ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE, 08.09.2008.

9. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE

9. dan rada

08.09.2008

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić Dejanović

Sednica je trajala od 12:05 do 18:25

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad sednice Četvrtog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 124 narodna poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 109 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da je sprečen da sednici prisustvuje narodni poslanik Daniel Petrović.
Obaveštavam vas da sam, na osnovu člana 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, pozvala Žarka Milićevića, savetnika ministra finansija, da prisustvuje ovoj sednici.
Nastavljamo rad po dnevnom redu.
Prelazimo na zajednički jedinstveni pretres 4 - 14. tačke dnevnog reda: – PREDLOZI ZAKONA O POTVRĐIVANjU SPORAZUMA O ZAJMOVIMA (REKONSTRUKCIJA SAOBRAĆAJA, ENERGETSKA EFIKASNOST, NAVODNjAVANjE I ODVODNjAVANjE, REFORMA POLjOPRIVREDE I DONACIJA ZA NjU, RAZVOJ BORA) I UGOVORA (SANACIJA MOSTA "GAZELA", REHABILITACIJA PUTEVA I MOSTOVA, KLINIČKI CENTRI)
Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički jedinstveni pretres o predlozima zakona po tačkama 4 - 14. dnevnog reda, pre otvaranja zajedničkog jedinstvenog pretresa podsećam vas da, prema članu 149a stav 3, shodno članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova pojedinih poslaničkih grupa.
Pošto ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, konstatujem da je vreme rasprave po poslaničkim grupama sledeće: poslanička grupa SRS – jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; poslanička grupa Za evropsku Srbiju – jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; poslanička grupa DSS - Vojislav Koštunica – 25 minuta i 12 sekundi; poslanička grupa G17 plus – 28 minuta i 48 sekundi; poslanička grupa SPS - JS – 18 minuta; poslanička grupa LDP – 15 minuta i 36 sekundi; poslanička grupa Nova Srbija – 10 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa manjina – osam minuta i 24 sekunde, i poslanička grupa PUPS – šest minuta.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.
Obaveštavam vas da su poslaničke grupe ovlastile da ih predstavljaju: SPS - JS Milan Nikolić i gospođa Donka Banović – DSS - Vojislav Koštunica.
Saglasno članu 149a stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram zajednički jedinstveni pretres o:
- Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (''Dodatno finansiranje projekta rekonstrukcije saobraćaja'') između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj,
- Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji između Republike Srbije i Evropske investicione banke ''Sanacija mosta Gazela'',
- Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji između Republike Srbije i Evropske investicione banke Rehabilitacija puteva i mostova B-2,
- Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o finansiranju (''Dodatno finansiranje projekta energetske efikasnosti za Srbiju'') između Republike Srbije i Međunarodnog udruženja za razvoj,
- Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (''Dodatno finansiranje projekta energetske efikasnosti za Srbiju'') između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj,
- Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu ("Dodatno finansiranje projekta rehabilitacije sistema za navodnjavanje i odvodnjavanje") između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj,
- Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (''Projekat reforme poljoprivrede u tranziciji'') između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj,
- Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o donaciji iz Globalnog fonda za zaštitu životne sredine (''Projekat reforme poljoprivrede u tranziciji'') između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj, u svojstvu Agencije za implementaciju Globalnog fonda za zaštitu životne sredine,
- Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o finansiranju (Projekat ''Regionalni razvoj Bora'') između Republike Srbije i Međunarodnog udruženja za razvoj,
- Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o zajmu (Projekat ''Regionalni razvoj Bora'') između Republike Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj,
- Predlogu zakona o potvrđivanju Finansijskog ugovora između Republike Srbije i Evropske investicione banke za Projekat Klinički centri/A.
