DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 18.11.2009.

14. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Osam minuta od vremena ovlašćene predstavnice je iskorišćeno. Zahvaljujem.

Da li još neko želi reč?

Na član 14, amandman je podnela grupa od 20 narodnih poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo.

Da li neko želi reč? (Da)

Reč ima narodni poslanik Saša Maksimović.
...
Srpska napredna stranka

Saša Maksimović

Napred Srbijo
Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, amandman poslanika Srpske napredne stranke je na član 14, u delu kaznenih odredaba, odnosi se na ovlašćeno lice u organu vlasti i glasi: ''U članu 46, nakon tačke 11), dodaje se nova tačka 12), koja glasi: ''Odbija da pruži tražiocima neophodnu pomoć za ostvarivanje njihovih prava (član 38. stav 2. tačka 1). Dosadašnje tačke od 12. do 17, postaju tačke 13. do 18.''

Prihvatanjem ovog amandmana, bilo bi obezbeđeno usaglašavanje Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja s važećim zakonom. Odredba koja se nalazi u postojećem zakonu, a koja neće postojati nakon usvajanja zakona o izmenama i dopunama, mnogo je bolje i jasnije definisana od uopštene, koju vi sada predlažete.

Vašim predlogom ćete omogućiti sve ono što sam pričao u raspravi u načelu i pojedinostima, odnosno, da ponovim ukratko, institut ćutanja uprave, odnosno situacije kada organ javne vlasti kome je zahtev upućen uopšte ne odgovori na zahtev tražioca, izlivi netrpeljivosti, odbijanja organa da postupa po sudskim odlukama itd., i to ne samo ovim članom zakona, nego i svim koje su poslanici SNS-a želeli da izmene, ali vi za to, nažalost, niste imali sluha.

U obrazloženju Vlade za odbijanje ovog amandmana stoji da je predložena nova tačka nepotrebna, jer je ta odredba već sadržana u postojećoj tački 12) člana 14. Predloga zakona, koja, radi javnosti, glasi – na bilo koji drugi način, suprotno odredbama ovog zakona, onemogućava ostvarivanje prava na slobodan pristup informacijama od javnog značaja (član 22. stav 1. tačka 6) itd.

Dakle, vi umesto jedno vrlo jasne definicije prekršaja dajete jednu uopštenu i, uglavnom, neprimenjivu odredbu zakona, koja neće doprineti kvalitetnom zakonskom rešenju. Iako je ovaj predlog zakona, u stvari, kopija, i to loša kopija, Predloga zakona koji je podnela Građanska inicijativa, to vam ne daje za pravo da bez sluha za javnost stavljate ovakav zakon na dnevni red Skupštine Republike Srbije.

Ponoviću ono što sam rekao i u raspravi u načelu, povucite zakon, napišite novi ili ga barem prepišite kako valja. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dvadeset pet sekundi od vremena Poslaničke grupe.

Da li još neko želi reč? (Ne)

Na član 15, amandman je podneo narodni poslanik Momir Marković.

Da li neko želi reč? (Da)

Reč ima narodni poslanik Momir Marković.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
U ime Poslaničke grupe SRS-a, podneo sam amandman na član 15, na deo koji se odnosi na kaznene odredbe, gde smo amandmanom tražili da se donja granica kazne poveća sa 5.000 na 10.000 dinara.

Pravo da vam kažem, cilj ovog amandmana i nije bio da se kazna poveća, cilj je bio upravo da Ministarstvo, odnosno Vlada napiše ovakvo obrazloženje zašto amandman ne prihvata, jer kazna od 5.000 ili 10.000 za one koji izvrše krivično delo u ovom smislu i nije velika.

Vlada u obrazloženju kaže – amandman se ne prihvata iz razloga što visina novčane kazne predviđena Predlogom zakona odgovara težini povrede zakonske norme.

