DAN ZA ODGOVARANjE, NA POSLANIČKA PITANjA, U VEZI S AKTUELNOM TEMOM, 26.02.2009.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DAN ZA ODGOVARANjE, NA POSLANIČKA PITANjA, U VEZI S AKTUELNOM TEMOM

26.02.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 16:10 do 21:15

OBRAĆANJA

Vlajko Senić

Ujedinjeni regioni Srbije
Poštovana predsednice, predsedniče Vlade, dame i gospodo ministri, evo ja ću ova dva planirana pitanja da spojim u jedno da bi predstavnici opozicije mogli da govore još.
Hoću samo da kažem da smo u ovoj raspravi, a sada je malo govorio premijer Cvetković, nekako zaboravili okruženje u kome se danas živi i radi. Samo ću tri ilustrativna podatka da kažem.
Baš danas je, koincidencija je, novi predsednik Amerike izlagao budžet za 2010. godinu i sumirao budžet za 2009. godinu; njihov deficit će biti 1.750 milijardi ili 12,3% društvenog proizvoda. Jedna druga zemlja, koja je nama kao bliska, kada govorimo o "prženju" deviznih rezervi, "spržila" je preko 200 milijardi dolara da odbrani kurs svoje valute. To su neke stvari koje se dešavaju u celom svetu. Vrednost berzi je pala višestruko, u Rusiji 70%, u Americi 49%, u većini evropskih zemalja oko 50%. Dakle, to je okruženje u kome mi živimo i radimo i nema razloga da to ignorišemo i da se sada pravimo da li je neko iz vlasti ili je neko iz opozicije i da različito pristupamo tom pitanju.
Naravno, kada ste predstavnik vlasti i postavljate pitanje Vladi to možda izgleda malo smešno i ljudi misle da su to unapred pripremljena pitanja. Mislim da moramo da se naviknemo na jednu podelu koja će kad-tad morati da postoji u Srbiji – da postoji izvršna vlast i da postoji zakonodavna vlast, i da to što smo mi poslanici vladajuće koalicije ne znači da treba da budemo uskraćeni za pravo, štaviše, da pitamo ministre koje smo izabrali kakvi su im planovi, kakve su im ideje i da tražimo odgovornost za podršku koju smo im dali.
Ova svoja dva pitanja ću da sažmem u jedno, otprilike su za ministarku finansija gospođu Dragutinović: pošto ima različitih podataka, kakva je procena prihoda za prva dva meseca u budžetu, u javnosti se dosta priča o potrebi rebalansa budžeta, kakva je strategija eventualne nadoknade nekog eventualno većeg deficita? Drugo pitanje: da li se razmišlja o povećanju PDV-a kao meri koja bi eventualno rešila neke probleme?
Sada neću iznositi svoj stav, niti stav stranke G17 plus o tome. Mislim da je to važno pitanje i da javnost treba da zna kakva je strategija Vlade, jer se Vlada nalazi, još ovo da kažem i završavam, u teškoj situaciji. S jedne strane smo svi primorani na štednju, a s druge strane, Vlada mora da troši više da bi nadoknadila nedostatak tražnje koji postoji, logično, manje je stranih investicija, manje kredita, ekonomska kontrakcija itd. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Koliko sam razumela, ipak ste dva pitanja postavili. Izvolite, gospođo ministre.

