TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 24.11.2008.

9. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

9. dan rada

24.11.2008

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 20:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo Treću sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 139 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema, utvrđeno da je u sali prisutno 89 narodnih poslanika, odnosno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da je predsednica Narodne, gospođa Slavica Đukić-Dejanović, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pozvala da sednici prisustvuju gospodin Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde i gospodin Jovan Ćosić, načelnik u Ministarstvu pravde.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O UREĐENjU SUDOVA (nastavak u pojedinostima)
U radu sednice, stali smo kod amandmana na član 78, koji je podneo narodni poslanik Arsen Đurić.
Narodni poslanik Dragan Todorović želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, javljam se po članu 226. i očekujem od Vlade da nam dostavi odgovor na pitanje – zbog čega još uvek nije izvršila ono što joj zakon nalaže, vezano za dopis koji je upućen Aerodromu "Nikola Tesla", da nam se dostave sva dokumenta vezana za čuveni put direktora Aerodroma "Nikola Tesla" u Bodrum, u vezi s nekim projektom Bodrum - Milas, koji, navodno, vredi oko 100 miliona evra?
Prošlo je više od dva meseca od kako smo zahtevali taj odgovor. Poverenik za informacije je, takođe, dostavio rešenje da direktor Aerodroma Bojan Krišto to dostavi, međutim, još uvek nema nijednog slova. Pretpostavljam da i vi, kao i svi naši građani, imate prilike da se uverite koliko je velika štetočina Bojan Krišto.
Sećate se da sam vam ovde iznosio podatke vezane za način kako funkcioniše G17 i njegovi članovi, posebno jedan koji je dosta upečatljiv, to je direktor Aerodroma Bojan Krišto. Inače je poznato njegovo delovanje vezano i za ''Lutriju Srbije'', koju je potpuno upropastio.
Samo da vas podsetim, njegov najam kola košta 78.349 švajcarskih franaka. Zatim, da posetim da je Bojan Krišto u decembru, kada je došao na čelo Aerodroma "Nikola Tesla", isplatio 135 miliona otpremnine za 141 radnika, da je dvoje od tih radnika u januaru radilo po ugovoru o delu, Gašić Radojka je dobila 70 hiljada dinara, a Radivoje Rajaković, koji je takođe dobio otpremninu, odmah se zaposlio u ''Javnim skijalištima''; inače, dobio je otpremninu od 3.515.000.
Rekao sam da je u to vreme, odnosno u oktobru, plata direktora Aerodroma "Nikola Tesla" bila 382.000 dinara, ali nije to sve. Imali ste prilike da čujete da je samo za jedan mesec Bojan Krišto uzeo skoro 12 hiljada evra, što je 960.000 dinara. Ne samo da je uzeo 960.000 dinara samo za jedan jedini mesec, nego, evo, kako isplaćuje plate, mada neće da kaže ko su ti kojima je isplatio – jednom, 516 hiljada, drugom, 562 hiljade, trećem, 581 hiljadu, a ono što je posebno interesantno, kaže se – Krišto dao 538 hiljada funkcioneru ...
(Predsedavajući: Tri minuta i 30 sekundi.)
Znam da je 30 i koliko sekundi više, ali pogledajte ove milionske iznose koji se isplaćuju iz budžeta Republike Srbije, koje građani Srbije krvavo plaćaju, na koji način se arče ove pare. Dokle mislite da pljačkate Srbiju i građane Srbije?
Upozorili smo Bojana Krišta ...
(Predsedavajući: Četiri minuta.)
... i, koliko imamo informaciju, do njega su doprle naše kritike. Valjda će vratiti neki dinar u budžet Republike Srbije.
Dokle god ste vi na vlasti, Srbija nema nikakve šanse da izađe iz krize u kojoj se nalazi, sve dok ne budete odgovarali za sve ovo što ste počinili građanima Srbije. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Molim službu Narodne skupštine da stenogram izlaganja narodnog poslanika Dragana Todorovića dostavi kako nadležnom ministarstvu, tako i Povereniku za informacije.
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić, želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Gospođo Čomić, to je član 104. Poslovnika Narodne skupštine. Kada sam pomenuo taj član Poslovnika Narodne skupštine, ne mislim da ste vi direktno prekršili tu odredbu. O čemu se radi?
Činjenica je da već nedeljama zaseda Narodna skupština i činjenica je, a to može da se vidi i u stenogramu, da sam najmanje dva puta nedeljno s ove govornice, u smislu čl. 225. i 226, tražio objašnjenje za sve poslanike Narodne skupštine, a podrazumeva se da to bude dostupno i javnosti, a to objašnjenje odnosilo se na to – gde NBS drži devizne rezerve? Da li su devizne rezerve u Srbiji ili su u inostranstvu? Kako se čuvaju devizne rezerve, u kom obliku?
