ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE, 12.02.2009.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE

3. dan rada

12.02.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:15 do 17:40

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, nema povrede člana 104, niti ste u jednom delu svog izlaganja obrazložili, niti pokušali da obrazložite, na šta vas obavezuje član 100, u čemu se sastoji povreda procedure.
Upozoravam vas da ne zloupotrebljavate Poslovnik Narodne skupštine, da ne zloupotrebljavate pravo da se dobije reč i da poštujete odredbe Poslovnika koje vas obavezuju, istim onim pravom da dobijete reč, i na to šta u svom izlaganju morate da saopštite Narodnoj skupštini, a to je – u čemu se sastoji povreda procedure. To niste učinili, čime ste napravili osnov za prekršaj iz člana 104, za izricanje kaznenih mera na osnovu člana 106. Molim vas da to ne činite.
Narodni poslanik Momir Marković želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Kao što sam u prethodnom izlaganju rekao, prekršen je član 161. stav 2. kod zakazivanja ove sednice. Ako je nešto zakazano mimo propisanih uslova, nema šanse da se iz toga izvuče nešto što je dobro.
Stav 2. člana 161. kaže: "Predlagač zakona je dužan da u pisanom obrazloženju predloga zakona navede štetne posledice koje bi nastale zbog nedonošenja ovog zakona po hitnom postupku".
Našao sam obrazloženje u ovom predlogu zakona – razlozi za donošenje odluke: "Proces pridruživanja EU podrazumeva usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU...", kakve veze ima hitan postupak s ovom rečenicom, dalje: "...a samim tim i donošenje velikog broja novih zakona".
Pitam vas, gospođo predsedavajuća, da li mogu poslanici dobiti popis zakona koji su došli u Narodnu skupštinu, koji su u proceduri i čekaju da ih Narodna skupština donese, popis zakona koje su Vlada ili drugi predlagači predložili Narodnoj skupštini i samo čekaju da ih mi razmatramo i usvojimo, da bismo se približili EU.
Odgovorno tvrdim da, osim onih nekoliko koje smo dobili, nema u pripremi za proceduru i u proceduri nijednog zakona.
Dalje se kaže: "Efikasniji i brži postupak za donošenje zakona doprinosi racionalizaciji u radu Narodne skupštine".
Ovde su pronašli toplu vodu. Naravno da donošenje zakona doprinosi efikasnosti rada Narodne skupštine, ali prethodne pretpostavke, da bi Narodna skupština efikasno radila, nisu ostvarene zahvaljujući krađi 21-og mandata SRS-a, zahvaljujući tome što Administrativni odbor ne radi svoj posao.
Dalje, kaže se: "Imajući u vidu da radna grupa radi na novom tekstu Poslovnika koji treba da bude usvojen nakon donošenja zakona o Narodnoj skupštini, a koji će morati biti usaglašen i s Ustavom, predlagač ovih izmena smatra da ove izmene treba da budu prelazno rešenje...".
Dame i gospodo narodni poslanici, ko koga prelazi u ovom prelaznom rešenju? Šta znači prelazno rešenje ako zakon o Narodnoj skupštini treba za koji dan, za koju nedelju da dođe u Narodnu skupštinu, da i o tom zakonu raspravljamo?
Zašto bismo onda usaglašavali izmene i dopune Poslovnika, a za 20 dana ponovo raspravljali o Poslovniku? Zašto ne donesete zakon o Narodnoj skupštini, zašto ga ne pustite u proceduru?
Zakažite i to po hitnom postupku, pa da raspravljamo o tome, da se donese zakon o Narodnoj skupštini, pa tek onda Poslovnik.
Taj zakon o Narodnoj skupštini ipak mora da bude usaglašen s Ustavom, jer, koliko se sećam, Ustav je najviši pravni akt i ne može se Ustav usaglašavati sa zakonima, nego zakoni s Ustavom.
(Predsedavajuća: 3.30 minuta.)
Izvinjavam se, samo još jednu rečenicu. Naravno, ukoliko nije na vlasti DOS, u bilo kom agregatnom stanju.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, nema povrede članova 161. i 27. koji ste naveli, a vi ste zloupotrebili pravo dobijanja reči i kršili član 104. Niti ste obrazložili u čemu se sastoji povreda, niti je ovo trenutak toka sednice kada možete da istaknete povredu procedure u načinu na koji je sednica zakazana; sva obaveštenja su pročitana u trenutku otvaranja sednice.
Najozbiljnije vas upozoravam, način na koji smatrate da imate prava da tražite reč na osnovu člana 100. i da govorite o povredi Poslovnika ne podrazumeva nipodaštavanje Poslovnika Narodne skupštine i prava da se reč dobije, nipodaštavanje predsedavajućeg koji Poslovnik primenjuje, svih narodnih poslanika i Narodne skupštine u celini. Vaša je obaveza da, kada dobijete reč, kažete koji je član Poslovnika povređen i u čemu se sastoji povreda, što niste učinili. Jer se ne radi o povredi procedure. Najtužniji deo je što vi i ja to znamo.
Molim vas da ovo bude poslednji put da zloupotrebite pravo koje vam je dato da dobijete reč. Svaki naredni slučaj će biti kažnjen merama opomene iz člana 106.
Reč ima narodni poslanik Zoran Popović, želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Zoran Popović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, javljam se po čl. 225. i 226. Poslovnika, jer su mi potrebna određena obaveštenja od Agencije za privatizaciju, kako bih mogao da obavljam funkciju narodnog poslanika.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, ne možete da dobijete reč na osnovu čl. 226. i da tražite obaveštenja tokom ove sednice,  koja je u toku. Zahvaljujem vam.  
Narodni poslanik Dušan Marić želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
Odredbe Poslovnika Narodne skupštine ne služe da bismo ih zloupotrebljavali, nego da bismo ih upotrebljavali i time doprinosili uspešnom radu ove institucije. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Dušan Marić