Da li predstavnici predlagača ... Po Poslovniku, izvolite, gospodin Aligrudić.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala. Grupa narodnih poslanika iz DSS-a postavila je pitanje Vladi zašto se odustaje od sprovođenja Akcionog plana, koje su to okolnosti promenjene kada je Vlada odlučila da vrati povučene ambasadore u pojedine zemlje EU koje su priznale nezavisnost Kosova, zašto se činio diskontinuitet u vođenju državne politike i da li to Srbija na taj način vrši kapitulaciju u tajnosti?
To pitanje je bilo postavljeno Vladi, a dobili smo od Vlade odgovor koji kaže: ''Nova Vlada Republike Srbije ne odustaje od Akcionog plana, već ga delimično usklađuje sa prioritetima koje je postavila, a to su evrointegracija i odbrana suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje''. Onda sledi još pet - šest stavova, sve u istom smislu, bez konkretnog objašnjenja ili neke veze sa Akcionim planom koji je prethodno, makar delimično, usvojen na prethodnoj Vladi Republike Srbije.
Zatim se u jednom trenutku kaže da u Akcionom planu nije predviđen prekid diplomatskih odnosa sa zemljama koje priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, pa povratak naših ambasadora ne predstavlja ponovo uspostavljanje tih odnosa. Uopšte mi nije jasno šta to znači.
Dakle, mi nismo do kraja prekinuli diplomatske odnose, nego smo pozvali ambasadore na konsultacije. To je najmanja moguća mera koju je država mogla da učini prema bilo kojoj zemlji koja se usudila da kaže da 15% teritorije Srbije ne pripada Srbiji.
Naravno, na konsultacije se uvek zove privremeno, to traje određeno vreme, ali mora postojati određeni momenat za povratak tih ambasadora. Mi iz DSS-a smatrali smo i pre ovih izbora i smatramo i sada da se taj momenat nije dogodio; znači, ne postoji nijedna nova okolnost koja bi uticala na to da se ti ambasadori tamo vrate.
Poboljšanje odnosa između zemalja EU i Srbije ili nekvarenje odnosa sa pojedinim zemljama EU, što će se demonstrirati sa naše strane povratkom ambasadora, uopšte nije dobar argument, jer su pojedine zemlje EU, bilateralno gledano, drastično pokvarile odnose sa Srbijom time što su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije (oni kažu samo - Kosova). To je bila mera sa njihove strane. Urađena je jedna polumera sa naše strane i od nje se sada odustaje, navodno zbog toga što je to neophodno radi odbrane evrointegracije kao nekog modusa u kome država Srbija treba da živi naredno vreme.
Naravno da niko ništa nema protiv evropskih integracija, naravno da je to bila politika DSS-a, i biće ubuduće, ali postoji veliki problem, postoji problem kako mi da komuniciramo sa tim zemljama, kako mi sa njima da ostvarimo realizaciju bilo kakve odluke u pogledu sprovođenja integracija, ako dopustimo da budemo gaženi na ovakav način u bilo koje vreme i bilo kad. Kakvu mi poruku njima šaljemo? Mi njima šaljemo upravo onu poruku koju oni hoće da čuju, barem ogromna većina zemalja EU, a to je da, bez obzira na to šta verbalno kazali, bez obzira na to šta izgovorili, Kosovo i Metohija za nas zapravo nisu bitni, da je bitan samo proces evropskih integracija, da integritet države nije bitan. Jer, ovde su bitna dela, a ne reči. Ono što država čini je ono što se računa, a ne ono što državni zvaničnici izgovore. To je ono što je jako bitno.
Zato smo mi hteli da razgovaramo o svemu ovome i pre nego što su izbori raspisani, ali nije imalo sa kime da se razgovara. To je bio veliki problem. Ovaj odgovor Vlade, zapravo, pokazuje ignorisanje pitanja koje se postavilo i pokazuje da je zaista do kraja propala jedinstvena državna politika prema Kosovu i Metohiji.
Hvala vam, upravo ovim završavam. Hoću da kažem da u daljem toku današnje sednice nema potrebe više da razgovaramo o ovome. Razgovaraćemo kada tačka dnevnog reda bude rezolucija o tzv. kontinuitetu, mi kažemo diskontinuitetu, državne politike kada je reč o Kosovu i Metohiji, pa će tu biti prilike da se razgovara i o ovome što kaže Vlada i o onome kako je došlo do ove rezolucije i njenog sadržaja, o onome što je trebalo da bude na dnevnom redu, a nije bilo, a nadamo se da će biti, pa će građani Srbije da čuju sve i verovatno do kraja razumeju svačije stavove. Hvala vam.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Mićunović, po Poslovniku.
Sadržaj vaše diskusije će biti prosleđen Vladi.
...
Demokratska stranka

