DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 25.03.2009.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

25.03.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 23:25

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, iako niste govorili, naravno, o amandmanu.
Na član 4. amandman je podnela poslanik Dušanka Plećević.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć. Gospođo Plećević, imate reč, izvolite.

Dušanka Plećević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podnela sam amandman na član 4. stav 1. Taj stav glasi: Svi su jednaki i uživaju jednak položaj i jednaku pravnu zaštitu, bez obzira na lična svojstva. Mojim amandmanom stav 1. ovog člana se menja i glasi: Pravni subjekti imaju ravnopravan položaj u pravnom sistemu Republike Srbije, bez obzira na lična svojstva.
Ovim izmenama se jasnije određuje pojam - svi, kojim počinje ovaj član. Umesto pojma - svi, stavlja se pojam - pravni subjekti. Pravni subjekat je po definiciji lice koje ima pravnu sposobnost, koja se sastoji u mogućnosti da bude nosilac prava i obaveza, pa su pravni subjekti i fizička lica, tj. ljudi, i pravna lica, tj. organizacije sa pravnom sposobnošću. Prema tome, pravni subjekt je sveobuhvatniji pojam i primeren načelu jednakosti.
Pored toga, u ovom članu se govori o jednakoj pravnoj zaštiti bez obzira na lična svojstva. Predlogom zakona nije jasno definisan pojam - lično svojstvo, već se nabrajaju osobine, karakteristike, specifičnosti pojavnih oblika, način udruživanja i organizovanja, kao i ciljeva.
Mislim da ima prostora da se i ovaj pojam preciznije odredi, kako pravni subjekti ne bi bili u zabludi da svako postupanje u skladu sa ličnim svojstvom nije u suprotnosti sa članom 3. stav 3. Predloga zakona. Drugim rečima, svako postupanje sa ličnim svojstvom ne znači da je i antidiskriminatorsko postupanje. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Gospodin Gojko Radić.

Gojko Radić

Srpska radikalna stranka
Kada govorimo o zakonu o diskriminaciji, gospodine ministre, onda ste bar morali toliko sluha imati i da ugradite jedan član koji bi se bavio borcima, invalidima i veteranima rata od 1991. i 1999. godine.
Ako znamo da su ovi ratovi iza nas bili maltene građanski ratovi i da puno boraca ima na području Republike Srbije koji su klasično diskriminisani, navešću vam samo par primera koji veoma treba da zabrinu i javnost, ako ne javnost, onda bar Vladu Republike Srbije.
Šta se dešava? Imali smo Zakon o državljanstvu i mi smo tada upozoravali tadašnjeg ministra o Zakonu o državljanstvu, da će lica iz Republike Srpske Krajine i Republike Srpske biti u nazadnom položaju, tj. biće ograničenja u dobijanju državljanstva, da se taj zakon radi samo za državljane Crne Gore, tada je tadašnji ministar veoma bučno reagovao, izašao i bunio se, i rekao da to nije tako i nije tačno.
Evo jedan klasični primer. Kada je potpisan Erdutski sporazum, tada smo mi imali u Belom Manastiru određena lica koja su odgovarala za svoja djela koja su počinila u zatvoru, ta lica su iz Belog Manastira premještena u zatvore Sremsku Mitrovicu, Sombor, Suboticu i na druga mjesta. Radi se o 73 lica.
Šta se dešava? Lica su odslužila svoje kazne i postali su punopravni građani, odslužili su ono za šta su bili kažnjeni. Ta lica ne mogu da dobiju državljanstvo.
Kada podnesu svu dokumentaciju, kada sve završe, predaju, onda državna bezbjednost naknadnom proverom dostavi odeljenju za državljanstva, stop, stoji u ladici i lica i dan-danas nemaju pravo na državljanstvo i potpuno su obespravljena, nemaju nijednu dokumentaciju, ne mogu na ulici da se legitimišu.
Ako se to tako dešava, ako ta lica nisu naši državljani, ako ne mogu da dobiju naše državljanstvo, onda su tadašnje službe kidnapovale ta lica, strane državljane iz Belog Manastira. Kako se i dan-danas ta lica nalaze u Srbiji? Zašto ta lica ne mogu da dobiju državljanstvo.
Voleo bih, gospodine ministre, da ovaj zakon i to uzme u razmatranje i da se ova klasična diskriminacija lica uzme u obzir, da jednom konačno postanu punopravni građani Republike Srbije i da mogu da ostvare, ako ništa drugo, bar da imaju dokumentaciju.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 4. amandman je podneo poslanik Vladan Jeremić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li gospodin Jeremić želi da obrazloži amandman? Izvolite, gospodine Jeremiću.

