnjem nivou, a sada je to spalo na 1.500 - 2.000 u najboljim uslovima, s tim što se ove godine ne može očekivati otkup te količine duvana, jer je suša u značajnoj meri uticala na takve uslove.
Inače, moj amandman se odnosi i na brisanje dela u članu 45. stav 5. koji se odnosi na to da vozilo kojim se prevoze duvanske prerađevine treba da bude označeno posebnom oznakom i u njemu treba da postoje higijenski uslovi, kao i drugi propisani uslovi. O higijenskim uslovima u vozilu za prevoz duvana govorila je moja uvažena koleginica Nataša Jovanović, pa tu nemam šta da dodam.
Ne znam da li je ovo vaš izum, gospodine ministre, to je i ranije postojalo, zbog čega treba označiti vozila kojima se vrši prevoz duvana? Možemo da pretpostavimo, iz razloga da ta vozila ne treba kontrolisati, jer je nekako prirodno, ako je ono označeno da služi za prevoz duvanskih prerađevina, odnosno cigareta, ne treba ga ni kontrolisati. Onda možete misliti, ukoliko se to vozilo ne kontroliše, kakve sve situacije mogu da nastupe na tržištu duvanom.
Moram samo da vam kažem da se SRS zalaže za maksimalnu kontrolu u proizvodnji duvana, u proizvodnji duvanskih prerađevina, cigareta, kao i u samom prometu. Znači, tu se zalažemo za maksimalnu kontrolu.
Isto tako, zalažemo se da se na neki način, u bilo kojoj formi, da li kao što je to urađeno u Hrvatskoj, promeni ovaj član u kom se proizvođači cigareta oslobađaju od obaveznog otkupa. Ukoliko to bude ostalo, ukoliko na tom planu ništa ne promenimo, onda ćemo sigurno potpuno uništiti proizvodnju duvana u Srbiji, koji je inače izuzetno kvalitetan. U situaciji kada ima oko milion nezaposlenih u Srbiji treba stvoriti neke uslove da se ljudi zaposle, pošto po jednom hektaru ide u proseku jedan zaposleni. Multinacionalne kompanije koje su kupile naše fabrike za preradu duvana su se obavezale da će u 2008. godini podići proizvodnju duvana na 16.800 tona. To bi automatski značilo uposlenost novih oko 8.000 radnika i u duvanskoj industriji, gde se vrši prerada sirovog duvana i proizvodnja cigareta. Ne mogu sada da procenjujem, ali ako imamo u vidu koliko je sada angažovano na direktnoj proizvodnji duvana, a koliko je angažovano ukupno u duvanskoj industriji, onda mogu slobodno da procenim da bi bilo zaposleno novih 30.000 - 40.000 radnika. Malo li je to u današnjim uslovima, kada se pojedini predstavnici lokalnih samouprava hvale i sa 30 - 50 zaposlenih? To jeste dobro. Zato moramo u ovoj grani da uradimo nešto da spasimo poljoprivrednu proizvodnju, da pomognemo poljoprivrednim proizvođačima.
Ne znam da li je tu kolega Milan Nikolić. Za one koji nisu u toku, gospodin Nikolić, ovlašćeni predstavnik SPS-a, kada smo govorili o CEFTA sporazumu, kada je imao dilemu oko CEFTA sporazuma, rekao je: "CEFTA sporazum je tamni vilajet. Ukoliko prihvatimo - problem. Ukoliko ne prihvatimo - problem". Ukoliko prihvatimo, gospodine Nikoliću, CEFTA sporazum, to je problem i tačka. Nema - ukoliko ne prihvatimo.
Zato pozivam sve narodne poslanike da u danu za glasanje prihvate sve amandmane Srpske radikalne stranke, jer sigurno će dobro doći proizvođačima duvana, a samim tim i Republici Srbiji. Zahvaljujem se.