Diana Dragutinović

Dakle, ministar finansija nikada nije zadovoljan prihodima koje prikuplja zato što se mnogo lagodnije oseća kada je kasa puna nego kada je nešto praznija.
Januar mesec je jedini mesec za koji imamo potpune podatke. Januara meseca je bio jedan radni dan manje, nego u januaru mesecu 2008. godine. Kada bi se izvršila korekcija za broj radnih dana, jer svaki radni dan donosi neki prihod, mogli bismo da kažemo da su poreski i neporeski prihodi, ali ono što su tzv. izvori budžetski, dakle, ne uzimaju se u obzir sopstvena sredstva, u januaru mesecu bili nominalno niži jedno 3%.
Što se februara meseca tiče, tek u februaru mesecu, ali poslednjeg dana, a kako je poslednji dan februara onaj dan kada bi trebalo da se prikupi najizdašniji fiskalni prihod, a to je prihod od akciza, on neće biti skupljen u februaru nego početkom marta... U ovom trenutku ne mogu da vam kažem tačno, ali čini mi se da je, na osnovu ova dva meseca, moguće da prihodi budu nešto manji u nominalnom iznosu, a na godišnjem nivou značajno manji iznos od onog koji smo planirali.
Koju ideju i koja rešenja ima u vidu Ministarstvo finansija, vezano za to? Sigurno da je najlakše povećati PDV. Znači, ništa lakše nego da dignete poresku stopu. To će biti sredstvo tek u krajnjoj nuždi. Dakle, u ovom trenutku ni ne razmišljamo o porastu stope PDV-a. Ono o čemu razmišljamo, i nadam se da će se o tome čuti, jeste jedna vrlo velika akcija Poreske uprave, jer je poslednjih, recimo, šest do devet meseci primećena pojačana evazija kada je PDV u pitanju.
Ukoliko nastane pad poreskih prihoda ili se prihodi ne budu ostvarivali onom dinamikom koja omogućuje da deficit bude koliko smo planirali, namera nam je da u suštini povećamo taj deficit.
Što se tiče izvora finansiranja deficita, u ovom trenutku imamo obezbeđena sredstva međunarodnih finansijskih institucija, koja su jeftina sredstva, i imamo prihode od privatizacije za koje očekujemo da će biti 20 milijardi dinara, to su relativno male privatizacije. Takođe, postoje prihodi, naplata potraživanja države, u iznosu od deset milijardi dinara. U ovom trenutku, uz ove rezerve koje imamo, a znate da je ostalo na računu još 200.000.000 evra plus 160.000.000 od prodaje NIS-a, ne mislimo da treba povećati stopu PDV-a. Mislimo da bismo nešto, ali ne mnogo, mogli povećati deficit i izvore finansiranja.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Reč ima narodni poslanik Vlatko Ratković.

Vlatko Ratković

Za evropsku Srbiju
Hvala, gospođo predsednice, uvaženo predsedništvo, gospodine predsedniče Vlade, uvaženi ministri, dame i gospodo narodni poslanici, moje pitanje tiče se IPA fondova, a u kontekstu izjave potpredsednika Vlade gospodina Đelića da ćemo iskoristiti mogućnost pristupa IPA fondovima za stabilizaciju budžeta i za investicije. Nema potrebe da naglašavam značaj svih ovih fondova za društva koja su bila u tranziciji i za zemlje koje pretenduju da apliciraju za kandidaturu u članstvu EU. Interesuje me koji su to nivoi aplikacija, a u kontekstu ovih mera koje Vlada preduzima. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin premijer ima reč. Izvolite.

