ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 28.11.2007.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

28.11.2007

Sednicu je otvorio: Oliver Dulić

Sednica je trajala od 10:05 do 20:00

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Četvrte sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2007. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 120 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 95 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da su sprečeni sednici da prisustvuju narodni poslanici koji se nalaze u Briselu.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O PREDSEDNIKU REPUBLIKE (pojedinosti)
S obzirom na to da Vlada još uvek nije poslala mišljenje o amandmanima, pre početka rasprave po amandmanima, pitam narodne poslanike da li neko želi reč po članovima 225. i 226.
Izvolite, reč ima narodni poslanik Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Hvala. Ne po članu 225. i 226, nego po obavezi Vlade Republike Srbije da nam dostavi mišljenje o amandmanima koji su podneti, s obzirom na to da se radi o vrlo važnim i značajnim zakonima.
Pošto je podneto preko 100 amandmana na ova dva predloga zakona, mislim da nemamo uslove da nastavimo rad dok ne dobijemo mišljenje Vlade, bez obzira na prisustvo ministra ovde. Očekujem da ćemo, i bez obzira na mišljenje Vlade, s ministrom uspeti da uspostavimo određeni kontakt i da će prihvatiti neke amandmane koje možda Vlada ne prihvati.
Predlažem, gospodine predsedniče, da shodno vašim ovlašćenjima iz Poslovnika, obezbedite mišljenje Vlade Republike Srbije, a do tada da napravite pauzu jer nemamo uslove za rad.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem. To sam i hteo da uradim. U potpunosti se slažem s vama, gospođo Radeta.
Dajem pauzu od 30 minuta, dok Vlada ne pošalje mišljenje o amandmanima na ove zakone. Hvala.
(Posle pauze – 11.00)

Oliver Dulić

| Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, mišljenje Vlade je stiglo. Trebaće nam još malo vremena da se umnoži i podeli poslanicima. Izvinjavam se, počećemo za 15-20 minuta. Hvala.
Samo da obavestim Narodnu skupštinu da su danas sa nama, na galeriji, učenici srednje škole iz Lapljeg Sela, sa Kosova i Metohije, koji su došli da vide kako Parlament funkcioniše. Molim vas da ih pozdravite. (Aplauz)
(Posle pauze – 11.15)