Srpska radikalna stranka
Javljam se po članu 104. Poslovnika Narodne skupštine. Smatram da je više puta u toku svog izlaganja predsednik Poslaničkog kluba DS-a, gospođa Nada Kolundžija, grubo povredila dostojanstvo Narodne skupštine, pre svega, Poslaničke grupe SRS-a.
O čemu se radi? Gospođa Kolundžija je više puta podvukla da mi ovde raspravljamo o beznačajnim stvarima, na jednoj strani, dok, na drugoj strani, na usvajanje u ovoj skupštini, u proceduri, čekaju izizetno važni zakoni koji će omogućiti brže približavanje Srbije EU i poboljšanje životnog standarda građana Srbije.
Pošto građani Srbije vide šta mi ovde radimo, na njima je da ocene da li je to dobro, da li je to u njihovom interesu ili nije. Dužan sam, da bih pokazao i drugu stranu medalje, da bih pokazao u čemu se sastoji povreda dostojanstva, da građane Srbije i narodne poslanike upoznam s nekoliko vrlo važnih zakona koji čekaju u proceduri Narodne skupštine.
Prvi je Predlog zakona o cevovodnom transportu gasovitih i tečnih ugljovodonika i distribuciji gasovitih ugljovodonika, zatim, Predlog zakona o potvrđivanju Roterdamske konvencije o postupku davanja saglasnosti na osnovu prethodnog obaveštenja za određene opasne hemikalije i pesticide.
Milion nezaposlenih u Srbiji jedva čeka usvajanje ovih zakona.
Zatim, Predlog zakona o elektronskoj trgovini. Stočari na Pešterskoj visoravni, zemljoradnici u Vojvodini i Pomoravlju, takođe, s nestrpljenjem čekaju usvajanje ovog zakona, pa da počnemo s elektronskom trgovinom.
Molim vas, pazite sada, Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o ustanovljenju međunarodne klasifikacije figurativnih elemenata žigova, sačinjenog u Beču, 12. juna 1973. godine. Ako ovo ne usvojimo, propade država.
Četvrto, Predlog zakona o rakiji i drugim alkoholnim pićima. Peti zakon je Predlog zakona o etanolu. Veoma značajno za 6.000 radnika iz Velike Plane koje je dosovski režim izbacio s radnih mesta na ulicu; kada već nemaju šta da jedu, da bar piju po standardima EU.
Šesti zakon je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o reproduktivnom materijalu šumskog drveća. Ako već nismo u stanju da poboljšamo natalitet među Srbima, da to učinimo bar među bukvama.
Osmi zakon je Predlog zakon o dobrobiti životinja. Petsto hiljada građana Srbije, koji prema zvaničnim statističkim podacima žive ispod granice siromaštva, jedva čekaju usvajanje ovog zakona o dobrobiti životinja. Sledeći zakon je Predlog zakona o potvrđivanju Ženevskog akta Haškog sporazuma o međunarodnoj registraciji industrijskog dizajna, usvojenog na Diplomatskoj konferenciji 1999. godine.
Dakle, po mišljenju gospođe Nade Kolundžije, ovo su ti izuzetno važni zakoni koji će poboljšati životni standard građana Srbije, a mi to, diskusijom o Poslovniku Narodne skupštine i o otetim mandatima SRS-a sprečavamo. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, nema povrede člana 104, ako se povredom ne bi moglo tretirati da se niste na odgovarajući način obratili narodnoj poslanici Nadi Kolundžiji.
Dakle, narodna poslanica Nada Kolundžija je predsednica Poslaničkog kluba ZES-a i osetljivost na to kako sami sebe zovemo je prilično visoka i u vašoj poslaničkoj grupi, te vas molim da o tome vodite računa kada se obraćate drugim narodnim poslanicima, ne samo zato što nas na to obavezuje Poslovnik Narodne skupštine.
Niste obrazložili u čemu se sastoji povreda Poslovnika, osim što ste prekršili član 104, jer ste u svom izlaganju ispričali da vi tačno znate o kojim se zakonima govornica, narodna poslanica Nada Kolundžija izjašnjavala, što je netačno. Narodni poslanici dobacuju za imenicu – govornica.
''Govornica'' je imenica ženskog roda, imenica muškog roda je ''govornik''. Srpski jezik ima nastavke za imenice ženskog roda. Vidim da je neodoljiv komentar dobacivanje narodnih poslanika, te uzimam sebi za pravo da vas podsetim da se o jednoj narodnoj poslanici za ovom govornicom govorilo u muškom rodu, i to vam je oprošteno. Mada neznanje ne oslobađa krivice.
Molim vas da, koristeći član 100. i želeći da kažete da je došlo do povrede člana 100, ne kršite taj član sami. Inače, biće prinude za primenu člana 106.
Narodni poslanik Boris Aleksić želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Boris Aleksić