Dragoljub Mićunović

Za evropsku Srbiju
Upravo je kolega Aligrudić povredio Poslovnik. Ne možemo mešati poslanička pitanja sa povredama Poslovnika. Poslanička pitanja su uređena na poseban način. Ovo pitanje je upućeno Vladi, Vlada je na to odgovorila i radi se o korespondenciji povodom poslaničkog pitanja. To sa povredom Poslovnika sigurno nema nikakve veze.
Što se samog sadržaja tiče, moram reći da ne treba zaboraviti, a to ne treba da zaboravi ni kolega Aligrudić, da je jedna vlada vodila politiku, imala Akcioni plan, da je ovo jedna druga vlada, koja se može pridržavati tog Akcionog plana više ili manje i može ga tumačiti na način na koji ona smatra da je celishodno.
Nijednog trenutka se nije moglo dokazati da su povlačenje ambasadora i prekid komunikacije doprinosili Srbiji. Naprotiv, mi smo izgubili kanal da vršimo agitaciju za naše dalje diplomatske korake, da dobijamo pristalice za ovu tužbu ili mišljenje koje ćemo objaviti prema Međunarodnom sudu pravde.
Zato mislim da ova pitanja koja spadaju u drugi delokrug ne treba ovde da se koriste za povredu Poslovnika.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Izvolite, replika, mada prednost po Poslovniku imaju oni koji reklamiraju Poslovnik, ali pošto se radi o istoj poslaničkoj grupi, izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
I ovo je na neki način povreda Poslovnika. Dakle, u članu 226. Poslovnika ove skupštine stoji: "Narodni poslanik ima pravo da traži obaveštenja i objašnjenja od predsednika Narodne skupštine, predsednika odbora Narodne skupštine", vi jeste predsednik Odbora, ali nismo od vas nikakav odgovor tražili, "ministara i funkcionera u drugim republičkim organima i organizacijama o pitanjima iz okvira prava i dužnosti ovih funkcionera, iz nadležnosti organa na čijem se čelu nalaze, a koja su im potrebna za ostvarivanje funkcije narodnog poslanika".
Dakle, mi smo odgovor na jedno pitanje dobili u pisanoj formi, na čemu se zahvaljujem Vladi. Mislio sam da imam pravo da, u formi u kojoj smo to pitanje postavili, prokomentarišem taj odgovor, bez potrebe da ulazimo u neku širu raspravu o tome danas. Toliko o vašoj intervenciji u tom delu.
Ne mogu da odolim da se ne setim jednog delića vašeg malopređašnjeg izlaganja. Potvrdio bih ono što ste rekli. Jeste, to su dve potpuno različite vlade: ona prethodna je bila vlada u pokušaju da realizuje državni interes Srbije, a ovo je vlada koja to očigledno i ne pokušava. To je ogromna razlika.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Izvolite, gospodine Todoroviću, po Poslovniku.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, javljam se po članu 224. Pravo je poslanika da se pozove na taj član, a vezano je za zahteve poslanika Srpske radikalne stranke da se utvrde sve činjenice povodom dešavanja na mitingu SRS, da ne ponavljam sve šta je bilo: povređivanje, tuča poslanika, ubistvo Ranka Panića.
Vi se sećate da smo mi, povodom informacije od strane ministra unutrašnjih poslova koju je poslao predsedniku Skupštine, odlučili da nastavimo rad po dnevnom redu verujući (i još uvek verujemo) da vladajuća većina stvarno želi i ima nameru da se prekine sa tom praksom koja nanosi najteže moguće posledice po našu državu. To je kršenje Ustava, kršenje zakona i zloupotreba određenih državnih službi (tu pre svega mislim na policiju, tužilaštvo, službe bezbednosti) u dnevno-političke svrhe, radi obračuna sa političkim protivnicima.
Mi smo vam tvrdili, i tvrdimo još uvek, da je nered koji se desio na mitingu SRS unapred planiran, da su postojale najmanje dve grupe, koje su čak dovedene policijskim autobusima. Verujemo da je jedan deo policijskog sastava, komandnog sastava, imao informacije o tome i da je u skladu sa tim informacijama delovao i na samom mitingu, što može da se vidi iz snimka koji smo mi pripremili na osnovu snimaka televizija koje su snimale kompletan događaj, praktično od početka do kraja.