Oliver Dulić

| Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Aleksandra Jerkov, Aleksandar Marton, Nenad Prokić, Čedomir Jovanović, Milena Stanković, Nebojša Ranđelović, Rajko Baralić, Miletić Mihajlović, Ninoslav Dimitrijević, Zvonimir Stević, Željko Vasiljević, Jorgovanka Tabaković, Aleksandar Martinović, Nataša Jovanović, Zlatan Jovanović, Nemanja Šarović, Vjerica Radeta, Zoran Krasić, Zdravko Topalović, Sulejman Spaho, Petar Jojić, Božidar Koprivica, Dragan Todorović, Veroljub Arsić, Momir Marković, Dejan Mirović, Milorad Buha, Radiša Ilić, Jadranko Vuković, Zoran Antić, Dragan Živkov, Milovan Radovanović, Stefan Zankov, Milosav Miličković, Dušan Bajatović, Srđan Šajn i Milutin Mrkonjić.
Podsećam vas da je narodni poslanik Milorad Belić, pismom od 21. novembra 2007. godine, povukao amandman na članove 14. i 18. i amandman kojim je predložio dodavanje novog člana 28a, a narodni poslanik Zvonimir Stević je, pismom od 26. novembra 2007. godine, povukao amandman na član 15.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 140. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Jorgovanka Tabaković.
Da li neko želi reč? (Da.)
Izvolite, reč ima narodni poslanik Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Dame i gospodo poslanici, najpre želim da pozdravim naše mlade goste sa Kosova i Metohije. Žao mi je što su čekali početak rada ovog parlamenta. Nismo mi, znate, uvek ovako neozbiljni, jedino kad zavisimo od Vlade Republike Srbije. Onda nam je ovako, a nažalost, ni vama s Vladom nije mnogo bolje.
Danas je trebalo da počnemo rad u 10.00 časova, ali još uvek nismo. Moram da vas obavestim, gospodine predsedniče, da narodni poslanici još uvek nisu dobili mišljenje Vlade Republike Srbije. Vi ste meni dali svoj primerak, hvala. Ostali poslanici, bojim se, neće biti u stanju da prate rad. Ali, krenućemo.
Dakle, amandman na član 1. podnela je narodni poslanik Jorgovanka Tabaković i predložila da se član 1. Predloga zakona o predsedniku Republike briše, a član 1. kaže: ''Predsednik Republike izražava državno jedinstvo Republike Srbije''.
Ovo je, zapravo, član 111. Ustava Republike Srbije. Stav SRS-a je − zapravo to nije samo stav SRS-a, nego je to nešto što je opštepoznato − da je Ustav najviši pravni akt svake države i svi zakoni treba i moraju da budu u skladu sa Ustavom. Ali, zakoni služe da se ustavne odredbe razrade, da se konkretizuju, jer ne može u Ustavu da bude sadržano sve ono što treba da se reguliše kroz zakonske propise i da obuhvati sve oblasti društva i života.
Ovo nije jedini član gde ste vi bukvalno prepisali Ustav Republike Srbije. Mi smo zato i podnosili amandmane, da bismo, pre svega, skrenuli pažnju na neozbiljnost Vlade Republike Srbije kod predlaganja ovih zakona. Podsećam vas da je Vlada Republike Srbije već odavno imala obavezu, prema Ustavu i Ustavnom zakonu o sprovođenju Ustava, da predloži ove zakone o kojima mi danas raspravljamo i one preostale, koji su predviđeni za narednu sednicu, a koje smo takođe dobili tek pre nekoliko dana.
Očigledno je Vlada Republike Srbije vrlo neozbiljno pristupila izradi ovih predloga zakona. Da bismo imali veći broj članova i da bi im zakon, kao, izgledao ozbiljniji, samo su u velikom broju prepisivali članove Ustava.
To je neprihvatljivo za poslaničku grupu SRS, a pogotovo kada Vlada kaže zašto ne prihvata amandman.
Kaže: "Celovito uređenje institucije predsednika Republike nalaže da zakon o predsedniku Republike sadrži i kratke odredbe o načinu na koji se predsednik Republike bira, kao i o vrsti opšteg pravnog akta kojim se uređuju izbori za predsednika Republike (to je zakon)".
Zaista ne razumem šta je Vlada ovde htela da nam objasni, šta je htela da kaže, jer u članu 1. piše da predsednik Republike izražava državno jedinstvo Republike Srbije. Kakve to ima veze sa ovim obrazloženjem o kojem vi govorite, o načinu izbora predsednika, o vrsti opšteg akta kojim se uređuju izbori za predsednika itd.?
Dakle, Vlada nas nije udostojila, gospodine ministre, ozbiljnog odgovora. Vi ne slušate narodne poslanike, a ja sad baš ne bih da ponavljam šta sam rekla, pročitajte stenogram. Razmislite i, u ime Vlade, prihvatite ovaj amandman.
Nemojte da nam zakon bude prepisani Ustav. Zakon je, gospodine ministre, nešto što treba da uokvirite u Ustav. Vi – kao predlog, a mi, narodni poslanici, konačno – kao zakon, i da razradite odredbe Ustava. Da gledate da vam zakon bude u skladu sa Ustavom jer još uvek nemamo Ustavni sud. Ovaj koji dobijemo, biće partijski pa neće vredeti obraćati se tom sudu.
Dakle, gospodine ministre, pratite narodne poslanike. Predlažem da prihvatite amandman gospođe Jorgovanke Tabaković na član 1. Predloga zakona.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Da li se još neko javlja za reč po amandmanu?
Prvo ćemo da završimo po članovima 225. i 226, pa ćemo potom da radimo po amandmanima.
Po Poslovniku se javio narodni poslanik Zvonimir Stević, potom narodni poslanik Vladan Batić.
...
Socijalistička partija Srbije