Mirko Cvetković

Pokušaću da dam odgovor bez ulaženja u detalje zato što se razgovori na tu temu vode i nije dobro baš prejudicirati unapred stavove, samo ću objasniti suštinu i u kom pravcu idu razgovori.
Dakle, imamo razgovor sa Evropljanima u jednom delu, da bi bilo potrebno da nam oni kroz makrofinansijsku pomoć obezbede određena sredstva kojima bismo mogli da pokrijemo budžetski deficit. Naravno, da bi se ta sredstva obezbedila, moramo da imamo uspešno završen i aranžman sa MMF-om, i to su te spojene posude koje idu redosledom: prvo MMF, a zatim zahtev za makrofinansijskom pomoći.
Međutim, ono što je važno ovde razumeti jeste da bilo kakva makrofinansijska pomoć tog tipa, o kojoj smo mi razgovarali, jeste zapravo kredit. Dakle, tu se radi o nečemu što oni daju, istina, pod povoljnim uslovima, kao i druge multilateralne finansijske institucije, sa grejs periodom, dugim periodom otplate, niskom kamatnom stopom itd., ali ipak je to kredit kojim vi u osnovi ili finansirate deficit ili vršite, u stvari, otplatu dugova koji su vam u međuvremenu dospeli i time ostajete na nivou zaduženja javnog duga koji je bio pre toga.
Kada su ti razgovori vođeni na tu temu, onda smo mi rekli – dobro, možemo mi da dobijemo nešto besplatne makrofinansijske pomoći u vidu nekih donacija, pošto znamo da tu postoji jedan deo koji se daje u vidu granta. Dobili smo informaciju da je taj grant deo već potrošen i namenjen drugima koji su, naravno, još ranije... ili su bliži, članice Evropske unije itd. Onda je, između ostalog, počeo da se vodi razgovor na temu tih IPA fondova.
Inače, kada se radi o IPA fondovima, tu se zapravo radi o određenim predpristupnim fondovima, odnosno sredstvima koja su namenjena za razne zemlje koje se pripremaju da postanu kandidati, a kasnije i članovi EU. U okviru toga one imaju pravo, tu ima određeni broj komponenata, pa ne znam na koliko komponenata imate pravo dok niste ni kandidat, pa kad postanete kandidat povećava se broj komponenata itd., ali su ti IPA fondovi u osnovi neka vrsta projektnih zajmova, projektnog finansiranja, pošto su sredstva u celini bespovratna. Šta to znači? To su grantovi i sve što dobijete preko tih IPA sredstava je, faktički, poklon.
Ilustracije radi, danas je bilo reči o infrastrukturi kad je ministar Mrkonjić govorio, jedan deo sredstava iz tih IPA fondova će biti upotrebljen za Žeželjev most u Novom Sadu. Otprilike, pola mosta će biti besplatno izgrađeno, a pola će obezbediti Vojvodina.
O čemu se ovde, zapravo, radi i gde je veza između ove priče o IPA fondovima? Veza je u tome što se javila neka mogućnost, i o tome se sad razgovara, da se jedan deo, možda čak i veći deo, sredstava iz IPA fondova "obezboji" sa stanovišta projektnog pristupa.
Dakle, da se kaže – ne, ovo više neće biti projektni pristup, u smislu da će vam pare biti date samo za određene namene, već će se pare dati u okviru pokrića budžetskog deficita kao jedna jedinstvena suma.
De fakto, to će isto biti projekti, ali ne neki projekti koje smo zajedno sa njima dogovorili, nego projekti koje mi inače realizujemo u okviru budžeta. U krajnjoj liniji, to je ono što se kaže da pare nisu obojene; šta god vam dođe, sa tim možete raspolagati kako god želite.
To je, otprilike, filozofija i sa tom filozofijom mi bismo omogućili da u nekom finalnom scenariju jedan značajniji deo makrofinansijske pomoći od Evropljana bude u obliku jednog povoljnog dugoročnog kredita, ali bi se pojavila sada jedna porcija koja bi bila na principu granta, dakle, ne bi opterećivala ili povećavala zaduženja države.
Mislim da ste zainteresovani da čujete, a ako niste, mogao sam i ranije da prekinem.
Dakle, imajući sve to u vidu, to je otprilike priča o tim IPA fondovima, ali ne želim da iznosim detalje zato što razgovori nisu još ni približno zaokruženi. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Narodni poslanik Miroslav Markićević ima reč. Izvolite.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana predsednice, predsedniče Vlade, gospođo i gospodo ministri, kolege narodni poslanici, poštovani građani Srbije, na današnji dan Svetog Simeona Mirotočivog, kada slavimo osnivača moderne države Srbije, odnosno začetke državnosti, imam pitanja za gospodina predsednika Vlade, vrlo kratka pitanja na koja bi odgovore premijer morao da zna i u dva noću da ga probudim. Ako tačno i vrlo precizno odgovorite na ova dva pitanja koja vam postavim, mislim da će građani Srbije, privreda i stručna i ekonomska javnost biti ohrabreni, a ukoliko ne budete odgovorili, mislim da će svi građani Srbije imati razloga da budu zabrinuti.
Prvo pitanje – na današnji dan, 26. februara, kolike su tačno devizne rezerve naše zemlje u evrima? U kojim bankama se drže i pod kojim uslovima?
Drugo, poznato nam je, iz izjava guvernera Jelašića, da je u poslednjih mesec i po dana, skoro dva meseca, prodato oko 600.000.000 evra radi odbrane kursa dinara, odnosno jačanja naše valute, pa postavljam pitanje – ko kupuje te devize svaki dan? Čini mi se da je juče prodato 27.000.000 evra. Gde su dinari od tih prodatih deviza?
Imam i treće pitanje, gospodine predsedniče, koje je malo lakše. Ne znam ko bi mogao od vaših kolega ovde da odgovori, ali izvestili su me ljudi sa juga Srbije da je Uprava za vodoprivredu, mislim da je to pri Ministarstvu poljoprivrede, donela odluku da se ove godine ne vrši eksploatacija peska i šljunka sa Velike Morave, Zapadne Morave i Južne Morave, što praktično znači da se eksploatacija peska i šljunka praktično može vršiti samo sa Save i Dunava.
Potpitanje u okviru ovog trećeg pitanja – da li je ta odluka doneta zbog toga da bi se sprečila erozija zemlje i narušavanje vodotokova ove tri srpske reke ili se to radi zbog toga što je ćerka predsednika jedne nama susedne zemlje zakupila neke kamenolome nadajući se da će imati monopol pri prodaji mlevenog kamena u izgradnji Koridora 10? Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Izvolite, gospodine predsedniče.