Znači, ako neko ne podnese godišnji izveštaj i ne da Povereniku za informacije od javnog značaja delove godišnjeg izveštaja, ili godišnji izveštaj u celini, i Poverenik, samim tim, ne može, na pitanje građana, pa i narodnih poslanika, da da informaciju kako je neka firma poslovala, biće kažnjen kaznom od 5.000 do 50.000 dinara, uglavnom 5.000 dinara.

Dame i gospodo narodni poslanici, onda nije čudo što mi, narodni poslanici, unazad nekoliko godina ne dobijamo godišnji izveštaj o izvršenju budžeta. Sad će ministar Cvetković da plati 5.000 i da reši problem, odnosno šest godina po 5.000 je 30.000, jer će za svaku godinu morati da plati.

Ministar kulture je odbio ovaj amandman na Odboru za kulturu i informisanje. Da ja vas nešto informišem, gospodine ministre kulture, unazad dva mandata sam potezao pitanje kriminala u Muzeju istorije Jugoslavije. Vaši prethodnici su govorili...
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dva minuta, zahvaljujem.

Da li još neko želi reč?

Narodni poslaniče, molim vas da ne dobacujete. Poslanička grupa SRS-a je iskoristila celokupno vreme koje je na raspolaganju Poslaničkoj grupi, ovlašćena predstavnica svoje vreme, a svaki podnosilac amandmana ima dva minuta.

Da li još neko želi reč? (Ne)

Narodni poslanik Milan Avramović podneo je amandman kojim predlaže da se posle člana 15. doda novi član 15a.

Da li neko želi reč? (Ne)

Narodni poslanik Boris Aleksić podneo je amandman kojim predlaže da se posle člana 15. doda novi član 15a.

Da li neko želi reč? (Ne)

Na član 17, amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović.

Da li neko želi reč? (Ne)

Na član 17, amandman su, zajedno, podneli narodni poslanici Vesna Pešić, Judita Popović i Nebojša Ranđelović.

Da li neko želi reč? (Da)

Reč ima narodna poslanica Vesna Pešić.

Vesna Pešić

Liberalno demokratska partija
Kao što sam i malopre govorila da izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja nije iskorišćeno da se dosadašnjim iskustvom u primeni ovog zakona otklone određeni nedostaci, nije prihvaćeno da se ojača položaj službenog lica koje ukazuje na korupciju državnih organa, da se njegov položaj i status u takvim situacijama čvršće zaštiti nego što je to do sada bila reč, tako i ovaj moj amandman, koji na prvi pogled izgleda veoma jednostavno, ali time što je odbijeno da se odmah primeni nadzor nad primenom ovog zakona, već se odlaže na šest meseci, ima isti smisao.

Mi smo predložili, LDP je predložila da nema nikakvog razloga da se nadzor nad primenom ovog zakona odloži za šest meseci, nego da se primeni odmah nakon objavljivanja u ''Službenom glasniku'', zašto što je već u aprilu bila doneta ova odluka da taj nadzor više neće vršiti Ministarstvo za kulturu i informisanje, zato što ga uopšte nije vršilo, niti je bilo osposobljeno da vrši taj nadzor nad zakonom. Zakon je, u stvari, prebačen u Ministarstvo za lokalnu samoupravu i državnu upravu i još pre šest meseci je napravljena upravna inspekcija koja treba da vrši taj nadzor, znači, u aprilu ove godine, i nikakvog razloga nije bilo da se nadzor nad ovim zakonom dalje odlaže za narednih šest meseci.

Umesto da jačamo institucije, mi te institucije ili ne jačamo uopšte, ili produžavamo jedno stanje bez nadzora.

Samo da kažem da sam u svom obrazloženju istakla da pet godina od donošenja ovog zakona funkcija nadzora još uvek nije uspostavljena i molim da se to registruje. Posledica toga je i odsustvo odgovornosti organa vlasti za kršenje prava na slobodan pristup informacijama, kao i neizvršavanje drugih zakonskih obaveza organa, uključujući i onu koja podrazumeva objavljivanje informacija na proaktivnoj osnovi, bez konkretnog zahteva. Znači, ni ove proaktivne, koje su veoma važne za nas građane, ni to nije omogućeno.

