OSMO VANREDNO ZASEDANjE, 12.06.2009.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

OSMO VANREDNO ZASEDANjE

4. dan rada

12.06.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 23:50

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Samo da završim odgovor, s obzirom na to da nema potreba da se na takvu temu nesporazuma javljamo i dalje. Ovo vreme ne ulazi, naravno, u vreme vaše poslaničke grupe. Govorila sam o članu 143. stav 7. Mogu i da pročitam, ako nemate Poslovnik kod sebe.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Nemojte da trošite vreme, molim vas.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Onda ćete videti da sam u odgovoru ministarki Verici Kalanović rekla da predstavnik predlagača ima dva minuta o amandmanu, s tim da ukupno vreme koje predlagač ima na raspolaganju ne može da pređe tri časa. To nema nikakve veze s vremenom poslaničke grupe. Molim vas da te elementarne stvari, ipak, svi pročitamo pre nego što uđemo...
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Zahvaljujem. Nije problem, izvinjavam se, čitanje, problem je praćenje sednice i jedno pitanje. Da li mogu večeras da znam, kao majka koja ima troje dece i treba da putuje za Novi Sad, dokle planiramo noćas da radimo, s obzirom na ovakav način rada, čitanje Poslovnika koji odlično znamo, stenograma, objašnjenja, itd.? Da li biste mogli da nas udostojite odgovora na to pitanje?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da završimo rad u raspravi o pojedinostima i o amandmanima na Predlog zakona o regionalnom razvoju. To je moj odgovor vama i to je odluka koju sam vam saopštila kada sam rekla da ćemo raditi posle 18 časova.
S obzirom na to da imamo veliki broj amandmana, mogu samo da dam sugestiju svima nama da raspravljamo o tim amandmanima, da bi vreme koje ovde provedemo bilo kraće. Zahvaljujem.
Da li želite da nastavite? (Ne)
Reč ima ministarka Verica Kalanović.

Verica Kalanović

Razumevanja radi, želim samo da kažem nekoliko stvari na primedbe da sam upotrebila reč "mape". Ako otvorimo sajt Eurostata, eksplicitno stoji "mapa" regiona svih država, svih evropskih država, i to je nešto što je uobičajena terminologija.
Da podsetim na još jednu stvar, poštovani kolega. Sećam se da, 1990. i 1991. godine, SFRJ nije imala regione, pa se raspala. Takođe znam da sve evropske države imaju regione i vrlo su i teritorijalno i ekonomski stabilne.
Ne bi ovaj zakon bio donet u svim evropskim zemljama da tretira pitanje secesionizma, odvajanja, deljenja. Naprotiv, ovaj zakon se donosi radi saradnje, ekonomskog podizanja regiona, podizanja standarda građana, ekonomije, zajedničkog planiranja politike na jednom širem regionu, zajedničkih investicija, zajedničkih infrastrukturnih projekata. To su ciljevi ovog zakona, nikako ne secesionizam, nikako ne podele, nikako ne ratovi, nikako ne ubijanje, ali tumačenje ovog zakona može da se posmatra zlonamerno na svaki mogući način.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslanik Aleksandar Martinović, replika. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska radikalna stranka
Hvala, gospođo Čomić. Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo Kalanović, nadam se da je vama jasna jedna činjenica, a to je da EU nikako ne tretira Srbiju kao sve ostale države u Evropi.
Kažite mi, ima li jedna država u Evropi koja je pre nego što je postala članica EU bila izložena bombardovanju od strane NATO pakta? Ima li jedna država sadašnja članica EU kojoj su pre nego što je postala član EU nametnuli najgore moguće sankcije koje su uvedene u istoriji čovečanstva? Konačno, postoji li ijedna sadašnja članica EU kojoj su, pre nego što je postala član EU, otimali deo njene državne teritorije i slali joj vrlo jasne signale da je jedan od ključnih uslova za uključivanje u EU, direktno ili indirektno, formalno ili faktičko, priznanje nezavisnosti jednog dela njene teritorije?
Razumem da niko to nije tražio do Slovenije, Mađarske, Češke, Slovačke, Litvanije, Letonije, Estonije, Poljske, Bugarske, Rumunije itd., ali, od Srbije traže. Gospođo Kalanović, Srbija je u očima Zapada nešto specifično.
Tačno je da u Sloveniji i Mađarskoj statistički regioni nisu mogli da postanu osnov za bilo kakvu podelu države, ali, nažalost, EU prema nama vodi drugačiju politiku, o tome se radi. Zar je slučajno Jelko Kacin, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, rekao da je usvajanje statuta, odnosno potvrđivanje statuta Vojvodine u Skupštini Srbije test demokratičnosti vlasti u Beogradu.
Jeste li čuli da je bilo koji evropski zvaničnik sličnu izjavu dao kada je u pitanju neki region u Sloveniji, Mađarskog itd.? Nije.
Očigledno je da Zapad Srbiju tretira izolovano do svih ostalih bivših komunističkih država koje su ušle u EU, ili koje tek treba da uđu.
Ponavljam ponovo, ne tvrdim da vi, gospođo Kalanović, lično hoćete da podelite Srbiju. Vi potičete, koliko znam, iz onog centralnog dela Srbije, ustaničkog, slobodarskog itd. Plašim se da ovaj zakon, ako se ovako usvoji, može da posluži kao osnov za nešto mnogo gore nego što je uvođenje statističkih regiona.
Ni 1974. godine, kada je donet onaj nesrećni ustav, je li neko mogao da sanja da će posle 20 godina da teče krv po republikama bivše Jugoslavije, pa se to desilo? Radi se o tome da...
(Predsedavajuća: Tri minuta, vreme za repliku je iskorišćeno.)
...završavam. Radi se o tome da vi, na ovaj način, uvodite na mala vrata nešto što može da razbije državno i teritorijalno jedinstvo Srbije.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč povodom amandmana na naslov iznad člana 1, koji je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović? (Ne)
Na član 1, amandman je podnela narodna poslanica Marina Raguš.
Vlada nije prihvatila amandman.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Dragan Stevanović.