Postoji shvatanje nekih ljudi, koji se profesionalno bave ovom oblašću, da se devizne rezerve nalaze u inostranstvu. Zašto u inostranstvu? Tamo su položene i predstavljaju svojevrsnu garanciju da će ova država da vrati one kredite koje je za ovih osam godina uzela.
Naravno, u takvoj situaciji, kada se poremeti finansijsko tržište, NBS svakodnevno iznosi iz nekih državnih rezervi odgovarajuću količinu deviza da bi smirila kurs, a samim tim dovodi u pitanje štednju i štedne uloge građana.
Da se ne bi desilo da se ponovi 1993. godina i da se ne bi desilo da zbog evropskih standarda naši građani ostanu bez svojih deviza, odgovor i objašnjenje su neophodni kako bi svi u ovoj zemlji znali, da im neko kaže da budu spokojni, da s razlogom mogu biti spokojni, a ne da se preko televizije javljaju reklame, kao iz vremena Dafine i Jezde, a stvarnost je potpuno drugačija.
Ne želim ništa da prejudiciram, samo tražim objašnjenje, kako bismo i mi mogli da vršimo funkciju, pogotovo što pri kraju ove sednice imamo one tri vrlo značajne tačke koje se tiču finansijskog sistema.
Uostalom, izvinjavam se na ovim sekundama, mislim da neko zvanično, s ovog mesta, mora građanima da objasni šta je to svetska finansijska kriza, jer se ovde svetska finansijska kriza, kao pojam, zloupotrebljava za sve i svašta, a, po pravilu, za kriminal, kao što se svojevremeno reč – evropski, EU, zloupotrebljavala i danas zloupotrebljava za još gori kriminal.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Molim službu da izlaganje narodnog poslanika, kao zahtev za objašnjenje, uputi Narodnoj banci Srbije.
Želi da govori o povredi Poslovnika narodni poslanik Miroslav Markićević. Dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana potpredsednice, kolege poslanici, građani Srbije, pozivam se na čl. 225. i 226, jer nam je potrebno jedno obaveštenje, a tiče se direktno našeg rada u Skupštini. Mislim da bi odgovor na ovo pitanje, koje vama postavljam, potpredsednice, mogli da nam date odmah, jer nije potrebno da pitamo ministre za ovo što hoću da pitam, odnosno za odgovor koji tražim.
Naime, jutros je u naš poslanički klub, a verujem i u ostale poslaničke klubove, došlo sledeće obaveštenje: ''Republika Srbija, Narodna skupština, Odbor za omladinu i sport, 20. novembar. Narodnim poslanicima, zaposlenima u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Obaveštavamo sve zainteresovane da mogu trebovati karte za utakmicu trećeg kola C grupe lige UEFA, FK ''Partizan'' – ''Standard Lijež'', koja se igra u četvrtak.'' Cene ulaznice su tolike i tolike. Zainteresovani treba da donesu novac za ulaznice sekretaru Odbora Dejanu Jeftoviću, Kralja Milana, telefon, do 12 časova.
Pošto je, otprilike, javnost rada u Narodnoj skupštini onakva kakva jeste, građani Srbije, ponukani pisanjem sredstava informisanja i medija o privilegovanim poslanicima, misle da ove karte treba da dobijemo besplatno, pa već neki zovu za te karte.
To je jedan deo pitanja, a drugi deo pitanja je, pitam predsednika Odbora za omladinu i sport, da li se taj odbor sastaje, da li je taj odbor čuo da se nekoliko mladih sportista sprema da napusti ovu zemlju, zato što im nisu ispunjena obećanja od države, Vlade Republike Srbije, zato što im nisu stvoreni adekvatni uslovi da se bore za našu zemlju čestito i pošteno, kako su i do sada radili i kako su nas afirmisali u svetu?
Da li je ovo posao Odbora za omladinu i sport i, uopšte, sekretara Skupštine, odnosno zamenika, odnosno sekretara, ovde piše – Odbora, da li time treba Odbor za sport i omladinu da se bavi ili nečim drugim, mnogo važnijim za sportiste i građane ove zemlje?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Nažalost, ne mogu da vam odgovorim ništa više od onoga što piše u tom dopisu. Dakle, karte se plaćaju, pa se plaćaju. Narodni poslanik Vladan Batić želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Vladan Batić

Dame i gospodo narodni poslanici, pre skoro mesec dana, s ove govornice tražio sam da Vlada odgovori na pitanja o zloupotrebama generalnog direktora Aerodroma Beograda Bojana Krišta. Tražio sam, takođe, da Vlada smeni Bojana Krišta, posle onih saznanja o enormnim naknadama za članove Upravnog odbora, za kafanske račune, za plate, za naplate, za avionske letove, za hotelske račune i slično. Odgovora nema.