Taj nadzor nije ni postojao uopšte svih ovih pet godina. Sada, kada je to prebačeno drugom ministarstvu, koje je već formiralo inspekciju, zna o čemu se radi, zna da će to da vrši, ponovo se taj nadzor odlaže za narednih šest meseci.

Samo ukazujem da je reč o tome da se ovde ne želi jačati institucija i nadzor koji se odnosi na slobodan pristup informacijama od javnog značaja, na borbu protiv korupcije, nego je reč o poslovnoj neefikasnosti naše administracije. Koliko je našoj administraciji potrebno da se priprema da bi preuzelo ovu nadzornu funkciju? Zašto, ako je pre šest meseci bila spremna, ako inspekcija postoji, nismo odmah uspostavili nadzor nad primenom ovog zakona, nego odlažemo za narednih šest meseci?

Tražili smo da se nadzor nad ovim zakonom uspostavi odmah. Međutim, vi ste ponovo to rastegli, ponovo ste to razvodnili i ponovo ste omogućili da ministarstvo koje je sada dobilo ovo zaduženje, ne više vaše, nego drugo, narednih šest meseci ne radi ništa i ne vrši nadzor.

Ovo samo ukazuje da, i pored toga što ćete otpuštati ljude, ne vršite efikasno one funkcije koje bi trebalo da se vrše kada su u pitanju interesi građana.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je dva minuta od vremena ovlašćenog predstavnika Poslaničke grupe LDP-a.

Da li još neko želi reč? (Ne)

Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača želi da da završnu reč? (Da)

Reč ima ministar Nebojša Bradić.

Nebojša Bradić

Zahvaljujem narodim poslanicima na ovako sadržajnim primedbama, koje smo mi, naravno, uzeli za ozbiljno. Želim da dam nekoliko odgovora koje zaslužuju pitanja koja su postavljena tokom ove rasprave.

Kao što znate, Ministarstvo kulture je u prethodnom periodu, to znači, pre pet godina, dobilo neku vrstu obaveze da prati nadzor nad informacijama od javnog značaja, tj. nad sprovođenjem Zakona o informacijama od javnog značaja i slobodnom pristupu informacijama. U tom smislu, s obzirom na kapacitet koje ovo ministarstvo ima u sektorima kulture, to znači, kulturno stvaralaštvo, nasleđe i mediji, i nepostojanje inspekcijske službe, koja je primerena ovakvim poslovima, prihvatilo je inicijativu prošle godine, upravo, Poverenika da se ovaj zakon stavi u proceduru i da se učine neophodne izmene kojima će se omogućiti da ovaj zakon dođe u domen ministarstva koje će, budući da ima inspekcijsku službu, moći da prati sprovođenje i nadzor nad njim.

U tom smislu, u pripremama koje su obavljene u prethodnom periodu, vodilo se računa o tome da se u narednom periodu ovaj zakon primenjuje efikasnije i da se efekti tog zakona vide i da budu u korist građana Srbije.

Bilo je nekoliko vrlo konkretnih pitanja u odnosu na članove, amandmane koji su podneti na određene članove izmene Zakona. Iskoristiću priliku da gospođi Pešić dam odgovor na dva njena pitanja.

Stavovi koji su izneseni u predlozima amandmana Zaštitnika građana su bili neprihvatljivi za Vladu, iz razloga što nije donet zakon kojim se utvrđuje klasifikacija tajnih podataka. Neprihvatljivo je ostaviti na volju državnom službeniku da ceni stepen poverljivosti i tajnosti materijala. Odavanjem tajnih i poverljivih podataka, država bi mogla biti biti dovedena u situaciju koja šteti njenim ekonomskim i političkim interesima, a samim tim i interesima građana.