Srpska radikalna stranka
Hvala, gospođo Čomić.
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani građani Srbije, reklamiram povredu člana 27. Poslovnika o radu Narodne skupštine Republike Srbije, koji glasi: ''Predsednik Narodne skupštine'', isto važi i za predsedavajućeg, ''vrši poslove predviđene Ustavom, predsedava sednicama Narodne skupštine, stara se o primeni Poslovnika Narodne skupštine, stara se o blagovremenom radu radnih tela Narodne skupštine'', vidimo da imamo problema s Administrativnim odborom, ''i vrši i druge poslove predviđene zakonom i ovim poslovnikom.''
Gospođa Čomić je, koju svi mi uvažavamo, dala sebi za pravo da suspenduje glavu 16 – prava i dužnosti narodnih poslanika, koja je sadržana u Poslovniku o radu Narodne skupštine. Kada je gospodin Krasić pitao zašto je to uradila, ona je rekla da je morala da preuzme odgovornost.
Ne znam koji vam član Poslovnika daje mogućnost, konkretno, da preuzmete odgovornost i da suspendujete deo Poslovnika o radu Narodne skupštine. Pazite sada …
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, nemate pravo da govorite o suspenziji bilo kog dela Poslovnika Narodne skupštine, pogotovo zato što to nije slučaj koji se dogodio tokom sednice Narodne skupštine danas, juče ili sutra. Molim vas da odolite lakoći kojom ugrožavate način funkcionisanja ove institucije. Suspenzije nijednog dela Poslovnika nije bilo. To je vrlo ozbiljna optužba i molim vas da se do kraja vremena od dva minuta, koje vam je na raspolaganju, čuvate toga da izričete neistine takve težine za govornicom Narodne skupštine.

Boris Aleksić

Srpska radikalna stranka
Gospođo Čomić, zaista sam vam zahvalan na ovakvom obaveštenju, ali vi ste sami rekli da se neće primenjivati članovi Poslovnika iz glave 16. To ste vi sami rekli, a rekli ste nekoliko puta. Dakle, zašto ste ih primenjivali od juna? Zašto su poslanici od juna imali pravo da se javljaju...