Sada postavljam sledeća pitanja i tražim odgovor od Vlade Republike Srbije. Da li je tačno da u ugovorima o radu u Aerodromu Beogradu figuriraju sledeći bonusi, za direktore, da tako kažem, malo nižeg ranga – 40.000 evra na godišnjem nivou, nešto više od 60.000 evra za direktore, za zamenika generalnog direktora – 80.000 evra i za generalnog direktora – 120.000 evra. Koliko je od toga naplaćeno?
Sledeći set pitanja. Da li je firma "Aleks kompani" vlasništvo čoveka koji je u bliskim rodbinskim ili kumovskim vezama s Bojanom Krištom? Da li je ta firma najveći izvođač radova, trenutno, na Aerodromu Beograd?
Da li je ta firma, za potrebe ''Lutrije Beograd'', dok je na njenom čelu bio Bojan Krišto, izvodila radove u vrednosti nekih 250.000 evra? Da li je ta firma izvodila radove u iznosu od milion evra za ''Grand kazino'' u hotelu Jugoslavija? Da li je, a znamo da jeste, vlasnik ''Grand kazina'' Martin Šlaf?
Evo nečega što nije pitanje. Bojan Krišto je pred kraj prošle godine angažovao Velimira Radosavljevića, to je onaj podatak koji je objavio "Pres", ja sam im ga juče dao, po ugovoru o delu, a, između ostalog, pomaže Bojanu Krištu u rukovođenju preduzećem. Tada je bio univerzitetski profesor, danas je zamenik generalnog direktora, a isto je član G17 i za mesec i po ili dva meseca naplatio je, po ugovoru o delu, da bi pomagao generalnom direktoru, rada radi, u onom što bi trebalo da radi – preko 7.000 evra. Onda Mlađan Dinkić kaže – neću da ga smenim, neka vrati pare.
To je nemoral. Tako se ne sme raditi. Zato tražim od Vlade da smeni Bojana Krišta, ili ona saučestvuje u ovim njegovim zloupotrebama.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Molim službu da stenogram izlaganja narodnog poslanika Vladana Batića uputi nadležnom ministarstvu, sa zahtevom za objašnjenje.
Da li još neko želi reč u raspravi u pojedinostima o amandmanu na član 78. koji je podneo narodni poslanik Arsen Đurić?
Narodna poslanica Vjerica Radeta je bila prijavljena u prethodnom radnom danu, u četvrtak.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni  poslanici, što reče gospodin Krasić s mesta, posle ovoliko podataka o kriminalu u okviru Vlade Republike Srbije, teško je da se okrenemo onome što je započeto u četvrtak, a to su amandmani na Predlog zakona o uređenju sudova, ali moramo i to da radimo.
U četvrtak je započeta rasprava na osnovu amandmana kolege Dragana Šormaza, o tome da li u zakonu treba da stoji ''sudska policija'' ili ''pravosudna straža''. Amandman je bio u smislu da li da stoje reči "pravosudna straža" u članu 77, koji govori o obezbeđenju suda, kao i u članu 78. o kojem sada raspravljamo, odnosno amandmanu na taj član.
I tada su se čula različita mišljenja o tome da li treba da piše ''pravosudna straža'', da li ''sudska policija''.
U okviru obrazloženja ovih amandmana, čulo se i dosta kritike na rad pravosudnih organa, odnosno bilo je podsećanja na činjenice da su u neke sudove stranke ulazile s pištoljima, da su negde optuženi bežali iz sudova, da se pucalo na sudije itd.
Dakle, bez obzira na to kako se to zove, očigledno je da treba nešto da se uradi da bi se stanje u tom delu pravosuđa popravilo.
Vlada Republike Srbije nije prihvatila amandman da se ovaj termin promeni, s veoma čudnim obrazloženjem. Ja ću podsetiti na to obrazloženje, jer Vlada kaže da amandman ne prihvata iz razloga što će oblast koja je vezana za pravosudnu stražu, obezbeđenje objekata pravosudnih organa, kao i obezbeđenje nosilaca pravosudnih funkcija i osoblja u pravosudnim organima, biti regulisana posebnim zakonom, što u ovom trenutku nije moguće, imajući u vidu odredbe Zakona o policiji, kao i unutrašnju organizaciju policije i ovlašćenja policijskih službenika.