Što se tiče pitanja koja se odnose na zaposlene u organima javne vlasti, u okviru tih obaveza, ne suprotno njima, kako je predviđeno, mora se omogućiti pristup informacijama od javnog značaja kojima raspolažu svim zainteresovanim licima, u skladu sa zakonom. Prema tome, besmisleno bi bilo, kao što je predloženo jednim od stavova u ovom amandmanu, da lica koja savesno i po zakonu vrše svoje obaveze pozivamo na odgovornost i određujemo uslove kada neće biti odgovorni. To je, prosto, u skladu sa zakonom.

Što se tiče rokova, mislim da smo tu postigli dobar konsenzus, jer je Ministarstvo za lokalnu samoupravu, odnosno ministar Marković je prihvatio da se ti rokovi intenziviraju, da njihova primena počne odmah, jer u prvom periodu, prva objekcija od strane tog ministarstva je bila da oni nisu u ovom trenutku spremni da odmah primene i sprovode nadzor. Ako je to sada rešeno, očekujemo da će vaša insistiranja na njegovoj efikasnosti biti podržana, upravo procedurom koja će slediti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 9. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNIM SLUŽBENICIMA (pojedinosti)
Obaveštavam vas da je, u vezi sa tač. 9, 10. i 11. dnevnog reda, a saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, predsednica Narodne skupštine, gospođa Slavica Đukić-Dejanović, pozvala da sednici prisustvuju, pored predstavnika predlagača, Milana Markovića, ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Mlađana Dinkića, potpredsednika Vlade i ministra ekonomije i regionalnog razvoja, Rasima Ljajića, ministra rada i socijalne politike i Žarka Obradovića, ministra prosvete, i Vesna Kovač, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, Zoran Martinović, državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike, Milica Dražić, pomoćnik ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Igor Vukonjanski, pomoćnik ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Dejan Radulović, iz Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja i Željko Čurguz, viši savetnik u Republičkom sekretarijatu za zakonodavstvo.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Vjerica Radeta, Zlata Đerić, Gordana Pop-Lazić, Petar Jojić, Zoran Krasić, Sreto Perić, Mirko Munjić, Dejan Mirović, Boris Aleksić, Aleksandar Martinović, Milorad Buha, Vlatko Ratković, Miloš Aligrudić, Jovan Palalić, Aleksandar Pejčić, Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković i Dragan Čolić, kao i amandman koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu.
Primili ste Izveštaj Odbora za pravosuđe i upravu i Mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pre prelaska na pretres u pojedinostima, podsećam vas da je narodni poslanik Zlata Đerić povukla amandmane koje je podnela na članove 49a. i 49b. Predloga zakona.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Molim službu Narodne skupštine da pozvane predstavnike Vlade i pozvane na sednicu Skupštine obavesti da mogu da uđu u salu.
Ministru Nebojši Bradiću i saradnici zahvaljujem.
Pošto trenutno nemamo obaveštenje da je Vlada poslala obaveštenje Narodnoj skupštini o tome ko od ovlašćenih predstavnika će biti s nama u toku pretresa u pojedinostima, određujem pauzu od 11.55 do 12.55 časova. Tada nastavljamo rad, potpuno sigurni da će Vlada obavestiti Narodnu skupštinu, svesna svojih obaveza, ko će od ovlašćenih ministara i ostalih službenika Vlade biti s nama u toku popodnevnog rada. Hvala vam.
(Posle pauze – 12.55)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dame i  gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad u popodnevnom delu sednice. Na početku popodnevnog rada, obaveštavam Narodnu skupštinu da ćemo, na osnovu člana 85, danas raditi i posle 18 časova, raspravom u pojedinostima o predlogu zakona koji u tom trenutku bude na dnevnom redu.
Ispunjeni su svi poslovnički uslovi da nastavimo rad. Ministar Milan Marković, ovlašćeni predstavnik Vlade za pretres u pojedinostima Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o državnim službenicima, prisutan je.
Na član 2, amandman, s ispravkom, podnela je narodna poslanica Vjerica Radeta.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 3, amandman je podnela narodna poslanica Zlata Đerić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 3, amandman je podnela narodna poslanica Gordana Pop-Lazić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 4, amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 5, amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 6, amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 7, amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Sreto Perić.