Da bih pojačao na neki način te argumente ja sam jedan DVD dao šefu poslaničke grupe DS verujući u ono što je i gospođa Nada Kolundžija rekla za ovom govornicom - da je i njima cilj da se dođe do istine, da se utvrdi ta istina.
Računao sam, kada bude pogledala taj snimljeni materijal da će i ona dodatno insistirati na tome da mi dobijemo taj izveštaj, kako bi parlament Srbije bio oslobođen tog tereta i problema koji mi moramo da rešimo. Jednostavno, ne možemo da ga zatrpavamo pod tepih ili na bilo koji drugi način, već moramo da dobijemo sve činjenice i da dobijemo informacije ko je odgovoran.
Nažalost, i ministar unutrašnjih poslova gostujući jutros na radiju B92 već počinje da govori nešto drugo, što nas dovodi na pomisao da vi koristite staru praksu računajući na vreme, računajući da će se zaboraviti, na logiku svršenog čina, da će nas neki drugi problemi odvesti sa puta da saznamo sve ono što smo tražili. On jutros govori o tome da, na osnovu dosadašnjih informacija koje on ima, ima tu i nekih drugih odgovornosti itd., u šta mi nećemo da ulazimo niti da spekulišemo.
Ovde se samo traži da se kaže ko je odgovoran, a taj koji je odgovoran, u skladu sa zakonom, da podnese račune. Nije to posao ministra unutrašnjih poslova.
Ministar unutrašnjih poslova treba da omogući da pripadnici policije dođu do svih činjenica i da te činjenice, ukoliko postoje elementi koji govore o tome da je zloupotrebljen zakon, da te činjenice preda tužilaštvu, a na tužilaštvu je dalje postupak oko svega toga i onda ćemo videti kako će se to završiti. Ali, ako se ministar unutrašnjih poslova upušta u političke procene i on procenjuje da li ima ili nema, odnosno, razgovarali su sa porodicom, pa kako se ponašao Ranko Panić ili ne, to nas sada već navodi na ozbiljnu sumnju da li vi iskreno želite da uđete u ovaj problem i da ga rešite.
Obaveštavam vas da ćemo danas raditi po dnevnom redu zato što me zvao ministar unutrašnjih poslova i rekao da mu ostaje samo još vrlo malo vremena. Pitao sam koliko je to, a on kaže - do kraja nedelje. To ne može. Dali smo ministru solidan rok i mislim da će on postupiti u skladu sa tim dogovorom. Objasnio sam ministru da ne treba da šalje izveštaj Odboru za odbranu i bezbednost, jer Odbor nije ni tražio te informacije. Korektnosti radi, ja nisam hteo da zakazujem sednicu Odbora baš zbog izveštaja, odnosno zbog informacija koje je dao ministar unutrašnjih poslova. Smatramo da to ne bi bilo korektno. Ako je on već obećao da će dati izveštaj, zašto onda nepotrebno uznemiravati poslanike i zašto oko toga stvarati tenziju?
Znači, bez ikakvih problema smo dali mogućnost da se dođe do podataka i da se ti podaci prezentuju Skupštini Srbije. Lično smatram da je to interes svih poslanika i da je mnogo veći interes vas u vladajućoj koaliciji nego opozicionih stranaka, jer vi jedino korektnim i tačnim izveštajem, u kome nećete sakriti ni jednu jedinu činjenicu, krećete putem koji bi nam omogućio da rešimo probleme sa kojima se susrećemo i u daljoj i u bližoj prošlosti i da napokon ova država i građani Srbije dobiju parlament u kome će u najvećoj meri, ne kažem uvek, poslanici raspravljati i raditi ono što treba da rade, a to je da raspravljaju o predlozima zakona – pozicija da brani, opozicija da napada i da iznosi argumente za ili protiv. To će omogućiti Srbiji da krene bar malo napred. To je u vašim rukama i vi o tome odlučujete. Nemojte posle ovoga krivicu da prebacujete na bilo koga, okrenite se prema sebi. Hvala vam.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Očigledno je da se traženi izveštaj privodi kraju i da će ga poslanici uskoro imati, kao i javnost.
Ima reč Čedomir Jovanović, po Poslovniku.
Koristim priliku da vas obavestim da će Veroljub Arsić po ovoj tački dnevnog reda predstavljati SRS.
...
Liberalno demokratska partija