Prilikom izrade navedenog zakona, u koju mora biti uključen i MUP, Ministarstvo pravde će uzeti u obzir i rešenja predložena u amandmanima narodnih poslanika na članove od 77. do 81. Predloga zakona o uređenju sudova.
Ovakvo obrazloženje, zapravo, ovako priznanje Vlade je, u najmanju ruku, neozbiljno. Valjda Vlada funkcioniše tako da ministri i ministarstva međusobno komuniciraju i bilo bi normalno i logično da se, ako treba da se menja Zakon o policiji, ovaj zakon uradi tako da kada bude donet ne moramo ponovo da trošimo vreme od nekoliko dana kada budemo raspravljali o izmenama i dopunama ovog zakona, a to je već najavljeno u obrazloženju Vlade Republike Srbije i to je ono na šta mi iz SRS-a uporno pokušavamo da predstavniku Vlade, ne samo sada i ne samo povodom ovih zakona, skrenemo pažnju.
Naime, Vlada mora ozbiljno da radi na predlozima zakona, Parlament mora, takođe, ozbiljno posao da radi i da se vodi računa o amandmanima narodnih poslanika kada je u pitanju očigledna namera da se tekst zakona popravi.
I Vlada i skupštinska većina se svaki put ogluše na takve naše apele i mi onda imamo situaciju da za mesec, dva, tri, najviše pet, imamo izmene i dopune zakona, a već smo potrošili određen broj dana na donošenje tog zakona.
Onda imamo situaciju, kada Vlada treba da se hvali, i skupštinska većina, kažu – doneto je toliko i toliko zakona, a, u stvari, doneto je tri-četiri, ili pet zakona i dvadesetak izmena i dopuna zakona, zato što je Vlada Republike Srbije veoma neozbiljna i neodgovorna, pre svega, prema građanima Republike Srbije.
S druge strane, kada se želi da Vlada i skupštinska većina pokažu da su efikasni, onda kažu da narodni poslanici iz opozicije opstruišu rad. Zašto? Zato što govore o Vladinom predlogu, zato što kritikuju Vladin predlog, zato što skreću pažnju, i pokaže se vrlo brzo da su apsolutno u pravu. Ali, bez obzira na to što vi pokušavate da uradite, mi iz SRS-a ćemo, sasvim sigurano, da učestvujemo u radu, na način da ćemo da govorimo o svakom amandmanu, da iznosimo stav SRS-a i nećemo nikada dozvoliti da to nazovete bilo kakvom opstrukcijom, bilo kakvim odugovlačenjem.
Ovo jeste posao narodnih poslanika, kao i intervencije po Poslovniku. Upravo ono što ste malopre čuli od gospodina Dragana Todorovića i gospodina Batića vezano za Bojana Krišta govori u prilog tome da ne možete da razmišljate o tome da onemogućite narodne poslanike da govore na osnovu članova 225. i 226. Poslovnika Narodne skupštine, zato što ovakvi slučajevi kakve smo malopre čuli ne mogu da čekaju da se narodni poslanik obrati u pisanom obliku, pa da čeka da nadležno ministarstvo u pisanom obliku obavesti samo tog narodnog poslanika. Ovo su stvari o kojima mora javno da se govori.
Ne možete da sakrijete činjenicu da imate, očigledno, lopove i kriminalce u Vladi i oko Vlade i mi smo u obavezi prema našim biračima, pre svega, da o tome govorimo, i govorićemo. Žao nam je što se ljutite zbog toga, bilo bi lepo da nam pomognete, da i vi iz skupštinske većine naterate ove iz Vlade da rasteraju kriminalce, pa makar ostala dva ili tri ministra u Vladi.
Kada je u pitanju amandman gospodina kolege Arsena Đurića, koji je, takođe, vezan za pravosudnu stražu ili sudsku policiju, hoću da kažem da je vrlo interesantno zašto niste prihvatili, gospođo Malović, odnosno Vlada Republike Srbije, da se termin ''pravosudna straža'' zameni ''sudskom policijom'', kad je očigledno da ćete to vrlo brzo da radite. S druge strane, imamo toliko raznih policija, znanih i neznanih, da ne vidimo zašto bi smetalo da se i ovo obezbeđenje sudova naziva sudskom policijom. Imamo finansijsku policiju, najavljuje se uvođenje u narednim mesecima komunalne policije, dakle, imamo mi razne policije, ali imamo i jednu policiju za koju niko u državi Srbiji neće da kaže da zna da takva policija postoji.