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Moja koleginica je, takođe, u skladu s opredeljenjem SRS-a prema ovome zakonu, podnela amandman i hteo bih samo nekoliko reči, inspirisan pričom gospođe ministra od malopre.
To nije slučaj vezan samo za ovaj zakon, to je praksa koja se ovde ponavlja od zakona do zakona. Mogu da razumem da vi pravdate iznošenje zakona pred ove poslanike, zato što je to u skladu s evropskim standardima, da su evropski standardi definisani u skladu s evropskim principima.
Gospođo ministre, hajde, pohvalite se, koje ste evropske standarde za poslednjih devet godina uspostavili u Srbiji od kako ste na vlasti, pa da na osnovu tih standarda prepoznamo da je zakonska regulativa koju donosite pred nas primenjiva u Srbiji? Da li je u skladu s evropskim standardima vaš projekat "Fijata", ili vaša priča o akcijama itd.?
Pričate, u Evropi su zakoni ovakvi, ali su države stabilne i ne dolazi ni do kakvih ratova i secesionizama. Koliko EU i evropske države, koji su koncept regionalnog razvoja definisali na ovaj način, taj isti koncept razvijaju i primenjuju? Koliko imaju zdrave ekonomske i političke uslove?
Radi se o tome što treba da prepoznate da li je nešto korisno za ovu državu ili nije i da li u uslovima kada imamo problem i na KiM-u i u Vojvodini ovakav jedan zakon treba da usvajate.
U Evropi su prisutna ovakva rešenja. Evo, odgovorite mi na pitanje – da li smo koncept ravnomernog regionalnog razvoja i pojam regiona mogli u zakonodavnu materiju uvesti svodeći to na statističke regije? Ne regije koje će imati atribute državnosti kroz vreme, kad promenite Ustav.
Prema tome, zakon branite argumentima koji su labavi i koji ne stoje. Zbog činjenice da to radite, obesmislićete cilj da državu razvijate, ekonomski unapređujete na principima uravnoteženosti i ravnomernosti. Zahvaljujem.