Čedomir Jovanović

Liberalno demokratska partija
Gospođo predsednice, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani predstavnici Vlade, javio sam se u skladu sa članom 83. Poslovnika o radu i, naravno, u skladu sa članom 100.
Gospođo predsednice, član 83. vas obavezuje da u predlog dnevnog reda sednice Skupštine možemo da uvrstimo samo one predloge koji su pripremljeni u skladu sa Ustavom i u skladu sa Poslovnikom po kome parlament radi, dok pretposlednji stav člana 100. kaže da ste kao predsednik dužni da nakon reklamiranja Poslovnika ponudite objašnjenje.
Mi smo tokom poslednjeg radnog dana prethodne nedelje čitav dan diskutovali u skladu sa Poslovnikom, ukazujući na činjenice koje predlog Vlade, zakon o ratifikaciji energetskog sporazuma s Ruskom Federacijom, veoma kompromituju. Mi nismo dobili nijedan adekvatan odgovor od vas i zbog toga ćemo tražiti od Narodne skupštine da se izjasni o svim reklamiranim povredama Poslovnika u danu za glasanje. Istovremeno ćemo pokrenuti pred Ustavnim sudom Republike Srbije postupak za ocenu ustavnosti i zakonitosti zakona koje je parlamentu prosledila Vlada.
Stoga bih vas zamolio, kao predsednika parlamenta, da povedete računa o usklađenosti jedne i druge inicijative. Mi tražimo da se to uradi po hitnom postupku kako bi poslanici znali o čemu zapravo glasaju.
Ne mislim da trošim vreme i još jednom ponavljam da sve ono što smo rekli mislimo – da je dovoljno skandalozna činjenica da je tek nakon diskusije u parlamentu javnosti predstavljena procena vrednosti NIS-a, a potpuno su poražavajući oni aspekti zakona o ratifikaciji o kojima smo toliko puta govorili. Ukazujemo na kršenje Zakona o privatizaciji. Istovremeno ukazujemo na diskriminaciju naših građana.
Ovde u parlamentu smo više puta vodili raspravu o ukidanju PDV-a na hranu i opremu za bebe, na odeću, i nije bilo novca za to, a PDV je ostajao kao porez. Tražili smo ukidanje poreza na udžbenike i tražili smo smanjenje poreza. Svaki put nam je ponuđeno kao obrazloženje da je teška materijalna situacija i da ne postoje uslovi za tako nešto. U zakonu o ratifikaciji mi oslobađamo ruskog partnera poreza na dodatu vrednost do pune isplativosti posla u koji mi i oni ulazimo. Mislim da je to diskriminacija naših građana.
Po ta dva osnova ćemo tražiti da reaguje Ustavni sud. Od vas kao predsednika parlamenta očekujemo da povedete računa i, naravno, u komunikaciji sa Ustavnim sudom da obezbedite što ažurniju reakciju te institucije kako bi Skupština mogla na valjan način da se izjasni u danu za glasanje.