Ja sam svojevremeno, to je bilo u julu 2007. godine, pitala ministra unutrašnjih poslova, gospodina Jočića, a pošto je njegov odgovor bio da ne zna da postoji policija o kojoj sam pričala, odnosno da ima saznanja da postoji neka policija u Srbiji koja je isključivo u nadležnosti Haškog tribunala, odnosno Kancelarije Haškog tribunala, i pošto mi to nije bilo dovoljno jasno, pitala sam ponovo gospodina Dačića – ko obezbeđuje objekat u Jevrema Grujića broj 11, gde je Kancelarija Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju?
Naravno, opet sam dobila sličan odgovor – policija koja je u nadležnosti MUP-a ne obezbeđuje ovaj objekat, a ljudi koji su tamo pozivani ili, maltene, na silu odvođeni, ucenjivani itd., više puta su potvrdili da tamo postoji naša policija, srpska policija, koja obezbeđuje taj objekat, koja obezbeđuje zaposlene u Jevrema Grujića broj 11, odnosno one koji dolaze iz Haškog tribunala da maltretiraju građane Srbije, pokušavajući da od njih iznude izjave kakve njima odgovaraju.
Sinoć je u jednoj domaćoj seriji odlično prikazano kako to radi Haški tribunal i vrlo nas je podsetilo na ono što smo slušali, mi iz tima za odbranu Vojislava Šešelja, i što je gospodin Vojislav Šešelj objavio u svojim knjigama, na koji način se pokušavaju privoleti građani Srbije da svedoče u postupku protiv naših građana u Haškom tribunalu, na koji način su umešani državni organi, kako se ljudima preti, kako se ucenjuju, kako im se nudi novac, dakle, sve ono što se dešava više godina unazad, a mi i dalje ne znamo i nemamo informaciju ko je ta policija, ko su ti ljudi i ko ih plaća.
Da li je moguće da te ljude plaća Republika Srbija, odnosno građani Republike Srbije, a da ministri i ministarstva nemaju pojma da postoji takva policija, bar ne u nadležnosti MUP-a, nego da je to neka policija koja radi isključivo za potrebe Haškog tribunala, a ni prethodni, ni sadašnji ministar ne znaju u čijoj nadležnosti je ta policija.
To je, zaista, problem na koji moramo da dobijemo odgovor. Ponavljam svoje pitanje Vladi Republike Srbije, predsedniku Vlade Republike Srbije i predsedniku Republike Srbije, ako ne znaju ministri, onda oni sigurno znaju, pogotovo bi trebalo da zna Boris Tadić, pošto on upravlja i Vladom i pokušava da upravlja i pravosuđem.
To smo videli prethodnih dana, u petak pogotovo, kakav je haos bio u Okružnom sudu u Beogradu kada su menjali Veće, kada su se sudije suprotstavljale donošenju odluke kada je u pitanju opština Zemun, kada su onog Škorića ponovo angažovali. Podsećam vas, nekoliko puta sam govorila upravo o tom Željku Škoriću i strahu da će se njemu dodeliti predmet, zato što se on pokazao kooperativnim s vlašću Republike Srbije, s izvršnom vlašću, s diktatorskom vlašću Borisa Tadića, koji, očigledno, uticajem na pravosuđe pokušava da zaokruži svoju diktaturu i ovim zakonima koji su sada na dnevnom redu pokušava, odnosno kada dođe, ako dođe, do primene ovih zakona, da pravosuđe zaokruži tako što će imati sudije poput Željka Škorića, koje će slepo ispunjavati naloge Borisa Tadića, Dragana Đilasa.
Oni, zapravo, hoće da imaju vlast i nad pravosudnim organima, a priča o tome da neko ovde želi nezavisno sudstvo, to je priča za malu decu, ne odnosi se na vas, gospođo ministar.
Verujem da su vaše namere iskrene, ali upozoravam vas sad, shvatićete vrlo brzo, da i vas zloupotrebljavaju da bi uradili ono što, zapravo, hoće Boris Tadić. Vi, verovatno, mislite da radite ispravno, da radite u interesu pravde, ali brzo ćete shvatiti da radite samo u interesu Borisa Tadića i u interesu ciljeva koje su on, Đilas i još nekolicina ljudi oko njih zacrtali, a to je, bukvalno, uvođenje diktature u Srbiji. Jer, sve ovo što se radi i u oblasti pravosuđa i ovo što smo na početku današnjeg radnog dana čuli, a vezano je za ovaj kriminal u Vladi, govori samo o tome, jer džabe nama, možemo da pričamo koliko god hoćemo, Tadić je rekao – može Krišto, može kriminalac, i to tako stoji i to građani Srbije moraju da trpe, ali, budite sigurni, neće moći još dugo.