Zvonimir Stević

Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine predsedavajući, gospodine ministre, želim da iskoristim priliku da pozdravim učenike prvog i drugog razreda ekonomske škole iz mog kraja, direktoricu Malinku Mitrović i saradnike. Škola je izmeštena iz Prištine i sada vrši funkciju u Lapljem Selu.
Dobro je to što su ovi učenici, profesori, ostali učenici na Kosovu i Metohiji i njihovi roditelji dali doprinos da se održi obrazovanje u sastavu sistema Srbije i da očuvamo Kosovo i Metohiju u ovom periodu. Nije dobro to što se na prostoru Kosova i Metohije stvari komplikuju, unosi zabuna i konfuzija.
Naime, jutros sam dobio informacije da se od 1. decembra na prostoru Kosova i Metohije uvodi nekakva radna obaveza i da će osnovne i srednje škole od 5. decembra da prekinu nastavu. O kakvoj se radnoj obavezi radi ako je stanje redovno?
Gospodine predsedniče Skupštine, imate ustavnu obavezu i nadležnost da to tražite i pitam vas: kada će Skupština da raspravlja o izveštaju Pregovaračkog tima? O kakvim se akcionim planovima ministarstava radi? Čitao sam u novinama da će Ministarstvo zdravlja vršiti uplatu kao i do sada. Ministarstvo rada će vršiti isplatu socijale kao i do sada. Kakvi su to akcioni planovi? Šta država smera – Vlada, ministarstva i najviši organi ove države?
Ako dođe do bilo kakvog unilateralnog priznanja statusa, onaj ko proglasi nezavisnost postaje suveren na delu teritorije i menja se sistem. Kako ćemo u tom sistemu mi da funkcionišemo i kako će preostali narod na prostoru Kosova i Metohije da živi, da radi i da opstane? Tražim informaciju od Ministarstva rada: o kakvoj se to meri, naredbi, uredbi radi – da se uvede privremeni obavezni rad? Tražim informacije i obaveštenje u toku dana od nadležnog ministarstva. Hvala vam.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem, gospodine Steviću.
Reč ima narodni poslanik Vladan Batić. Izvolite.

Vladan Batić

Gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, takođe želim, u ime Demohrišćanske stranke Srbije i u ime poslaničke grupe LDP, da pozdravim đake sa Kosova. Da je sreće, danas bi, i u danima iza nas i narednih dana, na dnevnom redu bila rasprava o sudbini i budućnosti Kosova i Metohije. Ali, pošto ovde caruje neodgovornost, o tome se ovde ne raspravlja. Raspravlja se u parlamentima drugih zemalja.
Sada mi dozvolite, gospodine predsedniče, da reklamiram povredu člana 27. Tiče se vaše uloge i vaše obaveze. Tiče se i načina rada ovog parlamenta i troškova koji se prave oko rada ove skupštine.
U petak je, kada su bila poslanička pitanja, par sati trajala pauza jer jedno vreme nije bilo nikoga od članova Vlade da bi im se mogla postaviti pitanja. U subotu smo imali sednicu koja je trajala sat-dva, povodom glasanja i ništa više. Danas se sa početkom sednice kasni sat i po. Sve to plaćaju poreski obveznici Srbije.
Gospodine Duliću, i vi ste na par sastanaka šefova poslaničkih klubova pominjali da treba da se smanje troškovi putovanja. Tražim od vas da obznanite narodnim poslanicima i građanima Srbije koliki su troškovi vaših putovanja i, pogotovu, nešto što smeta i iritira, zašto na ta putovanja vodite po dva ili tri savetnika i po dva telohranitelja.
Šta će vam u inostranstvu telohranitelji, gospodine Duliću? Znam da vaši prijatelji vole da vide Njujork – nikada ga nisu videli – i to je lepo. Možete da ih vodite, ali o svom trošku. Vodili ste tri savetnika i dva telohranitelja. Slično je bilo u Ženevi, Briselu i na drugim mestima.
Podsećam vas da Zoran Đinđić, premijer i predsednik Demokratske stranke, nikad u inostranstvo nije vodio telohranitelja. Nikad nijedan član Vlade. Pa, recimo, predsednica Parlamenta Nataša Mićić nigde nije vodila telohranitelje. To košta. Košta ovu zemlju, košta ove građane.
Gospodine Duliću, reč niste rekli u Njujorku. Obznanili ste da ste se sreli sa Srđanom Kerimom. Pa, Srđan Kerim je svake nedelje u Beogradu, niste zbog toga morali da idete u Njujork. Znači, tražimo izveštaj: koga vodite i zašto to radite? Zašto – na to ne morate ni da odgovorite, ali – koliko to košta? Šta će vam telohranitelji u Ženevi, Briselu i Njujorku?
Kamo sreće da se te pare troše u druge namene, na ovu decu sa Kosova i Metohije.