Vladan Jeremić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani građani Srbije, i ovaj amandman koji sam u ime poslaničke grupe SRS podneo je jedan od tih 456 kojima smo pokušali da ukažemo na apsurdnost ovog predloga zakona koji je u skupštinskoj proceduri.
Ono što je najveći problem je to da se ovakav zakon neće moći sprovesti u praksi i da je najveći problem taj što u velikoj meri vređa i tradicionalna moralna shvatanja, ne samo srpskog naroda, nego i građana Srbije, kao i pripadnika tradicionalnih crkava i verskih zajednica.
Ono što ću iskoristiti ovom prilikom da kažem jeste da su postojali drugačiji uslovi da se iskreno borite protiv diskriminacije, a ovakvim predloženim zakonom ne samo da se neće smanjivati diskriminacija, već će se i podstaći. Jedan od najtežih oblika diskriminacije je možda i odluka gradske vlasti o načinu izmirivanja dugovanja građana za Infostan.
Svi treba da znate, dakle, javnosti je to i poznato, da nije SRS kriva što je jednom nerazumnom odlukom Vlada Republike Srbije o jednostranoj primeni SSP prouzrokovala manjak u kasi od oko 300 miliona evra i sada na svaki mogući način, a to ide po leđima građana Srbije, pokušava da nadoknadi taj manjak koji je sama svojom odlukom i proizvela.
To su oblici diskriminacije koji se ne sadrže u ovakvom predlogu zakona, a na koji mi ukazujemo i zbog toga smatramo da celokupan predlog zakona nije dobar i da je sramno što se uopšte i našao u skupštinskoj proceduri. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč ima gospođa Jorgovanka Tabaković.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Koristim vreme iz člana 143. stav 2. Govorim o amandmanu koji ima cilj da reguliše jednako pravo na zaštitu svih, odnosno od svih oblika diskriminacije.
Zadržaću se na ovom pravu svih da imaju jednaka prava, za koje kažete da je osnovna svrha zakona nešto drugo i da su u stvari svi građani jednaki pred zakonom. Postavljam pitanje – da li su raseljena lica sa Kosova i Metohije jednaka pred zakonom, kao i sva ostala lica u svakom pogledima?
Tvrdim da postoji njihova diskriminacija, i to: i od državnih organa, i od dela građana koji ih u svojim sredinama nazivaju Šiptarima, žive u kampovima koji su pre logori nego kampovi, u kojima dobijaju lošu hranu, imaju teškoće prilikom zapošljavanja, rešavanja stambenog pitanja, zdravstvenih, socijalnih i drugih potreba. Zaista mislim da bi, u cilju obezbeđivanja njihove jednake zaštite pred zakonom, tu kategoriju nesrećnika, koji ničim nisu doprineli da se nađu u toj situaciji, bilo potrebno zaštititi.
Na ovom mestu hoću da pitam – da li je tačno da je potpredsednik Krkobabić Komesarijatu za izbeglice poslao dopis u kome traži da se ograniče prava raseljenih lica na zdravstvenu zaštitu? Zahvaljujem se svima i molim vas da povedete računa o kategoriji lica koja su zaista ugrožena i kojima se ovakvim zakonom ne pruža zaštita.
(Tokom ovog izlaganja poslanici SRS lupali o klupe.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Živkov.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor ga smatra pravno mogućim.
Da li želi neko reč? Izvolite, gospodin Živkov.
Gospodo poslanici, imam informaciju da gospoda Sulejman Spaho i Slobodan Vuković poseduju zvučna sredstva koja ometaju rad. Molim vas da vodimo svi zajednički računa o dostojanstvu Skupštine. Izvolite.

Dragan Živkov

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, podneo sam amandman na član 4. ovog zakona, da se stav 1. menja i glasi: "Pravni subjekti su jednaki i ravnopravni pred nadležnim državnim organima, bez obzira na razlike u ličnim svojstvima".
Ovakav amandmanu su kolege poslanici SRS već obrazlagali na način čije je obrazloženje identično mom i ne bih se zadržavao na tom obrazlaganju.
(Predsednik: Gospodine Sulejmane, molim vas, Spaho, da ne ometate govornika. Opomenu ću vam izreći ako budete nastavili. Izvolite.)
Vlada je dala obrazloženje da se amandman ne usvaja iz razloga što amandman nije u skladu sa svrhom zakona i nepotrebno ograničava zaštitu od diskriminacije, vezujući je samo za organe javne vlasti.
S obzirom da Vlada nema nameru da prihvati nijedan amandman SRS, zamolio bih skupštinsku većinu u danu za glasanje da, uz naše obrazloženje i uz obrazloženje svih ostalih amandmana koje je podnela SRS, na neki način prihvati amandmane, kako bi se zakon mogao popraviti na neki način, što regulišu amandmani u članovima 4. stava 1, kao što je i moj amandman.
Gospodine ministre, evo već po ko zna koji put SRS pokušava da vas ubedi, kao i u raspravi u načelu, da se ovaj zakon povuče iz procedure, s obzirom da su i SPC, katolička crkva i sve verske zajednice digle glas protiv ovog zakona i smatramo da bi zakon trebalo da se povuče iz procedure.
Pošto vi nemate nameru da to uradite, ostaćete zapamćen ministar u istoriji srpskog parlamentarizma i u Vladi da ste doneli jedan zakon ...